Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

INSTITUȚIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 3 Timişoara


DATA:
NIVELUL / GRUPA: I-Grupa Mijlocie “A”
PROFESOR MENTOR: Prof. Pljoskar Manuela
PROPUNĂTOR:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: Jod didactic
TEMA: “Recunoaşte şi răspunde”
TIPUL: consolidare
SCOPUL: verificarea și consolidarea cunoștințelor despre animalele și păsările domestice;
SARCINA DIDACTICĂ: copiii vor răspunde corect la întrebările adresate prin intermediul jetoanelor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să recunoască animalele domestice;
O2: să recunoască păsările domestice;
O3: să denumescă caracteristicile animalelor sau păsărilor domestice;
O4: să denumească corect hrana animalelor domestice sau a păsărilor domesctice;
O5: să recunoască adăposturile specifice animalelor domestice sau ale păsărilor domestice;
O6: să respecte regulile jocului;

REGULILE JOCULUI: copiii vor descoperi jetonul cu imagini, vor recunoaște imaginea și vor răspunde la întrebarea adresată de
educatoare referitoare la animalul sau pasărea de pe jeton.

ELEMENTE DE JOC: plimbarea căluțului, descoperirea cartonașelor, ghicitorile, aplauzele.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: explicaţia, demonstrația, exercițiul, conversaţia.
Materiale didactice: cartonaşe cu imagini, jucăria (Calul plimbăreţ)
Forme de organizare: frontal
Durata activităţii: 20-25 min

EVALUARE: orală

BIBLIOGRAFIE: “Curriculum pentru învăţământul preşcolar” 2008


Strategia didactică
Secvenţele Conţinutul ştiinţific al lecției Metode Materiale Forme de Evaluare

Ob. op.
lecției Itemi și

Timp
didactice organizare
indicatori de
performanţă
C G I

1. Moment - aerisirea sălii de grupă


organizatoric - aranjarea scaunelor în semicerc
- pregătirea materialelor didactice

2. Captarea 1 - am să vă spun o ghicitoare:


atenţiei min “ Roşcat, negru sau bălan Conversația X E: orală
Cu potcoavă la picior
Face-ntr-una tropa-trop
Şi aleargă la galop!” ( calul)
-Bravo! Ați mai văzut un cal până acum?
(da) Unde? ( la bunici, la hipodrom). Explicația
-După cum știți, calul poate fi animal Căluțul de
domestic, dar și sălbatic. Am să vă prezint pluș
acum un prieten drag mie, Căluțul
plimbăreț. El a venit să se joace cu voi.
Vreți?
3. Anunţarea 1
temei şi a min Astăzi, ne vom juca un joc prin care îmi
obiectivelor veți arăta cât de multe lucruri știți despre
animalele sau păsările domestice. Acest joc
se numește: ”Recunoaște și răspunde”

Explicarea regulilor de joc:


”Căluțul meu este un cal magic. Lui îi place Explicația Căluțul
4. Desfăşurarea să se plimbe mult. Așa a ajuns și la voi în jetoane X
activităţii grupă. El se va plimba printre voi și la un
moment dat se va opri în brațele unui copil.
Acel copil va trebui să vină la măsuța mea,
să aleagă un jeton, să recunoască imaginea
și să răspundă la o întrebare legată de
animalul din imagine. Cine răspunde corect
va fi aplaudat”.
Jocul de probă:
X
10 ”Să facem un joc de probă! Căluțul meu va Demostrația Jetoane
min porni! Conversația Căluțul
Exercițiul
”Tropa, trop și tropa-trop E: orală
A pornit într-un galop!
Când căluțul obosește
În brațele tale se oprește!”

Copilul în brațele căruia s-a oprit căluțul va Ip: denumește


veni la măsuță, va allege un jeton. corect imaginea
-Ce vezi pe jeton? ( un cățel)
-Care este hrana preferată a cățelului?(osul) Ip: răspunde
-Unde doarme cățelul? (în cușcă) corect la
întrebări
Copilul va fi aplaudat.

Jocul propriu-zis:

Astfel se va desfășura întregul joc. Voi Conversația Jetoane X


avea pregătite întrebări pentru următoarele Exercițiul Căluțul E: orală
animale și păsări: Ip: recunoaște
imaginea
PISICA: Ip: numește
-Cu ce se hrănește pisica? corect
-Câte picioare are pisica? caracteristice
-Cum face pisica? animalului

OAIA:
- Cum face oaia?
- Ce folosim de la oaie?
- Cum se numește puiul oii?

CAPRA:
- Cu ce este acoperit corpul caprei?
-Ce foloase avem de capră?
- Cum se numește adăpostul caprei?

VACA:
- Cum se numește puiul vacii?
- Ce mănâncă vaca?
- Cum face vaca?

PORCUL:
-Cum se numește adăpostul porcului?
-Ce folosim de la porc?
-Cum face porcul?

GĂINA:
-Cum face găina?
-Ce folosim de la găină?
-Cu ce este acoperit corpul găinii?

RAȚA:
-Cum se numește adăpostul raței?
-Cu ce se hrănește rața?
-Cum se numește puiul raței?

CURCANUL:
-Cum face curcanul?
-Cu ce se hrănește curcanul?

CALUL:
-Cum se numește adăpostul calului?
-Cu ce se hrănește calul?
-Cum se numește puiul calului?

Înainte de fiecare jeton întors, căluțul se va


plimba printre copii și voi recita strofa
expusă anterior. Răspunsurile corecte vor fi
aplaudate. Dacă vreun copil nu știe
răspunsul va fi ajutat de colegi.

Complicarea jocului: E: oral


Ip: răspunde
5. Obținerea Se va realiza prin prezentarea unor ghicitori Exercițiul Jetoane corect la
performanței despre animale domestice. Copiii care știu X ghicitoare
răspunsul corect vor fi aplaudați.
1. Este un prieten bun, Ip: recunoaște
El mă duce unde-i spun animalul numit
Cu căpăstru şi cu şa, dintre jetoanele
Iarna-mi plimbă sania. de pe masă
(Calul)
2. Roade oase,
Stă în cuşcă,
Pe duşmanii săi îi muşcă. (Câinele)
3. Are blana mătăsoasă,
La căldură toarce-n casă;
La lăbuţe-are ghetuţe –
Stau ascunse în pernuţe.
(Pisica)
4. Laptele ce-l bei
Este tot al ei.
“Muu” e vorba ei,
Ghiceşte, dacă vrei!
(Vaca)
5. Blana ei e bună
De ciorapi de lână.
Bunicuţa-i face,
Pe când lână toarce.
Ghiceşte!
(Oaia)
6. Nu sunt ceas, nu cânt tic, tac,
Gălăgie însă fac,
Zorile eu le vestesc
Şi pe toţi eu vă trezesc?
Cocoşul)
7. Face ouă zeci si sute
Dacă-i dai grăunţe multe.
(Găina)
8. Am şi moţ, am şi mărgele,
Vai, cum mă mândresc cu ele!
În pene mă umflu tot
Şi sunt roşu, roşu, foc! (Curcanul)

După ce copilul numit va da răspunsul


correct la ghicitoare va trebui să aleagă
dintre jetoanele de pe măsuță pe acela care
reprezintă animalul numit. Între aceste
jetoane vor fi și câteva cu animale
sălbatice.

Fiecare răspuns corect va fi aplaudat.

6. Asigurarea -Cum s-a numit jocul de astăzi?


feed-back-ului -Despre ce animale am vorbit? Conversația
-De ce se numesc domestice?

Voi face aprecieri asupra modului în care


7. Incheierea au activat copii la activitate, asupra
activitatii modului în care au răspuns. Căluțul
plimbăreț este foarte fericit să vadă că toți E: orală
copiii din grupă îi cunosc prietenii și
promite că va mai veni să se joace cu ei și
altă dată.

S-ar putea să vă placă și