Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 13 aprilie 2016


Prof. înv. primar: Verdeş Petronela
Şcoala: Gimnazială Ciohorăni
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Comunicare în limba română
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea tematică: Joc și culoare
Subiectul lecției: Textul narativ- ,,Grădina fără poteci” după Marta Cozmin (aprofundarea textului)
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe
Scopuri: consolidarea deprinderilor de citire corectă, conştientă şi expresivă a textului, respectând semnele de
punctuaţie; îmbogăţirea şi activizarea vocabularului; însușirea elementelor de construcție a
comunicării- numărul verbului;

Obiective operaţionale:
O1:- să citească, în ritm propriu, textul ,,Grădina fără poteci” după Marta Cozmin;
O2:- să argumenteze de ce textul este numit ,,Grădina fără poteci” ;
O3:- să identifice structura texului, modul de expunere și modalitățile narative;
O4:- să citească selectiv textul, pe baza unor repere date;
O5:- să rezume întâmplările, utilizănd formulele mai întâi, apoi, în cele din urmă;
O6:- să ordoneze ideile principale, conform întâmplărilor petrecute în text;
O7:- să delimiteze textul în fragmente, pe baza ideilor principale;
O8:- să completeze casetele corespunzătoare momentelor acțiunii;
O9:- să transcrie enunțuri din text, respectând reperele date;
O10:- să sesizeze formele de singular/plural ale verbelor;
O11:- să formuleze un răspuns emoțional față de textul citit.
Competenţe specifice:
2.2. povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului;
3.1. extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare;
3.2. formularea unui răspuns emoțional față de textul literar citit;
1.3. sesizarea unor regularități ale limbii prin raportare la mesaje audiate;
3.5. sesizarea unor regularități ale limbii pe baza textului citit;
4.1. aplicarea regulilor de despărțire în silabe la capăt de rând, de ortografie și de punctuație în redactarea
de texte;

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: procedee de citire activă, conversaţia, explicaţia, exercițiul, lucrul cu manualul,
problematizarea, conversația euristică
b) Forme de organizare: frontal, individual, în perechi;
c) Resurse materiale: Lectură și scriere, joc și fantezie – Caietul elevului pentru clasa a III-a, Editura
Intuitext, text suport Gradina fara poteci dupa Marta Cozmin, fișe de lucru
d) Forme şi tehnici de evaluare: Observarea sistematică: atitudinea elevilor faţă de sarcina dată, temă de
lucru în clasă, aprecieri verbale individuale și globale.

Bibliografie:
- Lectură și scriere, joc și fantezie – Caietul elevului pentru clasa a III-a, Editura Intuitext
- Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003/02.12.2014- Programa școlară pentru
disciplina Limba și literatura română, clasele
a III-a – a IV-a, București, 2014
- Metodica studierii limbii şi literaturii române- învăţământ primar, autor Adalmina Ungureanu, editura
AS′S, 2003
ORA I
DEMERSUL DIDACTIC
Ob Strategia didactică
Etapele lecţiei op. Conţinutul instructiv-
educativ Metode şi Resurse Forme de Evaluare
procedee materiale organizare
1.Moment • Asigurarea condiţiilor optime
organizatoric de desfăşurare a lecţiei;

2.Verificarea - Ce ați avut de pregătit Verificarea


cunoştinţelor pentru astăzi la limba cantitativă a
însuşite română?(de citit textul temei scrise
anterior şi a Grădina fără poteci Verificarea
temei scrise după Marta Cozmin și de calitativă-
răspuns la întrebări prin
legate de conținutul autocorectare
textului)
Voi numi doi-trei elevi să
citească răspunsurile formulate,
iar ceilalți se vor corecta, dacă
va fi cazul.
3. Anunţarea •Astăzi, la orele de limba
teme noi şi a română, vom rezolva diverse
obiectivelor exerciţii ce ne vor ajuta să
operaţionale înţelegem mai bine textul
Grădina fără poteci după
Marta Cozmin.
•Voi scrie titlul lecţiei pe tablă,
iar elevii pe caiete.
4. Dirijarea O1 Lectura textului (de către elevi) Caietul Individuală
învăţării cu plasarea sarcinii. Citire activă elevului
O2 Explicarea titlului: pentru
- De ce este numit textul clasa a III- Aprecieri
Grădina fără poteci? a, Editura verbale
O3 Evidențierea structurii textului, Conversația Intuitext, Frontală
a modului de expunere: text suport
- Cum este organizat Gradina
textul literar? (text în fara poteci
proză, format dintr-o dupa
singură parte) Citire Marta
O4 - Cum își exprimă autorul selectivă Cozmin
gândurile și
sentimentele? (prin
povestirea/nararea unor Conversația
întâmplări la care euristică
participă personaje Observarea
O3 imaginare) sistematică a
Citirea selectivă și discutarea actului citirii
modalităților narative:
- Citiți propozițiile din
care aflăm cum era
grădina din visul Exercițiul
O5 prințului! Explicația
- Cum prezintă autorul Frontală
trăsăturile acestui colț al
naturii? (prin descriere)
- Citiți propozițiile din
care aflăm că grădina a
fost înălțată!
- Cum transmite autorul
acest fapt? (prin Aprecieri
O6 povestire) verbale
- Citiți primele replici
dintre prinț și copil!
- Cum reproduce autorul Lucrul cu
O7 discuția dintre cele două manualul
personaje? (prin dialog)
- Autorul/naratorul este
prezent la desfășurarea Explicația
evenimentelor, participă
O8 la acțiune sau povestește
o întâmplare imaginată? Fișa de
(povestește o întâmplare lucru
imaginată) (Anexa 1)
Prezentarea acțiunii (rezumarea
întâmplărilor)
Un elev va povesti, pe scurt,
textul, folosind formulele mai
întâi, apoi, în cele din urmă.
Planul de idei:
Elevii vor stabili ordinea ideilor
principale, conform
întâmplărilor petrecute în text.
Planul de idei se va scrie la tablă
și pe caiete:
1. Un prinț s-a hotărât, în
urma unui vis, ce ctitorie
să lase în urma sa.
2. Meșteri vestiți au clădit
grădina după cum și-o
dorea prințul.
3. Prințul era permanent
nemulțumit de potecile
realizate în grădina sa.
4. Un băiat i-a arătat
bătrânului prinț modul
cel mai simplu de a face
poteci în grădină.
Delimitarea textului în
fragmente, pe baza ideilor
principale:
Elevii vor fi dirijați să
delimiteze fragmentele textului,
pe baza planului de idei.
Stabilirea momentelor acțiunii
(metoda iconică):
Vom completa casetele ce
compun schema iconică.
Acestea sunt grupate în părți ale
unui text- introducere, cuprins,
încheiere- pentru a facilita
povestirea textului, respectând
momentele subiectului.

•Voi solicita elevilor feed-back Aprecieri


5. Evaluare despre activitatea la care au verbale
participat.
• Voi face aprecieri generale şi
individuale

ORA A II-A
DEMERSUL DIDACTIC
Ob Strategia didactică
Etapele op. Conţinutul instructiv-
lecţiei educativ Metode şi Resurse Forme de Evaluare
procedee materiale activitate
1.Dirijarea •Ne vom reaminti despre ce am Fișa cu Frontală Aprecieri
învăţării discutat prima ora. Vom momen- verbale
continua cu povestirea orală a tele
O9 textului pe baza momentelor Exercițiul subiectului În perechi Observarea
subiectului. Explicația sistematică
⃰ Exercițiul 3, pagina 86
O10 - Găsiți în text Aprecieri
propozițiile potrivite verbale
pentru a completa Caietul
tabelul (cauza/ efectul elevului
unor acțiuni ale pentru Frontală
personajelor) clasa a
Exercițiu: Subliniază verbele III-a,
din următoarele propoziții: editura
1.Prințul a ales locul Intuitext
pentru înălțarea
grădinii.
2.Dăltuitorii au făurit
bănci. Individuală
- Câte persoane
realizează acțiunea exprimată Problematizarea
de primul verb?( o singură
persoană) Explicația
O9 - Câte persoane
realizează acțiunea exprimată
de al doilea verb?( mai multe
persoane)
Concluzie (se notează pe tablă,
iar elevii pe caiete):
→ Dacă acțiunea este făcută de
o singură persoană,
verbul este la numărul
singular.
→ Dacă acțiunea este făcută de
mai multe persoane,
verbul este la numărul
plural.
Exercițiul 2, pagina 88
- Subliniază verbele din
textul dat, apoi
transformă textul astfel
încât verbele să fie la
numărul singular.
•Observație: Cuvintele, ca părți
de vorbire, își schimbă forma în
actul vorbirii, după anumite
categorii gramaticale- gen,
număr.
Exercițiul 4, pagina 88
- Transcrie, din text,
enunțurile în care
cuvântul zări este verb,
respectiv substantiv.
2.Obţinerea Exerciţiul Caietul Individuală Aprecieri
performanţei O11 Exercițiul 5, pagina 87 elevului verbale
- Transcrie un pasaj care pentru
te-a emoționat și clasa a
motivează alegerea III-a,
făcută: La ce te-a făcut editura
să te gândești?, Ce ai Intuitext
simțit când l-ai citit?
etc.
3.Tema Explicaţia Frontală
pentru acasă Exercițiile 5 și 6, paginile 88,
89.
Voi explica modul de rezolvare
a exercițiilor.
4.Evaluare
Aprecieri verbale individuale şi
globale.
Notare cu calificative.

S-ar putea să vă placă și