Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Activitatea:activitate integrată(ADP+ALA+DLC+DOS)
Tema:” Constantin Brâncuşi-un mare sculptor gorjean ”
Subteme:
1.ADP-“Constantin Brâncuşi-viaţa şi opera”
-joc imitativ”De-a sculpturile lui Constantin Brâncuşi”
2. ALA:
a).Artă-“În vizită la operele lui Constantin Brâncuşi din Parcul Central”-benzi desenate
b)Construcţii-“Ansamblul Sculptural de la Tg-Jiu”-machetă
c).Joc de masă-“Ansamblul Sculptural de la Tg-Jiu”-puzzle
3.DLC:”Ansamblul Sculptural de la Tg-Jiu-creaţie artistică de valoare inestimabilă”-joc
exerciţiu
4.DOS:”Constantin Brâncuşi este apreciat în oraşul Tg-Jiu?În ce fel?-convorbire
5.ALA:Joc distractiv:Găseşte macheta”
Joc apreciativ”Bomboana buclucaşă”
Durata :pe parcursul unei zile
Tipul de activitate:consolidare
Mijloc de realizare:lectura educatoarei+jocuri liber-alese+convorbire+joc exerciţiu+joc
imitativ+joc distractiv
Obiective cadru:
-Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală,de înţelegere şi utilizare corectă a
semnificaţiilor structurilor verbale orale
-Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral
-Dezvoltarea comportamentelor de cooperare,prosociale,proactive(iniţiativă)
-Cunoaşterea unor elemente de istorie,geografie care definesc portetul spiritual al
poporului român
-Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
-Stimularea expresivităţii şi creativităţii prin desen
Obiective de referinţă:
-Să participe la activităţile de grup,inclusiv la activităţile de joc,atât în calitate de
vorbitor,cât şi în calitate de auditor
-Să audieze cu atenţie un text,să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles
-Să fie capabil să creeze el însuşi(cu ajutor)structuri verbale,rime,utilizând elementele
expresive
-Să-şi adapteze comportamentul propriu la cerinţele grupului în care trăieşte
-Să negocieze şi să participe la decizii comune
-Să aprecieze în situaţii concrete unele comportamente şi atitudini în raport cu norme
prestabilite şi cunoscute
-Să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive,să manifeste
prietenie,toleranţă,armonie,concomitent cu învăţarea autocontrolului
-Să descrie şi să identifice elemente locale specifice ţării şi zonei în care
locuieşte(obiective socio-culturale)
-Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice
-Să compună în mod original şi personal spaţiul plastic,utilizând materiale şi tehnici
diverse
-Să interpreteze liber,creativ lucrări plastice exprimând sentimente estetice
Obiective operaţionale(Exemple de comportamente):
1)cognitiv-informaţionale:
-să recunoască sculpturile lui Constantin Brâncuşi din Tg-Jiu
-să alcătuiască propoziţii referitoare la creaţiile brâncuşiene
-să formuleze întrebări şi să găsească răspunsuri
-să compună versuri utilizând metoda”Cvintetul”
2)psiho-motorii:
-să mânuiască materialele puse la dispoziţie
-să construiască /să deseneze din materiale reciclabile Ansamblul Sculptural de la Tg-Jiu
3)afective:
-să aprecieze frumosul din opera brâncuşiană
-să se implice afectiv în activitate
-să coopereze pentru realizarea sarcinilor de grup
Strategia didactică
1.Metode şi procedee:surpriza,tehnica vizualizării,conversaţia,problematizarea,pălăriuţele
gânditoare,ciorchinele,explozia stelară ,cvintetul,schimbă perechea,pătratele divizate
2.Material didactic folosit:leptop,videoproiector,aparat foto,materiale reciclabile,pălării
de carton,fişe de lucru,flipchart,materiale reciclabile:pahare şi sticle de plastic,cutii de
chibrituri,dopuri de plută şi de plastic,pungi de
plastic,aracet,foarfece,scotch,creioane,culori,jetoane cu imagini,cu litere,cu cifre,steluţe
colorate,buline,etc.
3.Forma de organizare:frontală,pe grupuri,în perechi,individual
Bibliografie:Curriculum pentru învăţământul preşcolar,Metode interactive de grup
Scenariul didactic:
Activitatea începe prin prezentarea „Cutiei cu surprize” din care copiii extrag un
jeton.După intuirea imaginilor se realizează un ciorchine”Constantin Brâncuşi şi creaţiile
sale”,copiii aşezând pe panou jetoane reprezentative şi motivând alegerea.O altă surpriză
vine de pe videoproiector,copiii lecturând materialul”Constantin Brâncuşi-viaţa şi
opera”.Când materialul prezintă Ansamblul Sculptural de la Tg-Jiu,videoproiectorul se
opreşte,iar copiii sunt rugaţi să ia din „Cutia cu surprize”alt jeton.De data aceasta conţine
litere,iar copiii se împart în grupuri după litera aleasă şi merg la măsuţa pe care apare o
literă identică.Cei care nu au o literă identică se aşează pe scăunele în două
cercuri:literele mari pe exterior şi literele mici pe interior.
Sunt deschise următoarele centre:
1.Artă,la care copiii au ca materiale:culori,creioane,foaie de flipchart şi au sarcina de a
realiza benzi desenate cu tema”În vizită la operele lui Constantin Brâncuşi din Parcul
Central”
2.Construcţii,la care copiii au ca materiale:pahare şi sticle de plastic,cutii de
chibrituri,dopuri de plută,paie şi pungi de plastic şi au sarcina de a construi în echipă
macheta”Ansamblul Sculptural de la Tg-Jiu”,fiecare copil alegând un singur tip de
material cu care construieşte 3 elemente ale machetei timp de 5 minute,iar apoi plasează
construcţia coechipierului,care observă construcţiile şi completează macheta cu alte 3
elemente.Macheta este gata când toţi copiii din grup au construit câte 3 elemente.
3.Joc de masă,la care copiii au ca materiale cinci plicuri în care se află piese de puzzle
care întregesc cinci imagini diferite reprezentând ”Ansamblul Sculptural de la
Tg-Jiu”,copiii având sarcina să construiască 5 imagini-pătrat, cu sprijinul
coechipierilor.Un copil din grup este observator.
Copiii care nu sunt la centre se aşează pe scăunele ,în 2 cercuri,făcând pereche cu litera
mică-mare corespondentă.Sub îndrumarea educatoarei,aceştia desfăşoară jocul exerciţiu
” Ansamblul sculptural de la Tg-Jiu-creaţie artistică de valoare inestimabilă”,care
are ca regulă alcătuirea de propoziţii în care să aprecieze sau să critice sculpturile
brâncuşiene din Tg-Jiu.Perechea din interior are sarcina de a lipi câte o bulină sub
imaginea dată,roşu pentru dezaprobare şi verde pentru apreciere.La semnalul educatoarei
copiii din cercul exterior se mută pe scaunul din dreapta.Jocul continuă până la revenirea
la perechea iniţială.
Copiii de la centre şi cei de la jocul didactic merg să observe şi să aprecieze munca la
centre,după care toţi copiii se aşază în cele două cercuri,în pereche,organizând a doua
variantă a jocului didactic,la care perechile au sarcina de a găsi câte un atribut pentru
sculptura din imagine,care se notează de educatoare pe fişa de lucru.Se organizează jocul
imitativ”De-a sculpturile lui Constantin Brâncuşi” în care copiii din cercul interior imită
o sculptură de pe fişă,iar cei din cercul exterior imită turiştii observatori.Jocul se repetă
prin schimbarea rolurilor.
Copiii aleg din „Cutia cu surprize” jetoane cu cifre de la 1-6 şi se grupează după cifra
primită.În fiecare grup se împart pălării de aceeaşi culoare,având 6 culori de
grup:alb,roşu,verde,negru,galben,albastru.Se urmăreşte finalul materialului de pe
videoproiector,iar apoi se lansează întrebarea” Constantin Brâncuşi este apreciat în
oraşul Tg-Jiu?În ce fel? şi se propune găsirea unor soluţii de promovare a operei
brâncuşiene.Copiii din grupul pălăriuţelor albe prezintă informaţiile despre tema
dată,copiii din grupul pălăriuţelor roşii spun ceea ce simt despre realitatea actuală
referitoare la temă,copiii din grupa pălăriuţelor verzi oferă soluţii pentru rezolvarea
pozitivă a aspectului negativ din întrebare,pălăriuţele negre privesc cu scepticism soluţiile
şi vin cu piedici în realizarea soluţiilor,pălăriuţele galbene descoperă beneficiile soluţiilor
date,iar pălăriile albastre clarifică şi aleg soluţiile corecte.
Copiii desfăşoară jocul distractiv”Găseşte macheta” pentru descoperirea în sala de
grupă a locului în care se ascunde piesa”Ansamblul Sculptural de la Tg-Jiu”.
Copiii aleg din Cutia cu surprize o steluţă,iar în funcţie de culoarea acesteia formează
cinci grupuri.Fiecare grup primeşte de la educatoare o stea pe care este scris începutul
unei întrebări şi ascultă regulile jocului „Steluţele creatoare”.Se aşează pe panou o stea
mare pe care este chipul lui Constantin Brâncuşi”,grupurile primind sarcina să formuleze
câte o întrebare referitoare la sculptor şi operele sale, care începe
cu:Ce?,Cine?,Unde?,Când? şi De ce? Grupurile vecine răspund la întrebări,dar
formulează şi ei o întrebare.Educatoarea scrie întrebările pe flipchart.În varianta a doua a
jocului fiecare grup este rugat să conceapă 5 versuri despre o sculptură brâncuşiană,care
să respecte regulile cvintetului:
versul 1-titlul sculpturii
versul2-să conţină 2 adjective-caracteristici ale sculpturii
versul3-să conţină 3 verbe la gerunziu(-ind,-ând)-exprimă acţiuni legate de titlu
versul 4-să conţină 4 cuvinte ce exprimă starea lui faţă de sculptură
versul 5-un cuvânt care arată însuşirea esenţială a sculpturii
Educatoarea scrie versurile pe panou.
Copiii realizează jocul”Bomboana buclucaşă”,fiecare luând din „Cutia cu
surprize”câte bomboane doresc,iar apoi menţionează despre el câte o apreciere pentru
fiecare bomboană,cu referire la comportamentul în activitatea la care a
participat.Educatoarea confirmă sau infirmă aprecierile,iar pe cei timizi îi ajută să
găsească aprecierile meritate.

Desfăşurarea activităţii

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluarea-


didactic instrumente şi
indicatori
Captarea Descoperirea Surpriza:Se aduce”Cutia cu -observarea
atenţiei surprizei surprize”din care fiecare copil scoate comportamentului
un jeton .
Reactualizarea Prezentarea unor Conversaţia:Copiii sunt întrebaţi -aprecierea
cunoştinţelor informaţii despre dacă recunosc sculpturile din imagini răspunsurilor
Constantin Brâncuşi şi unde le-au văzut.
şi opera sa Ciorchinele:Se realizează -observarea
ciorchinele” Constantin Brâncuşi şi comportamentului
creaţiile sale”,copiii care au ales o copiilor
imagine reprezentativă despre Brâncuşi
o aduc la flipchart.
Anunţarea Prezentarea titlului Expunerea:Se anunţă tema: Observarea
temei activităţii „Constantin Brâncuşi-un mare comportamentului
sculptor gorjean”
Dirijarea Lecturarea Vizualizarea pe calculator:O altă
învăţării materialului la surpriză vine de la videoproiector, Observarea
calculator copiii lecturând materialul” comportamentului
Constantin Brâncuşi-viaţa şi
opera”.După prezentarea
Ansamblului Sculptural de la Tg-Jiu se
opreşte vizionarea,iar preşcolarii sunt
rugaţi să aleagă de pe masă un jeton cu
Formarea grupurilor o literă.
după alegerea unor Explicaţia:În funcţie de litera
jetoane cu litere respectivă se aşează la mese,la litera
corespunzătoare sectorului .Se
formează 4 grupe a câte 6 copii.Trei
Lucru la centre de grupe se deplasează la
interes centrele”Artă”,”Construcţii” şi
„Manipulative”,iar al patrulea grup se
aşează în cerc pentru realizarea jocului
exerciţiu „Ansamblul Sculptural de
la Tg-Jiu-creaţie artistică de valoare
inestimabilă”. Aprecierea
Conversaţia: Se intuiesc materialele răspunsurilor
Intuirea materialelor de la fiecare centru şi se trasează
pe centre sarcina de lucru pe grupe.
Benzi desenate:La centrul Artă se Evaluarea
Lucru pe grupe : realizează benzi desenate cu tema”În lucrărilor
-desenarea unor vizită la operele lui Constantin
imagini cu Brâncuşi din Parcul Central din
sculpturile lui Tg-Jiu”
Constantin Brâncuşi Tehnica 6/3/5:La Construcţii se
realizează o machetă cu
tema”Ansamblul Sculptural de la
-construirea unei Tg-Jiu” cu materiale reciclabile:pahare
machete cu şi sticle de plastic,cutii de
materiale reciclabile chibrituri,paie şi pungi de
plastic,dopuri de plută
Pătrate divizate: La centrul
-realizarea a 5 Manipulative se îmbină 5 puzzle
puzzle Schimbă perechea:Copiii reuniţi la
Domeniul Limbă şi comunicare sunt
împărţiţi în două cercuri egale.Cei din
cercul interior primesc imagini cu
-explicarea regulilor sculpturile de la Tg-Jiu,iar pe baza Observarea
jocului exerciţiu acestora ambii parteneri emit păreri de comportamentului
-demonstrarea apreciere sau dazaprobare a operei
jocului brâncuşiene,motivând alegerea.La
semnalul educatoarei, copiii din cercul
-desfăşurarea jocului exterior se deplasează pe scaunul din Aprecierea
dreapta,în sensul acelor de ceasornic şi răspunsurilor
discută cu noul partener.Copiii din
cercul interior aplică într-un tabel
buline de culori diferite:roşu pentru
dezaprobarea sculpturii şi verde pentru
-întocmirea unui aprecierea acesteia.
tabel al aprecierilor Analiza lucrărilor:La finalizarea
activităţilor de la centre se evaluează
creaţiile de toţi preşcolarii,iar copiii
din centrele tematice completează
cercurile,integrându-se în joc.
-analiza lucrărilor de Se aplică o nouă variantă de joc,în care
la centre copiii găsesc câte un atribut de
apreciere a sculpturii vizualizate,care
vor fi scrise de educatoare în tabelul Relaţionarea în joc
Tranziţie:joc imaginii.
imitativ Joc de simulare:Toţi copiii participă
-explicarea regulilor la jocul imitativ„De-a sculpturile lui
jocului imitativ Constantin Brâncuşi”, cei din cercul
-desfăşurarea jocului interior stau în poziţie
imitativ nemişcată,imitând Ansamblul
sculptural de la Tg-Jiu,iar cei din
cercul exterior sunt turişti.Rolurile se
schimbă la semnalul educatoarei. Relaţionarea în
-formarea grupurilor Lucru în grup: Copiii formează 6 grup,cooperarea
prin alegerea grupuri,după alegerea unor jetoane cu
jetoanelor cu cifre cifre de la 1-6,primind pălării de
-împărţirea pălăriilor culoare:albă,roşie,verde,neagră,galbenă
colorate şi albastră.Se continuă vizionarea
materialului la videoproiector,iar la
-desfăşurarea final se lansează Aprecierea
dezbaterii întrebarea”Constantin Brâncuşi este răspunsurilor
pălăriuţelor apreciat în oraşul Tg-Jiu?În ce fel?”
gânditoare Pălăriuţele gânditoare:În funcţie de Respectarea
pălăria purtată şi rolul acesteia,copiii regulilor
răspund la întrebare,cu argumente şi
-sinteza dezbaterii contraargumente.
Răspunsurile şi soluţiile sunt scrise de
-tranziţie.Joc educatoare pe flipchart.
distractiv Joc:Se desfăşoară jocul
distractiv”Găseşte macheta”.
Evaluare Explozia stelară:Copiii aleg din
-împărţirea Cutia cu surprize câte o steluţă ,şi în Observarea
steluţelor pentru funcţie de culoarea acesteia se împart comportamentului
metoda Explozia în cinci grupe. Se prezintă regulile
stelară jocului”Steluţele creatoare”.Fiecare
grup primeşte o steluţă pe care este
-explicarea scris începutul unei întrebări ,pe care Aprecierea
sarcinilor de lucru membrii grupului trebuie să o întrebărilor şi
continue.Se aşează pe flipchart steluţa răspunsurilor
cu chipul lui Constantin Brâncuşi”,iar
copiii trebuie să adreseze întrebări care
încep cu:”Ce?,Cine?,Unde?Când? şi
De ce?.Un grup adresează câte o
-desfăşurarea jocului întrebare celorlalte grupuri,în funcţie
de steluţa primită,iar aceştia
răspund.Întrebările sunt scrise de
-explicarea educatoare pe flipchart. Aprecierea
sarcinilor pentru Cvintetul:În final,fiecare grup creează versurilor create
metoda „Cvintetul” câte 5 versuri despre o creaţie
brâncuşiană,respectând regula:primul
-desfăşurarea jocului vers este numele sculpturii,al doilea
vers este format din 2 cuvinte care
definesc caracteristicile subiectului(2
adjective),al treilea vers este format din
3 cuvinte care exprimă acţiuni(verbe
terminate în ând sau ind),al patrulea
vers este format din 4 cuvinte care
exprimă starea copilului faţă de
subiect,iar al cincilea vers este format
dintr-un cuvânt care arată însuşirea
esenţială a subiectului.Educatoarea îi
-sinteza ajută pe copii,urmăreşte să se respecte
regulile,iar la final, scrie pe flipchart
versurile fiecărei grupe.
Încheierea Joc:Se organizează jocul”Bomboana
activităţii -realizarea buclucaşă”,în care fiecare copil ia din Aprecierea justei
autoevaluării şi „Cutia cu surprize” câte bomboane autoevaluări
evaluării de către doreşte,iar apoi menţionează despre el
educatoare tot atâtea aprecieri/ beneficii privind Observarea
comportamentul său la activitatea la comportamentului
care a participat. Şi educatoarea
apreciază comportamentul tuturor
copiilor.

Test de verificare
1.La ce activitate aţi participat?
………………………………………………………………………………………………
2.Care credeţi că este durata unei activităţi asemănătoare realizată cu preşcolarii?
………………………………………………………………………………………………
3.Ce categorii de activităţi au fost incluse în acţiunea demonstrativă?
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
4.Elaboraţi două obiective operaţionale care să se potrivească activităţii prezentate!
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
5.Enumeraţi două metode interactive cuprinse în activitatea desfăşurată !
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
6.Enumeraţi câteva materiale didactice folosite la activitate!
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
7.Menţionaţi evenimentele didactice parcurse de activitatea demonstrativă de astăzi!
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
8.Cum s-a realizat evaluarea finală a activităţii?
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
9.Ce aţi apreciat mai mult la activitatea demonstrativă?
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
10.Aţi învăţat ceva din activitatea demonstrativă la care aţi participat?Ce anume?
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………

Numele şi prenumele:………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………….....

S-ar putea să vă placă și