Sunteți pe pagina 1din 8

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC ,,VASILE LUPU” IAȘI GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

22

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon /fax: 0232 214 955;0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: www.scoalanormala-vasilelupu.ro | secretariat@scoalanormala-vasilelupu.ro gradinita_pp_22@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Profesor coordonator:

Profesor metodist:

Profesor învățământ preșcolar:

Elev practicant propunător:

1
DATA: 16.11.2022
GRUPA/ Nivel de vârstă: Mică C ,, Albinuțele” - 37 – 60 luni
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Coșul cu legume de toamnă
TEMA ZILEI: Formele geometrice: cercul și pătratul
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Științe (DȘ)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică (DȘ2)
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare
MIJLOACE DE REALIZARE: Joc logic ,,Așează-mă la căsuța mea”
SCOPUL ACTIVITĂȚII/ OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: consolidarea cunoștințelor
referitoare la formele geometrice (cerc și pătrat), punerea lor la categoria potrivită bazată pe criteriul
de formă și numirea obiectelor din grupă.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1. Demonstrează familiarizarea cu informații despre formă (cerc, pătrat)
2. Identifică și numește obiectele din mediul înconjurător care au formă rotundă sau pătrată
3. Efectuează operații de grupare/sortare a formelor geometrice date

2
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să recunoască formele geometrice, denumindu-le (cerc și pătrat)
O2: Să identifice obiecte care au aceeași formă ca cele recunoscute anterior
O3: Să aleagă dintr-o mulțime de cercuri și pătrate, o formă aleatorie prin intermediul
jocului ,,Închide ochii și alege”
O4: Să sorteze formele geometrice la căsuța corespunzătoare conform cerinței /criteriului de
formă (cercurilecăsuța cerculețelor; pătratelecăsuța pătrățelelor)
 Sarcina Didactică
Să găsească locul potrivit (căsuța) pentru fiecare formă geometrică aleasă din mulțimea de pe
masă ,după ce o denumește folosindu-se de criteriul de formă.
 Regulile jocului
Copiii sunt așezați pe scaune în semicerc iar Iepurașul Coconaș sare până obosește și se oprește în
fața unui copil. Copilul respectiv trebuie să se ridice și să se îndrepte spre masă unde se afla
mulțimea de forme geometrice (cercuri și pătrate) rezolvând astfel sarcina didactică pusă de iepuraș.

3
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia (euristică și catehetică), observarea, exercițiul,

povestirea, explicația, jocul logic


2. MIJLOACE DIDACTICE: Formele geometrice (respectiv cercul și pătratul), exemple de
obiecte în formă de cerc și pătrat, căsuța fiecărei forme geometrice (căsuța cercurilor, căsuța
pătratelor)
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

DURATA ACTIVITĂȚII: 15 minute


BIBLIOGRAFIE :
1. (coord.)Anghelache, V. 2017 - „Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță: ghid
pentru examenele de definitivat și grade didactice”, Editura Didactică și Pedagogică, București.
2. *** Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6 ani, 2019
3. (r.ș.) Prof. univ. dr. Vasile Chiș 2017 - ,,PIRAMIDA CUNOAȘTERII Repere metodice în aplicarea
curriculumui preșcolar”, Editura Diamant

4
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob. Strategii didactice


activităţii op. Conţinutul activităţii Evaluare
Metode și Materiale Forme de
procedee didactice organizare
a activităţii
1. Pentru a începe activitatea în mod adecvat:
Moment Voi avea în vedere aerisirea în prealabil a sǎlii de
organizatoric Conversaţia
grupǎ și pregătirea materialelor necesare. Pregătirea
Scaune Frontal
Voi anunța copiii că va începe activitatea activității
Instructajul
matematică, aceștia fiind așezați în semicerc pentru a Atenția
putea stabili un contact vizual cu toți colegii grupei. instructajului:
Pregătirea materialului didactic Rutinaașezare
×forme geometrice în formă de cerc și pătrat în semicerc
×căsuțe corespunzătoare fiecărei forme

2. Astăzi la noi la grădiniță a sosit Iepurașul Coconaș Povestirea Frontal Menținerea atenției
Introducere în deoarece prietenul său care a făcut o vizita la noi la Conversația focalizată asupra
activitate euristică poveștii prezentate
grădiniță, porcușorul, i-a povestit că l-ați ajutat foarte
mult să se integreze la grădiniță și să își rezolve
sarcinile de lucru.
Iepurașul Coconaș are nevoie de ajutor nostru
deoarece zilele trecute a mâncat foarte mulți
morcovi.
Acesta are în săculeț forme geometrice în formă de

5
pătrat și de cerc, și țopăind le-a amestecat.
Vreți să îl ajutăm să le ordoneze înapoi?
3. Jocul se numește ,,Așează-mă la căsuța mea” și se Conversația Obiecte în Concentrarea
Anunțarea va desfășura cu scopul de a-l ajuta pe iepuraș să euristică formă de atenției voluntare
temei și a Explicația pătrat și
așeze fiecare formă geometrică la căsuța sa deoarece
obiectivelor cerc
acesta nu a fost atent când a sărit .
Găsirea
Înainte de a intra în joculețul nostru de astăzi vreau exemplelor
să îmi oferiți exemple de obiecte care au formă de potrivite
pătrat și obiecte care au formă de cerc.
×cerc-minge
×pătrat-biscuite

4. joc demonstrativ Observarea


Fixarea comportamentulu
cunoștințelor Regulile sunt simple. Iepurașul Coconaș sare de- i preșcolarilor
alungul scaunelor care sunt așezate în semicerc, iar
acesta se va oprii în dreptul unui singur copil când va Frontal
obosi. Copilul respectiv va trebui să se ducă la masa
cu forme geometrice iar cu ajutorul jocului ,,Închide Forme
ochii și alege” va lua o formă, o va denumi și o va geometrice
așeza la căsuța corespunzătoare criteriului de formă. Observarea Căsuța
Iepurașul sare în dreptul meu pentru a demonstra formelor
geometrice Gradul de
copiilor cum trebuie procedat. Respect regulile și iau înțelegere și de
o formă din mulțime, o numesc în funcție de criteriul aplicare la sine a
de formă și o așez la căsuța corespunzătoare. Jocul logic regulilor jocului
joc de probă
Pentru a verifica dacă s-a înțeles sarcina didactică, îl
6
voi ruga pe iepurașul obosit să sară. Acesta se va
oprii în dreptul unui copil oarecare. Copilul atunci Reacția verbal
Iepurașul sau non-verbală la
când îl va vedea pe iepuraș în fața sa va reacționa
ducându-se la masă și sa rezolve sarcina astfel apariția
ajutându-l pe iepuraș. Dacă observ că copilul nu a iepurașului
înțeles, voi reaminti frontal regulile jocului. Individual
Desfășurarea propriu-zisă a jocului
Iepurașul continuă să țopăie și să țopăie oprindu-se
numai o singura data la un copil, pentru a participa
cu toții la activitate. Pe lângă denumirea formei ii voi
întreba pe copii și ce culoare are forma aleasă pentru
a recapitula totodată și culorile.
Complicarea jocului
Sesizarea greșelii
Copii, vă rog să închideți ochii deoarece iepurașul Conversația
făcute și
vrea să pregătească o surpriză. catehetică Formele
geometrice corectarea
×Iepurașul sare să pună la căsuța cerculețelor un acesteia
pătrat.
,,Observați ceva schimbat la căsuțele formelor?”
Copii vor sesiza greșeala și vor pune pătratul la
căsuța lui.
Iepurașul pe lângă cerculețe și pătrățelele pe care ni
le-a oferit sa le ordonăm la căsuțele lor, mai avea și
un intrus și acela un triunghi. A sărit iepurașul o data
mai tare și i-a căzut din buzunar forma
geometrică ,,triunghi”. Copilul care va nimeri acea
formă geometrică va trebui să sesizeze că este
diferită față de cerc și pătrat și că nu are un loc al

7
său/o căsuță.
,,Oare ce formă geometrică este aceasta? Ce vom
face cu ea?” I-o dăm înapoi iepurașului și îi spunem
sa fie mai atent data viitoare când sare.
5. Conversația Frontal Formularea
Evaluare Am observat cât de receptivi sunteți la așezarea catehetică răspunsurilor la
formelor geometrice și m-am gândit să vă mai pun Exercițiul întrebările adresate
câteva întrebări pentru a vedea dacă ați înțeles care
este diferența între formă pătrat și forma rotundă.
×Care sunt componentele unui pătrat?
×Care sunt componentele cercului?
×Aceste forme se aseamănă?
Haideți să suprapunem un cerc peste un pătrat pentru
a observa diferența între aceste două.

6. Bravo copii, iepurașul este tare fericit ca l-ați ajutat Explicarea Frontal Implicarea
Încheierea să grupeze formele geometrice la căsuța fiecărui copil în
lecției
corespunzătoare. Mai mult vă mulțumește că ați parte și a grupei în
observat forma intrusă pe care ați exclus-o. general la
Iepurașul a spus că o să mai treacă pe la grupa activitate
noastră dacă mai are nevoie de ajutor pentru ca i-am
dovedit cât de responsabili și cuminți suntem.

S-ar putea să vă placă și