Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Profesor: TULAC IONELIA


Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala Nr. 1 Mircea Voda
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Aria curriculară: Om – Societate
Unitatea de învăţare: Exprimarea învăţăturii creştine
Subiectul lecţiei: Icoana – fereastră spre cer
Tipul lecţiei: comunicare-insuşire de noi cunoştinţe
Durata: 50 de minute

Competenţe generale:
C.G.2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare
C.G.3 . Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente

Competenţe specifice:
2.1 Utilizarea în diferite contexte a expresiilor şi a noţiunilor religioase nou învăţate, realizând corelaţii interdisciplinare (istorie, literatură,
muzică, geografie, artă)
3.1 Prezentarea formelor de artă religioasă existente în Biserica Ortodoxă

Competenţe derivate (Obiective operaţionale):


O1- să explice semnificaţiile icoanei pentru creştinul ortodox;
O2- să argumenteze că cinstirea icoanelor nu este idolatrie;
O3- să explice distribuirea picturii în ansamblul iconografic al bisericii;
O4- să argumenteze necesitatea icoanei în sala de clasă+;
O5- să argumenteze importanţa catehetică şi educativ-religioasă a picturii bisericeşti;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: explicaţia, meditaţia religioasă, conversaţia, argumentarea, observarea dirijată, exerciţiul.
2. Mijloace de învăţământ: imagini cu pictura din biserică, fişe de lucru.
3.Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

1
Resurse
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VIII-a
Proiectarea unitaţii de învăţare: Exprimarea învăţăturii creştine
2.Temporale: număr de lecţii: 1
Durata: 50 min.

3.Bibliografice: 1. Branişte, Pr.Prof.Dr.Em, Liturgica generală, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al B.O.R.,Bucureşti 1993
2. Costin, Arhiepiscopul Vasile, Semnificaţia icoanei bizantine în Ortodoxie, Târgovişte, 1997
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura
„Polirom”, Iaşi,1998
4. Şebu, Pr.Prof.Univ.Dr. Sebastian, Metodica Predării Religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2001

2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr Etapele Ob Tim Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace Forme Evaluare


crt lecţiei . p procedee de de
op. (min învăţămâ organiza
) nt re
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Momentul 1 -Salutul
Organizat -Rugăciunea
o-ric -Notarea absenţelor
-Pregătire pentru începerea orei
2. Verificare 8 -Pentru verificarea cunoştinţelor însuşite în Explicaţi Activitat Aprecier
a lecţia anterioară se cere elevilor să descrie a e i verbale
Cunoştinţe construcţia bisericii. frontală
-lor
însuşite
3. Pregătirea 1 -Se explică elevilor că întreaga artă sacră nu Explicaţi Activitat
elevilor poate fi înţeleasă în adevăratul ei conţinut şi a e
pentru sens decât integrată în Biserică şi în viaţa ei frontală
receptarea liturgică şi sacramentală. Arhitectura, pictura,
noilor muzica, poezia, în Biserică se transforma, din
cunoştinţe forme de artă cu scopuri diferite în instrumente
ale cunoaşterii lui Dumnezeu.

4. Anunţarea 1 -Se anunţa şi se scrie pe tabla data şi titlul Explicati Activitat


titlului şi a lecţiei:Icoana între rostul cultic şi funcţia a e
obiectivel didactică . frontală
or lecţiei -Se precizeaza obiectivele operaţionale

3
5. Comunica 20 Se cere elevilor să-şi imagineze un lăcaş de Meditaţia Imagini Activitat Aprecier
-rea/ cult golit de orice chip sacru şi să-şi exprime religioasă cu pictura e i
însuşirea opiniile despre un astfel de lăcaş. din individu Verbale
noilor Se precizează: Contemplând interiorul Conversa biserică -ală
cunoştinţe bisericilor acoperite de icoane, nu ne simţim ţia
singuri. Suport pentru meditaţie, icoanele duc
la contemplarea celor nevăzute.
Manifestarea văzută a ceea ce nu se poate Explicaţi
vedea, icoana este mijlocul prin care suntem a Activitat
conduşi spre fiinţe. Ea este un obiect sfânt prin e
care simţim prezenţa personală a lui Hristos, a frontală
Maicii Domnului, a sfinţilor.
Sfântul Ioan Damaschin descrie înrâurirea
icoanelor asupra sufletelor astfel:
„Nu am prea multe carţi şi nici timp liber
pentru a citi; intru însă în Biserică, spitalul
obştesc al sufletelor, înăbuşit ca de nişte spini;
podoaba picturii mă atrage să mă uit, îmi
desfătează vederea ca o livadă, şi, pe nesimţite
slava lui Dumnezeu pătrunde în suflet. Am
primit răbdarea mucenicului, răsplata
cununilor şi mă aprind ca prin foc cu dorinţa
de a-l imita”
-Se cere elevilor să argumenteze de ce
cinstirea icoanelor nu este idolatrie. Aprecier
În funcţie de răspunsurile elevilor,se pot face Argumen i verbale
următoarele completări: - Activitat
Aşa cum un pictor care face portretul unui tarea e
omnu îl redă lipsit de viaţă, ci, dimpotrivă, frontală
omul rămâne viu, iar pictura se numeşte
portretul lui pentru că i se aseamănă, tot aşa cel Explicaţi
ce face o icoană a Mântuitorului,de exemplu, a
nu reprezintă doar umanitatea sau numai

4
divinitatea, ci persoana divino-umană a Sa,
icoana reprezentând astfel o asemănare a
prototipului. „De aceea icoana primeşte
numele Domnului. Doar prin aceasta icoana
este în comuniune cu El; şi din acest motiv
este vrednică de cinstire şi este sfântă”
(Documentele Sinodului al VII-lea
Ecumenic,doc.6)
Altfel spus, cinstind icoanele, cinstim
persoanele reprezentate în icoane, şi nu
materialul din care sunt făcute acestea. Deci
inchinarea la icoane nu este o încălcare a
poruncii a doua din Decalog: „Să nu-ţi faci
chip cioplit”(Ieşire20,4)
Această poruncă ne cere să nu adorăm
creatura în locul Creatorului şi nu se referă la
icoane, ci la idolii care erau cinstiţi ţn locul lui
Dumnezeu.
Biserica Ortodoxă prăznuieşte în prima
Duminică a Postului Mare, biruinţa asupra
iconoclasmului(luptei împotriva sfintelor
icoane) şi restabilirea cultului icoanei, în urma
hotărârilor Sinodului al VII-lea Ecumenic de la
Niceea în anul 787. Atunci s-a arătat că
Biserica consideră că icoana conţine şi
transmite acelaşi adevăr ca şi Scripturile,
adevăr subliniat şi de Sf. Vasile cel Mare care
spunea: „Ceea ce cuvântul transmite prin
auzire, pictura arată în tăcere prin imagine”.
Se prezintă elevilor modul cum este distribuită
pictura în ansamblul iconografic al unei
biserici ortodoxe.
Bisericile ortodoxe nu sunt zugrăvite la

5
întâmplare ci după o anumită rânduială.
Distribuirea picturii este determinată de
arhitectura fiecărei părţi a bisericii, de
destinaţia ei şi de semnificaţia ei în cult
ALTARUL: este partea cea mai tainică şi mai
sfântă a locaşului de cult, este locul unde se
săvârşeşte Jertfa Sfânta a Liturghiei, unde stau
numai clericii. Înăuntrul lui se află Sfânta
Masă,imagine a tronului slavei Tatălui Ceresc,
pe care şade veşnic Hristos Însuşi pentru că
aici se află Sfântul Său Trup şi Sânge.Altarul
este Sfânta Sfintelor , punctul de întâlnire a lui
Dumnezeu cu omul si loc de unire a cerului cu
pământul.
Ca regulă generală, în locul central de pe bolta Imagini
altarului, deasupra Sfintei Mese, se zugrăveşte cu icoane Activitat
chipul Maicii Domnului, care tronează astfel la e
hotarul dintre pământ şi cer, ca mijlocitoare Explicaţi frontală
între Dumnezeu şi oameni. Sfânta Fecioară a
este înfăţişată fie ca Împărăteasă fie ca Observar
rugătoare. ea dirijată
Pe pereţii altarului sunt pictate scenele:
Liturghia îngerească,Împărtăşirea Sfinţilor
Apostoli, scena mielului la care slujesc mari
ierarhi.
CATAPETEASMA: este zidul sau peretele
acoperit cu icoane care desparte altarul de
naos. Ea este străpunsă de trei uşi. Pe uşile Activitat
împărăteşti se pictează de obicei,icoana Bunei e
Vestiri iar pe uşile laterale-Sfinţii Arhangheli individu
Mihail şi Gavriil. De o parte şi de alta a uşilor -ală
împărăteşti se afla icoana Mântuitorului(spre Aprecier
sud) apoi chipul sfântului care este patronul i verbale

6
bisericii respective, şi în partea de nord icoana
Maicii Domnului şi icoanele unor sfinti Explicaţi
veneraţi mai mult in acea zonă. a
Partea de sus a catapetesmei este zugrăvita cu
trei rânduri orizontale de câte treisprezece
icoane.Deasupra catapetesmei, în mijloc, se
înalţă crucea pe care este pictat Mântuitorul
răstignit, iar alături de braţele crucii, de o parte
şi de alta, în două iconiţe mai mici se afla
chipurile Maicii Domnului şi al Sfăntului Ioan
Evanghelistul. Prin icoanele care o
acoperă,catapeteasma pune în faţa
credincioşilor o recapitulare a întregii istorii
sfinte a mântuirii, înfăţişată în momentele ei de
căpetenie din Vechiul şi Noul Testament.
NAOSUL: în cupolă sunt zugăviţi locuitorii
Cerului: Dumnezeu Atotţiitorul(Pantocrator)
înconjurat de îngeri,cei 12 prooroci, Sf.
Apostoli si cei 4 evanghelişti.Pereţii sunt
pictaţi cu scene din viaţa Mântuitorului, a
Sfintei Fecioare, a altor sfinţi.
PRONAOSUL:pe bolţi se zugrăveşte scena
„Toată suflarea”, pereţii -cu scene din viaţa şi
pătimirea sf.mucenici, cu ilustrarea Acatistului
Sfintei Fecioare.
Profesorul precizează:
După ce am aflat cât de importantă este icoana
pentru creştinii ortodocşi, consideraţi că icoana
ne ajută în predarea orei de Religie?
Argumentaţi răspunsul.
Pentru a răpunde întrebării adresate de
profesor, elevii primesc un post-it pe care îl
vor lipi pe flip-chart.

7
6. Fixarea şi O1 10 Se adresează elevilor următoarele întrebări: Conversa Pictura Activitat Aprecier
sistemati- - Ce semnificaţie are icoana pentru un ţia din e i verbale
zarea creştin ortodox? Argumen Biserică frontală
cunoştinţe O2 - De ce este necesară icoana la ora de -
-lor O3 Religie? tarea
- Argumentaţi că cinstirea icoanelor nu
O4 este idolatrie Exerciţiul
- Identificaţi principalele icoane pictate
în altarul, naosul şi pronaosul bisericii
7. Asocierea, O5 6 Se împart elevilor fişe de lucru ce conţin
generaliza următoarele citate:
rea a) „Ceea ce este Scriptura pentru cei ce ştiu să
aplicarea citească, aceea este şi pictura pentru cei Lectura Fişe de Activitat Aprecier
neînvăţaţi, pentru că în ea chiar şi cei neştiutori lucru e i verbale
văd ce trebuie să urmeze” Conversa frontală
(Sf. Grigorie cel Mare) ţia
b) „Icoana dă un exemplu de eroism, un model
de viaţă sfântă şi un îndemn de a slăvi pe Argumen
Dumnezeu, Căruia ei I-au plăcut în această tarea
viaţă”
(Sf.Gherman al Constanti-
Nopolului)
Se cere elevilor să argumenteze importanţa
picturii bisericeşti, pornindu-se de la aceste
citate.
8 Aprecier 1 Se fac aprecieri generale, privind implicarea Activit
ea elevilor în predarea noilor cunoştinţe. a-te
activităţii frontală
elevilor
9. Precizare 1 Se anunţă şi se explică tema pentru acasă: Explicaţ Activit
a şi „-Redactează un text de maxim o pagină în ia a-te
explicare care să descrii icoana(icoanele) pe care o(le) frontală
a temei ai sau ai vrea să le ai în locul de închinare din

8
pentru casa ta.”
acasă
1 Incheiere 1 -Rugăciunea
0 a -Salutul
activităţii

OGLINDA TABLEI
Icoana – fereastră spre cer

1.Semnificaţiile icoanei: 3.Pictura în Sfânta Biserică:


-suport pentru meditaţie -interiorul Bisericii este zugrăvit după o anumită rânduială
-manifestare văzută a celor nevăzute

2.Cinstirea icoanelor nu este idolatrie: 4.Icoana este necesară în sala de clasă pentru că:
-hotărârea Sinodului VII Ecumenic de la Niceea în anul 787 -Mântuitorul Hristos se află în chip văzut în mijlocul elevilor
(cinstim persoana şi nu materialul) -este suport pentru însuşirea cunoştinţelor

S-ar putea să vă placă și