Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grădiniţa:

Data:

Grupa: Mică “Piticii”

Educatoare:

Tema de studiu: „Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”

Tema proiectului tematic: „Sărbătorile de iarnă”

Subtema:”Brăduleţ, brăduţ, drăguţ”

Tema zilei:,,Să impodobim bradul!”

Categoria de activitate :

Activitate integrată: (ALA, ADE, ADP)

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: “Bradul de Crăciun”

Rutine: “Bradul îl împodobesc, de Crăciun mă pregătesc”

Tranziţii: “Bat din palme”, “Sutem mititei, suntem voinicei”

ALA I: Joc de masă: “Din jumătate-ntreg” - puzzle

Ştiinţă: “Globuri şi cadouri” – grupare după mărime şi culoare

Artă: “Steluţe” - colorare

ALA II: “Horă în jurul bradului” - Cântece: “Suntem fulgi de nea”, “Zurgălăi”

ADE: DŞ - “Ne jucăm cu brăduţii”- joc didactic

DOS - “Globuri pentru bradul de Crăciun” – aplicaţie

Forma de realizare: activitate integrată

Forma de organizare: frontală, pe grupuri mici, individuală

Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

Mijloc de realizare: joc didactic/aplicaţie

Durata: o zi

Locul desfăşurării: sala de grupă

Scop:
- Consolidarea cunoştinţelor matematice ale copiilor privind formarea grupelor de obiecte
după formă şi mărime

- Formarea şi consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică

Obiective operaţionale:

să îmbine jumătăţile pentru a forma imaginile de Crăciun;

să coloreze steluţele de Crăciun;

să grupeze obiectele după formă, mărime şi culoare;

să recunoască obiectele mari şi obiectele mici, aşezându-le la locul corespunzător;

să respecte regulile de joc;

să decoreze globuleţele utilizând materialele puse la dispoziţie;

Sarcina didactică: constituirea de grupe de obiecte după criteriile învăţate: mărime şi culoare.

Regulile jocului:

- Copiii trebuie să analizeze podoabele de Crăciun şi obiectele puse la dispoziţie şi să le aşeze


la locul lor.

- Copiii trebuie să-şi aştepte rândul.

Elemente de joc: închiderea şi deschiderea ochilor, surpriza, mişcarea, mânuirea materialului,


aplauze.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, jocul, demonstraţia, observaţia,


problematizarea, munca individuală, elementul surpriză, turul galeriei.

 Mijloace de învăţământ: Calendarul naturii, cutie surpriză, scrisoare de la Moş Crăciun,


imagini de Crăciun, jetoane cu globuri şi cadouri de Crăciun, globuri, culori, steluţe, CD cu
cântece de Crăciun, CD-player, bagheta magică, panouri, brazi mari, brazi mici, brad din
poliester, cutie cu: steluţe, globuri, fundiţe, brad artificial, coşuleţe, glob de hârtie, lipici,
steluţe, fundiţe, fulguşori, şerveţele, instalaţie, vârf.

 Metode de evaluare: verificare orală, observare curentă, aprecieri stimulative, analiza


produselor activităţii.
Finalitatea zilei: înfrumuseţarea grupei şi pregătirea acesteia pentru sosirea lui Moş Crăciun.

Bibliografie: Curriculum pentru educaţie timpurie de la 3 la 6/7 ani, MECT, 2008;

Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari, Ed. Didactică,
Bucureşti 2008;
SCENARIUL ZILEI

Programul zilei debutează cu întâlnirea de dimineaţă. În timpul acestei activităţi copiii intră
şi se aşează pe scăunele aflate în semicerc, pentru a se putea vedea mai bine şi a relaţiona în bune
condiţii fizice. Întâlnirea de dimineaţă se continuă cu salutul.

„Dimineaţa a venit,

Toţi copiii au sosit,

În cerc să ne adunăm,

Cu toţii ne salutăm”

„Bună dimineaţa, pitici!”

Se va face prezenţa copiilor, se va completa calendarul naturii şi se va descrie vremea. După


aceea vom vorbi despre ce sărbătoare se apropie şi cine urmează să vină la ei. La activitatea de grup
se va discuta despre bradul de Crăciun, iar apoi voi fi transmise noutăţile zilei. Copiii vor fi anunţaţi că
astăzi vor cânta, vor desena, vor juca un joc cu brăduţi şi vor decora globuleţe pentru a arata moşului
ce multe au învăţat la grădiniţă.

Copiii vor primi în sala de grupă o cutie de cadouri foarte mare. Sunt curioşi ce se ascunde în
acestă cutie imensă şi frumos ambalată. Vor găsi şi o scrisoare de la Moş Crăciun unde acesta le
spune că le-a trimis o surpriză şi că v-a veni la ei la serbare.

Prin tranziţia:

,,Bat din palme clap,clap,clap..

Din picioare trap,trap,trap...

Ne-nvârtim, ne răsucim

Şi la treabă noi pornim!,, se va trece în zona unde sunt pregătite materialele pentru sectoare. Le voi
anunţa tema fiecărui sector şi sarcinile pe care le vor avea de îndeplinit. La sectorul „Joc de masă” vor
avea de îmbinat jumătăţile pentru a forma imaginile de Crăciun. La sectorul „Ştiinţă” vor avea de
grupat jetoanele după formă şi mărime, iar la sectorul ,,Artă” vor colora steluţe de Crăciun, pe care le
vor aşeza în bradul trimis de Moş Crăciun.

Cu ajutorul tranziţiei:

Suntem mititei,/Suntem voinicei,

Moşul aşteptăm,/Şi ne bucurăm.

Unu, doi, unu, doi,/Ca spiriduşii mergem noi.” se trece la desfăşurarea jocului didactic “Ne jucăm cu
brăduţii”.

După joc copiii primesc glubuleţe, iar aceştia trebuie să decoreze globurile şi să le aşeze în brad.
Activitatea se încheie cu copiii aşeazaţi în jurul bradului şi cântând cântecelul “Suntem fulgi de nea”,
şi dansând pe melodia “Zurgălăi”.

S-ar putea să vă placă și