Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

I . PARTEA INTRODUCTIVĂ

1. Nume, prenume:
2. Clasa: a-VI-a
3. Disciplina: Biologie
4. Data:
5. Subiectul lecţiei: Tipuri de nutriție în lumea vie
6. Durata de desfăşurare a lecţiei: 1 h
7. Scopul lecţiei: cunoașterea tipurilor de hrănire la plante și animale
8. Competente specifice: 1.1, 2.1, 2.2, 3.1;
9. Obiectivele operaţionale în concordanţă cu competentele specifice corespunzătoare

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:


- enumere funcțiile organismului
- identifice tipurile de nutriție la plante și animale
- exemplifice specii de plante/ animale pentru fiecare tip de nutriție
- precizeze caracteristicile generale ale fiecărui tip de hrănire

10. Tipul şi varianta de lecţie: comunicarea și însușire de noi cunoștințe


11. Resurse procedurale (metode de învăţământ): conversația, observația, expunerea, problematizarea
12. Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic): manual școlar, imagini, tablă/cretă, fișă de evaluare
13. Forma de organizare a activităţii (colectivă, pe grupe şi / sau individuală): colectivă, individuală
14. Bibliografia (în ordinea alfabetică a autorilor, cu specificarea autorilor, titlului lucrării, editurii, anului apariţiei, paginilor):

 Manual a VI-a – E. Crocnan, Editura Didactică și Pedagogică 2018 (Ord. 3393/28.02.2017)


 Manual clasa a VI-a –S. Olteanu, I. Tanur, F. Miricel, Ș. Giersch, C. Manea, E.C. Afrim , Editura Didactică și Pedagogică 2018 (Ord.
3393/28.02.2017)
 Iordache Ion, Ulpia Maria Leu- Metodica predării- învățării biologiei, ed. Solaris, Iași 2003
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI (vezi tabelul).

III. SCHEMA TABLEI

V. FIŞA DE EVALUARE

II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiectivele Etapele (evenimentele) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea


lecţiei
operaţionale

-momentul organizatoric Notează absenții

Organizează materialele și creează un Se pregătesc pentru activitate


climat cooperant
- reactualizarea noţiunilor Sunt atenți și răspund la întrebări
necesare trecerii la lecţia Adresează întrebări referitoare la funcțiile
O1 nouă organismului și sistemele ce fac parte din
acestea Frontal
Din cunoștințele anterioare, denumesc procesul de
Cere elevilor să denumească tipul de hrănire fotosinteză, țesutul asimilator, hrănirea heterotrofă
-captarea atenţiei pentru saprofită și parazită
la plante și țesutul vegetal responsabil în
lecţia nouă
nutritție, precum și numirea tipurilor de
hrănire la animale.
Observă imaginile și răspund la întrebări (pg. 24)
-enunţarea obiectivelor Anunță obiectivele și cu ajutorul imaginilor
Frontal
din manual se face trecerea la noua lecție Identifică organismele, modul lor de hrănire și
-prezentarea optimă a categoria trofică din care fac parte.
conţinutului Prezintă tipurile de nutriție și exemplifică de
O2 ce anumite organisme se încadrează în grupa
-dirijarea învăţării respectivă.
Sunt atenți, adresează întrebări și notează schița
O3 Notează la tablă schița lecției lecției. Frontal

Precizează caracteristicile fiecărui tip de Dau exemple de viețuitoare și modul lor de


nutriție, cerând elevilor să dea cât mai multe nutriție. Precizează procesul de fotosinteză la
O4 exemple de viețuitoare și să le încadreze în plante.
grupa corespunzătoare.

Adresează elevilor întrebări referitoare la


Răspund la întrebări
-conexiunea inversă tipurile de hrănire
(feed-back-ul) Frontal
Solicită să enumere caracteristicile
fiecărui tip. Rezolvă fișele

-evaluarea Împarte fișele de evaluare Individual

-tema pentru acasă -lecţia Anunță tema pentru acasă Notează tema pentru acasă
se finalizează cu precizarea
a ceea ce au de pregătit Pg. 25 ex. A,B
elevii pentru lecţia
următoare
Schema tablei

Capitolul: Funcțiile de nutriție în lumea vie

Hrănirea

Tipuri de nutriție în lumea vie

I. Nutriția autotrofă
=organismele produc substanțe organice din anorganice
1. Fotosinteză (plante, alge)
- utilizează energia luminii cu ajutorul clorofilei
apa+minerale+CO2 → subst. nutritive+ O2
2. Chemosinteză (unele bacterii metanogene, feruginoase)
- utilizează energia chimică eliberată prin descompunerea unor subst. chimice din mediu

II. Nutriția heterotrofă


= organismele își procură hrana din mediu
1. Saprofită (orgm. moarte)
2. Parazită (orgm. vii): ciuperci, viermi, cuscuta

III. Nutriție mixotrofă (atât autotrof cât și heterotrof)


1. Semiparazită (vâscul)
2. Plante carnivore (roua cerului)
3. Simbiontă (licheni=algă/bacterie+ciuperca sau bacterii fixatoare de azot+ rad. pl. leguminoase)

S-ar putea să vă placă și