Sunteți pe pagina 1din 12

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ,,CAMPIONII”

MIOVENI – ARGEȘ

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ INTEGRATĂ


„SA-L ASTEPTAM PE MOS NICOLAE’’

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: TANASE GEORGIANA


2020
DATA: 04.12.2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.N. ,,CAMPIONII”
GRUPA : MICA ,,ALBINUTELE”
PROF. ÎNV. PREȘC.: TANASE GEORGIANA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA PROIECTULUI: Bucuriile iernii
TEMA SĂPTĂMÂNALA/SUBTEMA: Sa-l asteptam pe Mos Nicolae
TEMA ACTIVITATII: Povestea Moșului Nicolae!
TIPUL ACTIVITĂȚII : transmitere de noi cunoștințe, consolidare de priceperi și deprinderi
(mixtă)
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată -ADP si ALA-online asincron pe WhatsApp
-ADE-online sincron pe platforma Zoom
DURATA: 1 zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP) :-online
asincron(WhatsApp)
-Întâlnirea de dimineață Mos Nicolae e pe drum!
*Inviorarea,salutul,prezenta,calendarul naturii,impartasirea cu ceilalti,
noutatea zilei
-Tranziții: Noi suntem piticii, Bat din palme; Știi la noapte cine vine?;
-Rutine: deprinderea de a folosi cuvinte de politete
2. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE(ALA 1): -online
asincron(WhatsApp)
Joc de masă – Puzzle „Ghetuta lui Mos Nicolae”
Arta – Cadouri pentru copii(colorare)
Constructii- Constructii din piese de lemn sau plastic „Casuta lui Mos
Nicolae”
3. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE(ADE) : -online sincron pe Zoom
- Domeniul Limbă și Comunicare – Educarea limbajului – Legenda lui Mos
Nicolae– povestirea educatoarei
- Domeniul Om și Societate – Activitate practică – Ghetuța – lipire (decorare)
4. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE (ALA 2) : -online
asincron(WhatsApp)
- Incarca/descarca jucariile - joc distractiv
- Nimereste cutia - joc de indemanare

SCOPUL ACTIVITĂȚII : Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre obiceiurile şi tradiţiile


specifice poporului român legate de venirea lui Moş Nicolae şi consolidarea unor abilități
practice specifice nivelului de dezvoltare motrică (lipire, decorare).

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
2. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
3. Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE :
1.1 Exersează cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă) ;
1.2 Demonstrează înțelegerea unui text oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor;
2.1 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
La sfârșitul activității copiii vor fi capabili :
- să audieze cu atenție textul povestirii;
- să formuleze întrebări și răspunsuri corecte din punct de vedere gramatical,
- să demonstreze înțelegerea mesajului textului, ca urmare a audierii acestuia,
- să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior (NI-lipire).

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestirea, expunerea, conversaţia, demonstrația, exerciţiul,
observaţia, explicaţia, instructajul verbal.
Material didactic: cutie cu ghetuță, scrisoare, calendarul naturii, fișe panou cu
imaginile din poveste, creioane colorate, carioci, laptop, lipici, ghetuțe roșii, decorațiuni
(steluțe, braduți, etc), stimulente.
Forme de organizare: frontal, individual.
RESURSE :
- Umane : educatoarea și grupa de copii,
- Temporale : întreaga zi
- Bibliografie:
 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019
 Activităţi integrate. Întrebări şi răspunsuri, Editura Casa Corpului Didactic Cluj-Napoca,
2009.
 Metodica activităților instructive - educative în învățământul preprimar, Editura
Didactica Nova, Craiova, 2007.
 Ziua bună începe la Întâlnirea de dimineață, Editura Tehno-Art
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă, prin intermediul mesajelor pe grupul
de WhatsApp, activitate desfasurata online asincron.
Doamna educatoare saluta copiii prin mesajul :
« Dimineata a sosit
Ma bucur ca sunteti aici.
A-nceput o noua zi
Buna dimineata,copii ! »
Prezenţa –Doamna educatoare pune pozele copiilor prezenti pe panou. iar copiii absenți vor fi
consemnați ulterior în catalogul grupei ,,Albinutele’’.
Se reactualizeaza Calendarul naturii. amintind in ce anotimp suntem, in ce luna ,marcand si
schimbarile meteo, daca este necesar :
« A-nceput o noua zi,
Cum este vremea,copii ? »
Mesajul zilei ‘‘Vine Moș Nicolae’’ va fi de asemenea transmis pe grup printr-o ghicitoare :
Lin soseşte în odaie,
Şi-n ghetuţele curate,
Încep iute să se-arate,
Daruri multe, îmbelşugate.
Ia ghiceşte tu acum,
Cine-i moşul ăsta bun?
Noutatea zilei și totodată captarea atenției se va realiza prin descoperirea unei ghetuțe
pregătită pentru sosirea lui Moș Nicolae ,în care se află și o scrisoare.

Dragi copii,
Eu sunt pe drum și voi sosi curând ...însă, sunt cam supărat ,nu toți copiii au ascultat ,
ghetuțele n-au pregătit...,și eu ce mă fac acum ? Să mă-ntorc cu sacul plin ,jucării sa nu
împart și dulciurile să le mănânc? Spuneți voi că zău nu știu ?..Aaa dar voi de- ați ascultat și la
centre veți lucra ,povestea de veți asculta și apoi ghetuța veți decora ,la voi mă voi opri și vă
voi răsplăti. Aveți toate materialele pregătite
voi doar să arătați câte ați învățat.

Cu drag ,Moș Nicolae


Pe tranziţia “Noi suntem piticii’’, copiii vor fi invitati sa lucreze activitatile din cadrul
jocurilor si activitatilor didactice alese(ALA1). Aceste activitati sunt transmise pe WhatsApp,
iar copiii vor fi indrumati de parinti. La centrul Joc de masă copiii vor face un puzzle online
„Ghetuta lui Mos Nicolae”. La centrul Arta ,copiii vor colora fisa „Cadouri pentru copii”,iar
la centrul Constructii, copiii vor construi din piese de lemn sau plastic „Casuta lui Mos
Nicolae”.

Tranziţie Știi la noapte cine vine ?


La ora 10, copiii vor intra pe Zoom pentru activitatea de ADE(activitatile pe domenii
experientiale), activitati desfasurate online sincron, in cadrul carora copiii vor asculta povestea
„Legenda lui Mos Nicolae” (DLC),vor raspunde la intrebari si vor demonstra ca au ascultat cu
atentie povestirea doamnei educatoare,apoi, dupa tranziţia “Bat din palme”, copiii se vor așeza
la masutele lor , unde vor avea pregătite materialele pentru a decora ghetuța. Le voi explica
copiilor ce au de facut, le voi reaminti tehnica de lucru. Copiii încălzesc mânuțele, după care
execută lucrările pe fond muzical. In timp ce lucreaza ii voi incuraja , stimulandu-le astfel
increderea in fortele proprii.

Pe tranzitia «Stii la noapte cine vine », copiii isi iau la revedere de la doamna educatoare,dar
vor continua activitatile online asincron, prin intermediul aplicatiei WhatsApp.
La ALA 2, copiii vor desfasura jocul distractiv «Incarca/descarca jucariile » si jocul de
indemanare « Nimereste cutia », in functie de timpul disponibil al parintilor.
La finalul zilei, toti copiii vor primi recompense emoticoane cu fete zambitoare și vor fi
apreciați referitor la implicarea acestora în activitățile desfășurate..
Anexa 1

Legenda lui Mos Nicolae


Odata, mai demult, printr-un sat îndepărtat trecu un mosneag garbovit de ani. Mosul cu
barba alba se caznea sa duca un sac peticit,ros de vreme.
Deodata zari doi copii care se jucau in fata unei case. El le ceru sa-l ajute sa duca,
pentru o bucata de drum, povara ce-i frangea spatele. Unul dintre copii il refuza, spunand ca
are lucruri mai importante de facut si oricum greutatea aceea e mult prea mare pentru el. Dar
celalalt, cu inima mai buna, se invoi sa-i dea ajutorul. Dupa un timp, mosul se opri din drum si
ceru copilului care-l insote sa puna sacul jos si sa-l desfaca. Apoi il imbie sa –si aleaga ceva de
acolo, drept rasplata pentru ajutor.Sacul, care nu era oarecare, ci unul fermecat,era plin de
bogatii:haine scumpe,bijuterii din aur...
Dar copilul nu-si alese niciunul dintre acestea. Printre lucrurile mosneagului gasi si o
pereche de pantofiori. Se gandi cu bucurie ca ii va putea inlocui pe ai sai din picioare, care
erau vechi si il cam strangeau.
Isi lua la revedere si se intoarse la tovarasul sau de joaca, caruia ii povesteste toate cele
ce i s-au intamplat. Dorind sa primeasca si el un cadou, acesta o lua la fuga si il ajunse pe
mosneag din urma. Ii spuse ca e gata sa-l ajute si el daca, in schimb, va fi lasat sa-si aleaga un
dar din sacul fermecat. Asa se si intampla. Numai ca, fiind lacom, isi alese din sac un toiag
greu de aur. Cei doi copii plecara fiecare spre casa lor.
A doua zi de dimineata, copilul care-si alesese pantofiorii ii gasi plini de bani, dulciuri si
jucarii. Iar cel care fusese rau la suflet si lacom, in locul toiagului de aur nu gasi decat o
crenguta uscata.
Cei doi copii si-au dat seama ca batranul pe car-l intalnisera nu era altul decat Mos
Nicolae. Caci asa este acest mosneag: celor buni le ofera daruri, iar pe cei rai ii pedepseste
dandu-le cate un betisor.
Anexa 2

Dragi copii,
Eu sunt pe drum și voi sosi curând ...însă, sunt cam supărat ,nu toți copiii au ascultat ,
ghetuțele n-au pregătit...,și eu ce mă fac acum ? Să mă-ntorc cu sacul plin ,jucării sa nu
împart și dulciurile să le mănânc? Spuneți voi că zău nu știu ?..Aaa dar voi de- ați ascultat și la
centre veți lucra ,povestea de veți asculta și apoi ghetuța veți decora ,la voi mă voi opri și vă
voi răsplăti. Aveți toate materialele pregătite
voi doar să arătați câte ați învățat.

Cu drag ,Moș Nicolae


Domeniul Limbă şi Comunicare ,,Legenda lui Mos Nicolae “, povestirea educatoarei sincron

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


didactic
Metode şi Resurse
procedee materiale
Momentul Se asigură condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a
organizatoric activităţii :
-deschiderea dispozitivelor electronice digitale(laptop-uri,
tablete,smartphone-uri);
-trimiterea link-ului( invitatiei) de accesare a intalnirii pe
platforma Zoom;
-participarea la videoconferinta

Captarea atenției Se realizează prin intermediul noutăţii zilei, unde copiii vor Conversaţia Ghetuța
descoperi cine vine la noapte și scrisoarea de la Moș Nicolae.
Explicaţia Scrisoarea
(anexa2)
Reactualizarea Le voi adresa intrebari legate de Mos Nicolae: Conversatia
cunoștințelor -Cand vine mos Nicolae?
anterioare -Unde lasa mos Nicolae cadourile?
Conversația
Anunțarea temei și Se vor anunta scopul si obiectivele activitatii in termeni Explicaţia
a obiectivelor accesibili:
“Astazi am sa va citesc povestea “Legenda lui mos
Nicolae“ , iar voi trebuie sa ascultati cu atentie pentru a putea
sa raspundeti la intrebarile mele si pentru a o putea si voi
povesti parintilor vostri!”
Prezentarea Expun conținutul poveștii:clar, accesibil si expresiv. Povestirea Imagini din
conținutului și poveste
Povestirea va fi însoțită de imagini. Se va realiza nuanţat,
dirijarea învățării
folosind intonaţia necesară, respectând mimica, gestica,
modificând timbrul vocii în funcţie de situaţie şi personaj. Se
va insista pe mesajul educativ al povestii.

Obţinerea Fixarea conținutului Exerciţiul


verbal
performanţei Fixarea titlului povestii;
Identificarea personajelor din text;
Asigurarea Se va realiza prin intrebarile adresate de catre educatoare. Conversația
retenției şi a Copiii vor fi solicitaţi să răspundă la întrebările: Exerciţiu Aprecieri
transferului -Cine este Mosul din poveste? verbal verbale
-Ce personaj v-a placut cel mai mult? De ce?
- Dacă v-ați fi întalnit voi cu Mosul din poveste, cum ati fi
procedat?

Evaluarea Evaluarea se face prin aprecierea grupei şi aprecierea Aprecieri


individuala. verbale
DEMERS DIDACTIC
DOS :,, Ghetuta” , Sincron

Eveniment Conținut științific Strategii didactice Evaluare


didactic Metode şi Resurse
procedee materiale
Moment Se asigură condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a Exercițiu
organizatoric activităţii : organizatoric
-deschiderea dispozitivelor electronice digitale(laptop-uri,
tablete,smartphone-uri);
-trimiterea link-ului( invitatiei) de accesare a intalnirii pe platforma
Zoom;
-participarea la videoconferinta

Captarea Voi realiza această etapă a activității descoperind materialele puse la Conversația
atenției dispoziție - fișe pentru lipit ghetuta, lipici,discuri, ornamente. Observatia
Conversaţia
Anunțarea Se anunță tema activității :Astăzi vom realiza ornarea ghetutei lui
temei Mos Nicolae, pentru ca Mosul sa ne aduca daruri frumoase in ea.

Conversația Coala de Frontală


Dirijarea Le voi prezenta lucrarea- model deja realizat de mine, după care voi Explicația hârtie
invatarii demonstra modul de realizare și etapele de lucru. Demonstrația Ornamente
Vom realiza exerciții de încălzire a mâinilor și de pregătire a Observația Lipici
Discuri
musculaturii fine pentru realizarea cu succes a produselor activității.
Exercițiile vor fi însoțite de versuri reprezentative ce indică
mișcările:
,,Batem palmele ușor/ Batem palmele de zor/ 1-2, 1-2,/ Faceți toți la
fel ca noi./ Închid pumnii și-i desfac/ Degetelor le fac pe plac./ 1-2,
1-2, / Faceți toți la fel ca noi./ La pian acum cântăm/ Sssssst Liniște
să ascultăm!,,.
La îndemnul ,,Spor la lucru!,, copiii vor începe să lipeasca ghetuta
pe foaia de lucru, dupa care vor aplica discurile conform
modelului,urmand ca apoi sa orneze ghetuta .
Copiii încep să lucreze, dacă va fi cazul, vor fi ajutaţi.
Voi urmări cu atenţie desfăşurarea activităţii, voi interveni când va
fi necesar.

Obtinerea Voi anunța terminarea lucrului cu 5 minute mai devreme pentru a se Explicația Evaluare
performantei încadra în timp. Lucrările vor fi expuse pe grupul WhatsApp al Conversația orala
grupei noastre.

Evaluarea Se fac aprecieri finale asupra felului în care s-a desfășurat activitatea Aprecieri
activității cu privire la respectarea criteriilor stabilite. verbale
Evaluarea se face prin aprecieri individuale și aprecierea finală a
educatoarei.

S-ar putea să vă placă și