Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 16 decembrie 2021


Profesor învățământ preșcolar: Hreniuc Alexandra
Unitatea de învățământ: G. P. P. ,,Micul Prinț” Rădăuți
Grupa: mare ,,Martinel”
Nivelul: nivelul II
Tema anuală: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânală: ,,În prag de sărbători”
Tema activității integrate: ,,Bucuria unei fapte bune”
Elementele componente activității integrate:
DLC: ,,Fetița cu chibrituri” de Hans Christian Andersen- povestirea educatoarei;
DOS: ,, Ajutoarele lui Moș Crăciun”- joc didactic;
ALA: -ARTĂ: ,,Hăinuțe călduroase”- tăiere și lipire
-JOC DE ROL: ,,Prăjituri pentru masa de Crăciun”- elemente de activitate casnică;
-CONSTRUCȚII: ,,Căsuțe în dar ”- construcții STEAM;
Tipul activității: de consolidare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
Scopul activității: Exersarea conduitei sociale prin antrenarea copiilor într-o activitate
concretă orientată spre identificarea unor comportamente cu semnificații morale,
valorificând deprinderi intelectuale și practico-aplicative în contexte noi și variate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-să audieze textul povestit reținând succesiunea logică a evenimentelor;
-să răspundă întrebărilor referitoare la conținutul textului utilizând un limbaj corect din
punct de vedere gramatical;
-să descrie personajul principal al textului printr-o scurtă caracterizare;
-să identifice dorințele pe care le au copiii din cartierul sărac;
-să găsească soluții la problema descrisă;
-să realizeze hăinuțe pentru fetiță folosind tehnica de tăiere și lipire;
-să pregătească fursecuri pentru fetiță;
-să construiască o căsuță prin tehnica STEAM;
-să manifeste conduite adecvate diverselor situații de interacțiune socială pe tot parcursul
activității;
-să rezoneze afectiv față de destinul nefericit al copiilor sărmani dovedind compasiune şi
bucuria de a-i ajuta.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: observația, conversația, demonstrația, explicația, expunerea,
exercițiul, jocul, povestirea educatoarei, metoda interactivă de grup “interviul”;
b) Resurse materiale: decorul cartierului, brazi, sacul lui Moș Crăciun, scrisoare de la
Moș Crăciun, șorțuleț povestitor, căsuțe, căciulițe, papirus cu imagini reprezentând
dorințele copiilor, jetoane în formă de glob, fulgi, aracet, bețișoare, bucățele de
stofă, nasturi, aluat, forme pentru fursecuri, bombonele, sucitoare, tăvițe, cutii de
cadouri, scobitori, biluțe de plastilină, microfon, aparat de fotografiat.
c) Forme de organizare: frontal , în grupuri mici, individual, în perechi;

Elemente de joc: surpriza, deplasarea, aprecieri stimulative, mânuirea materialului,


aplauze;

Sarcina didactică: identificarea problemelor întâmpinate de copiii nevoiași și găsirea


unor soluții pentru rezolvarea acestora;

Regulile jocului: Preșcolarul numit de educatoare se va îndrepta spre una din casele aflate
în cartier, va extrage o imagine pentru a identifica care sunt dorințele copilului ce
locuiește în acea căsuță, verbalizează cele constatate, va alege din cutie un glob care
ilustrează soluția găsită pentru a-i îndeplini dorința după care îl va așeza în bradul faptelor
bune.
BIBLIOGRAFIE:
 ,,Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani)”, 2019;
 Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela,(2002), Metode interactive
de grup – ghid metodic, Editura Arves, Craiova;
Glava Adina, Tîtaru Lolica, Chiș Olga,(2014), Piramida cunoașterii, Editura Diamant,
Argeș;
Maria Taiban, Maria Petre, Valeria Nistor, Antonia Berescu, ,,Jocuri didactice pentru
grădinița de copii”, editura Didactică și pedagogică, București, 1976
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii intră în sala de grupă unde sunt surprinși de decorul unui cartier întunecat și
se așază pe scăunele, iar pe fundal se va auzi melodia unei colinde. Educatoarea va iniția o
convorbire referitoare la decorul observat în sala de grupă, la sărbătoarea Crăciunului pe
care toți o așteaptă cu nerăbdare și despre cum se pregătesc ei să îl întâmpine pe Moș
Crăciun.
Copiii și educatoarea descoperă, ascuns în zăpadă, sacul lui Moș Crăciun, în
interiorul căruia se află o scrisoare și niște căciulițe. Educatoarea citește scrisoarea
primită de la Moș Crăciun, din conținutul căreia preșcolarii află că moșul este foarte
supărat deoarece nu poate ajunge la casele tuturor copiilor. Acesta are nevoie de ajutoare
și de aceea le-a trimis niște căciulițe pentru a-l putea ajuta să îndeplinească dorințele
tuturor copiilor.
Deghizați în ajutoarele moșului și motivați de rugămintea acestuia preșcolarii
pornesc în căutarea copiilor mai puțin norocoși și la care Moș Crăciun nu poate ajunge.
Pentru a ajunge la căsuțe, aceștia vor urmări o cărare presărată cu fulgi de zăpadă. Ajunși
la prima căsuță, educatoarea va scoate din aceasta un șorțuleț povestitor cu ajutorul căruia
vor afla cine locuiește în acea căsuță și care sunt dorințele acelui copil. Educatoarea va
anunța titlul și autorul poveștii, iar apoi va expune conținutul textului într-o manieră clară
și accesibilă copiilor. Acțiunea poveștii se va derula într-o ordine logică, cu respectarea
principalelor momente ale poveștii:
-pe un ger cumplit, o fetiță încerca să vândă chibrituri;
-deși era înghețată, nu dorea să se întoarcă acasă fără bani fiindcă tatăl său o bătea;
-aceasta aprinde mai multe chibrituri pentru a se încălzi;
-în agonia ei vede imagini pe care şi le-ar fi dorit reale;
-vede o stea căzătoare care îi amintește de singura ființă care o iubea, dar care
murise: bunica ei;
-bunica apare în fața ei, iar fetița o roagă să o ia și pe ea acolo sus, la Dumnezeu.
-de Anul Nou, trecătorii găsesc trupul fetiței fără viață.
Textul va fi prezentat într-o manieră expresivă ce va ține treaz interesul copiilor și
va asigura motivația învățării, după care se vor adresa întrebări pentru a fixa conținutul de
idei al textului audiat și pentru a oferi o mai bună viziune asupra lui.
Copiii vor urma apoi cărarea de fulgi pentru a ajunge la celelalte căsuțe din cartier.
Educatoarea va explica care sunt regulile de joc. Copilul numit de educatoare se va
îndrepta spre o căsuță din cartierul sărac, de unde va extrage din interior ,,povestea”
copilului aflat în dificultate, va “citi” imaginea redată pe papirus identificând nevoile
acestuia; îl vor ajuta pe Moș Crăciun alegând dintr-o cutie frumos ambalată un glob pe
care este reprezentă soluția găsită pentru a putea îndeplini dorința copilului mai puțin
norocos, după care îl va așeza în brăduțul faptelor bune. Jocul va continua până când
ajutoarele moșului vor îndeplini dorințele tuturor copiilor din cartier.
După ce au terminat de împodobit bradul cu fapte bune, educatoarea va atrage
atenția copiilor asupra faptului că, sub brad se află niște cutii de cadouri care sunt goale.
Moș Crăciun îi va întreba pe copii ce surprize ar putea ei pregăti și așeza în acele cadouri
pentru a fi dăruite unor copii care sunt mai necăjiți, asemenea fetiței cu chibrituri. Pentru a
putea umple acele cadouri, copiii se vor îndrepta spre atelierul personajului îndrăgit pentru
a vedea ce lucruri au de meșterit. Educatoarea, împreună cu copiii vor intui materialele de
lucru, iar apoi le va explica și demonstra metoda de lucru și modul de utilizare al
materialelor.
La centrul ARTĂ, ajutoarele moșului vor avea de confecționat diverse obiecte de
îmbrăcăminte: vor avea de tăiat diferite bucăți de material pe care le vor lipi pe șablonul
hainei alături de alte elemente (nasturi, paiete, mărgele etc.). La centrul JOC DE ROL,
ajutoarele moșului vor pregătit surprize dulci. Vor avea de întins aluatul, din care vor face
fursecuri cu ajutorul unor forme, apoi le vor orna cu bombonele și le vor așeza în tăvițe.
La centrul CONSTRUCȚII, vor avea de realizat căsuțe folosind tehnica STEAM,
îmbinând scobitorile puse la dispoziție cu ajutorul unor biluțe din plastilină. Educatoarea
va supraveghea îndeaproape munca copiilor și va oferi sprijinul și ajutorul necesar acolo
unde va fi cazul. După ce au umplut cadourile, copiii le vor pune în sacul moșului.
Urmând cărarea de fulgi și interpretând un cântec specific Crăciunului, copiii vor
ajunge într-un cartier mult mai frumos, împodobit de sărbătoare. Acolo vor descoperi un
cadou în care se află mai multe daruri ale copiilor care locuiesc în acel cartier și care nu le
mai sunt necesare. Copilul numit va trebui să aleagă un obiect din cutie, iar apoi să dea
exemplu de fapte bune pe care ar putea să le facă cu acesta. Vor fi stimulați să facă apel la
experiența lor de viață , să dea exemple de situații ale unor copii care ar avea nevoie de
sprijinul celor din jur pentru a trăi și ei emoția sărbătorilor de iarnă.
Apoi, educatoarea îi va provoca pe copii să își imagineze un alt final al poveștii
ținând cont de faptul că în poveste va apărea un personaj pozitiv care îi va cumpăra fetiței
toate chibriturile, îi va oferi ceva de mâncare și chiar niște hăinuțe cu care să se
încălzească.
La sfârșitul activității, educatoarea le va propune copiilor să realizeze un „interviu”
prin intermediul căruia vor fi sintetizate conținuturile abordate pe parcursul desfășurării
activității integrate. Aceasta va distribui rolurile: reporter, intervievat, observator și va
ghida interviul spre a descoperi care au fost emoțiile și sentimentele copiilor pe parcursul
activității, care au fost cerințele în care le-a plăcut să se implice mai mult și ce lucruri
importante au învățat.
NR. STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/
ETAPELE
CR CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC METODE ȘI MIJLOACE DE METODE ȘI
ACTIVITĂȚII
T PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT INDICATORI
Probă orală:
Precizarea unor
Decorul
Se realizează prin intermediul sacului aspecte cu privire
CAPTAREA cartierului
1. ATENȚIEI
pe care îl găsește educatoarea în zăpadă Conversația
Sacul lui Moș
la emoțiile trăite
și care este al lui Moș Crăciun. în preajma
Crăciun
sărbătorilor de
iarnă
Se va citi scrisoarea primită de la Moș
ANUNȚAREA Crăciun prin care se anunța tema și
Scrisoarea
2. TEMEI ȘI A obiectivele urmărite pe parcursul Expunerea
Căciulițele
OBIECTIVELOR activității folosindu-se termeni
accesibili vârstei preșcolarilor.
3. PREZENTAREA decorul Proba orală:
CONȚINUTULUI Expunerea textului literar de către Conversația cartierului -utilizarea unui
Povestirea limbaj corect din
ȘI DIRIJAREA educatoare cu ajutorul șorțului brazi
educatoarei punct de vedere
ÎNVĂȚĂRII povestitor și a siluetelor va solicita fulgi gramatical și logic;
capacitatea de înțelegere a mesajului Observația șorțuleț
transmis, însușirea unor cuvinte și Explicația povestitor -descrierea
expresii noi precum și desprinderea Demonstrația personajului întâlnit
laturii educative. Exercițiul în povestea audiată
-desprinderea
Conținutul textului narativ va avea mesajului transmis
menirea de a acționa motivația, stările de text
afective prin intensitatea stimulilor și
noutatea situației. Jocul căsuțe Proba orală:
imagini pe -găsirea soluției
Structurat pe etape, conținutul Problematizarea papirus pentru problema
jocului propus va permite antrenarea jetoane în formă identificată
copiilor în rezolvarea unor situații
problemă, în practicarea unui de glob
comportament activ și responsabil bazat aracet
pe empatie, dragoste faţă de semeni, bețișoare Proba practică:
spirit de întrajutorare şi bucuria de a bucățele de -realizarea hăinuțelor
prin tăiere și lipire
ajuta. material -prepararea
nasturi fursecurilor folosind
Conversația aluat tehnici specifice
Contextul creat va constitui un cadru Explicația forme pentru muncii în bucătărie
fursecuri -realizarea căsuțelor
favorabil în direcția exersării conduitei Demonstrația prin îmbinarea
sociale, copilul fiind pus în situația de a Exercițiul bombonele
scobitorilor cu
respecta norme și reguli de sucitoare ajutorul plastelinei
comportament general valabile, de a tăvițe - manifestarea unor
acționa, comunica, relaționa și coopera cutii de cadouri conduite adecvate
în vederea rezolvării unei sarcini scobitori diverselor situații de
biluțe de interacțiune socială
comune.
plastilină

Se va urmări rezolvarea corectă a Proba practică:


sarcinilor, modul de implicare a Lucrările
OBȚINEREA -rezolvarea
4. PERFORMANȚEI copiilor, disponibilitatea de a finaliza
Conversația realizate de
corectă a
lucrul început. copii
sarcinilor primite
Probă orală
Se realizează cu ajutorul metodei Exprimarea în
interactive de grup: interviul care microfon limbaj propriu a
EVALUAREA
5. ACTIVITĂȚII
asigură retenția informațiilor acumulate Interviul aparat de impresiilor și
anterior prin comunicare și cooperare în fotografiat emoțiilor trăite
grup.
Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și