Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

Unitatea de învăţământ:
Data :
Prof. înv. preşc. :
Nivelul: I (grupa mijlocie) – Grupa „Albinuțelor”
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „De pe-o dimineață”
ADE:Domeniul Ştiințe (Cunoașterea mediului) -„Alaiul insectelor” – Lectură după imagini
Tipul de activitate: Dobândire de noi cunoștințe
Mijloc de realizare: Lectură după imagini

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
R1 - Să cunoască unele elemente componente ale lumiii înconjurătoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetația, fauna, ființa umană ca
parte integrantă a mediului, fenomene ale naturii), precum și intedependența dintre ele.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE::
Domeniul Științe (Cunoașterea mediului):
O1- Să denumească insectele de pe planșă ;
O2- Să descrie acțiunile desfășurate de acestea;
O3- Să poarte discutii libere pe baza imaginilor prezentate;
O4- Să identifice pe fișă insectele dăunătoare / folositoare omului, plantelor;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: observația, conversaţia, dialogul, explicația, exerciţiul
Mijloace de învăţământ:
- planșe, caiete speciale, creioane, aripi de fluturi, CD player, medalioane cu albinuțe
BIBLIOGRAFIE:
***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008
*** Revista învăţământului preşcolar 1-2/2011
***Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010
***Activitatea integrată în grădiniţă,DPH Bucureşti,2008
***Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaţional, 2008
www.didactic.ro
MOMENTELE OBIECTIVE CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂȚII OPERAȚIO-
NALE Metode Material Forme de
și procedee didactic organizare

1.Moment Se vor asigura condițiile necesare bunei Planșe,


organizatoric desfășurări a activității: fluturi
-aerisirea sălii de grupă; confecțio-
-expunerea unor imagini, fluturași la
nați
Centrul tematic;
-aranjarea scăunelelor în semicerc;
-pregătirea materialului didactic pe Conversația
măsuța educatoarei;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă și pregătirea lor pentru activitate.
2.Reactualizarea Se poartă o conversație cu copiii despre Conversația Frontal Aprecieri verbale
cunoștințelor anotimpul în care ne aflăm noi acum:
-În ce anotimp suntem noi?
(Noi suntem în anotimpul primăvara!)
-Și ce se întâmplă primăvara?
(Vremea s-a încălzit, pomii au florit,
florile au înflorit!)
-Și cine apar în grădină, să se joace
printre flori?
(Fluturii, albinele!)
-Așa este! Primăvara se trezesc și
insectele la viață.

3.Captarea atenției Se face printr-o planșă care ilustrează Conversația Planșă Frontal Observare directă
insectele care apar primăvara în grădină.

4. Anunțarea Tema activității de astăzi se numește Conversația Frontal Observare directă


temei și a „Alaiul insectelor”. Vă uitați atenți la
obiectivelor această planșă și îmi spuneți ce vedeți,
ce insecte recunoașteți, ce fac ele prin
grădină.
5.Dirijarea Planșa nr. 1: Observația Frontal Aprecieri verbale
învățării -Ce anotimp este în această imagine?
O1 (Primăvara)
-De unde știi că e primăvara?
(Au înflorit pomii, florile)
-Unde se află băiatul din imagine? Conversația
(În grădină)
-Ce face el?
(Prinde fluturi)
O2 -Cu ce prinde fluturii? Dialogul
(Cu plasa)
-Ce vrea să facă cu ei?
(Să-i pună în borcan)
-Ce culoare au fluturii?
(Roșii, roz, galbeni, albi)
-Da!Fluturii au corpul alcătuit din cap,
torace și abdomen, patru aripi care-i
Explicația
ajută să zboare, doi ochi, două antene și
șase picioare. La început sunt omidă
apoi se transformă în fluture și trăiesc
doar o zi.
-Ce vedeți aici?
(Albinele)
-Ce fac albinele?
(Adună polenul din flori)
-Și unde-l duc?
(În stup, să facă miere).
-Aici, în iarbă , ce vedeți?
(Buburuza)
-Buburuza curăța plantele de păduchi iar
culoarea ei deschisă le avertizează pe
animale că are gust neplăcut, să nu o
mănânce.
-Ce mai vedeți aici?
(Greierele)
-Ce face greierele toată vara?
(Cântă)
-Da. Își freacă două piciorușe pentru a
scoate suntele pe care le auzim noi pe
câmp, în grădină.
-Iar aici ce avem?
(Un mușuroi de furnici)
-Acesta ce este?
(Un gândac)
-Gândacii sunt dăunători plantelor așa că
oamenii folesesc soluții chimice să scape
de ei.
-Iar aceasta verde, din iarbă, ce este?
(O lăcustă)
-Da. Și lăcusta, la fel ca greierele, își
freacă aripile de limbă pentru a scoate
sunetele pe care le auzim noi.
Pe lângă aceste insecte pe care le vedeți
pe planșă, în natură mai întâlnim și altele
ca: țânțarul, musca, licuriciul, păianjenul
etc.

6.Obținerea O3 Copiii sunt lasăți să povestească diverse Conversația Frontal Aprecieri verbale
performanței experiențe pe care le-au avut cu
insectele.
7.Asigurarea O4 Prin tranziția „Zboară, fluturașul meu” Caiete
retenției și a copiii trec la măsuțe și rezolvă sarcinile speciale
transferului din caietele special: Exerciţiul Individual Aprecierea fișelor din
1.Încercuiește cu verde insectele caiete
folositoare și cu roșu insectele
dăunătoare plantelor, omului!
2.Colorează adecvat insectele!

8.Evaluarea Se vor face aprecieri verbale globale și Conversația Medalioa- Frontal Aprecieri pozitive
activității individuale asupra implicării copiilor în ne cu asupra desfășurării
activitățile desfășurate și se împart albinuțe activității
medalioane cu albinuțe.

9.Încheierea Copiii părăsesc sala de grupă intonând Conversația Frontal Aprecieri verbale
activității cântecul „Înfloresc grădinile”.

S-ar putea să vă placă și