Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Colegiul Național “Gib Mihăescu” Drăgășani,

Disciplina: Informatică
Clasa: a-XI-a, profil real
Specializarea: Matematică-Informatică
Profesor: Călinescu Ionuț-Cristian
Unitatea de învăţare: Metode de programare
Tema: Metoda de Programare “Divide et Impera”
Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoştinţe
Timpul acordat : 50 de minute.
Locul de desfăşurare: Sala de clasă

Competenţă generală: Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor

Competenţe specifice:
1. Analiza problemei în scopul identificării metodei de programare adecvate
pentru rezolvarea problemei;
2. Aplicarea creativă a metodelor de programare pentru rezolvarea unor
probleme interdisciplinare, sau a unor probleme cu aplicabilitate practică;
3. Analizarea comparativă a eficienţei diferitelor metode de rezolvare a aceleiaşi
probleme şi alegerea celui mai eficient algoritm de rezolvare a unei probleme;

Obiectivul general al lecţiei: Aplicarea tehnicilor recursive în rezolvarea de probleme

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
1. Să utilizeze corect funcţii implementate recursiv;
2. Să aplice cunoştinţele acumulate în rezolvarea de aplicaţii practice;
3. Să aleagă modalități diferite de implementare ale rezolvării unei aceleiaşi
probleme;
4. Să aplice metoda Divide et Impera în rezolvarea de probleme;
STRATEGII DIDACTICE

Principii didactice:
- principiul participării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse;

Metode de învăţământ:
- metode de comunicare orală: expunere, conversaţie, problematizare,
algoritmizare, modelare;
- metode de acţiune: exerciţiul, învăţare prin descoperire, prin rezolvare de
probleme;
- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;
- conversaţia de consolidare în toate etapele lecţiei;

Forme de organizare:
-frontală şi individuală;

Forme de dirijare a învăţării:


-dirijată de profesor sau independentă;

Resurse materiale:
- material bibliografic: Tudor Sorin – Informatică. Manual pentru clasa a X-a.
Varianta C++ - Editura L&S Soft, Bucureşti, 2006;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Moment organizatoric(3 minute):


Profesorul - verifică prezența elevilor;
- pregătește clasa pentru lecție;

Captarea atenției(2 minute):


Profesorul: - anunța subiectul temei;
- anunța obiectivele urmărite;
- anunța modul de desfășurare a activității;
Elevul: - ascultă profesorul;
Reactualizarea cunoștințelor(10 minute):
Profesorul - realizează etapa de reactualizare a cunoștințelor în mod frontal;
- reactualizarea se face treptat, pe măsură ce se întâlnesc diverse
situații;
Elevul: - răspunde la întrebări;
- notează în caiet;

Transmiterea noilor cunoştinţe(25 minute):


Profesorul: - scrie pe tablă titlul lecției: “Metoda de programare Divide et
Impera”;
- definește noțiunea de ”Divide et Impera” și cele 3 etape:
1.Divide - descompunerea problemei;
2.Impera - rezolvarea subproblemelor;
3.Combina - rezultatele parțiale;

- prezintă structura unei funcții recursive:

- prezintă cum se aplică recursivitatea:identificarea cazului de bază,


decompoziția recursivă în subprobleme.

- se prezintă implementările posibile: iterativă și recursivă, prin


exemple simple și se compară;
- se prezintă succint alte tipuri de probleme ce se pot rezolva prin
”Divide et Impera”(Cautarea binara, detectarea palindroamelor, recursivitatea
mutuală);

Elevul: - răspunde la întrebări;


- notează în caiet;
- iese la tablă(dacă este cazul);

Consolidarea noilor cunoștințe(7 minute):


Profesorul: - pune pe tablă un nou algoritm pe care o să îl dezbată împreună cu
întreaga clasă;
Elevul: - participă activ la dezbatere;

Feed-back(3 minute):
Profesorul: - întreabă elevii despre noţiunile învăţate în ora respectivă;
Elevul: - răspunde, întreabă;
Fisa de lucru

1.Se consideră un șir cu n elemente, numere naturale. Folosind metoda Divide et


Impera, determinați suma elementelor acestui șir.

2. Se dă un şir cu n elemente, numere naturale. Folosind metoda Divide et


Impera să se verifice dacă în şir există elemente impare.

3. Se consideră un șir cu n elemente, numere naturale. Folosind metoda Divide et Impera,


determinați câte elemente impare sunt în acest șir.

4. Se consideră un șir cu n elemente, numere naturale. Folosind metoda Divide et Impera,


determinați cel mai mare element prim din acest șir.

5. Se consideră un șir cu n elemente, numere naturale. Folosind metoda Divide et Impera,


determinați cel mai mare element prim din acest șir.

6. Se dă un vector cu n elemente numere naturale. Folosind metoda Divide et Impera să se


verifice dacă toate elementele vectorului sunt egale.

S-ar putea să vă placă și