Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data:22.05.2018
Clasa: a-VI-a B
Aria curriculară: Matematica şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învatare: Caractere generale morfofuncţionale, comportament, adaptări şi importanţă
ale unor grupe de vieţuitoare (Vertebrate)
Profesor:
Tema: Mamifere acvatice – Foca şi Balena
Tipul lectiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Scopul: însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre particularităţile morfologice ale
mamiferelor acvatice dar şi adaptările la mediul şi modul de hrănire
Competenţe specifice:
 Să identifice grupe şi specii de animale (1.1)
 Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea animalelor (1.3)
 Să utilizeze mijloace şi metode adecvate explorării/investigării lumii animale (2.1)
 Să realizeze activităţi experimentale şi să interpreteze rezultatele (2.2).
 Să exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1).
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:
O1. -Să defineasca noțiunea de mamifer acvatic;
O2. -Să recunoască după caracterele morfologice cele două mamifere acvatice;
O3.- Să indice mediul de viaţă şi să evidenţieze adaptările acestor mamifere la mediul de viaţă si
modul de hrănire;
O4-.Să cunoască importanţa mamiferelor acvatice si să numească alte mamifere înrudite cu foca şi
balena;
O.5- Să indice caracterele generale ale mamiferelor acvatice ;
Demersul didactic
a) resurse procedurale
 Observaţia;
 Explicaţia;
 Algoritmizarea;
 Conversaţia euristică;
 Metoda cubului;
 Problematizarea;
 Învăţarea prin descoperire;
 DiagramaVenn;
b) resurse materiale
 Fişe de lucru;
 Manual, atlas ;
 Material Power point,videoproiector, laptop;
c) forma de activitate: frontal, pe grupe
Locul de desfăşurare: laboratorul de biologie
Evaluare : formativă prin chestionare orală şi fişe de lucru.

Bibliografie:
 Barandusoiu M., Androne C.: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si Pedagogica,
2003.
 Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Daniela Căprărin: Metode utilizate în predarea biologie

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Activitatea de învăţare Metode şi


Evenimentul didactic Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee
Evaluare
Organizarea clasei Pregăteşte materialul didactic Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
Verifică prezenţa elevilor la ore
şi notează in catalog elevi
absenţi
Reactualizarea Verificarea unor noţiuni Răspund la întrebarile adresate. Conversaţia
cunoştinţelor asimilate în lecţiile anterioare : Animalul carnivor studiat este euristică
anterioare Care este mamiferul carnivor pisica..Corpul este alcătuit din Activitate
studiat? Din ce este alcătuit cap, trunchi,membre,coadă.Este frontală
corpul pisicii? Ce fel de animal animal carnivor. Alte mamifere
este după modul de hrănire? Ce carnivore sunt câinele și pisica
alte mamifere carnivore sălbatică
cunoaşteti?

Captarea atenţiei Prezintă elevilor imagini cu o Elevii studiază imaginile şi


foca şi balena solicitându-le recunosc foca şi morsa şi se Problemat
elevilor să recunoască animalele emite ipoteza că aparţin izarea
şi să precizeze grupa din care mamiferelor acvatice.
fac parte.

Anunţarea temei şi a Anunţă titlul lecţiei, îl scriu pe Notează in caiete titlul lecţiei şi Explicaţia
obiectivelor tablă urmăresc obiectivele.
Comunică clar obiectivele
operaţionale ale lecţiei:
O1. -Să definească noţiunea de
mamifer acvatic .
O2. -Să recunoască după
caracterele morfologice cele
două mamifere acvatice
O3.- Să indice mediul de viaţă
şi să evidenţieze adaptările
acestor mamifere la mediul de
viaţă.
O4-.Să cunoască importanţa
mamiferelor acvatice si să
numească alte mamifere înrudite
cu foca şi balena;
O.5-Să indice caracterele
generale ale mamiferelor
acvatice;
Dirijarea învăţării Explică metoda de predare care
va fi folosită – metoda cubului Conversaţia
Realizează un cub pe ale cărui Observaţia
feţe se notează cuvintele :
Descrie, Compară, Analizează, Se gândesc la rezolvarea fişelor
Asociază, Aplică, de lucru. Metoda
Argumentează, cubului
Anunţă tema care va fi studiată.
Citeste sarcinile pentru toţi Rezolvă fişele de lucru.
elevii de pe toate feţele cubului. Activitate
Împarte clasa de elevi în şase pe
subgrupe, fiecare subgrup grupuri.
urmând să examineze tema
aleasă din perspectiva cerinţei
de pe una din feţele cubului. Scriu schema lecţei în caiete.
Imparte grupelor cele 6 fişe de
lucru(anexa 1, 2, 3, 3, 4, 5, 6 ).
La sfârşit se completează
schema lecţiei pe tablă folosind
Diagrama Venn.

Obţinera Inventariază principalele Răspund la întrebări pe baza Conversaţia


performanţei informaţii şi solicită elevilor să observaţilor efectuate în timpul euristică
dea răspunsuri clare pentru a rezolvării fişelor de lucru. Activitate
verifica măsura în care au fost frontală
atinse obiectivele propuse
pentru aceasta lecţie
Evaluarea Prin chestionare orală pe tot Se gândesc, răspund la întrebări. Conversaţia
performanţei elevilor parcursul lecţiei pe baza fişelor euristică
distribuite la metoda cubului Activitate
dar şi pe baza verificării frontală
cunoştinţelor din lecţia
anterioară.
Schiţa lecţiei

Mamifere acvatice
Foca si balena

Mamiferele - animale care nasc pui vii şi îi hrănesc cu laptele produs de mamele
Acvatice- trăiesc in mediul acvatic

-terestru -30 m lungime m


-acvatic
-1,5-2m lungime-corpul acoperit cu-corpul
o piele alcătuit
-corp acoperit culucioasă
blană deasă din cap,trunchi,
cu păr scurt,aspru ,lucios
-capul:mare,reprezintămembre,coadă
a 3-a
-capul :buze cărnoase,
parte din corp -forma corpului
mustăți scurte cuochii
caresituați
pipăieîn colțurile
hidrodinamică
gurii
-trunchiul mai deazvoltat -strat de grăsime
nările în creștetul capului,
în partea anterioară
gurașimare
mai cu 400-700
sub piele
subțire în parteafanoane
posterioară cap:2ochi,urechi
-membrelele anterioare făra pavilioane
-trunchiul este voluminos
scurte,așezate lateral
-membrelele anterioare-deplasarea
sunt prin
-membrele posterioare sunt în lopeți
trasformate înot
situate înapoia corpului
inotîtoare și -sunt carnivore
sunt unite cu coada formândposterioare
--membrele -respirația
o,,lopată’’verticală
lipsesc pulmonară
-deplasare prin târâre
-pui cu blană si dinti-nasc pui vii pe
-carnasierele lipsesc care ii hrănesc
--vânătoarea este interzisă
-pui cu blană albă,pufoasă
- animale cu lapte
-vânătoarea esteînrudite:delfin,cașalot
limitată --carne,grăsime
-animale inrudite:morsa
-piele,fanoane
-blană

ii
ii hranesc cu

Caractere generale ale mamiferelor acvatice:-trăiesc în mediul acvatic


-corpul are forma hidrodinamică
-sunt carnivore

Grupa I – DESCRIE|:Culorile,formele,marimile;

Fişă de activitate
Mamifere acvatice– Foca si balena

Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poză cu cele 2
animale luate în discuţie

Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire


Care sunt mamiferele acvatice discutate şi care sunt adaptările lor la
mediu de viata? mediul de viaţă?

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos mamiferele acvative.
 Recunoaşte aceste animale. Descrie forma corpului, mărimea, culoarea.

..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
Grupa II – COMPARĂ; Ce este asemănator, ce este diferit

Fişă de activitate
Mamifere acvatice– Foca si balena

Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poză cu cele 2
animale luate în discuţie

Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire Care sunt mamiferele acvatice discutate şi care sunt adaptările lor la
mediu de viata? mediul de viaţă?

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos animalele acvatice.
 Recunoaşte aceste animale. Observă alcătuirea corpului şi compară-le.
Completează tabelul de mai jos:

Animalul Alcătuirea corpului Mod de hrănire Înmulţire

Foca

Balena

Grupa III – ASOCIAZĂ; La ce te indeamnă să gândeşti?

Fişă de activitate
Mamifere acvatice– Foca si balena
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poză cu cele 2
animale luate în discuţie
Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire Care sunt mamiferele acvatice discutate şi care sunt adaptările lor la
mediu de viata? mediul de viaţă?
caracterele de

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos mamiferele acvatice.
 Prezintă care sunt adaptările pe care le prezintă aceste animale la mediul de viaţă şi modul de
hrănire.

Completează tabelul de mai jos


Animalul Mediul de viaţă Adaptări la mediul de viaţă şi modul de hrănire

Foca

Balena

Grupa IV – ANALIZEAZĂ ; Spune din ce este făcut?

Fişă de activitate
Mamifere acvatice– Foca si balena

Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poză cu cele 2
animale luate în discuţie.
Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire


Care sunt mamiferele erbivore discutate şi care sunt adaptăarile lor la
mediu de viata? mediul de viaţă?

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos mamiferele erbivore.
 Observă şi analizează alcătuirea corpului si descoperă asemănări si deosebiri

Ce ai constatat?

Asemănări
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................

Deosebiri

..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................

Grupa V – APLICĂ :Cum poate fi folosit?


Fişă de activitate
Mamifere acvatice– Foca si balena
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poză cu cele 2
animale luate în discuţie.
Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire Care sunt mamiferele acvatice discutate şi care sunt adaptările lor la
mediu de viata? mediul de viaţă?

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos mamiferele acvatice.
 Gândeşte-te şi enumeră alte animale inrudite precizand si importanţa lor. .

..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................

Grupa VI – ARGUMENTEZĂ : Pro sau contra şi enumeră o serie de motive care vin în sprijinul
afirmaţiei tale

Fişă de activitate
Mamifere acvatice– Foca si balena

Învăţaţi prin descoperire Care sunt mamiferele acvatice discutate şi care sunt adăptarile lor la
mediul de viaţă? mediul de viaţă?

Vaca şi Calul sunt / nu sunt animale folositoare omului?

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos mamiferele acvatice .
 Argumentează pro sau contra şi enumeră o serie de motive care vin în sprijinul afirmaţiei tale!

..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și