Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.10.2008
Clasa: I B
Scoala cu clasele I-VIII nr. 3 Baia
Institutor:Morosanu Elena- Ramona
Disciplina : Abilitati practice
Aria curriculara : Arte
Tema: «   TABLOU DE TOAMNA »
Tipul de activitate: de invatare
Forma de realizare:observare
Tehnica folosita : colaj colectiv
Scopul activitatii:
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului
inconjurator precum si stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia;
verificarea si sistematizarea cunostintelor despre fructele si legumele de
toamna ( caracteristici si utilitate);cunoastera unor reguli igienice cu privire
la consumarea lor.
Obiectiv cadru: proiecterea, confectionarea si evaluarea unor produse
simple

Obiective operationale:
a) cognitive:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:
- sa cunoasca elementele componente ale lumii
inconjuratoare;
- sa comunice idei pe baza obsevatiilor efectuate;
- sa recunoasca anumite schimbari si transformari din
mediul
inconjurator;
- sa descopere si sa denumeasca partile componente ale
unui copac;
- sa descrie caracteristicile prin antrenarea tuturor
organelor de simt
privind culoarea, mirosul toamnei;
- sa motiveze necesitatea spalarii fructelor inainte de a le
folosi;
- sa-si reaminteasca semnele grafice invatate;
b)afective:
- sa participe alaturi de adulti la actiuni de ingrijire, ocrotire si de

1
protejare a mediului;
- sa iubeasca natura, sa ingrijeasca natura, sa ingrijeasca
plantele la „Coltul viu”;
- sa participe la actiunile „Micii ecologisti”respectand
unele norme ecologice;
- sa respecte reguli de igiena la folosirea in alimentatie a
merelor.
c)psiho-motorii:
- sa se concentreze atunci cand li se vorbeste;
- sa raspunda prompt la cerintele invatatoarei;
- sa manuiasca materialele cu usurinta.
Metode si procedee:ghicirea, observatia, demonstratia, conversatia,
explicatia, invatarea prin descoperire.
Material didactic:
- plansa- „Toamna”
- cos cu fructe;
- hartie glasee
- tablouri cu aspecte caracteristice toamnei, imagini cu fructe/legume de
toamna;
Material bibliografic:
- „Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii”;
- „Programa pentru abilitati practice-clasa I”–
Bucuresti 2005;

Forme de organizare: frontal si individual


Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 45minute

2
DESFASURAREA ACTIVITATII

Evaluare
Nr. Strategii
Evenimentul (instrumente
Crt. Continutul stiintific didactice
didactic si indicatori)
I. Captarea -Dezlegarea unei ghicitori: Ghicirea
atentiei „Frunzele pe ramuri au
ingalbenit
Ploua , ploua intr-una
Cine a sosit?”
II. Reactualizarea - Dupa ce cunoastem noi Conversatia
cunostintelor anotimpul toamna?
Ce fac copiii, oamenii,
pasarelele?
- Se arata peisaje de toamna
- Se dezvaluie cosul cu
fructe. Joc didactic
- Spalam fructele inainte
Observatia
de a le manca?
sistematica
- Salata de fructe-joc
didactic( se impart
biletele cu fructe si se
ridica pe rand fructele
nominalizate. Daca se Conversatie
striga salata fructe se
ridica toate fructele)

- Discutii despre
bogatiile toamnei
- Cum e natura? A ce
miroase aerul?
- Ce se intampla cu
pasarile calatoare?
- Cum sunt copacii?
Brainstorming
- Dar florile?

3
- Cum trebuie se avem
grija de natura? De
copaci? De flori?
- Avem voie sa aruncam
gunoaie pe jos?
pamantul si natura
plang daca le aruncam .
cantec
-
Stim un cantecel despre
toamna?
„A, a, a, acum e toamna da
frunza-n codru-ngalbeneste
iarba-n camp se vestejeste
a,a,a,acum e toamna da.

E,e,e, placuta vreme e,


Struguri, prune, mare, pere,
Noi avem dupa placere,
e,e,e,placuta vreme e!

I,i,i, veniti copiii la viii


Strugurele must se face
Si noua mustul ne place
I,i,i, veniti copii la vii!

O,o,o,cocorii zboara-n stol


Se duc cuci si randunele si
ne pare rau de ele
O,o,o, cocorii zboara-n
stol!”

III. Anuntarea Vreti sa aducem toamna in clasa Conversatia


temei si noastra?
enuntarea Astazi la abilitati practice vom
obiectivelor realiza un colaj cu copaci
desfrunziti.
- impreuna veti veni sa Explicatia
lipiti elementele care
vor alcatui un tablou.
- Ce puteti face cu un
tablou? putem decora
clasa, camera, casa.
IV. Dirijarea - Fiecare sa-si aleaga Conversatia

4
procesului de din cosulet cate un Observatia
invatare element( ce vrea el): frunze,
crengute, tulpina, soare,
nori, flori, pasarele, iarba
- Priviti-le si ganditi-va
unde trebuiesc asezate: sus e
cerul, jos pamantul.
- Ce se afla sus pe cer?
- Dar jos pe pamant? Demonstratia
- Din ce este alcatuit un Observatia
copac?
- unde o sa lipim
copacii? Sus sau jos?
- Atentie la centrul de Invatarea prin
interes al lucrarii descoperire

V. Executarea - Elevii se gandesc,


lucrarii comunica intre ei, vin si
lipesc pe plansa elementele
colajului
- Colaboreaza
- Sunt indrumati
permanent, mai ales cu
privire la estetic lucrarii,
simetria, etc.

- pe fiecare frunza cazuta


eivin si scriu cate un semn
grafic invatat: consolidare
-linii inclinate
- grupuri de doua linii
inclinate si un punct
- carligul de la umeras
- bastonate cu intorsatura
in sus/ jos
- linia serpuita
- bucle mici
- bastonate legate
- linia serpuita
- ovalul
- semiovalul
VI. Evaluare - zala, etc.

Se apreciaza tabloul de
toamna rezultat si se va
expune la afisierul clasei

5
cerandu-se parerea elevilor
despre design.

S-ar putea să vă placă și