Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Octavian Butuza


Disciplina: Religie
Clasa: a X-a
Unitatea de învăţare: Învăţătura de credinţă
Titlul lecţiei: Cinstirea sfintelor icoane
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe generale:
Definirea specificului propriei credinţe în raport cu alte credinţe şi
convingeri
Utilizarea adecvată a conceptelor specifice religiei, în diferite contexte de
comunicare
Integrarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în structura propriilor
atitudini şi comportamente
Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii
Competenţe specifice:
Utilizarea adecvată a termenilor specifici unui minim vocabular creştin în
argumentarea învăţăturii de credinţă ortodoxă
Elaborarea unor texte (referate, eseuri, articole, etc.) folosind termeni
specifici religiei
Identificarea şi prezentarea unor modele de comportament creştin, în
exemplele personalităţilor biblice şi în cele din istoria bisericească
românească
Aplicarea învăţăturii despre respectul faţă de cele sfinte în diferite contexte ale
vieţii personale sau ale comunităţii
Competenţe derivate:
conştientizarea rolului învăţăturilor Bisericii în viaţa personală şi a
comunităţii
dezvoltarea respectului faţă de cele sfinte
asumarea propriei identităţi religioase
respect şi înţelegere faţă de semenii de alte credinţe şi convingeri
interesul pentru aprofundarea cunoştinţelor religioase în vederea
permanentei deveniri spirituale
Strategia: inductivă, dirijată, cognitivă.

Organizarea: frontală, în grupe de câte 3 şi independent-individuală

Metode: analiza, argumentarea, comparaţia, conversaţia euristică, dezbaterea,


exerciţii de lectură şi interpretare a textului biblic explicaţia, expunerea
organizatorul grafic

Material didactic:

Catalog de prezenţă Laptop


Fişe de lucru PowerPoint
Flip-chart, marker Retroproiector
Manualul clasei Tablă, cretă.

Material bibliografic:

1. Biblia sau sfânta Scriptură, EIBMBOR, Bucureşti, 1998


2. ***, Învăţătura de credinţă creştină ortodoxă, EIBMBOR, Bucureşti,
2000
3. Chiţescu, Prof. N., Todoran, Pr. Prof. Isidor, Petreuţă, Pr. Prof. I.,
Teologia dogmatică şi simbolică, vol. II, Editura Renaşterea, Cluj
Napoca, 2005
4. Hău, Pr. Mihai (coordonator), Codreanu, Ionuţ, Ladar, Alina, Religie –
cultul ortodox (manual pentru clasa a X-a), Editura CD Press,
Bucureşti, 2006
5. Lemeni, Adrian (coordonator), Nedelea, Jean, Păunoiu, Georgian, Tudose,
Silviu, Religie – cultul ortodox (manual pentru clasa a X-a), Editura
Corint, Bucureşti, 2006
6. Opriş, D., Opriş, M., Religie – cultul ortodox (manual pentru clasa a X-
a), Ed. Dacia, Cluj Napoca, 2004
Scenariul didactic
Momentele Competenţe Activitatea didactică Strategii Evaluare
lecţiei derivate didactice
Activitatea profesorului Activitate
a elevilor
Momentul Dezvoltarea Profesorul şi elevii rostesc împreună rugăciunea „Împărate ceresc”. Rostirea Observarea
organizatoric respectului  Profesorul verifică prezenţa rugăciunii
faţă de cele  Elevii îşi pregătesc manualul şi maculatorul
sfinte
Verificarea Conştientizar Adresează elevilor întrebări cu privire la Ascultă întrebările, se Conversaţia Analiza
cunoştinţelor ea rolului lecţia precedentă: gândesc şi formulează răspunsurilor
Bisericii în  Ce sunt sfintele moaşte? răspunsurile şi le Aprecieri
viaţa  În ce moduri putem să argumentează. verbale
personală şi a exprimăm cinstirea pe care o
comunităţii acordăm sfintelor moaşte?
 Ce urmări are cinstirea lui
Dumnezeu?
Pregătirea Interesul Profesorul împarte elevilor (grupaţi câte Colaborează cu colega/ Lucrul în pe- Observarea
pentru lecţia pentru 4) câteva icoane şi câteva portrete ale colegul de bancă, rechi Analiza răs-
nouă aprofundarea unor persoane, cerându-le să identifice îndeplinind sarcina trasată Conversaţia punsurilor
cunoştinţelor diferenţele dintre acestea. de profesor. Explicaţia Aprecieri
religioase în verbale
vederea
permanentei
deveniri
spirituale
Anunţarea ti- Profesorul anunţă titlul noii lecţii, pe Îşi notează titlul lecţiei pe Conversaţia Observarea
tlului lecţiei care îl notează pe tablă. caiete.
noi
Comunicarea Interesul I. Profesorul le cere elevilor să încerce I. Participă la discuţia Analiza Observarea
noilor pentru să definească icoana. Pe baza iniţiată de profesor. Argumentarea Analiza
cunoştinţe aprofundarea încercărilor elevilor, profesorul va Răspund argumentat. Ciorchinele răspunsurilor
cunoştinţelor formula o definiţie. Conversaţia
religioase în euristică
vederea II. Profesorul le indică elevilor lectura II. Un elev lecturează Exerciţiu de
permanentei textului Ieşirea 32, 1 – 19 şi analiza textul, apoi elevii lectura şi
deveniri acestuia în vederea interpretării după participă la discuţia interpretarea
spirituale; următoarea schiţă de idei: iniţiată de profesor. textului biblic
Asumarea - Conţinutul textului Notează de pe tablă cele Explicaţia
propriei - Atitudinea poporului evreu: consemnate de profesor. Expunerea
identităţi a) când Moise a întârziat; Lucrul în
religioase; b) când Aaron le-a îndeplinit cerea; III. Elevii participă la perechi
Respect faţă - Atitudinea lui Aaron discuţie şi îşi notează de Prezentarea
de semenii de a) când poporul evreu i-a cerut să-i pe tablă. PowerPoint
alte credinţe facă dumnezei;
şi convingeri. - Atitudinea lui Moise III. Participă la discuţie,
a) când a aflat ce făcuseră poporul şi urmând îndrumările
Aaron în timpul primirii poruncilor profesorului.
- Atitudinile celor trei faţă de
Dumnezeu IV. Lecturează textul din
- Concluzii manual şi răspund
întrebărilor.
Profesorul notează pe tablă ideile
exprimate de elevi.

III. Profesorul implică elevii într-o


discuţie care are drept scop identificarea
distincţiei dintre idol şi icoană.

IV. Propune elevilor să lectureze din


manual fragmentul Relaţia dintre cuvânt
şi imagine exprimată în cinstirea
icoanelor, solicitând să identifice
răspuns următoarelor întrebări:
- ce rol au sfintele icoane în viaţa
credincioşilor?
- ce urmări are privirea sfintelor icoane?
Fixarea noilor Conştientizar Profesorul punctează elementele Urmăresc prezentarea Expunerea Observarea
cunoştinţe ea rolului esenţiale în cadrul unei prezentări făcută de profesor şi îşi Prezentarea
Bisericii în PowerPoint, cerând elevilor să îşi noteze notează, conform PowerPoint
viaţa acele elemente pe care el le subliniază ca îndrumărilor date de
personală şi a fiind importante. acesta.
comunităţii
Actualizarea Asumarea Profesorul le cere elevilor să identifice Elevii răspund solicitării Dezbaterea Observarea
cunoştinţelor propriei modalităţi de exprimare a cinstirii profesorului. Analiza
identităţi acordate sfintelor icoane. răspunsurilor
religioase Aprecieri
verbale
Aprecierea, Conştientizar Dacă Moise primise porunca de a Ascultă cu atenţie cele Explicaţia Observarea
asocierea şi ea rolului reprezenta în Cortul Mărturiei heruvimi, spuse de profesor.
generalizarea Bisericii în în creştinism icoanele pot reprezenta
viaţa orice persoană sfântă. Acest lucru este
personală şi a cu atât mai firesc cu cât aceste
comunităţii reprezentări au rolul fundamental de a
sprijini relaţia noastră cu Dumnezeu.
Evaluarea Interesul Profesorul apreciază/notează elevii care s-au remarcat pe parcursul Conversaţia Aprecieri
pentru orei. verbale
aprofundarea Notarea
Activitatea cunoştinţelor Identificaţi, în biserica de care aparţineţi, aşezarea Ascultă şi Conversaţia Observarea
suplimentară religioase în icoanelor de pe catapeteasmă. notează.
vederea
permanentei
deveniri
spirituale
Încheierea Profesorul şi elevii rostesc împreună rugăciunea „Tatăl nostru”. Observarea

S-ar putea să vă placă și