Sunteți pe pagina 1din 35

GRADINITA CU P.P NR.

56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

PROIECT DE
ACTIVITATE
INTEGRATA
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

-DAR PENTRU
MAMA-

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATA
Data: 06.03.2018
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Unitatea de invatamant: Gradinita cu P.P nr 56, Galati

Grupa:Mare( Nivel II)

Educatoare: Barbu Livia- Alexandra

Tema anuala: “Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim”

Tema proiectului: “Zambetul mamei”

Tema zilei: ”Dar pentru mama”

Forme de realizare: activitate integrata

ADP+ ADE(DS+DOS)+ ALA II

Mijlocul de realizare: joc didactic+ aplicatie

Tipul activitatii: consolidare si verificare de cunostinte si deprinderi

Durata: 120 minute

Scopul activitatii:

 Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numere, cifre,


unitati de masura, intrebuintand un vocabular adecvat;

 Imbogatirea cunostintelor despre material si caracteristicile lor,


precum si despre tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in
scopul realizarii unor produse simple.

ACTIVITATI DE INVATARE
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

I. ADP.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE
PERSONALA

Intalnirea de dimineata: “Cum va simtiti astazi?”


Rutine: ,,Daruim din suflet!”- deprinderea de a darui si de a face
bucurii celor dragi
Tranzitii: ,,Ce frumos miroase floarea”
,,Noi suntem floricele,
Floricele frumusele
Ne-mvartim, ne rasucim
La masute noi pornim!”

II. ADE.ACTIVITATI PE DOMENII


EXPERENTIALE

DOMENIUL STIINTE(DS): ,,Castiga-i un buchet de flori mamei”-


joc didactic
DOMENIUL OM SI SOCIETATE(DOS): ,, Cosuletul cu flori
pentru mama”- aplicatie

III. ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES


STIINTA: “Revista cu probleme”- fisa matematica
ARTA: “Cosuletul cu flori pentru mama”- aplicatie
JOC DE ROL: “Prajituri pentru mama”- activitate gospodareasca
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

IV. ALA II. JOCURI SI ACTIVITATI ALESE


1. “Pasarica muta-ti cuibul”- joc de miscare
2. “Ce floare lipseste?”- joc de atentie

I. ADP.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA


 Intalnirea de dimineata:,,Cum va simtiti astazi?”

Etapele activitatii:

 Salutul, prezenta
 Completarea calendarului naturii
 Impartasirea cu ceilalti
 Noutatea zilei
 Rutine: ,,Daruim din suflet!”-deprinderea de a darui si de a
face bucurii celor dragi
 Tranzitii

RESURSE:

 Procedurale:explicatia, conversatia, aprecierea verbal


 Materiale: Calendarul naturii, scrisoare de la Zana Primavara,
cadou
 Organizatorice: frontal, individual
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

II. ADE.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE


1. DOMENIUL STIINTE
“Castiga-i un buchet de flori mamei”-joc didactic

OBIECTIVE DE REFERINTA

Sa numere de la 1-8, recunoscand grupele cu 1-8 obiecte si cifrele


corespunzatoare;
Sa raporteze corect cifra la cantitate si invers;
Sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul
ordinal.

OBIECTIVE OPERATIONALE
Cognitive:
O1: Sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar,
asociind cifra corespunzatoare cu elementele multimii.
O2: Sa numere corect in ordine crescatoare si descrescatoare in
limitele 1-8.
O3: Sa formuleze corect sirul crescator si descrescator in
limitele 1-8.
O4: Sa precizeze vecinii numarului, denumind corect care este
vecinul mai mic si care este vecinul mai mare.
O5: Sa identifice cifra gresita dintr-un sir numeric .
Afective:
O6- Sa coopereze in realizarea sarcinilor.
O7- Sa participe active si afectiv la activitate.
Psihomotorii:
O8- Sa adopte o pozitie corespunzatoare pe scaun.
SARCINA DIDACTICA
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Rezolvarea diverselor sarcini legate de:

 Raportarea unui numar la cantitate si invers;


 Numaratul in limitele 1-8;
 Ordonarea unui sir crescator si descrescator in limitele 1-8;
 Precizarea vecinilor unui numar dat;
 Identificarea greselilor din sirurile date.

Regulile de joc

1. Sa asculte cu atentie sarcinile formulate;


2. Sarcinile primate se vor rezolva pe rand, de cate un copil
numit, respectand integral cerintele formulate;
3. Sa aplaude raspunsurile corecte.

Elementele de joc
Surpriza, aplauzele, manipularea materialelor, inchiderea si
deschiderea ochilor la bataia mea din palme.

RESURSE
 Procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, observarea,
instructajul verbal, problematizarea, aprecierea verbal,
demonstratia
 Materiale: tabla magnetica; cifre magnetice; imagini reprezentand
multimi de elemente cu flori, ciupercute, lalele, martisoare,
fluturasi, albinute si cadouri; scrisoarea cu sarcinile; jetoane cu
ghiocei.

 Organizatorice: frontal si individual


GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

2. DOMENIUL OM SI SOCIETATE
“Cosuletul de flori pentru mama”-aplicatie

OBIECTIVE DE REFERINTA

Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru


realizarea unei activitati practice.
Sa efectueze operatii simple de lucru cu material din natura ori
sintetice.

OBIECTIVE OPERATIONALE

Cognitve:
O1- Sa recunoasca materialele puse la dispozitie.
O2- Sa parcurga in ordine etapele de lucru in vederea realizarii
temei.
O3- Sa recunoasca cifra scrisa pe cosulet.
O4- Sa raporteze numarul la cantitate si invers.
O5- Sa lipeasca ghioceii conform cifrei de pe cosulet.
O6- Sa lipeasca ordonat, fara a depasi spatial pus la dispozitie.
Afective:
O7- Sa manifeste interes si daruire in executarea lucrarilor spre
a realiza cele mai frumoase cosulete cu ghiocei pentru mama lor.
Psihomotorii:
O8- Sa adopte o pozitie corespunzatoare pe scaun.

RESURSE
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

 Procedurale: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul,


indrumarea, aprecierea verbal.
 Materiale: cosulete pentru flori, ghiocei pentru buchetul
mamei, aracet, coala A4 colorata, pensule.
 Organizatorice: frontal, individual.

III. ACTIVITATE PE CENTRE DE INTERES:

 CENTRUL ARTA:,,Cosulet cu flori pentru mama”-


aplicatie

Cognitve:
O1- Sa recunoasca materialele puse la dispozitie.
O2- Sa parcurga in ordine etapele de lucru in vederea realizarii
temei.
O3- Sa recunoasca cifra scrisa pe cosulet.
O4- Sa raporteze numarul la cantitate si invers.
O5- Sa lipeasca tot atatia ghiocei conform cifrei de pe cosulet.
O6- Sa lipeasca ordonat, fara a depasi spatial pus la dispozitie.
Afective:
O7- Sa manifeste interes si daruire in executarea lucrarilor spre
a realiza cele mai frumoase cosulete cu ghiocei pentru mama lor.
Psihomotorii:
O8- Sa adopte o pozitie corespunzatoare pe scaun.

 CENTRUL STIINTA:,, Revista cu problem”-fisa


matematica
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

O1- Sa lipeasca pe fisa de lucru tot atatea flori cat ne arata


cifra.

O2- Sa coloreze vecinii cifrei indicate.

O3- Sa deseneze tot atatea petale cat ii indica cifra.

O4- Sa coopereze in realizarea sarcinilor.

 CENTRUL JOC DE ROL:,,Prajituri pentru mama”-


activitate gospodareasca

O1- Sa pregateasca prajiturile respectand normele de igiena si


utilizand corect utensilele de lucru.

O2- Sa respecte reteta si etapele de lucru ale sarcinii.

STRATEGIE DIDACTICA:
 Procedurale: conversatia, demonstratia, exercitiul, explicatia,
problematizarea, instructaj verbal, apreciere verbal.
 Materiale: cosulete cu ghiocei pentru mama, aracet, pensule, coala
A4 colorata, reviste cu sarcini de lucru, umplutura pentru
prajituri, farfurii de unica folosinta,boneta, sortulet, stimulente.
 Organizatorice: frontal, individual, pe centre.

IV. ALA II. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Sӑ fie apt sӑ utilizeze deprinderile însuşite în diferite

contexte;

Sӑ manifeste în timpul activitӑ ţii spirit de echipӑ , atitudini de

cooperare;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1: Sӑ ia parte la jocurile de grup, respectând regulile, păstrând

ordinea şi disciplina;

O2: Sӑ -şi exerseze deprinderile şi calitӑ ţile motrice învӑ ţate;

O3: Sӑ participe activ şi sӑ -şi aducӑ contribuţia la reuşita echipei;

O4: Sӑ manifeste interes prin participarea efectivӑ şi afectivӑ la

desfӑ şurarea jocurilor distractive;

SCOPUL ACTIVITĂŢILOR
Deconectare intelectuală în urma efortului psihic din ziua

respectivă si crearea unei atmosfere de bunӑ dispozitie,

destindere, relaxare;

Satisfacerea nevoii de mişcare, destindere şi recreerea copiilor;

Dezvoltarea atenţiei, a îndemânӑ rii, rapiditӑ ţii în reacţii, a

spiritului competitiv şi de echipă.

1. SUBIECTUL: “Pasarica muta-ti cuibul”


GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

MIJLOC DE REALIZARE: joc de miscare

MATERIAL DIDACTIC: muzica

ELEMENTE DE JOC: aplauze.

REGULILE JOCULUI:

Copiii sunt imprastiati prin sala de clasa,doi cate doi.In timp ce


acestia se tin de maini stand fata in fata un alt copil va sta ghemuit in
mijlocul lor.
La comanda educatoarei:”Pasarica muta-ti cuibul” copilul din mijloc
isi va cauta o alta pereche.Jocul continuă, până ce parcurg toţi copiii
acest traseu.
Ȋn timpul jocului copiii nu ţ ipă, nu se împing, nu aleargă.
Desfaşurarea de probă a jocului
Se desfăşoara un joc de probă pentru verificarea înţelegerii
regulilor de joc de către copii.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului.
Se urmăreşte buna desfăşurare a activităţii, respectarea regulilor
şi a corectitudinii.
Evaluarea activităţii
Voi face aprecieri asupra modului de desfăşurare al jocului.

2. SUBIECTUL: "Ce floare lipseste?”

MIJLOC DE REALIZARE: Joc- concurs

SARCINA DIDACTICĂ: să identifice a cata floare lipseste

REGULA JOCULUI: să găsească răspunsul corect la ghicitori .

DESFĂŞURAREA JOCULUI:
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

La semnalul educatoarei copii inchid ochii sidin sirul numeric va

disparea o floare.La al doilea semnal copii vor preciza a cata

floare .In finalvom stabili echipa castigatoarein functie de numarul

de raspunsuri.

BIBLIOGRAFIE

“Curriculum pentru învӑ ţӑ mântul preşcolar 3-6/7 ani ” - 2008

Georgeta Toma; Daniela Petre;Maruta Ristoiu; Irinela

Nicolae;Magdalena Anghel „Suport pentru aplicarea noului

curriculum pentru învӑ ţӑ mântul preşcolar”, Editura Delta

S.Cioflinca, C. Lazar, E. Ilie, C. Marta- "Ziua bunӑ începe de la

întâlnirea de dimineaţӑ "-Editura Tehno-Art;

SCENARIUL ZILEI
“Ȋntâlnirea de dimineaţӑ”: în timpul acestei activitӑ ţi copiii stau
pe scӑ unele, în semicerc, pentru a se putea vedea mai bine şi a

relaţiona în bune condiţii fizice.


GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

SALUTUL

,,Dimineaţa a sosit

La grădiniţă am venit.

În cerc sӑ ne aşezăm,

Cu toţi să ne salutăm

A început o nouă zi,

Bună dimineaţa,copii!’’

PREZENŢA

Se completeazӑ panoul de prezenţӑ , astfel: un prescolar va

recunoaste pozele de pe cartonaşe şi le aşeazӑ în partea de sus a

calendarului, cartonaşele cu numele copiilor absenţi vor rӑ mane în

partea de jos a calendarului.

CALENDARUL NATURII

Copiii vor completa calendarul cu datele necesare:

-Ȋn ce anotimp suntem? Ce anotimp urmeaza sӑ vinӑ ?

-Ȋn ce datӑ suntem astӑ zi?

-Ȋn ce luna ne aflӑ m?

-Ȋn ce an suntem?
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

-Ce zi este astӑ zi? Ce zi a fost ieri, ce zi va fi mâine?

-Cum este vremea? Cum v-aţi îmbrӑ cat astӑ zi?

NOUTATEA ZILEI:

Le spun copiilor ca astazi vom avea un musafir special( ajutorul

Zanei Primaverii). Aceasta va aduce o cutie surpriza, o scrisoare si

un cosulet in care se afla 4 plicuri.

Ajutorul Zanei citeste scrisoarea :

,,Bine v-am gasit copii,

Din zari senine

Sosesc iarasi in tara,

Aduc zile frumoase,

Si-mi spun toti,,Primavara”.

Stiu despre copii de la grupa mare multe lucruri frumoasa: ca

sunteti cuminti, destepti si stiu multe despre mine. Eu v-am trimis o

cutie cu surprize dar trebuie sa-mi raspundeti mai intai la cateva

intrebari pe care le am in plic, sa vad daca stiti cate ceva despre

anotimpul de primavara iar pe urma va rog sa ascultati de

Domnisoara Educatoare Livia pe tot parcursul lectiei. Ajutorul meu

imi va spune daca meritati surpriza din cutie la finalul activitatii.

Mult success si spor la lucru!”


GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Deschid plicurile, iar pe fiecare dintre acesta se afla cate o

ghicitoare:

1. Este alb si subtirel

Seamana c-un clopotel

Primul iese din zapada,

Primavara sa o vada.(Ghiocelul)

Intrebari suplimentare: ,,Ce culoare are ghiocelul? Dar frunza

ghiocelului ce culoare are?”

2. Alaturi de ghiocel, spuneti voi

Ce simbol mai are primavara? (Martisorul)

Intrebari suplimentare: “Ce culoare are ata martisorului?”

3. Care oaspete soseste

Si pe cer se tot roteste,

Are coada furculita

Rosioara sub barbital? (Randunica)

4. Ce sarbatorim in ziua de 8 Martie?

Copiii raspund ca pe data de 8 Martie se sarbatoreste ziua

femeii, iar noi trebuie sa-i oferim flori.


GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Cu aceasta ocazie ii anunt ca prima activitate, cea matematica, se

numeste “Ofera-i un buchet de flori mamei”.

Le prezint copiilor in termini accesibili activitatile pe care le vom

desfasura in aceasta zi si precizez pe scurt sarcinile ce le vom

indeplini in cadrul acestora.

Educatoarea anunta copiii ca vor desfasura 3 probe printr-un

joc, in care ei vor avea ca sarcini sa asocieze cifra cu multimea de

elemente, sa numere crescator si descrescator de la 1-8,

respectiv 8-1, sa ordoneze sirul numerelor crescatorsi

descrescator si sa gaseasca si sa corecteze greseala din multimea

data.

Dupa finalizarea jocului didactic, atentia copiilor va fi

orientate catre centrele de interes.

Prin joculetul de miscare(Tranzitie):

,,Noi suntem floricele

Floricele frumusele

Ne-mvartim, ne rasucim

La masute noi pornim!”- In care trebuie sa dansam, sa ne rasucim,

sa ne-mvartim, copiii vor fi indrumati catre fiecare centru de

interes in parte, unde se vor prezenta materialele si sarcinile de

lucru.
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

La centru STIINTA, copiiivor rezolva sarcinile din “Revista

cu probleme”.

La centrul ARTA, copiii vor realiza “Cosulete de flori

pentru mama”. Acestia trebuie sa lipeasca tot atatia

ghiocei, cat indica cifra.

La centru JOC DE ROL, copiii vor realiza prajituri pentru

mama din aluat cu diverse forme. Acestia trebuie sa

foloseasca boneta si sortulet.

Inainte de a incepe lucrul, efectuam exercitii de incalzire a muschilor

mici ai mainii:

,,Miscam degetelele

Batem tare palmele

Rasucim incheietura

Si dam mingea dura-dura

Ploaia picura pic-pic

La pian cantam un pic

Evantaiul stim sa facem

Pumnii inchidem si desfacem.”

Copiii sunt invitati sa lucreze la centrul dorit. Acestia se asaza la

masute si rezolva sarcinile de lucru. Se reaminteste comportamentul in


GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

cazul acestor activitati: vorbitul in soapta, lucrul ordonat, utilizarea cu

grija a materialelor puse la dispozitie.

Rotirea copiilor la centre se va face intr-o ordine stabilita, astfel

incat toti sa treaca pe la toate centrele, dar in special pe la centrul

arta si stiinte.

Activitatea zile-ALA II- se va incheia cu un joc de miscare “Pasarica

muta-ti cuibul” iar pe urma un joc de atentie ‘Ce floare lipseste?”.


GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

EVENIME CONTINUTUL STRATEGII


NTUL STIINTIFIC DIDACTICE
Resurse Resurse Form
DIDACTIC Procedu materiale e de
ral organ
izare
Pregatireamaterialelordidacticepentrubunadesfa
surareaactivitatii. Materialenecesar
Asigurareaunuiclimat educational favorabil, in Conversati e
concordanta cu temasaptamanii. a Frontal
1.MOMENTU Aranjareacentrelor de interes.
Centre de interes
L Activitateadebuteaza cu:
“Intalnirea de dimineata”-copiii intra in clasasi
ORGANIZAT Panou
se asaza in semicerc.
ORIC Prezenta-copiiiprezentiisiasazapoza la panou; prezenta Frontal
Conversati
Calendarulnaturii- se completeaza cu
a
simboluriaferente. Individ
Calendarul
naturii ual

Problemati
zarea
Le spun copiilor ca astazivomavea un
musafirspecial(ajutorulZaneiPrimaverii).
Aceastavaaduce o cutie surpriza, o scrisoaresi un Conversati AjutorulZaneiPri Frontal
2.CAPTARE cosulet in care se afla 4 plicuri. a mavara
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

A AjutorulZaneicitestescrisoarea :
Expunerea Scrisoarea Frontal
,,Bine v-am gasitcopii,
ATENTIEI Din zarisenine
Sosesciarasi in tara, Cosuletul
Aduczilefrumoase, Plicurile
Si-mi spun toti,,Primavara”.
Stiudesprecopii de la grupa mare
Frontal
multelucrurifrumoasa: ca sunteticuminti,
desteptisistiumultedespre mine. Eu v-am trimis o
cutie cu surprizedartrebuiesa-mi
raspundetimaiintai la catevaintrebaripe care le
am in plic, savaddacastiti cate
cevadespreanotimpul de Scrisoarea
primavaraiarpeurmavarogsaascultati de Conversati
DomnisoaraEducatoare Livia pe tot a
parcursullectiei. Ajutorul meu
imivaspunedacameritatisurpriza din cutie la
finalulactivitatii.
Mult success sispor la lucru!”
Deschidplicurile, iarpefiecaredintreacesta se afla
cate o ghicitoare:
5. Este albsisubtirel
Seamana c-un clopotel
Primuliese din zapada,
Primavarasa o vada.(Ghiocelul) Conversati Plicuri Frontal
Intrebarisuplimentare: ,,Ce culoare are ghiocelul? a
Dar frunzaghioceluluiceculoare are?”
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

6. Alaturi de ghiocel, spunetivoi Explicatia


Ce simbolmai are primavara? (Martisorul) Frontal
Intrebarisuplimentare: “Ce culoare are
atamartisorului?”
7. Care oaspetesoseste
Si pecer se tot roteste, Conversati
Are coadafurculita a
Rosioara sub barbital? (Randunica)
8. Ce sarbatorim in ziua de 8 Martie?

Primulplic

Conversati
a
Frontal
Al 2-lea plic

Conversati
a Al 3-lea plic

Al 4-lea plic
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Ii anunt ca prima activitate, ceamatematica, se


numeste “Ofera-i un buchet de florimamei”. Conversati
Le prezintcopiilor in termini a Frontal
accesibiliactivitatilepe care le vomdesfasura in
aceastazisiprecizezpescurtsarcinilece le
3.ANUNTAR vomindeplini in cadrulacestora.
Explicatia
EA TEMEI Educatoareaanuntacopiii ca vordesfasura 3 probe
printr-un joc, in care eivoravea ca
SI A sarcinisaasociezecifra cu multimea de elemente,
OBIECTIVE sanumerecrescatorsidescrescator de la 1-8,
LOR respectiv 8-1, Conversati
saordonezesirulnumerelorcrescatorsidescrescato a Frontal
rsisagaseascasisacorectezegreseala din multimea
data.
Explicatia
Ca sa-iaratamZaneiPrimaverii ca
suntemfoartedesteptihaidetisa ne Frontal
amintimcatevanotiunipe care voi le cunoasteti:
4.REACTUA  Până la câtaţiînvăţatsănumăraţi? Conversati
LIZAREA  Cine vreasă numere de la 1 la 8?
a

CUNOSTIN
 Să numere altcineva descrescător de la 8
TELOR la 1!
Exercitiul Individ
ual
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Se vatrece la explicareajocului didactic.


5.EXPLICA Pe rand, copiiivorvenisivorrezolvasarcinilejocului Instructaj Frontal
didactic. ul
REA SI Fiecareraspunscorectva fi recompensat cu cate o Verbal
DEMONSTR bulina/un stimulant.
AREA Conversati
a Individ
JOCULUI Se desfăşoară un joc de ual

probăpentruverificareaînţelegeriiregulilorjocului

de cătrecopii,

după care se trece la desfăsurareapropriu-zisă a Explicatia Frontal

jocului.
Expunerea
REALIZAR
Demonstr
EA Varianta 1: atia Individ
JOCULUI Fiecarecopilnumit de ual

DE PROBA educatoaretrebuiesanumeresisaasociezecifracor Conversati


espunzatoarenumarului. a
De exemplu: afisezpetablamagnetica 8
fluturasiiareitrebuiesaaseze in Tablamagnetica
dreptullorcrifracorespunzatoare Jetoate cu zane,
 8 fluturasi, albine,
Varianta 2: ciupercute, Individ
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Copilulnumit de Instructaj lalele, ual


REALIZAR educatoaretrebuiesaordonezesirulcrescatorsaud ul verbal florisighiocei
escrescatorin limitele 1-8, respectiv 8-1.
EA Complicareavariantei 2: Exercitiul
JOCULUI Toticopiiitrebuiesainchidaochiisisa-ideschida la
DE CATRE bataia mea din palme. In timpulacestaeu v-oilua Conversati
a
din sir anumitecifre. Numesc un copilsa-mi spuna
COPII al cate-lea element lipsestesi care
Apreciere jetoane cu
suntveciniiacestuia.
a verbal martisoarepentru
a le
Varianta 3: Individ
ordonacrescatorsi
Pe o foaie flipchart ual
desenezsirurinumericegresite, Instructaj descrescator
iarcopiiitrebuiesagaseascagreseala. ul verbal
Rezolvareasarcinilorvariantei, vor fi
Expunerea
recompensate cu stimulente.

Conversati
Trecereacatrecentrele de interes se va face
a
printr-un joc de miscare(Tranzitie):

Explicatia Foaie flipchart


“Noipecentre am lucrat,
Este vremea de jucat” Individ
Problemati ual
zarea
Recompense/
buline
Apreciere
averbala
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Individ
ual
Instructaj
ul verbal
6.OBTINER Conversati
EA a
PERFORMA Individ
Problemati
NTEI zarea ual

Apreciere
averbal

Frontal

Conversati
a

7.ASIGUR Copiiisuntinvitatisavizitezecentrele de
interesdeschise. Acestiavor intuit
AREA materialelepuse la dispozitie, la Conversati Individ
a Centrele ual
RETENTIE fiecarecentrudeschissi se vorexplicasarcinile de
lucru. De interes
I SI A
Explicatia
TRANSFE Educatoareavaexpunesarcinile de la
fiecarecentrusiobiectiveleurmaritepeintelesulcop
RULUI iilor.
Expunerea Individ
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

ual
 La centruSTIINTA,
copiiivorrezolvasarcinile din “Revista cu
probleme”.
 La centruJOC DE ROL,

copiiivorrealizaprajituripentru mama din Conversati Fisa


a Matematica
aluat cu diverse forme.
,,Revista
Acestiatrebuiesafoloseascabonetasisort Expunerea Cu problem” Individ
ual
ulet.
Exercitiul
 La centrulARTA, copiiivorrealiza Bonete
Sorturi
“Cosulete de floripentru mama”. Instructaj Aluat
Acestiatrebuiesalipeasca tot ul verbal Forme de
Conversati prajituri
atatiaghiocei, cat indicacifra. a Farfurii de platic
Se vorrespectaurmӑ toareleetape: Bombonele
Expunerea De pus pe Individ
ual
Prajituri
-Prezentarealucrărilor model; Explicatia
-Explicareaşidemonstrareamodului de lucru;

-Exerciţiipentruîncălzireamâinilor. Apreciere Coalacolorata A4


a
Se vasupravegheaactivitateacopiilorşi se vor da
Verbal
indicaţiisulimentareacoloundeestenecesar.

Cosuletpentru
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Instructaj mama Individ


ul ual
Verbal Ghiocei

Exercitiul

Explicatia Individ
ual
Apreciere
a verbal

Lucrarea
Model

Conversati
a

Frontal
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

Explicatia
Frontal
Educatoareava face aprecieriasupracorectitudinii
8.EVALUAR cu care au lucratcopiii, darsiasupramodului de Individ
desfasurareaintregiiactivitati. ual
EA Tranzitiacatre ultima parte a activitatii ALA II
PERFORMA se varealizaprinurmatoareleversuri: Apreciere Stimulente
verbala
NTELOR ,,Noipecentre am lucrat
Este vremea de jucat”

Frontal
Educatoareava face Conversati
9.INCHEIER aprecierigeneraleprivindmodul de a Stimulente Frontal
desfasurareaactivitatii. Cutia cu surprize
EA La final copiii se vorjuca Fluier
ACTIVITAT “Pasaricamuta-ticuibul”. Apreciere
Frontal
II a verbal
jocul
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA
GRADINITA CU P.P NR. 56, GALATI EDUCATOARE BARBU LIVIA

S-ar putea să vă placă și