Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Diriginte: Clasa: a IX Data: 2014 Disciplina: Consiliere i Orientare colar Tema: Cum S Folosim Reelele De Socializare Scopul: Constientizarea avantajelor i dezavantajelor utilizrii reelelor de socializare Obiective operationale: La sfritul leciei elevii vor fi capabili s: O1- s cunoasca sensul i porblemtica reelelor de socializare O2- s-si dezvolte capacitatea de analiza a elementelor teoretice prezentate O3- s cunoasc o serie de avantaje ale reelelor de socializare O4- s cunoasc o serie de dezavantaje ale reelelor de socializare O5- s cultive respect fata de valorile umane in general O6- s discearn cum s foloseasc reelele de socializare Metode si procedee: -conversatia, explicatia, brainstorming, studiul de caz, lucrul in echipa,munca independenta, discutia individuala, dezbaterea, metoda Plriilor Gnditoare Mijloace de invatamant:-fie de lucru, laptop/tablet/telefon mobil, marker, tabl Forma de organizare: activitate frontal, individul, pe grupe Durata: 50min. Bibliografie: A. Baban, Ghid metodologic pentru orele de dirigenie i consiliere, Ed. SC Psinet, Cluj -Napoca, 2001; Cosmovici A., Adolescentul si timpul sau liber, Ed. Junimea, Iasi, 1995 Adrian Neculau (coordonator) - Manual de psihologie sociala - Editura Polirom 2003; Dirigentia si consilierea ghid metodologic , Editura Gheorghe Alexandru ,Craiova 2006 Edward de Bono- Plriile Gnditoare

Momentele leciei Organizarea clasei

Timp aloca t 2 min.

Activitatea profesorului Pregtete materialele necesare orei. Verific prezena elevilor Mi-e team de ziua n care tehnologia va fi mai important ca relaiile interumane. n lume va exista o generaie de idioi. Albert Einstein -

Activitatea elevului - aduc la cunotin dac sunt abseni

Resurse procedurale Forme de Metode i organizar procedee e Conversaia Frontal

Resurse materiale

Captarea ateniei

5 min.

- ascult cu atenie cugetrile i ncearc s-i fac o idee asupra cunoaterii de sine.

Brainstorming

Individual

Anunarea temei leciei precum i a obiectivelor acesteia

3 min.

Anun titlul activitii - ascult i sunt ateni Cum S Folosim Reelele De la expunere. Socializare - Enumr obiectivele leciei. Constientizarea avantajelor i dezavantajelor utilizrii reelelor de socializare

Conversaie Expunerea

Frontal

Desfurarea propriu-zis a leciei

30 min.

Organizeaz activitatea folosind metoda Plriilor Gnditoare pe care elevii o cunosc dj (totui re- expune direciile strategiei de lucru) Urmreste aezarea elevilor la se grupeaz pe 5 locurile stabilite, anume echipe. organizai n 5 grupe- cele 5 plrii (alb, galben, roie,

Conversaie Brainstorming

Lucru n echip Frontal

Conversaie Expunere Dialog dirijat

Frontal

neagr i verde- dirigintele o poart pe cea albastr) Urmrete lucrul pe echipe al elevilor Cere s se desemneze cte un reprezentant al fiecrei echipe care va prezenta rezultatele. Coordoneaz colectarea ideilor eseniale Le cere elevilor s-i exprime opinia despre ceea ce au aflat nou sau sub o nou abordare n timpul discuiilor De cutat pagini pe Facebook de o real importan pentru nvare, cf. cu necesitile elevilor - Completeaz listele cu opinii - Fiecare echip i desemneaz un reprezentant care va citi ideile consemnate - Elevii vor rspunde n mod corespunztor. Conversaie Explicaie Pe grupe Individual Frontal

Asigurarea 5 min. feed-back-ului

Conversaie Explicaie

Individual

Tema pentru acas

5 min.

Studiu de caz Dezbatere

Frontal

S-ar putea să vă placă și