Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Gurduz Ana


Disciplina: Științe
Clasa: a V-a
Data: 08.12.2017
Subiectul lecţiei: ,,Măsurarea timpului,,
Durata lecției: 45’
Domeniul I: Diversitatea în lumea vie şi particularităţi evolutive ale lumii vii

Standardul 2: Investigația științifică a unor fenomene, procese și relații simple din natură.
Competențe specifice:
C2.Competența de investiție științifică lumii înconjurătoare

Subcompetențe:
S2- Formarea şi dezvoltarea capacităţilor şi abilităţilor de experimentare şi explorare / investigare a realităţii, folosind instrumente şi
procedee specifice.

Obiective operaționale:
O1-să definească noțiunile de timp,zi, săptămână, lună și an , studiind un fragment de text.
O2- să enumere multiplii și submultiplii secundei, individual utilizând manualul.
O3- să deosebească tipuri de ceasuri , în perechi timp de 5 min.
O4- să argumenteze importanța și necesitatea măsurării timpului pentru societate în 4-5 enunțuri

Strategia didactică:
Metode/procedee / tehnici: observatia sistematică, descoperirea , lucrul cu manualul,munca independenta, conversația.
Mijloace de instruire: manual, planșe demonstrative, colecții de ceasuri, fotografii, imagini, documente, fișe de lucru, tabla
Forme de activitate: frontală,individuală, în perechi
Surse informaționale: manualul de Științe clasa a V-a, ghidul profesorului.
Desfășurarea lecției:
Etapele Timp O Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
lecției didactice
Evocare Verific exercițiile efectuate acasă. Elevii prezintă lucrul de acasă.
Pe baza datelor primite vom construi graficul Construiesc graficul pe baza
5 variației temperaturii corpului. măsurărilor personale.
min Pe parcursul lecției veți lucra:
Tacticos
Ingenios
Minunat Elevii descoperă cuvîntul care va fi Descoperirea
Puternic și subiectul lecției.
Uimitor
Liniștit Notează, subiectul.
10 Citiți pe verticală ce cuvînt este scris. Discuția ghidată
min
Realizarea Anunț subiectul, obiectivele lecției.
sensului -Lucrul în perechi (descoperă singur). Elevii au timp de 3-4 minute.
O1 Lucrul în grup.
I grup – info 1. Prezintă ideile principale, un elev la
II grup - info 2. dorință.
III grup – info 3.
Algoritmul
10 Frontal: elevii răspund la întrebări
min -Să gîndim împreună. conform planului.

Realizarea sarcinilor.
Exercițiu 1 (oral)
Ex.2. Calculează:
10 a) 3 secole și 3 decenii=330 ani Lucrare practică
min 1 mileniu 8 secole =1800 ani de măsurare a
8 milenii=80 secole=800 decenii timpului
Reflecție =8000 ani
20 decenii - 1 secol=10 decenii
1 mileniu – 6 secole=4 secole
1 mileniu + 4 secole + 5 decenii=
100 decenii + 40 decenii + 5 decenii=145
decenii

10 b) 1) 2010 – 1504= 506 ani Braistormin-gul


min 2) 506 ani~5 secole~50 decenii

Ex:3 (Lucrul în grup) Lucrează în grup și răspund


La ce îmi folosește cunoașterea timpului. la întrebări, comentează,
exemplifică. Explicație
Pentru acasă:
Experimentează (p.40)
Găsiți în calculator informație despre ceasul de
flori creat de Carls Linnaeus. Găsiți asocieri Prezintă posterul.
pentru ceas: (Cântatul cocoșului, deschiderea
florilor, poziția soarelui pe cer etc.)
Pe parcursul lecției veți lucra:
Tacticos
Ingenioși
Minunați
Puternici
Uimitori
Liniștiți

S-ar putea să vă placă și