Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
la educație tehnologică
Grupa 302
Chișinău, 2017
Studentul stagiar: Cojocari Victoria
Disciplina: Educația Tehnologică
Clasa: a IV-a
Subiectul lecției: “Confecționarea marțișoarelor din hîrtie.”
Unitatea de învățare: Sărbători calendaristice.
Tipul lecției: de formare a capacitatilor de aplicare a cunostintelor;
Durata: 45 minute
Competențe specifice:
Formarea priceperilor şi a deprinderilor de a decupa, a ansambla, a lipi pe contur hârtie sau alte materiale pentru
confecționarea unui mărțișor;
Obiective operaționale:
a. Cognitive (OOC) :
OOC1:Să enumere diverse legende despre mărțișor;
OOC2:Să explice apariția mărțișorului;
OOC3: Să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materialele prezentate (decupări, asamblare, lipire);
OOC4: Să redescopere etapele realizării unor produse simple din hîrtie;
OOC5: Să analizeze lucrarea model propusă;
b. Psihomotorii (OOMP):
OOPM1: Să argumenteze importanța mărțișorului pentru poporul român;
OOPM2: Să confectioneze mărțișorul conform instrucției propuse,respectînd regulamentul tehnologic;
OOPM3: Să creeze lucrarea într-o formă artistică;
c. Afective(OOA):
OOA1. Să manifeste atitudini pozitive în cadrul lecției;
OOA2. Să participe activ în cadrul lecției;
OOA3. Să manifeste atitudine critică față de propria lucrare și lucrările colegilor;
Tehnologii didactice:
Metode:
Intuitive: Observația; Demonstrația ;
Verbale: Conversația; Expunerea; Explicația;
Acționale: Modelarea; Exerciţiul; Lucrare practică; munca independentă ;
Mijloace de învățămînt:
Obiectuale: 2 foi A4 roșii; 2 foi A4 albe; Foarfece; Clei; 1fir de lînă roșie; 1 fir de lînă alba.
Iconice: Panou cu lucrarea model;
Audio-vizuale:laptop; Videoproiector; video instrucție; Video cu divese legende despre Mărțișor.
Metode de evaluare: observaţia curentă; aprecierea verbală; analiza modului de lucru; corectarea;
îndrumarea; stimularea;
Formele de organizare: Macrogrup (FOC); Microgrup (FOM); Individual (FOI);
Referințe bibliografice:
1. „ Îndrumări metodice pentru predarea îndeletnicirilor la clasele I-IV,” E.D.P.Bucureşti, 1998;
2. „Abilităţi practice. Ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare-învăţare-evaluare.
Clasele I-IV”, Ed. Aramis, 2003
3. „Abilităţi practice, clasa a IV-a”, Ed.Aramis, Bucureşti, 2003.
4. Curriculum Școlar clasele I-IV-a. Ministerul Educației al Republicii Moldova. Chișinău,2010
5. Proiectări didactice anuale la disciplinele școlare, în clasele a IV-a “A”. Direcția Generală, Educației, Tineret și sport,
Municipiul Chișinău, Liceul Teoretic “Iulia Hasdeu”
6. Mărțișor. Articol informativ. http://ro.wikipedia.org/wiki/Mărțișor
7. TalentedeNazdravani. Mărțișor 3D din hîrtie. Instrucție de realizare.
https://www.youtube.com/watch?v=qo6BJ29L9qA
8. stopnarcotic777. Legenda mărțișorului. https://www.youtube.com/watch?v=egM5tlzf_zo
9. bibliotecabaiamare. Legenda Mărţişorului - Digi Tales. https://www.youtube.com/watch?v=XEhLhPe6vCM
10.Sadoveanu Mihail. Martisor Baba Dochia. https://www.youtube.com/watch?v=LA4sOfz0vkA
Secvențele
lecției O.O. Timp Activitatea Activitatea Tehnologii didactice:
ul învățătorului elevilor Metode/ mijloace forme
procedee
OOA1 1m Stabilirea ordinii și disciplinei în Pregătirea materialelor Conversația FOC
Evocarea clasă. necesare pentru lecție.
Aranjarea elevilor în patru
echipe.
OOA2 7-10m Conversație despre anotimpul Elevii participă activ la Conversația FOC
primăvara: conversație. Povestirea.
Întrebări: Răspunsuri posibile:
1. În ce anotimp suntem acum? 1. Iarna
2. Ce anotimp urmează? 2. primăvara
3. Enumerați câteva caracteristici 3. Se ivesc ghioceii,
ale anotimpului primăvara. înmuguresc și înfloresc
4. Ce cântece despre primăvară copacii, se reîntorc
cunoașteți ? păsările din țările
calde, înversește iarba,
La alegerea elevilor se va cânta unul ies animalele sălbatice
dintre aceste cântece. din ascunzători, apar
5. În continuare se cere să se gâzele, fluturii,
precizeze sărbătorile albinele
anotimpului primăvara: 4. Vine, vine primăvara și
6. Ce se întâmplă de Mărțișor? Înfloresc grădinile
5. Mărțișorul, 8 Martie,
Paștele.
6. băieții dau mărțișoare
fetelor
1m Prezentarea temei și a obiectivelor. Elevii manifestă ascultare Conversația FOC
activă.
OOA1 7m Prezentarea unor filmulețe cu Elevii vizionează Expunerea Laptop
Realizarea OOC1
OOC2
diverse Legende despre mărțișor. filmulețele. Observația Video-
proiector
sensului Filmulețe
despre
mărțișor
OOA2 2-3m Chestionarea orală a elevilor: Elevii participă activ și Conversația Anexa 1 FOC
OOC1 Întrebări: răspund la întrebările Explicația
OOC2 -V-au plăcut filmulețele? înaintate.
-Dați exemple de legende a Răspunsurile posibile:
Mărțișorului . -da/nu
-Explicați, cum diverse legende - Voinicul care a eliberat
tălmăcesc apariția mărțișorului?
Soarele, Fratele și sora
Hanului, Lupta
Primăverii cu Iarna
-1. Lumea cinstește
memoria tînărului curajos
legînd cu o ață două flori:
una albă, alta roșie.;
Primăvara s-a rănit la un
deget din cauza mărăcinilor.
Din deget s-a prelins o
picătură de sînge fierbinte
care, căzând peste floare, a
făcut-o să reînvie.
OOA3 1-2m Turul Galeriei: Expoziția și analiza Elevii își apreciează propria Turul Lucrările FOC
lucrărilor. lucrare și lucrările colegilor. Galeriei individuale FOI
Determină care lucrări sunt Observație realizate
mai frumoase și de ce. Demonstrație
Conversație
În prezent
În prezent, mărțișorul este purtat întreaga lună martie, după care este prins de ramurile unui pom fructifer. Se crede că aceasta va aduce belșug în casele
oamenilor. Se zice că dacă cineva își pune o dorință în timp ce atârnă mărțișorul de pom, aceasta se va împlini numaidecât. La începutul lui aprilie, într-o mare
parte a satelor României și Moldovei, pomii sunt împodobiți de mărțișoare.
În Republica Moldova, în fiecare an are loc festivalul muzical „Mărțișor”, care începe pe data de 1 martie și durează până la 10 martie.[3] În acest an, festivalul
se află la ediția a 48-a.
În unele județe ale României, mărțișorul este purtat doar primele două săptămâni. În localitățiletransilvănene mărțișoarele sunt atârnate de uși, ferestre, de
coarnele animalelor domestice, întrucât se consideră că astfel se pot speria duhurile rele. În județul Bihor se crede că dacă oamenii se spală cu apa de ploaie
căzută pe 1 martie, vor deveni mai frumoși și mai sănătoși. ÎnBanat fetele se spală cu zăpadă pentru ca să fie iubite. Tot aici, fetele sunt cele care oferă
mărțișoare băieților (in mod tradițional mărțișoarele sunt făcute de ele însele). În Dobrogeamărțișoarele sunt purtate până la sosirea cocorilor, apoi aruncate în
aer pentru ca fericirea să fie mare și înaripată.În zona Moldovei pe 1 martie se oferă mărțișoare băieților de către fete, aceștia oferind la rândul lor fetelor
mărțișoare de 8 martie (o mică diferență față de restul țării).
Sărbătoarea mărțișorului se poate întâlni în zona Balcanilor la Aromâni și Megleno-Români, precum și la Bulgari care o numesc Martenița (Мартеница), și
deasemenea în Macedonia și Albania.
secvențe din lecție :