Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Școala Gimnazială Sânandrei


Profesor: Gostăviceanu Andreea
Data: 04.05.2021
Aria curiculara: Matematica si stiinte
Disciplina: Biologie
Clasa: a V-a B
Unitatea de invatare: Animalele- Regnul Animalia
Subiectul lectiei: Celenterate
Tipul lectiei: de comunicare si dobandire de noi cunostiinte
Resurse de timp: 50 minute
Scopul lectiei: de a dobândi noțiuni legate de organismele vii (celenterate)
Competente specifice:
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice.
4.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare.
Resurse procedurale: conversatia euristica, explicatia, expunerea, observatia, invatarea prin descoperire.
Resurse materiale: Google Meet, Microsoft Word, Youtube, catalog personal al profesorului.
Tipul de organizare a activitatii: frontal, individual
Anticiparea dificultatilor:

- Intelegerea cuvintelor de specialitate.


- Intrebari ale eleviilor care depasesc programa școalară prevazută.

Bibliografie:
Silvia Olteanu, Iuliana Tanur, Florina Miricel, Manual de biologie pentru clasa a V-a, editura Didactică Și Pedagogică
Nr. Etapele Competente Activitatea de invatare Organizarea Resurse Resurse Metode
Crt. lectiei specifice Activitatea Activitatea eleviilor clasei procedurale materiale de
profesorului evaluare
1 - După logarea
participanților pe link-ul
de Meet al cursului,
Organizarea profesorul începe notarea Răspund cu prezent Frontală Conversația Catalogul Observația
clasei. absentilor în catalogul atunci când sunt individuală. euristică. personal al sistemică
5 minute personal. strigați, sau pregătesc profesorului
Verificarea clasei pentru a caietele.
stabili daca sunt conditii
optime pentru
desfasurarea lectiei.
Pregatirea materialului
didactic.
2 3.1 Cadrul didactic la Elevii nominalizati Catalogul Observația
Reactualizarea 4.2 adreseaza eleviilor raspund Frontală Conversația personal al sistemică
cunostiintelor intrebari recapitulative din individuală. euristică. profesorului
5 minute lecția despre spongieri. Dialogul
Profesorul ii notează în
catalogul personal pe
elevii cei mai activi sau pe
cei nominalizați să
răspundă.
3 3.1 Profesorul le explică
Captarea 4.2 eleviilor tematica lecției, și Elevii asculta cu Frontala Conversatia Microsoft Observatia
atentiei anume celenteratele și le atentie individuala. euristica. Word sistemica
2 minute face o scurtă prezentare Dialogul Youtube
înainte de a trece propriu-
zis la aprofundarea
subiecului.
4 Anuntarea - Notarea titlului de către Notarea titlului de Conversația Observatia
temei profesor în Word-ul folosit către elevi în caiete Frontală euristică. Microsoft sistemica
1 minut ca prezentare. individuală. Dialogul Word
5 Dirijarea 3.1 Profesorul arată câteva Elevii răspund la Frontală Învațarea
invatarii. 4.2 poze cu animalele despre întrebările adresate individuală. prin Microsoft Observatia
21 minute care se va discuta, de profesor, privind descoperire Word sistemica
întrebând elevii dacă imaginile afișate de Dialogul Caiete
recunosc animalele și dacă cître acesta și iși scriu Conversația
cunosc informații despre în caiet noțiunile
acestea. Ulterior, evidențiate de către
profesorul notează profesor.
informațiile necesare,
împreună cu ajutorul
elevilor.
6 Atingerea 3.1 Profesorul provoacă elevii Elevii răspund la Frontală Învațarea
feedback-ului 4.2 la o discuție scurtă despre întrebările adresate individuală. prin
7 minute modul în care aceste de profesor și creează descoperire Microsoft Observatia
animale se descurcă în un brainstorming pe Dialogul Word sistemica
mediul în care trăiesc, mai baza temei discutate. Conversația
exact modalitatățile de
hrănire, respirație și
apărare ale acestora.
7 Atingerea 3.1 Propunerea unei teme de Elevii revizuiesc
performanței 4.2 gândire, sub forma unui informațiile primite și Frontală Invațarea Microsoft Observatia
7 minute scurt proiect, în care elevii le asociază pentru a individuală. prin Word sistemica
trebuie să aleagă un realiza proiectele. descoperire Caiete
animal pe care îl cunosc, și Comunică ideile pe Dialogul
să evidențieze care le au
următoarele aspecte: dacă profesorului.
acesta este
vertebrat/nevertebrat,
subcategoria din care face
parte, modalitățile de
supraviețuire ale
animalului în mediul de
viață natural și nu în
ultimul rând să alcătuiască
un lanț trofic care să
conțină animalul în cauză.
8 În ultimele minute, Notează în caiet
Precizarea 3.1 profesorul notează informațiile, urmând Frontală Conversatia
activităților de 4.2 informațiile astfel încât să să îmbogățească individuală. Microsoft Observatia
consolidare le poată posta și să fie proiectul acasă, Word sistemica
2 minute valabile pentru elevi pe folosind mai multe Caiete
platforma de Classroom. resurse pentru
documentare.
Schima lecției
Celenterate
Sunt animale nevertebrate izolate sau în grupuri (colonii), fixe și mobile, de apă dulce și de apă sărată.

Meduzele trăiesc în ape sărate. Corpul lor este gelatinos, format dintr-o umbrelă și numeroase tentacule, cu care înoată. Prezintă celule
urzicătoare pentru paralizarea prăzii.
Coralii sunt animale fixate de substrat. Trăiesc în ape sărate. Corpul lor este dur, datorită conținutului de calcar. Mai mulți corali formează
recife de corali, care sunt considerate ecosisteme.
Hidrele sunt animale de dimensiuni mici și cresc pe pietre sau plante acvatice, în ape dulci. Se pot deplasa și pot captura hrana folosind
tentaculele.

Proiect:
Alegeți un animal și scrieți: categoria din care face parte (vertebrat/nevertebrat), subcategoria (pește.....), mod de hrănire+ apărare+ cum se
descurcă în natură, alc. un lanț trofic în care să se regăsească.

S-ar putea să vă placă și