Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
DATA:
CLASA: a VI - a
SUBIECTUL LECȚIEI: Parabola
TIPUL LECŢIEI:Dobândirede noicunoştinţe

UNITATI DE COMPETENTA 3.1:3.2:3.7


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitullecţiei, eleviivor fi capabili:

O1-să definească parabola;

O2-săştiecărui gen literaraparține;

O3-să cunoascătrăsăturilespecificeparabolei;

O4- să înţeleagă sensurile parabolei biblice;

O5-sărezumetextuluneiparabole, explicândsemnificațiile;

O6-să ştie cine a fostcreatorulparaboleibibliceşi cu cescop a creat-o.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Metodeşiprocedee: se vorfolosi, alternativsaucombinat, metodeșimijloace precum: lecturaexpresivă, conversațiaeuristică,


învățareaprindescoperire, explicareaşidemonstrareamaterialuluiintuitiv, lucrul cu manualul.
2. Forme de organizare a învăţării: activitateafrontală, alternativ cu activitateaindependentăindividuală.

3. Mijloace de învăţământ: manualul,caieteleelevilor, fișe de lucru, prezentarea ppt cu textulparabolei,tabla, testulformativ.

4. Forme de evaluare a activității:-inițială: la începutulorei;

- continuă: pe tot parcursuloreiprinanalizarăspunsurilorșiprinstimulareacreativăaelevilor;

- finală: prinaprecieriasuprarealizăriiobiectivelorpropuse.
SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea de învățare Strategiididactice Evaluare
Etapelelecției O Activitateaprofesorului Activitateaelevilor Metode Mijloac Formede
b e organizar
. e
O
p
.
Convers frontală
Se pregătescmaterialelenecesareorei Eleviiîșipregătescmanualeleșica ația
1. Moment de limbașiliteraturaromânăși se ietelenecesareorei de
organizatoric noteazăabsenții. limbașiliteraturaromână.
Se Elevul de
1 minut asigurălinișteașidisciplinaclaseipentru serviciuanunțăabsenții.
o bunădesfășurareaactivitățiididactice.
2.Verificarea Este Eleviiurmărescverificareatemei Convers Caietel frontală Evaluareat
cunoștințelor verificatătemapentruacasăaelevilorși șicorecteazăeventualelegreșeli. ația eelevilo emei se
predate anterior se fac aprecieriasupramoduluiîn care r face
aceștia au realizat-o. prinaprecie
4minute riverbale
3. Captareaatenției Se distribuieelevilorFișa de lucru 1 Eleviirezolvărebusulșidescoper Convers Fișe de frontală Aprecierea
O (Anexa 1) care conține un rebus șise ăcuvântul PARABOLA. ația lucru verbal a
5 minute 4 anunțăcăîn urma rezolvării corecte va răspunsuril
Explicaț orcorecte
rezulta pe verticala A-B cuvântul
ia
lecției noi. Observare
Profesorul anunţă că parabola trebuie asistematic
„decodată”, ea neputând fi înţeleasă la ă
primul nivel de lectură, deoarece
sensul ei este încifrat. Se discuta Eleviirăspund la
despre parabolele studiate la orele de întrebărileprofesorului,
religie sau cunoscute din propriile enumerândparabolelestudiate.
lecturi.

4.Anunţarea Este anunțatșinotat pe tablătitlullecției: Eleviiascultășinoteazătitlullecți Convers Tabla


subiectuluişiaobie „Parabola grăuntelui care eiîncaiete. ația
ctiveloroperaţional creștefărăștireaomului”, precizându- caietele Frontală
e se că face partedin Explicaț
EvanghelialuiMarcu, cap. IV, ia
2 minute versetele 26-29.
Sunt communicate
obiectiveleoperaționale ale lecțieiîntr-
o manierăaccesibilăelevilor.
5.Dirijarea Se Lectura Prezent Frontală Aprecieriv
învățării O proiecteazăprezentareapowerpoint„Pa Eleviiascultășicitescselectivtext expresiv area erbale
1 rabola grăuntelui care ul. Prindiscuțiifrontale, ă ppt Individua
25 minute creștefărăștireaomului”.Profesorulcite indicămesajulaparentșisemnific lă Observare
şteexpresivtextulșiantreneazăeleviiîntr ațiaparabolei. Manual asistematic
O -o lecturăselectivă, pentru a Eleviinoteazăîncaietedefinițiap ul ă
2 identificaînțelesurileparabolei, araboleișicaracteristicileacestei Convers
folosindînacestsensFișadidactică din a. ația
ppt șiîntrebările din manual. Descoperășinoteazăînvățăturad Explicaț
Se esprinsă. ia
O
enunțădefinițiaparaboleișicaracteristici
3
leacesteia: a) narațiuneindependentă,
b) exprimă un adevăr supranatural,
ascunsînțelegeriiobișnuite, c) pentru a
dezvăluiadevărul, pornește de la o
întâmplareobișnuită, din viața de zi cu
zi, d) sensulparaboleiestestrânslegat de
aceastăîntâmplare.
O Se discutăînvățăturadesprinsă.
4
6.Evaluarea O Se distribuieFișa de evaluareformativă Eleviicitesc parabola șirăspund Lectura Fișa de Individua Aprecieriv
formativă 3 (Anexa 2) care conțineParabola la întrebări. expresiv lucru 2 lă erbale
desprepomul bun șipomulrău din ă Observare
10 minute O Sfânta Evanghelie după Matei, VII, Convers asistematic
4 15-20.Se citeștetextulși se răspunde la ația ă
întrebări. Explicaț
ia
O
6
7.Asigurarea feed- O Prinîntrebări, Eleviiredaudefiniția,trăsăturilep Convers Frontală Aprecieriv
back-ului 1 profesorulreiatrăsăturileparaboleișiînv araboleișiînvățăturiledesprinse ația Individua erbale
ățăturiledesprinse din din celedouătextestudiate. lă Observare
2 minute O celedouătextestudiate. asistematic
3 La finalullecției, ă
profesorulnoteazăeleviiînfuncție de
O răspunsurile date de
4 aceștiaîntimpulorei.
8.Asigurarea O Este anunțatătemapentruacasă: Eleviiîșinoteazătema. Convers Caiete Frontală
retențieiși a 5 Citiți, rezumațișiinterpretațiParabola ația Manual
transferului desprealegerealocurilor. (Luca, XVI, 7- Explicaț
11) ia
1 minut
Anexa 1
Fișă de lucru

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.
B

1. Antonimul cuvântului ”aproape”.


2. Partea de vorbire flexibilă care arată însușirea unui obiect.
3. Un capitol biblic este alcătuit din mai multe....................................
4. Partea de vorbire neflexibilă care arată caracteristica unei acțiuni, stări sau însușiri.
5. Ca parte de vorbire cuvântul ”copil” este .............................. comun.
6. Cazul care cuprinde întrebările ”cine? ce?” este cazul..................................
7. Diminutivul cuvântului floare este.............................
8. Sinonimul cuvântului minciună, format cu ajutorul unui prefix negativ.
Anexa 2

Fișă de lucru
Parabola desprepomul bun șipomulrău
din Sfânta Evanghelie după Matei, VII, 15-20

Citește textul:
15.Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi
răpitori.
16.După roadele lor îi veţi cunoaşte. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine
din mărăcini?
17.Aşa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele.
18.Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune.
19.Iar orice pom care nu face roadă bună se taie şi se aruncă în foc.
20.De aceea, după roadele lor îi veţi cunoaşte.

Răspunde la următoarele cerințe:


1. Cine crezi că adresează aceste cuvinte și cui?
......................................................................................................................................................
2. Extrage înțelesul fiecărui verset:
 ..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
 ..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
 ..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
 ..........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................
 ..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
 ..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
3. Ce simbolizează cuvintele subliniate în text?
 Struguri.............................................................................................................................
 Spini.................................................................................................................................
.
 Smochine..........................................................................................................................
 Mărăcini...........................................................................................................................
.
4. În ce constă aspectul moralizator, educativ, al parabolei?
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................

5. Găsește un proverb care conține același înțeles cu al parabolei!


......................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și