Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Școala: Școala Gimnazială ,,Avram Iancu”, Turda


Profesor: Apetroae Cezara
Disciplina: Limba și literatura română;
Clasa: a VIII-a C;
Subiectul lecție: Caracterul latin al limbii române. Vocabularul.
Tipul lecției: mixtă
Data: 07.10.2019

1. Competențe generale:

1. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, în scopuri diverse.

2. Valori și atitudini:

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul


literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia
pentru
dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

3. Competențe specifice:

1.3 sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat;


2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare;
3.2 recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de
expresivitate în textul liric;
4.2 utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la
mijloacele de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată.

4. Obiective operaționale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea să:

 Să precizeze originea latină a limbii române;


 Să definească vocabularul;
 Să identifice părțile componente ale vacabularului;
 Să știe informații despre dubletul etimologic;
 Să definească limba vorbită, limba popularp, literară și cea scrisă.

Obiective afective:
 manifestarea curiozităţii şi interesului în rezolvarea sarcinilor de lucru;
 asimilarea informaţiilor noi şi însuşirea lor pentru a le putea folosi ulterior;
 rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate;

Obiective psihomotorii:

 dirijarea atenţiei către centrul de interes sugerat de propunător;


 utilizarea corectă a mijloacele auxiliare folosite şi a spaţiului tablei, respectiv al
caietului, al fişelor de lucru;
 formarea deprinderilor de a opera, în comunicarea scrisă sau orală, cu noile
conţinuturi.

5. Strategia didactică:

5.1. Metode şi procedee: Conversaţia euristică, problematizată, explicaţia, exerciţiul,


discuţia frontal, observaţia sistematizată, învăţarea prin descoperire, fișe de lucru.
5.2. Forme de organizare: activitate frontală și individuală.
5.3. Resurse: cunoștințele anterioare ale elevilor, capacitățile de învățare ale elevilor.
5.4. Mijloace de invățământ: manualul, tablă, caiet, fișe de lucru.
5.5. Timp: 50 de minute.
5.5. Bibliografie:

 Limba și literatura română clasa a VIII-a, editura Humanitas, București, 2013.


 Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca,
2000;
 Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru
clasele V- VIII, aprobată prin O.M. Nr. 3393 /28.02.2017;
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iaşi, 2006;
 Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
 Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed.
DACIA, Cluj-Napoca, 2002.
 Florentina,Sâmihăian, Limba si literatura română pentru clasa a VIII-a, Ed.Art,
București, 2017.
 Dicționarul figurilor de stil din toate manualele alternative, clasele V-VIII, Raluca
Scarlat, Editura Aula, Brașov, 2003.
Scenariu didactic

Nr. Etapele Timp Unități de conținut, activitatea Strategii didactice Evaluare


crt lecției alocat profesorului și a elevilor
Metode Materiale Forme de
organizare
1. Moment 2 min. Profesorul consemnează Conversați Catalog Frontală
organizatoric absenții, iar elevii își pregătesc a Tablă
materialele necesare orei. Manual Individuală
Caiete
2. Captarea 10 Profesorul verifică tema Conversați Caiete Frontală Evaluare
atenției min. calitativ și corectează a continuă
eventualele greșeli.
Apoi pornește o discuție legată
de importanța cuvintelor și a
vocabularului în viața Tablă Aprecierea
oamenilor și diferența verbală a
graiurilor românești în funcție Dezbaterea Individuală răspunsuri-
de zonă. Conversați lor corecte
a

3. Anunțarea 2 min. Profesorul anunță obiectivele Conversați Tablă Frontală Observare


obiectivelor orei în curs și scrie titlul pe a sistematică
tablă: vocabularul. Caracterul
latin al limbii române. Caiete Individuală
Expunerea
4. Dirijarea 20 Inițial, se vor rezolva Conversați Manual Frontală Observare
învățării min. exercițiile 1 și 2, de la pagina a sistematică
20 , legate de vocabular.
Apoi se notează câteva
definiții pe tablă legate de Exercițiu
vocabular și de caracterul Caiete
latin:
Vocabularul limbii române
este în mare parte de origine
latină, dar fiindcă limbi
romanice de est s-au dezvoltat
Observarea
aproape fără contact cu restul
comporta-
limbilor neolatine, se pot
Conversați mentului
observa atât dezvoltări
neobișnuite de semnificație cât a Individuală elevilor
Tablă
și împrumuturi care nu se pot
găsi în nici o altă parte a lumii
romanofone. Datorită
substratului vocabularului de
Expunerea
origine dacă, există și cuvinte
fără echivalent în limbi
romanice occidentale, dar
pentru care există cuvinte
înrudite în limba albaneză.
Totuși, multe încercări de a
romaniza româna în timpul
secolului XIX au reușit în
general să intre în limbajul
comun, conferindu-i limbii
forma sa actuală.
MASA VOCABULARULUI
cuprinde restul cuvintelor
(aproximativ 90% din totalul Caiete Frontală
cuvintelor) și este compusă Conversați
din: - arhaisme; - a
regionalisme; - elemente de expunerea
jargon și de argou; -
neologisme; - termeni tehnici
și științifici.
VOCABULARUL
FUNDAMENTAL
(FONDUL PRINCIPAL
LEXICAL) cuprinde
aproximativ 1.500 de cuvinte Conversați
cunoscute şi utilizate de toţi a
vorbitorii de limbă română. Tablă Individuală
Dubletul etimologic este
constituit de o pereche de
cuvinte cu aceeași origine.
După definiții, elevii vor
rezolva exercițiile 1,2 și 3 de Expunerea Aprecierea
la pagina 21. verbală a
Elevii cu CES vor copia răspunsuri-
definițiile din chenarele cu Manual lor
verde și cu roșu.

Manual Evaluare
diferențiată
Caiete

Exerciții de
scriere
corectă
5. Asigurarea 10 Pentru asigurarea retenției și a Conversați Manual Frontală Aprecierea
retenției și a min. transferului se vor lectura a verbală a
transferului definițiile din manual și se vor răspunsuri-
rezolva exercițiile de la lor corecte
paginile 22, repectiv 23. Exerciții Individuală
Caiete
6. Anunțarea 2 min. Pentru acasă, elevii vor avea Conversați Manuale Frontală Evaluare
temei de scris un scurt eseu despre a formativă
importanța cuvântului și a
sensurilor acestuia, în viața Caiete Individuală
unui om.
Eseu
Schița tablei

Vocabularul limbii române este în mare parte de origine latină, dar fiindcă limbi
romanice de est s-au dezvoltat aproape fără contact cu restul limbilor neolatine, se pot
observa atât dezvoltări neobișnuite de semnificație cât și împrumuturi care nu se pot găsi în
nici o altă parte a lumii romanofone. Datorită substratului vocabularului de origine dacă,
există și cuvinte fără echivalent în limbi romanice occidentale, dar pentru care există cuvinte
înrudite în limba albaneză. Totuși, multe încercări de a romaniza româna în timpul secolului
XIX au reușit în general să intre în limbajul comun, conferindu-i limbii forma sa actuală.

MASA VOCABULARULUI cuprinde restul cuvintelor (aproximativ 90% din totalul


cuvintelor) și este compusă din: - arhaisme; - regionalisme; - elemente de jargon și de argou;
- neologisme; - termeni tehnici și științifici.

VOCABULARUL FUNDAMENTAL (FONDUL PRINCIPAL LEXICAL) cuprinde


aproximativ 1.500 de cuvinte cunoscute şi utilizate de toţi vorbitorii de limbă română.

Dubletul etimologic este constituit de o pereche de cuvinte cu aceeași origine.

În decursul celor 165 de ani de stăpânire a Daciei de către romani, în limba acestora
au pătruns multe cuvinte din limba vorbită de geto-dacii autohtoni. Structura gramaticală a
limbii române este cea a limbii latine, iar vocabularul fundamental cuprinde 60-66% cuvinte
de origine latină. Peste 160 de cuvinte pot fi considerate însă de origine geto-dacă, de
exemplu: baltă, barză, căciulă, cătun, fluier, mânz, moş, murg, pupăză, ţap, ţarc etc. Fiind
izolată de restul Europei, limba română a conservat mai bine decât celelalte
limbi romanice specificul roman al limbajului cuceritorilor.
Particularităţi:
 Prezenţa sunetelor „ă”, „î”, inexistente în limbile romanice occidentale;
 Aşezarea articolului hotărât la sfârşitul substantivelor şi adjectivelor, făcând corp
comun cu acestea;
 Păstrarea genului neutru, larg folosit în limba latină, dar dispărut în limbile romanice
occidentale.

S-ar putea să vă placă și