Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

Data: 27.04.2020
Semestrul al II lea
Clasa: a IX-a
Unitate de învățământ: Liceul ....
Profesor:
Aria curriculară: filiere vocațională, profil teologic (cultul romano-catolic de limbă română)
Disciplina: Istoria Religiilor
Tema: Iudaismul
Tipul lecției: mixtă

Scopul activității: învățarea noilor cunoștințe și însușirea atitudinilor de deschidere față de alte
credințe.

COMPETENȚE urmărite în cadrul acestei lecții:

a) Competențe generale:
- definirea specificului propriei credințe, în raport cu alte credinţe şi convingeri;
- utilizarea adecvată a conceptelor specifice religiei, în diferite contexte de comunicare;
- integrarea valorilor şi a cunoștințelor religioase în structura propriilor atitudini şi comportamente.
b) Competențe specifice:
- Identificarea principalelor caracteristici ale marilor religii ale lumii;
- Compararea elementelor definitorii ale creştinismului cu cele ale altor religii (identificarea de
asemănări şi deosebiri);
- Utilizarea adecvată a termenilor specifici religiei în prezentarea diferitelor religii şi a învăţăturii de
credinţă catolică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
- să recunoască cel puțin 2 elementele definitorii ale religiei iudaice.
- să identifice 2-3 diferențele și asemănări dintre creștini și evrei.
- să indice pe hartă Israelul.
- să explice cel puțin 3 termeni specifici religiei iudaice pe baza noțiunilor asimilate.
- să enumere cel puțin 2 sărbători importante ale iudeilor.
Strategii educaționale utilizate:
- Metode: conversația, observarea dirijată, expunerea, explicația, metoda mozaicului, testul de
fixarea a cunoștințelor.
- Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, harta, tablă, cretă, Biblie, video-proiector, calculator,
prezentare PPT, muzică evreiască religioasă.
Resurse bibliografice:
- Biblia, Ediţia romano-catolică, Editura Sapientia, Iaşi 2013.
- BĂCILĂ N., Manual pentru clasele de liceu, Editura Niculescu, București 2002;
- PAL V., Istoria religiilor, EARCB, Bucureşti 2006;
- ELIADE, M., Tratat de istorie a religiilor, Ed. Humanitas, Bucureşti 1992;
- Internet

Forme de organizare: frontală, pe grupe de elevi, individuală.

Loc de desfășurare: sală de clasă

Timp de desfășurare: 50 min.


SCENARIUL DIDACTIC

Nr.crt. Momentele lecției Conținutul instructiv-educativ Strategii de predare-învățare Timp Evaluare


alocat
1 Momentul - Salută elevii. Conversația frontală 3’
organizatoric - Rosteşte rugăciunea cu elevii.
- Notează absenţii, interesându-se de
motivul absenţelor

2 Evaluarea Profesorul ascultă cu atenție elevii Conversația forntală 15’ Aprecieri verbale
cunoștințelor care sunt interogați sau, după caz, dă
un test de 10 min pentru toată clasa
3 Predarea noilor -scrie titlul noii lecții pe tablă; Expunearea, explicația, fișe audio, 22’
conținuturi - le prezintă elevilor imagini
specifice religiei iudaice, noțiuni noi;

4 Fixarea /feed-back - Împarte un text de fixare a individuală 6’


cunoștințelor. Apreciază activitatea
elevilor. Trage concluziile care se
impun.

5 Sugestii privind -Dă câteva indicații esențiale Conversația frontală 4’ Notare


pregătirea referitor la noua lecție
-Rugăciunea de încheiere
ulterioară

S-ar putea să vă placă și