0% au considerat acest document util (0 voturi)
40 vizualizări4 pagini

Desfasurare Proiect Dirigentie

Proiectul didactic se concentrează pe autocunoaștere și dezvoltare personală, având ca temă principală identificarea viitorului dorit și posibil. Lecția include activități de autoevaluare, analiză SWOT și discuții despre abilitățile necesare pentru carieră, promovând valori precum respectul și responsabilitatea. Strategiile didactice implică metode variate, inclusiv exerciții de grup și activități individuale, pentru a facilita învățarea și reflecția elevilor.

Încărcat de

ionel georgeta
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
40 vizualizări4 pagini

Desfasurare Proiect Dirigentie

Proiectul didactic se concentrează pe autocunoaștere și dezvoltare personală, având ca temă principală identificarea viitorului dorit și posibil. Lecția include activități de autoevaluare, analiză SWOT și discuții despre abilitățile necesare pentru carieră, promovând valori precum respectul și responsabilitatea. Strategiile didactice implică metode variate, inclusiv exerciții de grup și activități individuale, pentru a facilita învățarea și reflecția elevilor.

Încărcat de

ionel georgeta
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de aplicaţie: Colegiul Tehnic „Simion Mehedinți”


Clasa: a XI-a CC
Disciplina: Consiliere şi orientare
Modulul: Autocunoaştere şi dezvoltare personală
Subiectul lecţiei: Viitorul meu dorit, viitorul meu posibil
Valori și atitudini: respect şi încredere în sine şi în ceilalţi; motivaţie şi flexibilitate în elaborarea propriului traseu educaţional şi profesional;
responsabilitate şi disponibilitate pentru decizii şi acţiuni privind propria carieră.
Competenţe generale:
1. Explorarea resurselor personale care influenţează planificarea carierei.
Competenţe specifice:
1.1 - Analizarea aspiraţiilor, a priorităţilor, a calităţilor personale, a punctelor tari şi a scopurilor prin autoevaluare.
Obiective operaţionale:
Ob1.1.1 – să identifice abilitățile necesare pentru ocuparea unui loc de muncă;
Ob 1.1.2 - să-și analizeze propriile abilități printr-o analiză SWOT, identificând puntele forte, punctele slabe, oportunitățile și temerile legate de
domeniul de activitate ales.
Strategia didactică:
Metode şi procedee:
conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, dezbaterea, problematizarea
Mijloace de învăţământ:
fișă abilități de succes, fișă autoevaluare, fișă Hexagonul intereselor, fișă analiză SWOT, videoproiector, laptop, PPT, cutie, bilete
Forme de organizare:
activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe
Resurse:
Bibliografice:
1. A. Baban, Ghid metodologic pentru orele de dirigenţie şi consiliere, Ed. SC Psinet, Cluj-Napoca, 2001;
2. Programe şcolare pentru Aria curriculară Consiliere şi orientare CLASELE A IX-A – A XII-A, Bucureşti, 2006
3. Suport de curs pentru cadre didactice - Facilitator de învățare permanentă în școală

Temporale: 50 minute Umane: 21elevi Spaţiale: sala de clasă


Momentele lecţiei Eşalonarea conţinutului Strategii didactice
[Link]
(coduri) Metode şi Mijloace de Evaluare
Activitatea profesorului procedee invăţământ
[Link] Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei de dirigenție:
organizatoric - stabilesc ordinea şi disciplina;
(1’) - pregătesc materialul didactic necesar.

EVOCAREA

II. Captarea atenţiei  EXERCIŢIU DE AUTOCUNOAŞTERE ŞI INTERCUNOAŞTERE conversaţia sfoară


(5’) Solicit elevilor realizarea unui exercițiu- joc: Malurile râului. explicaţia aprecieri
Adresez elevilor întrebări care au legătură cu formarea lor explicația verbale
profesională și viitoarea profesie. Pentru fiecare răspuns
afirmativ, elevii vor trece malul râului.
Exercițiul are rolul de a stabili măsura în care elevii sunt
conștienți de alegerea lor profesională.

[Link]ţarea temei Anunţ tema lecţiei ce se află în curs de desfăşurare. Comunic explicaţia
şi a obiectivelor elevilor tipurile de sarcini pe care propun să le realizăm pe
(1’) parcursul activităţii.
Le comunic faptul că în această oră vom discuta despre
interese personale şi identificarea ocupaţiilor care
corespund acestora. Precizez că identificarea intereselor
personale îi poate ajuta să conştientizeze cât de potriviţi
sunt pentru domeniile de activitate pe care doresc să le
aleagă
Scriu data şi titlul lecţiei la tablă.

IV. Prezentarea REALIZAREA SENSULUI


optimă a noului
conţinut şi dirijarea ACTIVITATE FRONTALĂ
învăţării Inițiez o discuție pe baza unor termeni cheie: aptitudine,
(32’) abilitate, carieră explicația orală
 aptitudine= potenţialul unei persoane de a învăţa şi obţine conversația
performanţă într-un anumit domeniu. Pentru ca aptitudinea euristică
să se manifeste în performanţă, ea se dezvoltă prin învăţare
şi exersare.
 abilitate= calitatea de a fi abil; iscusință, pricepere.
 carieră= profesie, o muncă aflată în concordanță cu valorile
și interesele fiecăruia.

ACTIVITATE PE GRUPE
Ob1.1.1 Distribui colectivul de elevi în 5 grupe. dezbaterea
Solicit acestora să analizeze cele 16 abilități necesare pentru conversația fișă abilități de orală
asigurarea succesului profesional. (anexa 1) explicația succes
Ob1.1.1 exercițiul
ACTIVITATE FRONTALĂ problematizarea
Inițiez o discuție cu elevii pornind de la cele 16 abilități.

ACTIVITATE INDIVIDUALĂ
Distribui fiecărui elev o fișă de autoevaluare pentru a exercițiul fișă autoevaluare scrisă
Ob1.1.1 identifica acele abilități pe care au reușit să și le dezvolte
până în acest moment. (anexa 2)

Distribui elevilor fişa Hexagonul intereselor. (anexa 3) explicaţia


Solicit elevilor să citească timp de 3 minute ocupaţiile conversaţia fișă Hexagonul aprecieri
aferente fiecărei categorii de interese, aşa cum apar ele în intereselor verbale
hexagon şi să aleagă acel grup de profesii pe care îl preferă. exerciţiul videoproiector
Cer apoi să noteze pe fişa primită, în primul spaţiu liber, laptop
denumirea grupului ales, să aleagă un al doilea grup care dezbaterea PPT
corespunde intereselor lor. Pe fişa intereselor, elevii vor
nota a doua categorie de interese (în al doilea spaţiu liber).
Procesul se repetă pentru a treia opţiune: alegerea unui al
treilea grup şi notarea denumirii acestuia în spaţiul liber.
Specific faptul că ocupațiile alese trbuie să fie în concordanță
cu abilitățile identificate anterior.
Aloc un timp de 7 min pentru ca elevii să investigheze
ocupaţiile aferente grupurilor alese de ei şi să selecteze două
sau trei ocupaţii pe care ar dori să le exploreze.
Solicit elevilor să găsească câteva modalităţi prin care pot
obţine mai multe informaţii despre ocupaţiile selectate.
Propun elevilor să aplice testul Holland acasă, pentru a
vedea în ce măsură ceea ce au identificat ei corespunde cu
rezultatul acestui test.
REFLECŢIA
V. Obţinerea ACTIVITATE INDIVIDUALĂ
performanţei Ob1.1.1 Distribui elevilor câte o fișă de lucru în care trebuie să explicația fișă scrisă
(10’) Ob1.1.2 reaizeze o analiză SWOT personală, pornind de la abilitățile, exercițiul analiză SWOT
aptidudinile, deprinderile care îi recomandă în exercitarea problematizarea orală
unei profesii. (anexa 4)
Inițiez o discuție pe baza celor consemnate de elevi.

ACTIVITATE PE GRUPE
Propun desfăşurarea unei activităţide feed-back: Parchează
întrebările aici! conversația bilete Aprecieri
 Elevii scriu pe un post-it o întrebare în legătură cu explicația cutie verbale
activitatea desfăşurată. exercițiul
 Bileţelele sunt strânse într-o cutie.
 Câte un elev de la fiecare grupă extrage un bileţel şi
oferă, cu ajutorul membrilor grupei, un răspuns
întrebării respective.
Se procedează în aceeaşi manieră cu toate grupele de elevi.
VI. Aprecieri Emit aprecieri generale referitoare la modul de participare al explicația aprecieri
şi recomandări elevilor la activitate, evidenţiez activitatea câtorva elevi şi fac verbale
(1’) anumite recomandări, după caz.

S-ar putea să vă placă și