Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Şef de catedră: ________________ /Ostapovici Olga/


Data:
Profesor: Guţu Svetlana
Disciplina: Dezvoltare personală
Specialitatea: Turism
Anul: II
Grupa: 28
Unitatea de învățare 4: Proiectarea carierii profesionale și dezvoltarea spiritului antreprenorial.

Subiectul lecţiei: Cariera profesională. Matricea de luare a deciziilor de carieră. Compatibilitatea


aptitudinilor, capacităților și așteptărilor personale cu cerințele angajatorilor și cele specifice ocupației.

Durata: 45 minute
MESAJUL CHEIE
Voi aplica matricea de luarea deciziei în planificarea carierei pentru a-mi clarifica domeniile ocupaționale și
pentru a avea cât mai multe date/informație cu referire la aceste domenii.

COMPETENȚA DEZVOLTATĂ:
Competenţa de autoevaluare a potenţialului individual din perspectiva proiectării carierei.

REZULTATE SCONTATE
Elevii vor fi motivați să aplice matricea în procesul de alegere a profesiei sau domeniului ocupațional.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La finele acestei lecții elevii vor fi capabili să:
- Manifeste interes pentru aplicarea diverselor instrumente/matrici care pot ajuta în identificarea domeniilor
ocupaționale pe viitor;
- Explice algoritmul de completare a matricei de luare a deciziilor elaborare de Stuart Pugh, precum și
argumentează utilitatea acesteia pentru alegerea profesiei;
- Identifice ce informații sunt necesare pentru completarea matricei și sursele acestor informații

COLEGIUL „MIHAI EMINESCU” DIN SOROCA


PROIECT DIDACTIC
Activitatea profesorului
Evaluarea
(metodele, mijloacele didactice și formele de organizare reflectate)
Evocarea 5 minute
Profesorul Împreună cu elevii repartizează următoarele roluri: Studiu de caz/
- 1 persoană – secretar (notează toate ideile pe fișe separate); Activitate
- 1 persoană –facilitator (încurajează participanții să genereze ideile, oferă
frontală
cuvântul, asigură notarea tuturor ideilor, chiar și ale celor neobișnuite, monitorizează
timpul), alte 3-4 persoane – generatori de idei.
Se explică sarcina pentru Etapa 1, care constă din următoarele: timp de 2 minute
elevii trebuie să genereze cât mai multe idei/răspunsuri la întrebarea „Ce informații
trebuie să fie analizate pentru a lua decizia despre dezvoltarea carierei?”.
Se monitorizează activitatea elevilor, și oferă după timpul expirat pentru realizarea
primei etape, încă 5 minute timp, în care elevii analizează ideile și grupează fișele pe un
poster, în așa fel că să obțină un cluster/ciorchine.
Etapa 3, în cadrul căreia, timp de 2 minute reprezentanții echipelor prezintă
produsele elaborate.
Se identifică, cu ajutorul elevilor, criteriile, care au fost utilizate în elaborarea
clusterelor/ciorchinelor.
Realizarea sensului 25 minute
Profesorul invită elevii să lucreze individual, timp de 5-7 minute, asupra fragmentului din Lucru
rubrică „Informează-te!” individual
Explică elevilor, că informația trebuie să fie analizată cu ajutorul întrebărilor din rubrica
„Procesează informația”.
Reflecția10 minute
Profesorul Problematizare/
1. Organizează discuția plenară în baza întrebărilor: Activitate
- În ce situații este posibil de utilizat matricea elaborată de Stuart Pugh?
individuală
- Care sunt pași necesare pentru elaborarea matricei?
- Ce criterii a utilizat Ana pentru analiza opțiunilor? Ce alte criterii ar fi fost posibil de
utilizat?
- Ce decizie a luat Ana după obținerea scorurilor finale? De ce crezi așa?
1. Formează perechi sau echipe mici (nu mai mult de 4 elevi) și explică sarcina:
Împreună, timp de 10 minute elaborați matricea pentru cazul lui Andrei.
2. Organizează discuție plenară pentru a analiza experiența acumulată în cadrul
exercițiului cu ajutorul întrebărilor:
- La ce te-ai gândit în procesul de elaborare a matricei?
- Care din etapele de elaborare a matricei au fost mai dificile? De ce?
- Ce informații trebuie să fie colectate pentru completarea matricei? Din ce surse?
3. Face un sumar al activității: “Pentru a completa matricea, avem nevoie de mai multe
informații – și despre persoană și despre profesiile posibile, care i se potrivesc acestei
persoane. În cadrul modulului vom continua studierea lumii profesiilor și a aptitudinilor
personale. La ultima oră a modulului, fiecare dintre voi va completa o matrice similară.
Acasă, individual, elaborați prima varianta a matricei. Ea trebuie să conțină, cel puțin, 3
opțiuni profesionale și, cel puțin, 4 criterii de selecție”.
Extensia 5 minute Aprecieri
Realizarea testelor de Inteligență Emoțională. verbale

COLEGIUL „MIHAI EMINESCU” DIN SOROCA

S-ar putea să vă placă și