Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Roman


Profesor: Măndășescu Vlad
Data: 15.03.2021
Clasa: a X-a
Disciplina: Religie
Unitatea de învățare: Pregătirea credincioșilor pentru marile sărbători
Titlul lecției: Postul Paștelui – călătorie spre Înviere
Tipul lecției: mixtă
Competențe generale:
1. Manifestarea și exersarea unor conduite moral-creștine bazate pe respectul față de lumea creștină.
2. Aplicarea normelor de comportament specific moralei creștine în relație cu persoanele din mediul în care trăiesc.
3. Utilizarea capacităților senzoriale și cognitive în vederea dezvoltării corespunzătoare a comportamentelor moral creștine într-o
manieră organizată specifică educației religioase.
Competențe specifice:
1.1 Prezentarea rolului principalelor evenimente și sărbători creștine semnificative în viața comunității.
2.2 Exprimarea valorilor religioase în diferite contexte de viață.
3.3 Manifestarea unei atitudini pozitive față de comunicarea religioasă, în contextul lumii contemporane.
Competențe derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

1
- să precizeze care este durata postului Paștelui;
- să argumenteze care este importanța acestui post;
- să cunoască care sunt cele trei mari sărbători de pe parcursul acestui post;
- să cunoască rugăciunea specifică pentru postul Paștelui.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: explicația, lectura, conversația catehetică, argumentarea.
2. Mijloace de învățământ: prezentare PPT, material video, fișe de pictat.
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală și individuală.
Resurse
1. Oficiale: Programa școlară pentru disciplina Religie, Învățământ special gimnazial, clasa a X-a;
Planificarea calendaristică orientativă;
2. Temporale: număr de lecții: 1;
durata: 45 minute;
3. Bibliografice:
- Biblia sau Sfânta Scriptură, E.I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 2002;
- Cucoș, Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivat și grade didactice, Ed. Polirom, Iași, 1998;
- Muha, Camelia, Religie. Auxiliar didactic pentru elevi. Clasa a VI-a, Ed. Sf. Mina, Iași, 2009;
- Șebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2000.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Evaluare


crt lecției procedee
.
1. Momentul 2’ - Salutul Salutul Intonarea
organiztoric - Rugăciunea Rugăciunea
- Pregătirea pentru începerea orei Pregătirea pentru începerea
orei
2. Reactualizarea, 5’ - Verifică cunoștințele predate anterior: Răspund întrebărilor Conversația Aprecieri
sistematizarea și „Felurile postului” adresate de către professor Explicația verbale
evaluarea - Cere elevilor să răspundă la următoarele Aduc completări dacă este
cunoștințelor din cerințe: necesar
lecția anterioară - Ce este postul?
- Ce tipuri de post cunoașteti?
- Care sunt zilele de post din timpul unei
săptămâni?
- Care sunt cele patru mari posturi din an?
3. Generarea 5’ - Prezintă elevilor un scurt material video, Privesc materialul cu atenție
entuziasmului și a despre postul Paștelui și interes
interesului

3
4. Precizarea titlului 3’ - Anunță și prezintă tema lecției „Postul Sunt atenți la profesor
lecției și a Paștelui – călătorie spre Înviere”
competențelor - Enumeră obiectivele lecției
urmărite
5. Predarea noilor 15’ - Expune prezentarea PPT Ascultă și privesc expunerea Conversația
cunoștințe - Explică ce este postul Paștelui profesorului catehetică
- Prezintă un scurt istoric al acestui post Explicația
- Explică importanța acestuia
6. Fixarea și 6’ - Cere elevilor să expună pe scurt care este Răspund la întrebări Explicația Observația
sistematizarea durata postului Paștelui, importanța lui, Adresează întrebări, solicită dirijată
cunoștințelor sărbătorile mari de pe durata acestuia și ce lămuriri profesorului
rugăciune specifică are acest post Ascultă explicațiile Aprecieri
- Subliniază aspectele importante prezentate profesorului verbale
în lecție
- Reia dacă este cazul prezentarea PPT
7. Asocierea, 5’ - Împarte elevilor foile de pictat, cu semnul Ascultă indicațiile Joc didactic Aprecieri
generalizarea, Sfintei Cruci profesorului verbale
aplicarea - Explică copiilor modul de lucru Exercițiu
- După caz profesorul remediază eventualele
lacune sau nelămuriri ale elevilor.

4
8. Aprecierea activității 2’ - Face aprecieri generale şi individuale, Conversația Aprecieri
elevilor privind implicarea lor în predarea noilor verbale
cunoştinţe, cât și în realizarea sarcinilor de
lucru
9. Încheierea activității 2’ - Rugăciunea - Rugăciunea Intonarea Observația
- Salutul - Salutul

S-ar putea să vă placă și