Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

CURSANT: Topală ( Totolici ) Anca


SPECIALIZAREA: Litere , Română-Engleză

DATA: 9. 05 . 2018
CLASA: a XII-a
DISCIPLINA: Dirigenție
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Consiliere și orientare
SUBIECTUL: Cariera în România sau în străinătate ?
TIPUL LECŢIEI:

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1 Elaborarea un program personalizat de reuşită personală şi profesională


4.1 Evaluarea pregătirii personale pentru continuarea studiilor/ pentru inserţia profesională
5.1 Analizarea conceptului de calitate a vieţii în contextul dezvoltării carierei
5.3 Analizarea conceptelor de egalitate de şanse şi de egalitate de gen, din perspectiva planificării carierei
COMPETENTE DERIVATE/OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a) Cognitive :
O1 – să descrie avantajele și dezavantajele meseriei dorite ;
O2 – să identifice corect aptitudinile și tipul de inteligență care-i caracterizează ;
O3 – să coreleze aptitudinile cu meseria dorită și interesele cu țara în care doresc să practice meseria ;
O4 – să analizeze realist care este mediul (străin/roman) în care vor să continue studiile ;
b) Afective :
O5 – să îsi formeze o atitudine pozitivă față de cariera în țară sau în străinătate .

Strategia didactică
a) Resurse procedurale :
Metode și procedee :spargerea gheții ,brainstorming , conversaţia, explicaţia, inteligențele multiple, exercițiul , dezbaterea;
Forme de organizare: activitate frontală, combinată cu activitatea individuală şi pe grupe;
b) Resurse materiale (mijloace de învăţământ):
Mijloace de învățamânt: videoproiector , planșe, chestionare, chestionare on-line;

Modalități de evaluare: autoevaluarea, observarea sistematică, aprecieri verbale .


Locul de desfășurare : laboratorul de informatică.

BIBLIOGRAFIE:
- Programa şcolară pentru disciplina Consiliere si orientare clasele a IX-a- a XII-a
- Băban, A.; Petrovai, D.; Lemeni, G. Consiliere şi orientare. Bucureşti, Humanitas Educaţional, 2002.
- I. Cerghit , Metode de învăţământ, Ed. Polirom, Iaşi, 2006.
- Ghidul carierei mele. Bucureşti, Humanitas Educaţional, 2003.
- Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei (ISE) -Adresă web: www.ise.ro

ANEXE
Scenariul desfășurării activității

Etapele Ob Conţinutul activității Strategia didactică Evaluare


Lecţiei (Durata) Op

Activitatatea profesorului Activitatea elevilor


Metode şi Forme de Mijloace de
procedee organizare învățămant
Moment Salut elevii şi notez absenţele. Elevii se pregătesc pentru Conversația
organizatoric Pregătesc materialele necesare lecţie.
( 1 min) desfașurării lecției.
Actualizarea O1 Elevii au avut de gandit și Elevii prezintă meseria Conversația Frontală Aprecieri
cunoştinţelor O3 conturat meseria pe care dorită , subliniind Spargerea gheții critice
(4 min) doresc să o practice în viitor. avantajele și dezavantajele verbale
acesteia.

Captarea Voi cere elevilor să Elevii vor descoperi cu Prezentarea Frontală Video- Observarea
atenţiei O5 urmărească un material video interes locația și specificul video -proiector sistematică
(3 minute) ce prezintă universități din unor universități renumite.
alte țari și universități din
Romania.

Anunţarea noii O1 Anunț elevii că în această Recepționeaza mesajul cu Explicația Frontală


teme şi a O2 oră vom continua discuția atenție.
obiectivelor O3 despre învațare , muncă și
(1 min) O4 carieră.Vom identifica de
O5 asemenea în mod realist, ce
meserie e potrivită pentru
fiecare , ce universitate și ce
facultate își doresc să urmeze
și mai ales ce aptitudini ar
trebui sa aibă pentru a-și urma
visul.
Comunic elevilor
obiectivele/competențele
propuse.
Organizarea şi O1 Împart elevii în două echipe
dirijarea O2 la alegerea lor , una cu cei
învăţării O3 care doresc să urmeze o
(20 min) O4 universitate din România ,
O5 cealaltă echipa cu cei care
doresc să urmeze o
universitate din altă țară.

În continuare elevii vor lucra


organizați pe grupe. Ei vor Observarea
avea de completat pe planșe Brainstorming Pe grupe Planșe
sistematică
răspunsurile personale: Elevii vor preciza: Dezbaterea
1. Dați cateva motive - motivele care indică Problematizarea
pentru care vă doriți să dorința lor de a studia în
studiati în țară /în țară sau în străinătate
străinătate . - trăsătura definitorie a
2. Precizați ce trăsătură mediului în care doresc să
cu totul specială are studieze, din punctul lor de
țara respectivă. vedere
3. Notează aptitudinile - aptitudinile proprii de
care te recomandă care sunt constienți că le au Autoevalua-
pentru a te integra în (ex:încredere în sine , -rea
mediul universității capacitate de relaționare ,
române/străine scrisul și vorbitul unor
,respectiv , a facultății limbi straine ,etc)
dorite.

Dupa completarea planșelor , Elevii vor argumenta


vom dezbate oral răspunsurile date.
răspunsurile.
Anexa 1

Pentru fixarea cunoștințelor Elevii citesc chestionarul și Inteligențele Individuală Chestionare Autoevalu-
Fixarea şi voi folosi metoda vor alege ce tip de multiple -area
aprecierea inteligențelor multiple. inteligență sau inteligențe ,
cunoştinţelor O2 Elevii au de citit un cred ei că îi definesc.
dobândite de O3 chestionar ,urmând să-și
către elevi. (7 identifice la final tipul de
min) inteligență/inteligențe care ii
definesc , după care vor
argumenta alegerea facută.

Anexa 2
Asigurarea O1 Are loc prin accesarea Elevii vor completa Exercițiul Individual Chestionare Observarea
feed-back-ului.(5 O3 chestionarelor on-line: chestionarul ales , și își vor on-line sistematică
min) www.go.ise.ro , a nota ocupațiile compatibile
chestionarului de interese / dorite din lista generată de
aptitudini , în funcție de cum GHIDUL OCUPAȚIILOR.
dorește fiecare elev.

Anexa 3
O1 Pentru a evalua procesul, îi Elevii își vor argumenta Dezbaterea Individuală Autoevalua-
Evaluarea O2 voi pune să-și confrunte alegerea universității , dar -rea
procesului. O3 fiecare alegerile : să confirme și a meseriei alese ,
(8 min.) O4 sau să infirme dacă au susținuta de aptitudinile
O5 aptitudini dar și șanse reale de proprii .
a studia într-o țară străină sau
în România .
Profesorul poate veni cu
informații ajutătoare și
completări ,asfel încât fiecare
elev să se gandeasca realist la
țara unde va studia după
terminarea liceului și meseria
aleasă.

O1 Voi fixa o temă pentru acasă Elevii vor avea de Explicația Frontală Chestionare
Asigurarea O2 cu trimitere la obiectivele completat un C.V. în on-line
retenției și a O3 lecției. Elevii vor avea de limba română sau în limba
transferului O4 realizat un CV , după engleză/altă limbă , în
(1 min.) O5 modelul de pe chestionare on funcție de țara unde și-ar
line: www.go.ise.ro , pentru dori să practice meseria
un loc de munca fictiv care le- aleasă.
ar da posibilitatea să ocupe
meseria dorită de ei în țară sau
în străinătate .
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și