Sunteți pe pagina 1din 17

PROPUNATOARE: DINU CONSTANTA

GRUPA : MIJOCIE - MARE

PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITATEA: ACTIVITATE MATEMATICA
TEMA: „PATRATUL”
TIPUL: PREDARE/INSUSIRE DE CUNOSTINTE
FORME DE REALIZARE: LUCRU CU MATERIAL INDIVIDUAL

SCOP: ALCATUIRE DE MULTIMI DE OBIECTE AVAND FORMA DE


PATRAT.
RECUNOASTEREA FORMELOR GEOMETRICE: CERC.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – Sa recunoasca forma geometrica patrat si sa formeze multimi cu aceasta;
O2 – Sa formeze multimi cu alte forme geometrice invatate:cercul;
O3 – Sa recunoasca in jur, obiecte care au forma de patrat.

METODE SI PROCEDEE: CONVERSATIA, EXPLICATIA, EXERCITIUL.

MATERIAL DIDACTIC: FIGURI FEOMETRICE DE DIFERITE MARIMI


SI CULORI, FISA DE LUCRU INDIVIDUALA,
CULORI.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: ACTIVITATEA METODICA IN


GRADINITA, EDP, BUCURESTI, 2000.

INDRUMATOR PENTRU APLICAREA


PROGRAMEI, EDP, BUCURESTI,1971.

DURATA: 20 MINUTE.
DESFASURAREA ACTIVITATII
NR. EVENIMENT CONTINUT STRATEGII EVALUARE
CRT. DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE
1. CAPTAREA Se va intui materialul
ATENTIEI prezent pe masa
educatoarei si pe masutele CONVERSATIA
copiilor.
Se observa ca pe masutele
copiilor se afla figuri
geometrice.
2. ANUNTAREA Astazi copiii ne vom juca
TEMEI cu formele geometrice. EXPLICATIA
3. ENUNTAREA Daca veti fi atenti veti sti
OBIECTIVELOR sa recunoasteti formele
geometrice invatate.

4. PREZENTAREA Pe masa educatoarei se


CONTINUTULUI afla formele geometrice:
cerc, patrat, triunghi,
dreptunghi.C
Copiii recunosc forma
geometrica patrat si o CONVERSATIA INDIVIDUAL
caracterizeaza: forma
geometrica care are patru
laturi.
Copiii sunt solicitati sa
formeze multimi cu patrate
din materialul care il au pe
mese.
Se va cere copiilor sa EXERCITIUL
formeze multimi de patrate
mari si mici.
Se vor forma multimi de
patrate de culoare rosie si
mari.
Se vor forma multimi de
patrate mici de culoare
albastra.
Se va cere copiilor sa
recunoasca cercul si sa
formeze multimea
cercurilor mici si galbene.
5. ASIGURAREA Se va cere copiilor sa
RETENTEI SI A observe obiectele din clasa PROBLEMATI INDIVIDUAL
FEED-BACK- si sa spuna cateva care au ZAREA
ULUI forma de patrat: masa,
caiet, carte.
Se prezinta fisa de lucru
EVALUAREA individuala. Se explica
6. sarcina: „Recunoasteti
patratele si colorati –le cu EXERCITIUL INDIVIDUAL
rosu, galben si albastru.
Se vor face aprecieri
asupra modului cum au
participat copiii la
activitate.
7. INCHEIEREA
ACTIVITATII
PROPUNATOARE: DINU CONSTANTA
GRUPA : MIJOCIE - MARE

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 25.10.2004
ACTIVITATEA: EDUCAREA LIMBAJULUI
TEMA: „CIUBOTELELE OGARULUI”
TIPUL: PREDARE / INSUSIRE DE CUNOSTINTE
FORME DE REALIZARE: POVESTIRE

SCOP:
- Sa participe la activitatile de grup, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de
auditor;
- Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a
inteles.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – Sa asculte cu atentie textul povestii;
O2 - Sa retina personajele care sunt prezente in poveste;
O3 – Sa inteleaga sensul cuvintelor noi: ciubotele, ogar, hangiu, iarmaroc, galbeni;

METODE SI PROCEDEE: POVESTIREA, EXPLICATIA, CONVERSATIA,


EXPUNEREA.
MATERIAL DIDACTIC: Plansa cu imagini din poveste (TRAISTUTA CU
POVESTI)
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in
gradinita de copii – Bucuresti, 2000
DURATA: 35 minute

DESFASURAREA ACTIVITATII
NR. EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE
CRT. DIDACTIC DIDACTICE
1. CAPTAREA Le voi spune copiilor ca
ATENTIEI
Rila –Iepurila nu stie nici o
poveste. Mama lui l-a trimis
EXPUNERE
la grupa mijlocie sa invete o
poveste ca sa nu mai rada
ceilalti iepurasi de el. A
venit la noi , sa invete
povestea odata cu noi. Copiii
vor fi de acord.
2. ANUNTAREA - Copii, astazi vom invata
TEMEI EXPUNERE
povestea „Ciubotele
ogarului”.
3. ENUNTAREA La sfarsitul activitatii, voi
OBIECTIVELOR
trebuie sa stiti: EXPUNERE
O1,O2;O3,O4.
4. PREZENTAREA Cu ajutorul planselor se
CONTINUTULUI
prezinta continutul povestii.
Pe parcursul povestii se
explica cuvintele noi
intalnite: ciubotele (ghete),
ogar (caine de vanatoare),
han(loc de ramas peste
noapte), iarmaroc (targ), POVESTIRE
galbeni(bani).
Povestea este structurata pe
mai multe momente:
1. Plecarea iepurasului care
avea doi galbeni, la irmaroc,
pentru ca sa-si cumpere ceva
de incaltat.
2. Intalnirea cu ogarul ,
discutia cu acesta, drumul
spre iarmaroc.
3. Innoptarea la han, unde POVESTIRE
ogarul a mancat pe saturate,
plata iepurasului;
4. Fuga iepurasului cu
ciubotele ogarului, fuga
ogarului dupa iepuras pentru
a-l descalta de ciubotele.
5. ASIGURAREA Ii voi solicita pe copii sa
RETENTEI SI A COPIII
FEED-BACK-ULUI spuna ce personaje au raspund la
intalnit in poveste (ogar, CONVERSATIE intrebarile
iepuras, urs). Copiii vor fi educatoarei.
Recunosc
intrebati cum s-a numit personajele si
povestea. titlul povestii.
Frontala
6. INCHEIEREA Il voi intreba pe Rila-
ACTIVITATII
Iepurila daca i-a placut
povestea noastra si il voi
invita ca si alta data sa mai
vina sa mai invete povesti
frumoase si interesante. FRONTALA
Copiii activi si atenti vor fi
apreciati si recompensati cu
buline rosii, iar ceilalti vor fi
solicitati ca oe viitor sa fie
mai atenti.
PROPUNATOARE: DINU CONSTANTA
GRUPA : MIJOCIE - MARE

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 17.01.2005
ACTIVITATEA: EDUCAREA LIMBAJULUI
TEMA: „IARNA PE ULITA „ de GEORGE COSBUC
TIPUL: PREDARE / INSUSIRE DE CUNOSTINTE
FORME DE REALIZARE: MEMORIZARE

SCOP: Sa participe la activitatile de grup, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate


de auditor;
Sa formeze deprinderea copiilor de a recita expresiv, de a respecta pauzele
gramaticale si logice, marcate de sensul propozitiei sau al frazei ritmate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – Sa precizeze unele aspecte caracteristice ale anotimpului iarna;
O2 – Sa –si insuseasca noile cuvinte si expresii din textul poeziei: „ulita”, „rasfirat”,
„navalnic vuiet”, „matanii”.
O3 – Sa recite corect, logic, expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza, ritmul;
O4 – Sa retina titlul si autorul poeziei;

METODE SI PROCEDEE: CONVERSATIA, EXPLICATIA,


DEMONSTRATIA, EXERCITIUL VERBAL;
MATERIAL DIDACTIC: PLANSA REPREZENTAND JOCURILE
COPIILOR IN ANOTIMPUL IARNA.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: ALEXANDRINA NEAGU, MARIA
BIZDUNA - TEXTE PENTRU EDUCATIA
LIMBAJULUI LA PRESCOLARI- EDITURA PROGNOSIS, 2000.

DURATA: 30 MINUTE
DESFASURAREA ACTIVITATII
NR. EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE
CRT. DIDACTIC DIDACTICE

1. CAPTAREA Se va purta cu copiii o scurta


ATENTIEI
discutie despre anotimpul
iarna. Se va prezenta ca
surpriza plansa reprezentand
CONVERSATIA FRONTALA
jocurile copiilor iarna. Copiii
sunt solicitati sa observa si
sa spuna ce jocuri ale
copiilor sunt reprezentate in
plansa.
2. ANUNTAREA Se anunta copiii ca vor
TEMEI
invata o poezie legata de
anotimpul iarna, care se EXPLICATIA
numeste „Iarna pe ulita” si
este scrisa de George
Cosbuc.
3. ENUNTAREA Daca veti fi atenti, la
OBIECTIBELOR
sfarsitul activitatii voi veti EXPLICATIA
sti: O1,O2,O3,O4.
4. PREZENTAREA Se va efectua recitarea
CONTINUTULUI
model a poeziei de catre
educatoare de 2-3 ori. EXERCITIUL
Poezia se imparte pe 3
strofe.
Se explica copiilor cuvintele EXPLICATIA
noi: „ulita” – strada la tara;
„nori rasfirati” – norii s-au
rarit;
„navalnic vuiet” – galagie,
larma foarte mare, care tot
creste;
„matanii” – copiii fac tumbe
atunci cand cad in zapada;
Se trece la invatarea poeziei
pe strofe.
Se recita prima strofa , dupa
care 2-3 copii vin si o recita
si ei. INDIVIDUAL
EXERCITIUL
Strofa a doua se recita VERBAL
impreuna cu prima strofa.
A treia strofa se recita
impreuna cu prima si a doua.
Se recita intreaga poezie de
un copil, expresiv, cu
intonatie.
5. INCHEIEREA Copiii vor recita pe rand cate
ACTIVITATII
un vers din poezie. Copiii
atenti vor fi apreciati pentru INDIVIDUAL
modul cum au raspuns, iar
ceilalti vor fi solicitati sa EXERCITIUL
raspunda intr-o alta
activitate. Activitatea se va
incheia cu intonarea FRONTAL
cantecului : „Fulg de nea”.

IARNA PE ULITA

GEORGE COSBUC

A- NCEPUT DE IERI SA CADA,


CATE UN FULG. ACUM A STAT.
NORII S-AU MAI RASFIRAT
SPRE APUS; DAR STAU GRAMADA
PESTE SAT.

NU E SOARE, DAR E BINE,


SI PE RAU E NUMAI FUM,
VANTU-I LINISTIT ACUM
DAR NAVALNIC VUIET VINE
DE PE DRUM.

SUNT COPII; CU MULTE SANII


DE PE COASTA VIN TIPAND
SI SE-MPING SI SAR RAZAND
PRIN ZAPADA FAC MATANII
VRAND NEVRAND.
PROPUNATOARE : DINU CONSTANTA
GRADINITA NR. 242, SECTOR 5
GRUPA MIJLOCIE

PROIECTE

DE

ACTIVITATE

SEMESTRUL I
AN SCOLAR : 2004-2005

PROPUNATOARE: DINU CONSTANTA


GRADINITA NR. 242, SECTOR 5
GRUPA MIJLOCIE

PROIECTE

DE

ACTIVITATE

SEMESTRUL II
AN SCOLAR: 2004-2005

PROIECTE

DE

ACTIVITATE

-MAPA MODEL-
NR. EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE
CRT. DIDACTIC DIDACTICE

S-ar putea să vă placă și