Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECȚiE

Studentă: Silaghi Cristina-Marie

Data: 12. V. 2022

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Ion Agârbiceanu

Clasa: a VIII-a

Disciplina: Religie

Subiectul: Arta religioasă și viața creștină

Durata lecției: 50 de minute

Tipul de lecție: mixtă

Scopul lecției: Înțelegerea conceptului de artă religioasă și a modului în care ne apropie de Dumnezeu și
de semeni.

Obiective operaționale:

La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:

O1- să înțeleagă rolul artei religioase.

O2- să cunoască două stiluri de arhitectură bisericească și un exemplu pentru fiecare.

O3- să explice rolul unei icoană și caracteristicile ei.

Strategii didactice:

1. Metode și procedee: conversația, explicația, lectura, povestirea, exercițiul, observația,


descrierea.
2. Mijloace de învățământ: manualul de religie, imagini, caietul de lucru, fișa de lucru.
3. Forme de organizare: frontală, individuală.

Resurse:

1. Temporale: număr de lecții: 1; durată: 50 de minute


2. Bibliografice: Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. Institutului Biblicși de Misiune Ortodoxă,
București- 2015, tipărită cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul BOR, cu
aprobarea Sfântului Sinod.
SCENARIUL DIDACTIC
Metode,
Activitatea Competențe Mijloace de
Etapele lecției Timp Activitate profesorului procedee,
elevului operaționale învățământ
tehnici
1. Momentul Salut elevii și mă -Răspund la salut. -conversația
organizatoric prezint. -Rostesc didactică
-Rostesc rugăciunea rugăciunea.
2 min.
împreună cu elevii:
Tatăl nostru...

2. Verificarea -Întrebări din lecția -Elevii răspund la -conversația -Caiet


cunoștințelor trecută: întrebări. didactică
*Despre ce ați vorbit -Posibil răspuns la
ora trecuă? ultima întrebare:
*La cât timp după *Apostolul Toma
Înviere Iisus s-a înălțat? nu a fost prezent la
3 min. *La cine S-a arătat prima arătare.
Hristos prima oară după
Înviere?
*La cine -a mai arătat?
* Care dintre Apostoli
nu a fost de față la
prima arătare?
3. Captarea Fac trecerea de la lecția -Elevii intră în -conversația -Fișăcu
atenției trecută, la lecția nouă. conversație. Posibil didactică Icoane,
-Aceste arătări ale răspuns: arătările lui
Mântuitorului sunt *Despre aceste Iisus.
importante, din ele evenimente mai
vedem grija și dragoste putem afla din
5 min. O.3
Lui. În afară de sursele icoane.
scrise de unde mai -Elevii analizează
putem afla despre imaginile.
aceste evenimente?
Afișez pe tablă imagini
cu arătările lui Iisus.
4. Anunțarea -Astăzi vom vorbi -Elevii ascultă -predare, -Materiale
lecției și despre: atenți și își însusesc explicare și din dotarea
prezentarea Arta religioasă și viața noile cunoștințe. scriere. clasei:
obiectivelor creștină. Vom observa -Elevii scriu titlul manualul,
propuse. caracteristicile unei în caiete. caietul de
O.1
icoane, vom afla despre notițe și
2 min. O.2
stilul eclesial bizantin și tabla.
O.3
despre cel -Fișă cu
brâncovenesc și vom icoane
vedea cu ce ne ajută
arta religioasă.
Scriu titlul pe tablă.
5. 15 Împart fișe cu icoane, -Elevii analizează O.1 Conversația -Materiale
Comunicarea min. pe baza cărora să fișele, intră în O.2 didactică, din dotarea
noilor discutăm. Explic rolul dialog. explicarea clasei:
cunoștințe. și caracteristicile -Elevii deschid manualul,
icoanei pe baza manualele și citesc. caietul de
imaginilor. -Elevii notează. notițe și
-Vă rog să deschideți tabla.
O.3
manualul la pagina 94, -Fișă cu
și să citim fiecare pe icoane.
rând câte o propoziție.
Analizăm cuvintel noi.
Notăm câteva idei.
6. Fixarea proiectez imagini care -Elevii fac Conversație Tabla
noilor să corespundă conexiunea dintre didactică inteligentă.
cunoștințe. informaților din ce au citit și
manual. Le ofer imagini.
10 explicații despre -elevii răspund oral
O.2
min. stilurile arhitecturale la întrebări
eclesiale.
-pentru a înțelege mai
bine vom rezolva
exercițiul 1 din manual.
7. Aprecerea, Deoarece ați fost -Elevii Conversație -Fișă de
O.1
asocierea, implicați ăn lecție și recapitulează didactică lucru.
5 min. O.2
generalizarea atenți veți primi o fișă informațiile
O.3
de lucru, cu un joc rezolvând jocul
8. Evaluarea -Despre ce am învățat Posibile răspunsuri: Conversația
noi azi? -despre arta O.1 didactică
5 min. - apreciez răspunsurile religioasă și viața O.2
elevilor și îi răsplătesc. creștină. O.3
-
9. Temă -vă rog să vă amenajați -Ascultă tema -Îndrumare
pentru acasă în camera voastră un practică.
2 min. O.3
loc de rugăciun în care
să aveți și o icoană.
10. Încheierea -rostesc rugăciunea: -rostesc rugăciunea
1 min. Cuvinese cu adevărat...
-salut elevii
SCHiȚA TABLEi

Data: 12. V. 2022.


Arta religioasă și viața creștină

-Icoanele ne îndeamnă la rugăciune.


-Arta religioasă are rolul să ne apropie de Dumnezeu.
-Catedrala Sfânta Sofia este în stil bizantin și mănăstirea Hurezi în stil brâncovenesc.
Fișă de lucru

I. Află care este taina icoanei Maicii Domnului rezolvând rebusul


și găsin cuvântul de pe verticală.

1. Cupola turlei centrale simbolizează cerul


având pictată icoana:
2. Catredala Sfânta Sofia este în stil:
3. Din stilul brâncovenesc face parte
Mănăstirea:
4. În vârful turlei unei biserici ortodoxe, în
semn de biruință se află:
5. O icoană ne îndeamnă la:

1 -

5
Arătările Domnului după
Îviere

Hristos se arată Femeilor Mironosițe. Hristos se arată Sfinților Apostoli.

Arătarea lui Hristos la Marea Tiberiadei

Hristos se arată lui Luca și Cleopa la Emaus Încredințarea lui Toma

S-ar putea să vă placă și