Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DE CRĂCIUN, DĂRUIM TOT CE-AVEM MAI BUN!

LUNGEANU CERASELA
GRĂDINIȚA CU PP NR. 13 TÂRGOVIȘTE

1
DATA: 21.12.2021
NIVELUL I : Grupa Mică A
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: ”Magia iernii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Vine, vine Moș Crăciun”
TEMA ZILEI: „De Crăciun, dăruim tot ce-avem mai bun! ”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP + ADE (DLC+DEC) + ALA
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate frontală, individuală, în grupuri mici
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixt

SCOPURILE ACTIVITĂŢII:
Formarea deprinderii de ascultare activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui.
Dezvoltarea și activizarea vocabularului cu expresii și cuvinte noi.
Consolidarea deprinderii de a aplica pata de culoare, utilizând tehnica dactilopicturii și
exersarea priceperii de a compune în mod original spațiul plastic.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII


D1 Mesaje orale în diferite situații de comunicare.
D2 Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui.
2.1 Manifestă creativitate în activități diverse.

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă: “De Crăciun, dăruim tot ce-avem mai bun!”
Salutul: “Grădinița de copii!”
Prezenţa: “Cine a venit astăzi la grădiniță?”
Calendarul naturii: Astăzi este... / Anotimpul / Starea vremii

Rutine: „Suntem ordonați!”(exersarea unor deprinderi de ordine și disciplină);


„Apa și săpunul – prietenii mei!” (Exersarea deprinderilor igienico-sanitare)
Tranziţii: "Moș Crăciun, ce drag ne ești"- audiție https://www.youtube.com/watch?v=uIeW5kFDqVQ
"Ninge, ninge" – joc cu text și cânt https://www.youtube.com/watch?v=9Q5IUTXhLk8
"Iarna ne-a sosit în zori" – cântec https://www.youtube.com/watch?v=j4NSeuAXL4s&t=6s

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE Educarea limbajului: “Pete Motanul
salvează Crăciunul” (după Eric Litwin) – povestirea educatoarei
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV Educație artistico-plastică: Tema plastică
Pata de culoare în tehnica dactilopicturii, Subiectul „Cadouri minunate, frumos colorate”

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE PE CENTRE DE


INTERES (ALA):
Manipulative "Crăciunul cu Pete Motanul”– puzzle;
Științe naturale "Viforul într-un borcan" – experiment;
Nisip și apă "Descoperă elementele ascunse în nisip și așază-le în tablou!" – nisip
kinetic;
Materiale de construcție "Microbuzul lui Pete" – cuburi mari și mici

2
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE DE RELAXARE ȘI
RECREERE
Joc de mișcare "Stiva de cadouri"
Joc distractiv "Acceptă provocarea!" https://wordwall.net/ro/resource/8499267

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:


O1 să identifice cel puțin două personaje din poveste (Moș Crăciun, Pete Motanul,
renii, spiridușii), pe baza lapbook-ului prezentat de educatoare;
O2 să formuleze propoziții simple, utilizând cel puțin unul dintre termenii noi (ajun,
vifor, a se înhăma, horn, a țâșni ca o săgeată, a livra un cadou de sărbătoare);
O3 să picteze cadourile în culorile din poveste (roșu, albastru, galben, verde), folosind
tehnica dactilopicturii;
O4 să asambleze piesele de puzzle pentru a întregi imaginile propuse;
O5 să observe prin experiment reacții chimice simple – reacția de combinare între
aspirină și apă – bule efervescente;
O6 să descopere în nisipul kinetic elementele din poveste;
O7 să construiască prin alăturarea și suprapunerea cuburilor din lemn puse la
dispoziție, microbuzul lui Pete Motanul;
O8 să execute acțiunile de joc sugerate de educatoare.

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, observaţia, exerciţiul,
demonstraţia, experimentul, jocul, lucrul individual, analiza produselor activității, aprecierea
verbală.

Mijloace de învățământ: laptop, tabla inteligentă, marioneta Pete Motanul, fântâna


povestitoare, roata aleatoare, lapbook, planșe cu cadouri de Crăciun, guașe, șervețele umede,
puzzle-uri, borcan, apă, ulei, vopsea acrilică albă, aspirină, nisip kinetic, pensulă, elemente
din poveste plastifiate, cuvă, cuburi mari și mici din lemn și învelite în hârtie de cadouri
roșie, albă, neagră și verde, microfon, insigne ilustrând cadouri verzi și roșii, cutii învelite în
hârtie de cadouri .

Durata: O zi.

BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru educația timpurie, 2019, Ministerul Educației Naționale
Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, D., Activitatea
integrată din grădiniță, Didactica Publishing House, 2008
Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., Piramida Cunoașterii, Editura Diamant
Metodica Activităților Instructiv Educative în Grădinița de Copii, Editura Gheorghe-
Cartu Alexandru, Craiova 2009.
Pete Motanul salvează Crăciunul, după o poveste de Eric Litwin, Nemi, 2012

3
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Pentru Întâlnirea de dimineață, copiii se vor așeza în semicerc pe scăunele și vor


recita poezia „Grădinița de copii”. Salutul, va fi însoțit de versurile “Bună dimineața, dragi
copii! / Astăzi este-o nouă zi, / Sunteți veseli, sănătoși / Și la fel de curioși” Copiii vor răspunde
prin salutul budist.
Prezența se va realiza prin versurile: « În semicerc ne-am așezat / Și cu drag ne-am salutat. /
Acum că ne-am tot privit, / Vom ști cine n-a venit.» și așezarea fotografiilor copiilor prezenți,
respectiv absenți în locul potrivit la Panoul de Prezență.
Completarea Calendarului Naturii se va concretiza în baza unei conversații
referitoare la ziua saptamânii, anotimpul și starea vremii.
Momentul Cum am petrecut ziua de ieri? se va realiza prin folosirea Scaunului
Autorului. Un copil se așază pe scaun și povestește o întâmplare semnificativă din ziua
precedentă.
Împărtășirea cu ceilalți se va realiza prin jocul „Dacă aș fi Moș Crăciun, aș dărui ...”
Aleatoriu, voi numi câțiva copii să împărtășească tuturor pentru cine ar dori să fie Moș
Crăciun și ce ar dărui persoanei alese.
Prin tranziția "Moș Crăciun, ce drag ne ești", https://www.youtube.com/watch?v=uIeW5kFDqVQ
voi iniția o discuție pe tema zilei “De Crăciun, dăruim tot ce-avem mai bun!”
Noutatea zilei va fi prezentarea marionetei Pete Motanul care lasă să se vadă o stivă
de cadouri lipsite de culoare: “Copii, astăzi, vă invit să ascultați o poveste magică despre
Crăciun și bucuria de a dărui. Este povestea lui Pete Motanul care, anul trecut, a salvat
Crăciunul. Pete, micul motan cu inimă mare a fost încă o dată Eroul vesel și bun care a sărit
în ajutorul lui Moș Crăciun.
Anul acesta, eu și Pete Motanul vă provocăm să fiți voi Eroii care salvează
Crăciunul. Cum? Veți colora cadourile pe care Pete le-a adus astăzi la noi în grupă. Pentru
și mai multă magie și distracție de Crăciun, veți observa cum se formează o furtună mare cu
ninsoare, veți căuta comorile pe care Pete le-a ascuns în nisip și veți construi microbuzul
micului motan cu inimă mare.”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE Educarea limbajului: “Pete Motanul
salvează Crăciunul” – povestirea educatoarei
Activitatea de educare a limbajului se va desfășura ca activitate de grup. Prin tranziția
“Povestea are fir bogat, / Cu ață roșie legat / Și pe rolă-nfășurat. / Dacă răsucești o dată, / Povestea
o să-nceapă-ndată.”, voi pregăti expunerea poveștii “Pete Motanul salvează Crăciunul” care
se va realiza prin metoda Fântâna povestitoare.”
Voi spune povestea expresiv, în timp ce “scot” din fântână imagini sugestive pentru
conținutul acesteia. Pe parcursul povestirii, voi explica cuvintele și expresiile necunoscute
(ajun, vifor, a se înhăma, horn, a țâșni ca o săgeată, a livra un cadou de sărbătoare).
Prin intermediul jocului “Învârte roata!” și după modelul meu, copiii vor formula
propoziții simple cu unul din termenii noi. Fixarea poveștii se va realiza cu ajutorului
lapbook-ului creat în prealabil.

DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV Educație artistico-plastică: Tema plastică


Pata de culoare în tehnica dactilopicturii, Subiectul „Cadouri minunate, frumos colorate”
Activitatea din cadrul Domeniului Experiențial Estetic și Creativ se va desfășura la
centrul Artă.

4
Prin tranziția “În sunet de clopoței, / Mergem toți în pas vioi. / Spre măsuțe ne-ndreptăm să
vedem ce-o să lucră”., copiii vor intui materialele de lucru din centru. Voi explica,
demonstrând concomitent, modul de aplicare a culorii pe planșa de lucru, prin tehnica
dactilopicturii.
Voi preciza criteriile de evaluare – respectarea etapelor de lucru, realizarea
independentă și îngrijită a produselor activității, originalitatea.
“Copii, veți realiza lucrările pictând doar cu degetul arătător și folosind culorile din
poveste. Veți distribui culorile pe cadouri așa cum vă place. Veți avea grijă să păstrați
lucrările curate. Veți șterge degetul arătător de câte ori este nevoie.”

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE PE CENTRE DE


INTERES (ALA):
La centrul Manipulative, copiii vor asambla piesele de puzzle puse la dispoziție,
pentru a întregi imaginile cu scene din poveste.
La centrul Științe naturale, copiii vor observa reacția de combinare între aspirină și
apă prin experimentul "Viforul într-un borcan".
La centrul Nisip și apă, cu ajutorul pensulei, copiii vor descoperi în nisipul kinetic
elemente din poveste, pe care le vor așeza ulterior într-un tablou, respectând modelul dat.
La centrul Materiale de construcție, copiii vor construi "Microbuzul lui Pete", prin
alăturarea și suprapunerea cuburilor din lemn, puse la dispoziție.
După exercițiile pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor «Eu strâng pumnii și-i
desfac, Degetelor fac pe plac. Ninge, ninge neîncetat, Vârful degetelor bat, Frec pălmuța când mi-e
frig Și de lucru mă apuc», copiii vor alege centrul de activitate unde vor dori să lucreze,
realizând sarcinile fără a-i deranja pe ceilalți.
Prin tranziția “Curcubeu, din raza ta, Pune-mi în căsuța mea O culoare fermecată Și
cu ea eu voi picta!”, copiii vor începe lucrul la centrul Artă, în vederea realizării lucrării
artistico-plastice, prin tehnica dactilopicturii. Voi solicita prezența tuturor copiilor în cadrul
acestui centru, la un moment dat.
De asemenea, voi monitoriza activitatea din fiecare centru și voi acorda, la nevoie,
sprijin în realizarea sarcinilor de lucru.
După terminarea lucrului în centre, prin tranziția "Ninge, ninge", toate lucrările vor fi
expuse şi se vor evalua prin jocul “Microfonul fermecat”. Voi face aprecieri colective și
individuale asupra modului de desfășurare a activităților frontale și din centre.

Prin tranziţia "Iarna ne-a sosit în zori", se va trece la desfășurarea JOCURILOR ȘI


ACTIVITĂȚILOR DIDACTICE LIBER ALESE DE RELAXARE ȘI RECREERE
Joc de mișcare "Stiva de cadouri"
Copiii vor fi organizați în două echipe prin jocul “Caută-ți prietenii!” Voi pune
copiilor în piept insigne reprezentând cadouri, unora roșii, altora verzi. La îndemnul “Caută-
ți prietenii!”, copiii vor forma două echipe, respectând culoarea cadourilor de pe insigne.
Fiecare echipă va realiza câte o stivă de cadouri. Membrii echipelor vor alerga cu câte
un cadou la locul desemnat pentru formarea stivei de cadouri. Echipa câștigătoare va fi aceea
care va realiza cea mai înaltă stivă de cadouri.

Joc distractiv "Acceptă provocarea!" https://wordwall.net/ro/resource/8499267 - joc


interactiv Wordwall
Copiii se vor așeza în semicerc. Jocul distractiv, sub forma unui joc interactiv
Wordwall – cărți aleatorii, se va desfășura la tabla inteligentă. Pe rând, fiecare copil va apăsa
butonul “Împarte!” și va executa acțiunea indicată pe cartea de joc. Jocul se va încheia atunci
când toți copiii vor fi acceptat și executat cel puțin o provocare.
5
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII METODE ȘI MATERIAL EVALUARE
ACTIVITĂȚII PROCEDEE DIDACTIC
1.MOMENT Se vor asigura condițiile necesare pentru
ORGANIZATORIC desfășurarea optimă a activității:
-aerisirea sălii de grupă;
-distribuirea în centre a materialului didactic;
-plasarea organizată a copiilor în sala de grupă.
2.CAPTAREA Se realizează prin prezentarea, pe fond muzical, a Laptop
ATENȚIEI marionetei Pete Motanul care lasă să se vadă o
stivă de cadouri lipsite de culoare. Conversația Marioneta Pete Observarea directă a
Prin tranziția "Dragul nostru Moș Crăciun", voi Motanul comportamentelor
iniția o discuție pe tema zilei “De Crăciun, dăruim
tot ce-avem mai bun!”
3.ANUNȚAREA “Copii, vă invit să ascultați o poveste magică
TEMEI, A SCOPULUI despre Crăciun și bucuria de a dărui. Este
ȘI A OBIECTIVELOR povestea lui Pete Motanul care, anul trecut, a Explicația
salvat Crăciunul. Pete, micul motan cu inimă mare
a fost încă o dată Eroul vesel și bun care a sărit în Conversația
ajutorul lui Moș Crăciun.
Anul acesta, eu și Pete vă provocăm să fiți voi
Eroii care salvează Crăciunul. Cum? Veți colora
cadourile pe care Pete le-a adus astăzi la noi în
grupă. Pentru și mai multă magie și distracție de
Crăciun, veți observa cum se formează o furtună
mare cu ninsoare, veți căuta comorile pe care
Pete le-a ascuns în nisip și veți construi
microbuzul micului motan cu inimă mare.”
4. DIRIJAREA DLC Educarea limbajului: ”Pete Motanul salvează
ÎNVĂŢĂRII Crăciunul” – povestirea educatoarei
Activitatea de educare a limbajului se va desfășura
ca activitate de grup.

6
Introducerea în activitate se va realiza prin
tranziția “Povestea are fir bogat, Cu ață roșie legat Și
pe rolă-nfășurat. Dacă răsucești o dată, Povestea o să-
nceapă-ndată.”
Voi anunța titlul și autorul poveștii “Pete Motanul
salvează Crăciunul” – Eric Litwin. Expunerea
poveștii se va realiza prin metoda Fântâna
povestitoare.
Voi spune povestea expresiv, în timp ce “scot” din
fântână imagini sugestive pentru conținutul Povestirea Fântâna
acesteia. povestitoare
Plan de idei
1. Era ajunul Crăciunului și Moș Crăciun era răcit
din cauza viforului.
2. Moș Crăciun l-a sunat pe Pete Motanul și l-a
rugat să ducă jucării fetițelor și băiețeilor cuminți.
3. Pete Motanul și-a cântat cântecelul “Tot ce-avem
mai bun, tot ce-avem mai bun, de Crăciun dăruim
tot ce-avem mai bun”, a sărit în microbuzul lui și a
pornit în excursie la Polul Nord.
4. Acolo, renii s-au înhămat la microbuz, iar Pete a
încărcat cadourile și a pornit în zbor spre casele
tuturor copiilor. Observarea directă a
5. Pete cobora pe horn să lase cadourile, apoi comportamentelor
țâșnea ca o săgeată înapoi în microbuz.
6. După ce livra câte un cadou de sărbătoare, Pete
tăia câte un nume de pe lista lui Moș Crăciun.
7. Dis de dimineață, în ziua de Crăciun, Pete
Motanul și renii lui și-au luat zborul spre Polul
Nord unde îi aștepta Moș Crăciun, spiridușii și
localnicii.
8. Cu toții l-au sărbătorit pe Pete și i-au mulțumit
că a salvat Crăciunul “Hip, hip, uraaa pentru
prietenul Pete Motanul!”
7
Pe parcursul povestirii, voi explica cuvintele și
expresiile necunoscute (ajun, vifor, a se înhăma,
horn, a țâșni ca o săgeată, a livra un cadou de Explicația
sărbătoare).
Obținerea performanței în cadrul activității de
educare a limbajului, se realizează prin intermediul Roata aleatoare
jocului “Învârte roata!”. După modelul meu, copiii Jocul
vor formula propoziții simple cu unul din termenii Explicația Răspunsurile copiilor
noi. Fixarea cunoștințelor despre poveste se va Exercițiul Lapbook
realiza prin întrebări adresate copiilor, având ca Conversația
suport vizual un lapbook creat în prealabil.

DEC Educație artistico-plastică: Tema plastică


Pata de culoare în tehnica dactilopicturii,
Subiectul „Cadouri minunate, frumos colorate”
(Anexa 1)
Prin tranziția În sunet de clopoței, / Mergem toți în pas
vioi. / Spre măsuțe ne-ndreptăm să vedem ce-o să
lucrăm, copiii vor intui materialele de lucru din
centrul Artă.
Voi explica, demonstrând concomitent, modul de
aplicare a culorii pe planșa de lucru, prin tehnica Planșe cu cadouri Observarea directă a
dactilopicturii: “Veți picta numai cu degetul Explicația ilustrate (alb- comportamentelor
arătător, aceasta fiind dactilopictura. Introduceți negru)
degetul arătător în guașă, apoi îl așezați pe cadou, Demonstrația Guașe
obținând astfel o bulină! Repetați acest lucru până Șervețele umede
când cadoul este acoperit cu buline colorate, așa
cum doriți.”
Voi preciza criteriile de evaluare
“Copii, veți realiza lucrările pictând doar cu
degetul arătător și folosind culorile din poveste.
Veți distribui culorile pe cadouri așa cum vă place.
Veți avea grijă să păstrați lucrările curate. Veți Conversația
șterge degetul arătător de câte ori este nevoie.”
8
Copiii vor intui, cu sprijin, materialele din celelalte
centre de activitate, apoi vor alege liber centrul în
care vor lucra, schimbându-l după terminarea
sarcinilor de lucru.
Voi monitoriza activitatea din fiecare centru și voi
acorda, la nevoie, sprijin în realizarea sarcinilor de
lucru.

5.OBȚINEREA După exercițiile pentru încălzirea mușchilor mici ai


PERFORMANȚEI mâinilor Eu strâng pumnii și-i desfac, Degetelor fac pe
plac. Ninge, ninge neîncetat, Vârful degetelor bat, Frec Exercițiul Observarea
pălmuța când mi-e frig Și de lucru mă apuc, și prin comportamentelor
tranziția Curcubeu, din raza ta, Pune-mi în căsuța mea copiilor
O culoare fermecată Și cu ea eu voi picta! copiii vor
începe lucrul, în vederea realizării lucrării artistico-
plastice, prin tehnica dactilopicturii.
Voi scrie numele copiilor pe lucrări și voi solicita
prezența tuturor copiilor în cadrul acestui centru,
la un moment dat.

Manipulative "Crăciunul cu Pete Motanul”– Explicația Puzzle-uri


puzzle (Anexa 2) Exercițiul
Copiii vor asambla piesele de puzzle puse la
dispoziție, pentru a întregi imaginile cu aspecte din
poveste.

Științe naturale "Viforul într-un borcan" - Observația Borcan


experiment (Anexa 3) Experimentul Vopsea acrilică
Voi realiza experimentul adăugând în borcan 1/3 alba, Apă
vopsea acrilică alba și 2/3 apă. Voi amesteca bine Spatulă din lemn
cu o spatula din lemn și voi umple borcanul cu ulei Ulei pentru
pentru bebeluși. La final, voi adăuga bucățele de bebeluși,
aspirină. Copiii vor observa reacția de combinare Aspirină
între aspirină și apă – bule efervescente.
9
Nisip și apă "Descoperă elementele ascunse în Exercițiul Cuvă
nisip și așază-le în tablou!" (Anexa 4) Nisip kinetic
Cu ajutorul pensulei, copiii vor descoperi în nisipul Elemente din
kinetic elemente din poveste. Ulterior, le vor așeza poveste
într-un tablou, repectând modelul dat. Pattern
Materiale de construcție "Microbuzul lui Pete" –
cuburi din lemn Cuburi din lemn
Copiii vor construi microbuzul lui Pete Motanul, Exercițiul roșii, albe, negre,
prin alăturarea și suprapunerea cuburilor din lemn. verzi
6.EVALUAREA Pe tranziția "Ninge, ninge", copiii se vor pregăti de
PERFORMANȚEI finalizarea activităților din centre. Aceștia își vor Conversația Microfon Analiza produselor
(auto)evalua lucrările artistico-plastice, precum și Jocul acrivității
activitățile din celelalte centre, prin jocul Produsele Aprecierea critică şi
Microfonul fermecat. Copiii vor ține cont de activităților autocritică a
criteriile de evaluare: respectarea etapelor de produselor activităţii
lucru, realizarea independentă și îngrijită a
produselor activității, originalitatea lucrărilor.
Voi face aprecieri colective și individuale asupra Aprecieri verbale
modului de desfășurare a activităților.

7.ASIGURAREA Prin tranziţia "Iarna ne-a sosit în zori", se va trece


RETENŢIEI ŞI A la desfășurarea jocurilor și activităților didactice
TRANSFERULUI liber alese de relaxare și recreere
Joc de mișcare "Stiva de cadouri"
Copiii vor fi organizați în două echipe prin jocul Insigne ilustrând Capacitatea copiilor
Caută-ți prietenii! Voi pune copiilor în piept Explicația cadouri verzi și de a observa şi de a
insigne reprezentând cadouri, unora roșii, altora Jocul roșii interacţiona
verzi. La îndemnul Caută-ți prietenii!, copiii vor Cutii învelite în
forma două echipe, respectând culoarea cadourilor Exercițiul hârtie de cadouri
de pe insigne. Fiecare echipă va realiza câte o stivă
de cadouri. Membrii echipelor vor alerga cu câte
un cadou la locul desemnat pentru formarea stivei
de cadouri. Echipa câștigătoare va fi aceea care va
realiza cea mai înaltă stivă de cadouri.
10
Joc distractiv"Acceptă provocarea!"
https://wordwall.net/ro/resource/8499267
Copiii se vor așeza în semicerc. Jocul distractiv,
sub forma unui joc interactiv Wordwall – cărți
aleatorii, se va desfășura la tabla inteligentă. Pe Explicația Laptop
rând, fiecare copil va apăsa butonul Împarte și va Tabla inteligentă
executa acțiunea indicată pe cartea de joc. Jocul se Jocul
va încheia atunci când toți copiii vor fi acceptat și
executat cel puțin o provocare. Exercițiul

8. APRECIERI ȘI Voi face aprecieri generale asupra modului de Conversația Aprecieri verbale
RECOMANDĂRI desfășurare a întregii activității.

11
ANEXA 1 CENTRUL ARTĂ

12
ANEXA 2 CENTRUL MANIPULATIVE

13
ANEXA 3 CENTRUL ȘTIINȚE NATURALE

14
ANEXA 4 CENTRUL NISIP ȘI APĂ

15

S-ar putea să vă placă și