Sunteți pe pagina 1din 7

MINISTERUL CULTURII AL REPUBLICII MOLDOVA ACADEMIA DE MUZIC, TEATRU I ARTE PLASTICE

FacultateaArtVocal, Dirijat, Pedagogie Muzical Catedra Pedagogie Muzical Specialitatea: 141.11 Muzica

Cazac Vadim

Proiect didactic la clasa a II-a


Subiectul:

LUMEA MUZICII DE DANS

Coordonator: Angela Leiba, lector

Chiinu, 2013

OBIECTUL: Educaia muzical CLASA: a II-a TEMA GENERAL: Marul, Dansul, Cntecul mari sfere ale expresivitii muzicale. SUBIECTUL LECIEI: lumea muzicii de dans. OBIECTIVUL DE REFERIN: Formarea abilitilor de a asculta, interpreta muzica i totodat de a aprecia elementele determinante ale expresivitii muzicale. MIJLOACE DE REALIZARE: - Instructive: cntecul ,,Alunelu Audiie Polca italiana de Serghei Rachmaninov ,,Hora in interpretarea orchestrei de muzica popular Lautarii

- Ilustrative: manual cl.II-a, postere Tehnice: laptop, pian;

OBIECTIVE OPERAONALE: a) Cunotine: O1 S numeasc dansurile populare pe care le cunosc. O2 S memorizeze melodia cintecului nou Alunelu- melodie populara; O3 S nsueasc durata de optime; b) Capaciti: O4 S intoneze corect si expresiv cntecul nou. O5 S deosebeasc n urma audiiei,tipurile de dans.

c) Aptitudini: d) O6 S-i lrgeasc orizontul cunoaterii artistice. O7 S manifeste spirit creativ, artistic n activitatea de interpretare a muzicii STRATEGII DIDACTICE: demonstrarea, exerciiul, conversaia, problematizarea, jocul, convorbirea, observaia.

Etapele leciei

Coninutul etapei

Activitatea nvtorului

Activitatea elevilor

Obiec- Dozare/ tive


O1 Timp. 2 min.

Strategii didactice

Moment organizatoric

Introducere in tema noua

Anunarea subiectului leciei i obiectivelor nclzirea vocilor

LUMEA MUZICII DE DANS,, Efectuarea exerciiilor care contribuie la nclzirea aparatului vocal i emiterea sunetului prin rezonatorii principali

Le propun un sir de imagini (diferite dansuri populare,care servesc drept o introducere la tema noua,adresind intrebarile: -ce actiune se petrece in toate imaginile afisate? -care este legatura dintre dans si muzica? Apoi voi trece citva copii la tabla pentru asi alege cite o imagine si respectiv la fiecare imagine va fi cite o intrebare. Anun subiectul leciei i obiectivele propuse. Atenionez- poziia la cnt!Propun elevilor urmtoarele exerciii: -Mi-ii-a............. -Cimpoiul.

Elevii raspund activ la intrebarile adresate.

Metoda Conversatiei Metoda comparatiei

Elevii ascult atent cele spuse de profesor. Elevii intoneaz corect exerciiile propuse.

O1

1 min.

Explicaia

O4

7min.

Demonstrarea

Explicaia

Exerciiul

Prezentarea materialului-stimul

Predarea subiectului care trebuie cunoscut de ctre elevi

Le propun elevilor notiunile noi ale subiectului lectiei:


Durata de optime. Optimea este durata de jumatate de timp a sunetului musical i se noteaz prin semnul graphic - sau . Optimile se pot scrie i cite doua unite printr-o liniuta orizontalaPentru a intari informatia propusa Le propun elevilor citeva exercitii ritmice cu silabele iute-iute si versurile ,, Cite doi toi mpreun s jucam cu voie bun care ne va ajuta sa intelegem mai bine durata de optime.

Elevii particip O7 activ i ndeplinesc cele propuse de profesor. O1

Jocul

5 min. Explicaia

Dirijarea nvrii

Rspund la ntrebrile profesorului. Elevii sunt foarte ateni, rspund la ntrebrile propuse i ndeplinesc O2 sarcinile naintate de profesor. Interpreteaz corect i expresiv O4 cntecul,,Alunel u

Cntul vocal coral

Analiza muzicalteoretic i interpretarea cntecului nou ,,Alunelu melodie populara.

Demonstrez elevilor cintecul ,,Aluneluapoi numesc un elev din clasa sa ne citeasca expresiv textul literar a cintecului ,,Alunelu dupa care urmeaza invatarea pe fraze respectind duratele de optime si patrime. Interpretarea integrala a cintecului.

10 min

Audiia

Se audiaz Polca italianadeSerghei Rachmaninov. ,,Polcain interpretarea orchestrei Lautarii.

In continuare vom audia 2 creatii foarte valoroase:Polca italiana si Polca in interpretarea orchestrei Lautarii.Propun elevilor scurte date biografice despre creatiile date ,apoi dupa auditie le voi propune sa compare ambele creatii si sa demonstreze citeva miscarii pentru viecare.

Elevii se fac O5 cunoscui cu biografia compozitorului.

10 min

Convorbirea Explicaia

Evaluare

Se stabilete gradul de nsuire a materialului

Intreb elevii ce cintec am invatat astazi,apoi ii scot in fata clasei,grupindu-se cite doi sub forma de cerc, vom interpreta cintecul ,,Alunelu insotit de miscari de dans. Voi intreba elevii ce este duratade optime si prin ce semn grafic se noteaza. *Invatarea cintecului nou Alunelu pe de rost.

Audiaz i ndeplinesc sarcina cerut de profesor. Elevii sunt activi i rspund la ntrebrile adresate.

Demonstrarea O1 5min.

Tema pentru acasa

Audierea diferitor creaii de dans popular.

Elevii isi noteaza tema pentru acasa in agende.

1 min

Explicarea

S-ar putea să vă placă și