Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecți

Data: 11.05.2022

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic „ Petru Cupcea” Supuru de Jos

Clasa: a V-a

Disciplina: Biologie

Aria curriculară: Matematică și Științe ale Naturii

Unitatea de învățare: GRUPE DE VIEȚUITOARE

Subiectul lecției: REGNUL ANIMAL-Nevertebrate: ARTROPODE

Timp alocat: 50 minute

Scopul lecției: cunoașterea clasificării animalelor din lumea vie și caracteristicile structurale de grupă

Tipul lecției: comunicarea și însușire de noi cunoștințe

Locul desfășurării: sala de clasă

Competențe generale:

1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode științifice


2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale
3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a creativității

Competențe specifice:

1.1 Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese și
fenomene
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă.
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1 Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană.

Obiective operaționale:

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:


- definească artopodele;

- clasifice artropodele în funcție de caracteristicile corpului;

- prezinte particularitățile celor patru grupe;

- cunoscă principalii reprezentanți;

Stategia didactică:
a) metode și procedee: observația, conversația euristică, explicația, învățarea prin descoperire, algoritmizarea, problematizarea.
b) Mijloace didactice: manual, tablă, imagini/ power point,, fișe de activitate/evaluare
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Evaluare: formativă prin chestionare orală dar și prin fișe de evaluare

Bibliografie:
 Programa școlară OMEN nr. 3393/28.02.2017
 Iordache Ion, Ulpia Maria Leu- Metodica predării- învățării biologiei, ed. Solaris, Iași 2003
 Fodor Atia M., Sună L.M., Boldișor V., Ciuculescu C.M.- Manual de Biologie, Ed. Sigma, București, 2017

Desfășuarea lecției
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice Evaluare
Moment organizatoric Notează absenții Se pregătesc pentru activitate Conversația
Organizează materialele și creează un
climat cooperant

Actualizarea cunoștințelor Profesorul adresează întrebări din Participă în mod activ la reactualizare.
lecția anterioară Ascultă întrebările, le analizează, Conversația Frontal
Î: Care sunt grupele de nevertebra? gândesc și formulează răspunsurile la
Î: Clasificați viermii în funcție de întrebările adresate de profesor. Individual
forma lor și modul de hrănire.
Î:Care sunt caracteristicile Aduc completări colegilor, acolo unde
Verificarea temei pentru moluștelor? este cazul.
acasă Etc.
.

Captarea atenției Cere elevilor să-și amintească care Denumesc grupa Conversația Frontal
este cea mai numeroasa grupă de
nevertebrate.
Anunțarea temei Notează pe tablă titlul lecției: Notează titlul în caiete
REGNUL ANIMAL: Nevertebrate- Observația
ARTROPODE
Prezintă obiectivele pe care elevii Sunt atenți
trebuie să le cunoască la terminarea
lecției.

Dirijarea învățării
Profesorul inițiază discuții referitoare Explicația
la artropode. Sunt atenți.
Explică denumirea de artropod și o
notează la tablă. Notează în caiete.
Clasifică artropodele Conversația

Împarte elevii în 6 grupe (2/3 elevi),


și distribuie acestora fise de
activitate: Se grupează și primesc fișele de Observația
activitate. Pe grupe
Grupa: Arahnide
Grupa: Crustacee
Grupa: Insecte- Coleoptere
Observă imaginile și identifică speciile.
Rezolvă fișa. Problematizarea
Grupa: Insecte- Diptere
Grupa: Insecte- Himenoptere Frontal
Grupa: Insecte- Lepidoptere Algoritmizarea

Cere elevilor să recunoască speciile Căte un lider din fiecare grupă va


de pe fișă și mediul de viață în care prezenta rezolvarea cerințelor în Învățarea prin
trăiesc, să citească textul din care să momentul notării lecției la tablă. descoperire.
prezinte particularitățile specifice
fiecarei grupe.
Notează în caiete Conversația
Completează la tablă schema lecției
cu ajutorul elevilor.
Sunt atenți
Explică elevilor termeni noi, apoi
continuă schema lecției.

Asigurarea feed-back-ului Adresează elevilor întrebări


referitoare la cele mai evoluate Răspund la întrebări. Conversația Frontal
nevertebrate
Solicită să enumere aracteristicile de
grupă.
Evaluarea Distribuie fiecărui elev câte o fișă de Completează fișa. Individual
evaluare.
Tema pentru acasă Cere elevilor să noteze tema:
Importanța Artropodelor

Fișă de activitate

Nevertebrate- Artropode
Grupa: Arahnide

 Recunoaște animalele și precizează mediul lor de viață

.............................................................................................................................................................................................................................................................................

Citește cu atenție informațiile și descoperă caracteristicile arahnidelor

Arahnidele sunt reprezentate de animale cu corpul diferit, în funcție de mediul de viață. Au corpul format din două părți: cefalotorace (cap,torace) și
abdomen, acoperit cu piele chitinoasă. Au 8 picioare articulate. Sunt animale carnivore, prezintă chelicere cu ajutorul cărora sfărâmă învelișul insectelor.
Unele specii sunt veninoase: scorpion, văduva neagră, altele parazite: căpușa. Aceasta din urmă este un parazit extern care se hrănește cu sânge, poate avea
numeroase gazde și transmite boli grave. Arahnidele nu au aripi, antene, în schimb prezintă glande veninoase iar unele și glande ce secretă o substanță care
în contact cu aerul se întărește și formează firul cu care țes pânza. Respiră prin plămâni sau trahei (tuburi) care se deschid la exterior prin niște orificii
numite stigme. Se înmulțesc prin ouă, excepție scorpionul care dă naștere la 25-30 pui pe care îî poartă femela pe corpul ei câteva zile, până la năpârlire.

..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................................................................................................

Fișă de activitate

Nevertebrate- Artropode
Grupa: Crustacee

 Recunoaște animalele și precizează mediul lor de viață

.............................................................................................................................................................................................................................................................................
 Citește cu atenție informațiile și descoperă caracteristicile crustaceelor

Crustaceele sunt animale acvatice, acoperite cu un schelet extern= o crustă dură formată din chitină și calcar. Au corpul format din cefalotorace
(cap, torace) și abdomen. Prezintă două perechi de antene și zece picioare articulate, unele perechi de picioare au clești, altele au gheare. Crustacelele nu au
aripi, iar gura prezintă fălci tăioase. Respiră prin branhii și se înmulțesc prin ouă.

..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................

Fișă de activitate

Nevertebrate- Artropode
Grupa: Insecte- Coleoptere

 Recunoaște animalele și precizează mediul lor de viață


........................................................................................................................................................................................................................................

 Citește cu atenție informațiile și descoperă caracteristicile coleopterelor

Insectele sunt cele mai evoluate artropode, având cei mai mulți reprezentanți. Sunt singurele artropode capabile de zbor. Corpul este format din cap,
torace, abdomen. Pe torace prezintă 6 picioare și două perechide aripi. O pereche este membranoasă iar cea de-a doua pereche diferă în funcția de grupa de
insecte. Există și insecte fără aripi= aptere: păduchi, purici. Respirația este traheală, iar înmulțirea se face prin ouă, dezvotare numită metamorfoză.
Metamorfoza poate fi completă: ou→ larvă→ pupă (nimfă)→ adult sau incompletă: ou→ larvă→ adult. În funcție de natura aripilor insectele se împart în:
coleoptere, diptere, himenoptere, lepidoptere- din grec. ptera= aripă. Coleopterele sau gândacii sunt insecte cu aripi tari, chitinoase numite=elitre.

..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................

Fișă de activitate

Nevertebrate- Artropode
Grupa: Insecte- Diptere

 Recunoaște animalele și precizează mediul lor de viață


.............................................................................................................................................................................................................................................................................

 Citește cu atenție informațiile și descoperă caracteristicile dipterelor

Insectele sunt cele mai evoluate artropode, având cei mai mulți reprezentanți. Sunt singurele artropode capabile de zbor. Corpul este format din cap,
torace, abdomen. Pe torace prezintă 6 picioare și două perechide aripi. O pereche este membranoasă iar cea de-a doua pereche diferă în funcția de grupa de
insecte. Există și insecte fără aripi= aptere: păduchi, purici. Respirația este traheală, iar înmulțirea se face prin ouă, dezvotare numită metamorfoză.
Metamorfoza poate fi completă: ou→ larvă→ pupă (nimfă)→ adult sau incompletă: ou→ larvă→ adult. În funcție de natura aripilor insectele se împart în:
coleoptere, diptere, himenoptere, lepidoptere- din grec. ptera= aripă. Dipterele au o pereche de aripi membranoase bine dezvoltate, a doua pereche este
redusă.

..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................

Fișă de activitate

Nevertebrate- Artropode
Grupa: Insecte- Himenoptere

 Recunoaște animalele și precizează mediul lor de viață


.............................................................................................................................................................................................................................................................................

 Citește cu atenție informațiile și descoperă caracteristicile himenopterelor

Insectele sunt cele mai evoluate artropode, având cei mai mulți reprezentanți. Sunt singurele artropode capabile de zbor. Corpul este format din cap,
torace, abdomen. Pe torace prezintă 6 picioare și două perechide aripi. O pereche este membranoasă iar cea de-a doua pereche diferă în funcția de grupa de
insecte. Există și insecte fără aripi= aptere: păduchi, purici. Respirația este traheală, iar înmulțirea se face prin ouă, dezvotare numită metamorfoză.
Metamorfoza poate fi completă: ou→ larvă→ pupă (nimfă)→ adult sau incompletă: ou→ larvă→ adult. În funcție de natura aripilor insectele se împart în:
coleoptere, diptere, himenoptere, lepidoptere- din grec. ptera= aripă. Himenopterele au două perechi de aripi subțiri, membranoase.

..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................

Fișă de activitate

Nevertebrate- Artropode
Grupa: Insecte- Lepidoptere

 Recunoaște animalele și precizează mediul lor de viață


.............................................................................................................................................................................................................................................................................

 Citește cu atenție informațiile și descoperă caracteristicile lepidopterelor

Insectele sunt cele mai evoluate artropode, având cei mai mulți reprezentanți. Sunt singurele artropode capabile de zbor. Corpul este format din cap,
torace, abdomen. Pe torace prezintă 6 picioare și două perechide aripi. O pereche este membranoasă iar cea de-a doua pereche diferă în funcția de grupa de
insecte. Există și insecte fără aripi= aptere: păduchi, purici. Respirația este traheală, iar înmulțirea se face prin ouă, dezvotare numită metamorfoză.
Metamorfoza poate fi completă: ou→ larvă→ pupă (nimfă)→ adult sau incompletă: ou→ larvă→ adult. În funcție de natura aripilor insectele se împart în:
coleoptere, diptere, himenoptere, lepidoptere- din grec. ptera= aripă. Lepidopterele au două perechi de aripi subțiri acoperite cu solzi fini.

..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................

Schița lecției

Artropodele
- animale care au picioare articulate/ formate din mai multe segmente
- se clasifică în 4 grupe:
1. Arahnide: păianjen, scorpion, căpușa
- animale carnivore, unele veninoase, altele parazite
- corp format din cefalotorace și abdomen, acoperit cu chitină
- au 4 perechi de picioare articulate

2. Crustaceele: rac, crab, homar


- corp format din cefalotorace și abdomen, acoperit de o crustă
- 5 perechi de picioare

3. Insecte
- Corp format din cap, torace, abdomen
- Se înmulțesc prin metamorfoză completă/ incompletă
- 3 perechi de picioare articulate
- 2 perechi de aripi- ptera=aripă
 Coleoptere = gândaci: buburuza, cărăbuș- aripi tari
 Diptere: musca, țânțar- aripi membranoase
 Himenoptere: albina, bondar- aripi subțiri, membranoase
 Lepidoptere: fluturi- aripi cu solzi fini

4. Miriapode: urechelnița
- au foarte multe picioare

Fișă de evaluare 1. Realizați corespondența, trăgând săgeți, între artropodele de


mai jos și caracteristicile lor:
ARTROPODE
Păianjen Aripi acoperite cu solzi fini
Albina Corp acoperit cu o crustă
tare, calcaroasă
3. Adevărat sau fals:
Cărăbuș de mai Prezintă chelicere  Din grupa Lepidopterelor fac parte gândacii.
 Insectele au trei perechi de picioare articulate.
Rac Aripi subțiri, membranoase
 Crustaceele au corpul acoperit de o crustă formată din chitină
Fluture Aripi tari, chitinoase numite și calcar.
elitre  Himenopterele sunt insecte ce au aripi cu solzi fini.

2. Recunoaște grupa din care fac parte următoarele artropode: 4. Notează un lanț trofic format din minim trei verigi care să
conțină un artropod.

Subiectul 1- 2,5 pct (0,5 pct x 5); sub. 2- 2 pct; sub. 3- 2 pct; sub.
4- 1,5 pct

Oficiu: 2 puncte

S-ar putea să vă placă și