Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DIDACTIC

CLASA I CLASA aIV-a


ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PRĂJENI( STRUCTURA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PRĂJENI( STRUCTURA
MILETIN) MILETIN)
DATA:24.03.2021 DATA:24.03.2021
PROF. PT. ÎNV. PRIMAR: Grigore Elena PROF. PT. ÎNV. PRIMAR: Grigore Elena
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:Vine, vine primăvara UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Comunicăm
SUBIECTUL LECȚIEI: Grupul de litere gi de tipar și de mână SUBIECTUL LECȚIEI: Textul narativ- Habarnam devine pictor,
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată după Nikolai Nosov
DOMENII INTEGRATE: FORMA DE REALIZARE: lecție integrată
Comunicare în limba română DOMENII INTEGRATE:
Matematică şi explorarea mediului Arte vizuale și abilități practice
Arte vizuale şi abilităţi practice TIPUL LECȚIEI: mixtă
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare DURATA: 45 de minute
DURATA: 45 de minute SCOPUL LECȚIEI:
SCOPUL LECȚIEI: familiarizarea cu grupul de litere gi mic de mână -formarea deprinderilor de citire corectă, conștientă și expresivă;
și de tipar - consolidarea abilităților de comunicare;
- îmbogățirea vocabularului
COMPETENȚE SPECIFICE:
COMPETENȚE SPECIFICE: Limba și literatura română:
Comunicare în limba română 1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu informativ accesibil
claritate; 1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii diverse de comunicare; în contexte de comunicare previzibile
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, 2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui
manifestând interes şi încredere în sine; personaj imaginar urmărind un set de repere
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau 2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale
de mână; 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor
4.1. Scrierea literelor de mână. informative sau literare
3.2. Asocierea elementelor descoperite în textul citit cu experienţe
proprii
Matematică şi explorarea mediului
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din
mediul apropiat. Arte vizuale și abilități practice :
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate
prin limbaj vizual
Arte vizuale şi abilităţi practice 1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de
2.3. Realizarea de construcţii folosind materiale usor de prelucrat şi limbaj plastic, în compoziții în mediul înconjurător și în imagini
tehnici accesibile.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La finalul lecției, elevii vor fi capabili :
O1 – să răspundă la întrebări pe baza textului citit;
O2 –să recunoască personajele textului;
O3 - să transforme o secvență dialogată în povestire;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O4 - să motiveze alegerile făcute;
O1 – să alcătuiască propoziţii formate din două sau trei cuvinte pe baza O5 – să ordoneze enunțurile în ordinea desfășurării întâmplării;
unor imagini; O6 – să delimiteze în fragmente logice textul;
O2– să despartă în silabe cuvinte formate din două sau trei silabe pe
baza exerciţiului anterior; O7 – să povestească oral un fragment din text;
O3 – să precizeze poziţia grupului de litere „gi” într-un cuvânt dat pe
baza despărţirii în silabe a cuvântului respectiv;
O4 – să citească în ritm propriu cuvinte formate din 2-3 silabe şi
propoziţii formate din 3-4 cuvinte pe baza exerciţiului anterior şi a citirii
demonstrative;
O5 – să scrie grupul „gi” mic de mână prin unirea corectă a literelor și a
elementelor grafice din care este compus;
O6- să coloreze imaginile care sugerează un cuvânt scris cu grupul de
litere gi
O7- să asocieze cuvintele cu numărul de silabe corespunzător

STRATEGII DIDACTICE: inductive


Metode şi procedee: expunerea, metoda fonetică analitico-sintetică, STATEGII DIDACTICE: mixte
Metode şi procedee : ciorchinele, exercitiul, conversatia
conversaţia euristică, explicația, jocul didactic, demonstrația,
euristică, explicatia, cadranele
exerciţiul. Materiale didactice: manual, caiet, fișe de lucru, flipchart
emoticoane:fețe zâmbitoare,triste.
Materiale didactice: plic cu ghicitori, manualul, planşă cu grupul de
Forme de organizare : frontal, individual
litere „gi”, „GI”, fişe de muncă independentă, manualul, caietul, Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a
elevilor, aprecieri verbale.
plicuri cu cartonașe colorate.
Forme de organizare: frontal, individual
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a
elevilor, aprecieri verbale
Resurse:
Resurse:
 umane: 8 elevi;
 umane: 8 elevi;
 temporale: 45 de minute
 temporale: 45 de minute
BIBLIOGRAFIE: Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în
limba română (clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a), aprobată prin
BIBLIOGRAFIE:
ordinul ministrului 3418/19.03.2013;
Iordăchescu Carmen, Să dezlegăm tainele abecedarului, Editura Aramis,
Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română
Piteşti, 2004.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20I/Comunicare%20in%20limba%20romana/EDP/ (clasa a III-a şi clasa a IV-a), aprobată prin ordinul ministrului OMEN
#p=34
5003/02.12.2014
https://www.didactic.ro/
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Limba%20si
%20literatura%20romana/Intuitext/Partea%20I/

https://www.didactic.ro/

DESFĂȘURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

ETAPELE CONȚINUTUL METODIC ȘI ȘTIINȚIFIC


LECȚIEI
1.Moment Se creează condiţiile necesare pentru desfăşurarea Se creează condiţiile necesare pentru desfăşurarea activităţii.
organizatoric activităţii.
2min
Ziua debutează cu “ Întâlnirea de dimineaţă”

o Salutul
o Prezenţa
o Stabilirea coordonatelor temporale (anotimp,
luna, ziua săptămânii)

Se verifică tema cantitativ și calitativ.


2. Verificarea Se verifică tema cantitativ și calitativ.
temei
2min
ACTIVITATE INDIRECTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ
3. Reactualizarea Întreb elevii ce sunet au învățat la Comunicare în limba
cunoștințelor română și le propun jocul „Prietena Omiduța veselă”! Se discută despre textul narativ și folosirea dialogului apoi
5min (Anexa 1) elevii vor răspunde la întrebări pe baza textului:
Spun copiilor că omiduța îi invită să unească silabele de Cine este autorul textului?
pe corpul ei pentru a forma cât mai multe cuvinte, după Care sunt personajele textului?
exemplul dat. Aceasta va fi tare veselă dacă elevii vor Ce a hotărât Habarnam?
descoperi cât mai multe cuvinte. Pe cine pictează Habarnam?
Cum reacționează Ciufulici atunci când vede pictura?
Ce a făcut Habarnam toată noaptea?
Ce s-a întâmplat a doua zi?

(Răspunsuri posibile: raza, dinte, brăduț, discut)


Copiii care vor găsi cele mai multe cuvinte vor fi lăudați și
aplaudați.
4. Captarea ACTIVITATE DIRECTĂ ACTIVITATE INDIRECTĂ
atenției Ghicitori:
5 min Captarea atenției se va realiza prin rezolvarea unui rebus
Mându și încornorat
Prin poeni este-mpărat! ( anexa 4)
( cerbul)

Vine doctoru-n pădure


Cu fes roș și cu secure.
(ciocănitoarea)

E rotundă, colorată
Și copiii nu-i rezistă,
Fără ea ora de sport,
Ar fi ora cea mai tristă.
(mingea)

Animal cu trup tărcat


Și cu gât nemăsurat.
(girafa)

Ce au în comun aceste cuvinte (cerbul,


ciocănitoarea,mingea, girafa) ? Ce conțin ele?
5.Anunțarea temei Astăzi vom învăţa grupul de litere gi de tipar și de mână .
și a obiectivelor La sfârşitul orelor de comunicare în limba română vom şti Pornind de la rebusul de mai sus solicit un elev să citească
2min să citim cuvinte şi propoziţii care conţin grupul de litere cuvântul care a ieşit peverticala A-B şi astfel le spun elevilor
gi, vom scrie cu litere de mână cuvinte ce conţin acest că astăzi vom aprofunda textul în care personajul își dorește să
grup de litere. devină pictor.
Se anunță obiectivele operaționale, se notează tilul pe tablă iar
elevii notează titlul lecției în caiete.

6.Dirijarea ACTIVITATE DIRECTĂ ACTIVITATE INDIRECTĂ


învățării Prezint elevilor planşa cu grupul de litere ,,gi”, ,,Gi”
20 min Denumesc grupul de litere. Elevii vor primi câte o fișă de lucru :
Repetarea grupului de litere de către mai mulţi elevi (ANEXA 5)
(individual, în cor) Cadranul nr. 1
Descrierea grupului de litere (din ce este format) 1. Realizează rețeaua personajelor, completând un
asemănarea şi deosebirea de alte grupuri de litere. ciorchine asemănător celui de mai sus. Adaugă casete
noi, în funcție de numărul personajelor din text. Unește
ACTIVITATE INDIRECTĂ personajele care vorbesc între ele.

Elevii încercuiesc grupul de litere gi în textul din fişa de


lucru: (Anexa 2)
„A sosit primăvara. Printre crengi se agită păsări
gălăgioase. Gigi zărește niște rugi de zmeură. Se apropie
încetișor. Vede o albină cu aripi argintii.”
(Anexa 2)
Se deschid abecedarele la pagina 90.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20I/Comunicare%20in%20limba%20romana/EDP/#p=34

Elevii sunt solicitaţi să observe imaginea.


Unde se află copiii?
Ce activităţi desfăşoară ei?
Ce au găsit cei doi copii?
Haideţi să formulăm propoziţii care să conţină cuvintele:
rugi, regină, Gina, Gigi.
 Reprezentăm grafic propoziţia:
_______________________.
2. a) Recitește fragmentul în care Habarnam și Ciufulici
 Câte cuvinte are? Batem din palme, apoi
dialoghează cu doctorul Pilulă și cu Știetot.
reprezentăm:
b)Transformă secvența dialogată în povestire, completând
_______________________.
enunțurile:
___ ______ _ _____ _____ .
Doctorul Pilulă și Știetot i-au întrebat pe cei doi
 Care e primul cuvânt? Dar al doilea? Al treilea? Al
prichinduți................. . Ciufulici le-a spus că.......... .
patrulea? Al cincilea? Se desparte fiecare în silabe
Știetot consideră că .................... . Doctorul Pilulă a afirmat
şi reprezentăm grafic:
că............. . Habarnam le-a spus..................... .
_____________________________.
____ ____ _ _____ ________ .
_ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ .
Cadranul nr. 2
 Se stabilesc sunetele din al patrulea cuvânt şi i se
1. Asociază etichetele cu numele prichinduților pictați de
asociază fiecărui sunet o bulină. Se colorează doar
Habarnam.
bulinele ce conțin grupul de litere „gi”
A. Un prichinduț cu niște urechi care semănau foarte
__________
__ ___ __ bine cu ale unui măgar.

 Ce grup de sunete descoperiţi în acest cuvânt? B. Un prichinduț cu un termometru în loc de nas.


Grupul de litere din cuvântul regină este nou pentru noi şi
de aceea astăzi vom trece la lecţia „ Grupul de litere gi de
tipar și de mână”

C. Prichinduțul vânător călare pe o mătură.

 Daţi exemple de cuvinte care să conţină grupul de


litere “gi“! D.Un prichindel așa de gras că nici nu a avut loc, în
 Pentru fiecare cuvânt vom stabili locul grupului. întregime, pe pânză.
Se citesc coloanele de cuvinte mai întâi în şoaptă, de
fiecare elev în ritm propriu, apoi cu voce tare în cor.
Se realizează citirea model de către învăţător, apoi citire
selectivă. E. Prichinduțul cu niște picioare subțiri ca două bețe de
 Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa să scrie grupul de chibrituri și o coadă, ca de căine , la spate.
litere “gi” mic de mână care o să le permită să
scrie mai multe cuvinte și propoziții. 2. a) Observă numele prichinduților: Știetot, Glonțișor,
 Prezentarea grupului de litere de mână şi Zăpăcilă, Gogoașă, Pilulă. De la ce părți de vorbire provin
observarea literelor din care este alcătuit. numele lor?
Scrierea grupului de litere de mână b) Ce legătură crezi că este între numele personajelor și
 Scrierea model a grupului de litere, în întregime, comportamentul lor
cu explicarea mişcării şi a fiecărui element grafic c) Consideri că textul este amuzant? Motiveză răspunsul.
component
 Exerciţii de încălzire a muşchilor mainilor
o Ploaia
 Simularea scrierii grupului de litere în aer, pe caiet
cu stiloul închis Cadranul nr. 3
 Reamintirea poziţiei corecte pentru scris
1. Recunoaște personajele:
Poartă o bluză cu poale lungi.
 .................................................................
Intenționează să rupă portretul.
 .......................................................................
Stă de pază toată noaptea.
 .......................................................................

Vin în fugă la auzul gălăgiei.


.........................................................

2. Citește afirmațiile de mai jos și alege-o pe cea cu care ești


de acord. Motivează alegerea ta:
3. Tablourile realizate de Habarnam arată că:
a) acesta era un pictor cu o imaginație bogată
b) este lipsit de talent
c) nefamiliarizat cu tehnicile de lucru

Cadranul nr. 4

1.Numerotează enunțurile în ordinea desfășurării


întâmplărilor:
........... Habarnam începe să lucreze la portretul celui mai
bun prieten al său.
............ Habarnam realizează și expune portretele
prietenilor săi.
........... Ciufulici le cere părerea lui Stietot și doctorului
Pilulă .
........... Habarnam dorește să devină pictor asemenea
talentatului Acuarelă .
........... Ciufulici este nemulțumit de felul în care Habarnam
i-a realizat portretul.

2. Pe baza planului simplu de idei prezentat mai sus, delimitează


textul în fragmente logice și completează tabelul:
Fragmentul De la... Până la .......
1.
2.
3.
ACTIVITATE INDIRECTĂ 4.
5.
 Scrierea literelor punctate din manual apoi din
caietul special
 Scrierea unor cuvinte din caietul special
 Verificarea individuală a fiecărui elev şi corectarea
sau indicarea continuării scrierii literei
 Scrierea a două-trei rânduri ACTIVITATE DIRECTĂ
După rezolvarea sarcinilor de pe fișă elevii vor
prezinta clasei modul de rezolvare a exercițiilor.
7.Obținerea ACTIVITATE INDIRECTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ
performanței Elevii primesc o fișă cu următoarea cerință: ( Anexa 3) Povestește fragmentul din care ai aflat ce a făcut
5 min Colorează imaginea care sugerează un cuvânt scris cu
grupul de litere gi.
Habarnam cu Potretul lui Ciufulici.

8.Asigurarea Activitate directă Activitate indirectă


retenței și a JOC:,,Matematica dulce NE JUCĂM „DE-A PICTORII”! 1. Imaginează-ți că ești Habarnam și
transferului Elevilor li s-au împărțit pliculețe închise în care se află realizeazi portretele personajelor întocmai ca el.
3min cartonașe colorate. Acestea conțin cuvinte și cifre. Elevii
vor citi cuvintele,le vor desparți în silabe și vor asocia cu
cifra corespunzătoare numărului de silabe.

9. Încheierea Ce am învăţat astăzi? Se fac aprecieri la adresa elevilor Se fac aprecieri la adresa elevilor activi. (elevii primesc
lecției activi. (elevii primesc calificative şi stimulente) calificative şi stimulente).
1 min Elevii vor fi rugați să coloreze câte un emoticon de pe fișa,
făcând referire la activitatea desfășutată pe parcursul orei.
( Anexa 1)
Fişă de lucru

Prietena Omiduța veselă ”Prietena Omiduța veselă vă invită să uniți


silabele de pe corpul ei pentru a forma cât mai multe cuvinte, după
exemplul dat. Aceasta va fi tare veselă dacă veți descoperi cât mai
multe cuvinte.
(Anexa 2) Fișă de lucru

Încercuiți grupul de litere gi în textul dat:


„A sosit primăvara. Printre crengi se agită păsări gălăgioase.
Gigi zărește niște rugi de zmeură. Se apropie încetișor. Vede o
albină cu aripi argintii.”
Anexa 3 Fișă de lucru

Colorează imaginile care sugerează un cuvânt scris cu grupul de litere gi.


ANEXA 4
REBUS

B
1. Partea de vorbire care ține locul unui substantiv.
2. Partea de început a unei compuneri
3. Partea de vorbire care arată însușirea unui substantiv.
4. Denumește lucruri, ființe, fenomene ale naturii.
5. Redă convorbirea dintre două sau mai multe persoane.
6. Arată starea, acțiunea sau existența.
(ANEXA 5) FIȘĂ DE LUCRU

Cadranul nr. 1

2. Realizează rețeaua personajelor, completând un ciorchine asemănător celui de mai sus. Adaugă casete noi, în funcție de numărul
personajelor din text. Unește personajele care vorbesc între ele.

Ciufulici

Pilulă

HABARNAM
2. a) Recitește fragmentul în care Habarnam și Ciufulici dialoghează cu doctorul Pilulă și ci Știetot.

b)Transformă secvența dialogată în povestire, completând enunțurile:

Doctorul Pilulă și Știetot i-au întrebat pe cei doi prichinduți................. .

Ciufulici le-a spus că.......... . Știetot consideră că .................... .

Doctorul Pilulă a afirmat că............. .

Habarnam le-a spus..................... .


Cadranul nr. 2

4. Asociază etichetele cu numele prichinduților pictați de Habarnam.

B. Un prichinduț cu niște urechi care semănau foarte


bine cu ale unui măgar.

B. Un prichinduț cu un termometru în loc de nas.

C. Prichinduțul vânător călare pe o mătură.

D.Un prichindel așa de gras că nici nu a avut loc, în


întregime, pe pânză.

E. Prichinduțul cu niște picioare subțiri ca două bețe de


chibrituri și o coadă, ca de căine , la spate.
2. a) Observă numele prichinduților: Știetot, Glonțișor, Zăpăcilă, Gogoașă, Pilulă. De la ce părți de vorbire provin numele lor?

b) Ce legătură crezi că este între numele personajelor și comportamentul lor

d) Consideri că textul este amuzant? Motiveză răspunsul.


Cadranul nr. 3

1. Recunoaște personajele:

Poartă o bluză cu poale lungi.

 .................................................................

Intenționează să rupă portretul.

 .......................................................................

Stă de pază toată noaptea.

 .......................................................................

Vin în fugă la auzul gălăgiei.

.........................................................

2. Citește afirmațiile de mai jos și alege-o pe cea cu care ești de acord. Motivează alegerea ta:
3. Tablourile realizate de Habarnam arată că:
a) acesta era un pictor cu o imaginație bogată

b) este lipsit de talent

c) nefamiliarizat cu tehnicile de lucru


Cadranul nr. 4

1.Numerotează enunțurile în ordinea desfășurării întâmplărilor:

........... Habarnam începe să lucreze la portretul celui mai bun prieten al său.

............ Habarnam realizează și expune portretele prietenilor săi.

........... Ciufulici le cere părerea lui Stietot și doctorului Pilulă .

........... Habarnam dorește să devină pictor asemenea talentatului Acuarelă .

........... Ciufulici este nemulțumit de felul în care Habarnam i-a realizat portretul.

2. Pe baza planului simplu de idei prezentat mai sus, delimitează textul în fragmente logice și completează tabelul:

Fragmentul De la... Până la .......


1.
2.
3.

4.
5.

S-ar putea să vă placă și