Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Mocan Alexandra-Maria


Școala: Colegiul Național ”Avram Iancu” Cîmpeni
Data: 25.01.2022
Obiectul: Consiliere și dirigenție
Clasa: a VI-a
Componenta: Autocunoaştere şi dezvoltare personală
Subiectul: Mi-ar placea sa fiu
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe, valori și atitudini:
- sa-si valorizeze resursele personale
- să dezvolte o atitudine pozitivă față de schimbare
- să evidentieze aspecte care tin de propriile aspiratii

Resurse: fișe cu texte, capacităţile receptive normale ale elevilor, timp: 50 de minute
Strategia didactică:
Metode şi procedee: explicația, problematizarea, conversația, observația,
demonstrația, exercițiul, jocul didactic;
Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, individuală;
Material didactic: fișe de lucru;
Mijloace de învățământ: videoproiector, calculator

SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul didactic Activitatea profesorului Activitatea Metode si Mijloace didactice
elevului procedee
1. Moment organizatoric Elevii sunt invitați să se pregătească pentru oră, spun absenții etc. Răspund. Conversaţia Activitate frontală
5 min.
2. Activitatea 1 Au avut ca temă pentru acasă să se gândească dacă de la inceputul Prezintă. Jocul, explicația Activitate
(exercițiu de dezgheț și anului și până acum au evoluat și cum (de exemplu, un lucru nou individuală
de captare a atenției) pe care l-au descoperit) și să numească o culoare care ar putea
10 min. reprezenta simbolic evoluția lor.
Se solicita elevilor sa faca o proiectie de viitor si sa-si imagineze
viata lor peste 20 ani.
Sa-si imagineze ca sunt la intalnirea de 20 de ani de la absolvirea
liceului.
Ce planuri, ce asteptari au?
3. Activitatea 2 Se împart elevilor bilețele pe care sunt incurajati sa scrie Elevii sunt Lectura, explicaţia Activitate
10 min. caracteristicile unei lumi ideale pe care si-o imagineaza. încurajați să individuală
Biletelele se aduna intr-un bol considerat un bol fermecat care se exprime.
face ca lucrurile sa se indeplineasca. Le citeste un elev și le
comentam.
Se vor rescrie pe tabla sub forma a 2 coloane: visuri posibile,
visuri imposibile
4. Activitatea 3 20 min. Se va cere elevilor sa completeze o fisa de lucru. Sunt atenți, Observația, Activitate frontală
apoi conversația
punctează
câteva idei-
cheie.
5. Activitatea 4 Se extrage concluzia: Ca avem nevoie de familie, de prieteni, de Elevii Problemati-zarea Activitate frontală
5 min. bani, de o lume fara ura, fara razbunare pentru a a ne indeplini citesc,
visele privesc,
apoi
comunică
întregii
clase ce
cred.
Proiect de lecție

Data:25.01.2022
Profesor: Mocan Alexandra-Maria
Clasa: aX-a
MODULUL II Operaţii şi utilaje în industria alimentară
Unitatea de invăţare: Transmiterea căldurii
Lecția: Operaţii care asigură conservarea cu ajutorul temperaturilor ridicate-
Pasteurizarea
Tipul lectiei: mixtă
Scopul lecției:
-identificarea operațiilor necesare conservării cu ajutorul temperaturilor ridicate
Competenţe specifice:
- descrie caracteristicile operațiilor de conservare la pasteurizare
- identifică componentele pasteurizatorului cu plăci
- analizează modul de folosire a pasteurizatorului cu plăci
Metode si procedee didactice:
-expunerea, conversaţia, observarea dirijată, problematizarea, explicația.
Mijloace de invăţământ: fişe de lucru, tabla, planșe, calculator, videoproiector, fișe
de documentare,videotutorial privind fabricarea produselor din lapte, prezentare
Power-Point cu diferite tipuri de pasteurizatoare .
Tipuri de activitate: frontală, individuală și pe grupe.
Timp acordat: 50 minute

Desfăşurarea lecţiei:

1.Organizarea clasei in vederea desfăşurării lecţiei 2 min


2.Verificarea cunostinţelor dobândite in lecţia anterioară 10 min
3.Dobândirea de noi cunoștinte 20 min
4.Prezentare videotutorial privind fabricarea produselor din lapte 10 min
5.Discutare fişă de lucru şi concluzii finale 8 min
Nr Obiective de Conținuturi(detalieri) Activități Resurse Evaluare
cr referință de învățare
1. Organizarea clasei Catalog
-verificarea prezenţei elevilor, a materialului didactic Timp:2min
2. -identificarea Verificarea cunostintelor dobândite anterior: -elevii Manual Orală
operațiilor necesare Profesorul adresează întrebări de genul:Ce sunt schimbătoarele de răspund la caiete Observaţie
conservării cu căldura?Ce tipuri constructive de schimbătoare de căldură am intrebări şi Timp:10 min sistematică
ajutorul studiat?Ce rol esențial au aceste schimbătoare de căldură?Cum dau Conversatia
temperaturilor funcționează acestea?, etc exemple problematizar
ridicate ea
3. - descrie Dobândirea de noi cunoștinte Profesorul captează atenţia elevilor -studiu de Observaţie
caracteristicile printr-o intrebare problematizată de genul: De ce este nevoie de caz Fişe cu sistematică
operatiilor de conservare în industria alimentară?Elevii iși vor exprima liber ideile problematiz schemele Fişe cu schemele
conservare la și profesorul va sublinia pe cele mai reușite.Apoi va prezenta titlul are constructive a constructive a
pasteurizare noii lecții și ce obiective își propune.După prezentarea celor doua -observatie pasteurizatoa pasteurizatoa-relor
- identifică operatii ce se vor studia in cazul conservarii cu ajutorul sistematica relor cu placi cu placi
componentele temperaturilor ridicate(pasteurizarea și sterilizarea) se va prezenta -lucrul Tabla
pasteurizatorului cu pasteurizarea pe larg și apoi pasteurizatorul cu plăci.Elevii vor primi individual Timp 30 min
plăci schițele unui pasteurizator cu plăci dupa care li se va explica şi frontal
- analizează modul funcționarea și utilizarea.
de folosire a
pasteurizatorului cu
plăci
4 analizeaza folosirea Prezentare videotutorial privind fabricarea produselor din Explicarea Observaţie
pasteurizatoarelor lapte neclarităţilo Timp: 10min sistematică
r
5. analizeaza modul Discutare fişa de lucru şi concluzii finale Aprecierea Timp 8 min Autoevaluare
de folosire a Rezolvarea fişei de lucru va fi afişată cu videoproiectorul astfel elevilor Observaţie
pasteurizatorului cu încât elevii să-şi poată face autoevaluarea . Explicarea neclarităţilor, Impresii sistematică
plăci aprecierea muncii depuse şi concluzii finale. Fişă de lucru

DISCIPLINA: Analize specifice in industria de morarit, panificatie si produse fainoase

CLASA: a XI-a

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Analize fizico-chimice a materiilor prime,


semifabricatelor si produselor finite
TITLUL LECTIEI: Determinarea aciditatii painii
TIPUL LECŢIEI: mixta
SCOPUL LECŢIEI: Însuşirea cunoştinţelor referitoare la importanța aprecierii aciditatii
painii in scopul aprecierii calitatii produselor finite
TIMP ALOCAT: 1ora

COMPETENŢE VIZATE:
C1. Identificarea materialelor necesare
C2.Efectuarea corecta a determinarii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE ALE LECŢIEI:


O1. Să enunte principiul metodei
O2. Să descrie materialele necesare
O3. Să execute lucrarea
O4. Să interpreteze rezultatele

STRATEGII DIDACTICE:
Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, discuţia dirijată, problematizarea, studiul
cu manualul, observaţia dirijată
Resurse materiale: tabla, fişe, test de evaluare, catalog, caiete, mostre paine, sticlarie de
laborato(biureta, borcan cu dop slefuit, balanta tehnica, cilindru gradat, pipeta, reactivi
Na OH 0,1 N si fenolftaleina)
Forme de organizare: învăţare frontală, individuală, pe grupe

LOCUL DE DESFĂŞURARE: laborator

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr.c Momentele lecţiei Timp Obie Activităţi/ Conţinuturi Resurse Resurse Forme de Evaluare
rt ctive procedurale materiale organizare
1. 2min - verificarea prezenţei elevilor - catalog - activitate frontală
Momentul - organizarea clasei - caiet - activitate
organizatoric -asigurarea disciplinei individuală
-pregătirea elevilor pentru lecţie
2. 2min - Importanta aciditatii painii Conversaţia - activitate frontală - evaluare orală
Captarea atenţiei Discuţia - activitate
dirijată individuală
3. Enunţarea 1 min O1 - Enunţarea competenţelor şi Conversaţia - tabla - activitate frontală
obiectivelor lecţiei O2 obiectivelor lecţiei
4. Reactualizarea 15 min O1 - enuntarea principiului metodei Conversaţia - tabla - activitate frontală - evaluare orală
cunoştinţelor O2 -identificarea materialelor Problematizar - fişe de - activitate
O4 necesare a lucru individuală
- efectuarea analizei de laborator Lucru cu fişe Mostre
-interpretarea rezultatelor paine
obtinute Reactivi
sticlarie
5. 20min O1 - rezolvarea fisei de lucru Exerciţiul -fisa de - activitate - observarea
Dirijarea învăţării O2 -efectuarea lucrarii Munca lucru individuală sistematică
O3 individuală
6. Asigurarea feed- 2min -prezentarea răspunsurilor Conversaţia - activitate - evaluare
back-ului corecte individuală aplicativă
7. Evaluarea 5min - evaluarea fisei de lucru Exerciţiul - test de - activitate -evaluare
performanţei independent evaluare individuală Fisa lucru
8. Transferul 3 min - anunţarea temei pentru acasă şi Conversaţia - caiete - activitate frontală -tema
cunoştinţelor prezentarea temei viitoare Explicaţia - manual
În societatea contemporană, aşteptările la nivelul cadrelor didactice sunt mai
ridicate. Aceştia trebuie să fie experţi în una sau două discipline de specialitate, ceea ce
necesită un nivel ridicat de calificare academică. Pregătirea iniţială şi continuă trebuie să aibă
în vedere înzestrarea cadrului didactic cu competenţele necesare, astfel încât acesta să se
simtă confortabil în faţa clasei, în toate situaţiile care pot apărea în cursul activităţii sale
educaţionale. Pentru o bună prestaţie profesională, cadrul didactic are nevoie să aibă
încredere în sine şi în competenţele sale profesionale, să stăpânească modalităţi de
rezolvare a situaţiilor critice, tensionale sau conflictuale, să fie capabil să gestioneze situaţiile
tipice şi să poată dezvolta soluţii pentru cele atipice, toate acestea şi multe altele îi sunt
indispensabile muncii sale.
In primul rând, consider ca cel mai frecvent aplicat criteriu de stabilire a
modelului ,,profesorului ideal” este cel de eficiență în activitatea de predare-învățare,
definită în termeni de conduită așteptată și realizată de către elevi. Principala calitate a
acestui model, din punct de vedere structural, a fost considerată compatibilitatea
dintre ,,vocația pedagogică” și ,,a te simți chemat, ales pentru această sarcină și apt pentru a
o îndeplini”. Vocația pedagogică presupune: ,,iubire pedagogică”, certitudinea valorilor
social-culturale, conștiința responsabilității față de copii, față de țară și față de umanitate, în
general. Alte însușiri ale ,,profesorului ideal” sunt de ordin: fizic (sănătatea, integritatea
fizică, prezența agreabilă, ținuta decentă), intelectual (inteligența, spiritul de observație,
memoria bună, imaginația bogată), afectiv ( empatia, generozitatea, pasiunea, entuziasmul),
volitiv ( fermitatea, perseverența, consecvența, răbdarea), moral (modestia, onestitatea,
corectitudinea) etc.
In al doilea rând, un profesor bun învaţă din experienţă. învaţă atunci când îi ascultă pe
elevi, când îi observă lucrând. Lucrurile pe care le află depre elevi în timpul procesului de
educaţie devine automat parte a competenţelor lui didactice.
Pentru a servi mai bine interesele elevilor, un bun profesor este foarte atent ca toţi elevii să
beneficieze de aceaşi grijă din partea lui şi să nu lase ca presupusele sau realerile lor
handicapuri sau incapacităţi, diferenţele individuale, contextele culturale sau sociale diferite
din care provin aceştia, să influenţeze relaţiile dintre el şi elev.
Profesorii trebuie să fie atenţi şi interesaţi şi despre ce cred elevii despre ei înşişi, de
motivaţiile lor, de efectele învăţării asupra relaţiilor lor cu grupul de prieteni, dar şi de
dezvoltarea caraterului lor, de aspiraţiile şi calităţile lor.
In concluzie, toate aceste competenţe necesare unui profesor vor influenţa performanţele
și reușitele elevilor, modul lor de raportare la procesul de învăţare, precum şi dragostea sau
aversiunea lor faţă de şcoală. Profilul de competență al unui cadru didactic contemporan
este un vehiculator de cunoştinţe, dar nu numai atât. El conferă semnificaţii, dă greutate
acţiunii de sfătuire, consiliere, îndrumare a elevului. El are puteri energetice: inhibă sau
stimulează, încurajează sau blochează iniţiativa elevui. Este un instrument de apreciere,
aprobare, evidenţiere a elevului, sau unul de critică, dezaprobare, blamare a acestuia.
Strategia de a explora aceste resurse este principalul indicator al abilităţiolr psihosociale ale
profesorului de a comunica cu profunzimile personalităţii elevului şi de al atrage la
cooperarea interpersonală.

S-ar putea să vă placă și