Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Bona Marian


Instituţia de învățământ:
Data: 06.05.2018
Disciplina: Religie Ortodoxă
Clasă: a XI- a
Unitatea de învățare: Religiile lumii
Subiectul lecţiei: Islamul
Tipul lecţiei: dobândire de cunoştinţe
Scopul lecţiei: definirea specificului propriei credinţe, în raport cu alte credinţe şi
convingeri; corelarea cunoştinţelor religioase cu cele dobândite la alte discipline de
învățământ.
Competenţe specifice:
CS1. definirea islamul;
CS2. Precizarea intemeietorului si momentului apariţiei islamului;
CS3. Numiți textele sacre si sinteza învățăturii musulmane;
CS4. enumerarea principalelor puncte ale învățăturii musulmane;
CS5. prezentarea modului de răspândire al islamului;
CS6. precizarea momentelor istorice mai importante ale islamului.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: povestirea, explicația, conversația euristică, studiul de caz,
problematizarea, lucrul cu documentele.
2. Mijloace de învățământ: fişe de lucru, tabla, calculator, proiector, atlas biblic.
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală şi activitate
individuală.
Resurse:
1. Oficiale:
a) Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasă a XI-a;
b) Planificarea calendaristică orientativă, clasă a XI- a;
c) Proiectarea unităţii de învățare.
1. Temporale:
a) Numărul de lecţii:1;
b) Durata: 50 minute.
2. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe
Române, Bucureşti, 1994;
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom”, Iași, 1991;
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definivat și grade
didactice, Editura „Polirom”, Iași, 1998;
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării
religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000;
5. Paul Lawrence, Atlas de Istorie Biblică, Editura Casă Cărţii, Oradea, 2007.

6. Ene BRANIŞTE, Ecaterina BRANIŞTE, Dicţionar enciclopedic de cunoştinţe religioase, Editura Diecezană,
Caransebeş, 2001, pp. 226-231; Corneliu MUHA, Religie – Auxiliar didactic pentru elevi, clasa a XI-a, Editura
Sf. Mina, Iaşi, 2009,
Desfăşurarea activităţii
Momentele CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Resurse Modalităţi de
instruirii (timp) procedee organizare materiale evaluare
Moment - Profesorul rosteşte cu elevii rugăciunea Rostesc rugăciunea Conversația Frontală Catalogul Observaţia
organizatoric ,,Hristos a Inviat,, „ Hristos a Inviat”

(2 min) Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea Elevii spun absenţii şi


colectivului clasei pentru începerea orei. se pregătesc de lecţie.
- Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi Elevii notează în caiet Expunerea Frontală Tablă, -
Captarea precizează obiectivele urmărite titlul lecţiei, ascultă şi cretă

atenţiei devin atenţi la


competenţele specifice
(1 min)
urmărite.
Reactualizarea De unde îşi are creştinismul numele? Elevii răspund la Conversația Frontală Manualul Evaluare orală
cunoştinţelor De ce creştinii consideră această religie întrebări expunându-şi euristică

asimilate desăvârşită? punctele de vedere.


Pe ce fundamentează învățătura religia
anterior
creştină?
(7 min)
Ce ştim despre Sfânta Scriptură?
Care sunt adevăruri revelate cuprinse se
religia creştină?
Ce ne spune Sfânta Scriptură despre Sfânta
Treime?
Ce ne spune Sfânta Scriptură despre crearea
lumii?
Ce ne spune Sfânta Scriptură despre Iisus
Hristos?
Ce ne spune Sfânta Scriptură Legea cea
nouă adusă de Iisus Hristos?
Se verifică tema.
Dirijarea Alături de religia creştină şi religia iudaică Elevii ascultă cu Conversația Frontală Manual Evaluare orală
învățării. mai există o religie monoteistă şi anume atenţie. Expunerea Biblia
religia islamică despre care vom vorbi Modelarea
astăzi.
Astăzi vom studia Islamul Elevii sunt atenţi şi Frontala Aprecierea
Anunțarea Se prezinta competentele specifice prezintă interes pentru a verbala

temei învăța noua lecţie.


Notează titlul lecţiei.

Comunicare de Prezint conţinutul lecţiei şi notez ideile Elevii ascultă cu atenţie Explicația Frontala
noi cunoștințe principale , acestea sunt: şi îşi notează ideile

CS1 - Islamul este una dintre cele trei mari principale în caiete. Lectura
religii monoteiste ale lumii, avand un
miliard peste de credinciosi Monoteista.Da/Nu
Islamul e o religie monoteista sau
politeista?Poseda ea doar idei originale?
CS.2 Explicația Frontala Aprecierea
Islamul a apărut în secolul al VII ca religie
verbala
peninsula Arabia, arabii venin aici pe la
jumatatea mileniului I; Mahomed
Cine a intemeiat Islamul?Cunoasteti cateva Elevii citesc fisa de
lucruri despre Mahomed? lucru Lectura
Profesorul da elevilor o fisa de lucru Isi expun ideile Conversatia Fisa
Adepţii religie islamice se numesc
de
musulmani sau mahomedani. Citesc din Coran. lucru
Textele sacre ale islamului sunt Coranul şi
Lectura
Sunna.
CS.3 Principale idei teologige
Dumnezeu,ingerii,profetii,eshatologia
Locaşul de cult al islamului este Moscheea.
CS4 Care sunt cei cinci stâlpi ai credinţei
islamice? Mărturisirea de credinţă,
rugăciunea, postul, milostenia, pelerinajul.

-Modalitati de raspandire?Raspandita in
CS5
Africa,Asia,Europa..Se nominalizează elevii prin Jihad
-In secolul al VII erau organizati politic in Coversatia
califatul cu centrul la Damasc in sec X au
mai aparut si altele rivale...
Obţinerea Prin ce se diferenţiază islamul de reştinism? Elevii răspund. Exerciţiul Individuală Manualul, Evaluare
performanţei Se face prin câteva întrebări din lecţia Adresează întrebări. Feed-back- Biblia scrisă
predată. ul
Când a apărut islamul?
Cine este considerat întemeietorul acestei
religii;
Cum se numesc adepţii religie islamice?
Care sunt textele sacre ale islamului?
Cum se numeşte locaşul de cult al islamului?
Care sunt cei cinci stâlpi ai credinţei
islamice?
Dacă timpul permite vor fi lectorate câteva
istorisiri despre religia islamică.
Concluzii si generalizare
Aşadar, deşi, influenţată foarte mult de
religia creştină, religie islamică este diferită
şi inferioară faţă de creştinism întemeiat de
Însuși Dumnezeu.
APRECIEREA
Se face aprecierea modului în care a decurs
ora.
Încheierea Pentru data viitoare veţi avea de învățat Elevii notează tema -
lecţiei lecţia de astăzi şi de identificat elementele pentru acasă
pe care islamul le-a preluat din Noul Rostesc rugăciunea „
Testament. ,,Lumineaza te ...”
Rostesc rugăciunea „Cuvine-se cu
adevărat”.

Profetul Mahomed (570-632 d.Hr.)


Mahomed
• Se naste la Meka in jurul anului 570 d. Hr.
• Rămânae orfan de mic, e crescut de rudele sărace
• La 24 de ani se căsătoreşte cu o vaduvă bogată, Khadija – de aici – timp pentru meditaţie şi vază în cadrul societăţii
• Practica asceza, retragandu-se timp de o luna pe an in pesteri, langa Meka (influenta ascetilor crestini)
• In 610, pe la varsta de 40 de ani are o serie de viziuni, de revelatii, prin care se identifica cu alesul lui Dumnezeu
• In 612, isi incepe apostolatul, pe baza unei viziuni in care I se poruncea sa isi faca publice revelatiile primite; activitatea lui nu e acceptata de trib astfel ca e nevoit sa
isi intrerupa apostolatul
• Se implica si in viata politica; in 622 fuge de la Meka la Yatreb; incepe campanii de cucerire a cetatilor din peninsula Araba; in 630 cucereste chiar Meka
• Pana in anul mortii sale, in 632, el reuseste sa cucereasca aproape intreaga peninsula Araba, unind triburile arabe politic si religios
• https://sites.google.com/site/coranarabromanonline/coran-cuprins

S-ar putea să vă placă și