Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Unitatea școlară:
Propunător:
Aria curriculară: Terapie educațională complexă și integrată
Terapia: Terapie Ocupationala
Tema: „Ghiveciul cu flori”- confectionare felicitare
Tipul activitatii: Formarea si exersarea abilitatilor psihomotrice generale

Obiective cadru:
 Formarea si exersarea abilitatilor psihomotrice generale, prin intermediul actiunilor de
explorare senzoriala a mediului inconjurator.
 Insusirea unor tehnici de lucru cu diverse materiale si instrumente de lucru.
Obiective de referinta:
 Formarea si dezvoltarea psihomotricitatii prin identificare-discriminare obiectuala/imagistica;
 Formarea conduitelor perceptiv motrice de baza (culoare,timp,spatiu);
 Exersarea gesturilor manuale fundamentale si a coordonarii motrice.
 Exersarea tehnicilor de lucru utilizate in activitatile de Terapie Ocupationala.

Obiective operationale:

 Cognitive
O1– sa identifice anotimpurile;
O2 – sa recunoasca semnele caracteristice fiecarui anotimp,
O3– sa respecte etapele de lucru ale colajului;
O4 – sa imbine tehnica indoirii si lipirii pentru a obtine lucrarea propusa;
 Afective
O5 – sa participe voluntar la activitate;
 Psihomotorii
O6 – sa execute corect miscarile dupa indicatiile primite;
O7 – sa utilizeze corect instrumentele de lucru ;
O8 – sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru.

Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversatia,observarea,exercitiul motric,explicatia,demonstratia.
b) Materiale(mijloace): plansa cu etapele de lucru , hartie matase,foarfeca,ata,stimulente.
Forme de organizare: Frontal -Individual
Durata: 45 min.
Bibliografie:
- „Programa şcolară de terapie educaţională complexă şi integrată” cls. I-VIII, Bucureşti,
- „Ghid metodic pentru invatatori si profesorii-educatori din scolile speciale” – Iasi
Ed.Tehnopress 2005 – C. Farzikhosronshahi,M.Codreanu
Nr. Secventele Timp Ob Continutul instructiv-educativ Metode si Mijloace de Modalitati de
Crt. activitatii procedee învăţământ evaluare

1. Momentul Pregatirea materialului necesar activitatii si Conversatia


Organizatoric 2’ asigurarea unui climat psihoafectiv propice
desfasurarii activitatii.

2. Captarea Atentiei 3’ Se initiaza o discutie despre anotimpuri , Observarea Apreciez


prezentandu-le plansa cu anotimpurile. Plansa capacitatea
anotimpuri de atentie
a.) Discutii pregatitoare:
Desfasurarea 10’ Copii sunt intrebati :
3. activitatii O1 “In ce anotimp suntem?” Conversatia
“Cum este afara, frig/cald?”
“Ce anotimp vine dupa iarna?”
O2 “Cine este vestitorul primaverii?”
“Care sunt lunile anotimpului primavara?”
“Ce se ofera in luna Martie?”
Conversatia
b.)Anuntarea temei:
“Astazi vom realiza cate o felicitare pentru 1
martie, pe care voi sa o oferi ti parintilor si cate
un martisor.”
Observatia
c.)Explicarea modului de realizare
Se arata copiilor o felicitare , cum ar trebui sa Planse model Apreciez
arate lucrarea finala. felicitare capacitatea
O3 Se explica modul de aranjare al elementelor de atentie
O4 lucrarii pe cartonul colorat si regulile de folosire a
instrumentelor de lucru. Explicatia
d.)Pregatirea musculaturii
O5 Se propune executarea unui exercitiu de
dezvoltare a musculaturii fine(Anexa 1) si se
executa miscarea de colorare in aer.
e.) Executarea lucrarii 1 Colaj
O3 Etapele de lucru sunt executate concomitent cu
elevii .Profesorul demonstreaza , elevii
Anexa 1

EXERCITIU PENTRU DEZVOLTAREA MOTRICITATII


FINE A MAINILOR SI A DEGETELOR

BOBOC – FLOARE

“MANA LEBADA O FAC

CARE DA MERE DIN CAP

LEBEDELE-N JUR PRIVESC

PUMNISORII EU ROTESC.”
MODEL

S-ar putea să vă placă și