Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA :

EDUCATOARE :

NIVEL: Grupa mica

TEMA SAPTAMANALA :

DOMENIUL EXERENŢIAL: D.Ş.- DOMENIUL ŞTIIŢĂ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică

TEMA ACTIVITĂŢII: “ Saculetul fermecat”

MIJLOC DE REALIZARE : joc logic

TIPUL ACTIVITATII : Consolidarea si verificarea cunostintelor

FORME DE ORGANIZARE : Frontal, individual

SCOP:- consolidarea cunoştințelor referitoare la formele geometrice şi atributele lor, punerea


lor în categorii diferite după criteriul fomă, culoare, mărime

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să recunoască figurile geometrice, denumindu-le şi descriindu-le


 Să pună figurile geometrice la căsuţa corespunzătoare, conform cerinţei( după
criteriul formă, culoare, mărime)
 Să sesizeze greşala strecurată intenţionat in joc , corectând-o.

SARCINA DIDACTICĂ
 Să găsească locul potrivit pentru fiecare formă geometrica, după ce o recunoaşte şi o
descrie după formă, mărime, culoare ; să sesizeze greşala strecurată intenţionat în joc
şi să o corecteze.
REGULILE JOCULUI:
 Copiii sunt asezati pe scaunele in forma de semicerc si vor muta palaria lui Martinel
de la unul la altul. Mutarea palariei se va realiza concomitant cu textul recitativ ritmic
“ Palaria porneste si la tine se opreste” , miscarea pălariei de la un copil la altul se
va opri o data cu terminarea formulei recitative, moment in care copilul care are
pălaria pe cap va veni sa rezolve sarcina jocului didactic. Este aplaudat fiecare copil
care rezolva sarcina corect, iar cele incorecte sunt sesizate de copii verbal prin
sintagma “ Te ajut eu”.

ELEMENTE DE JOC:
 Formula ritmică, aplauze , pălăria lui Martinel.
STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, demonstraţia,exerciţiul, jocul, “mâna


oarbă”, surpriza

MATERIAL DIDACTIC: trusa cu figuri geometrice, coşuleţ cu figuri geometrice din hârtie,
ursuleţul Martinel, jetoane cu numere

DURATA: 15-20 minute

BIBLIOGRAFIE:

Jocuri didactice matematice pentru grădiniţele de copii, Suceava, 1979

M.P. Lăzărescu, l. Ezechil, Laborator prescolar, Bucuresti, 2011

Elemente de pedagogie preşcolară apliată, Ed. Univ. din Oradea , 2006

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENT STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA


DIDACTIC CONTINUT METODE SI MIJLOACE
STIINTIFIC PROCEDEE
1.Moment Asigurarea Observarea
organizatoric conditiilor optime comportamentului
pentru buna copiilor
desfasurare a
activitatii:
- Aerisirea salii
de grupa;
- Aranjarea
mobilierului
- Aranjarea
materialelor
didactice
2.Captarea Se realizează cu Explicatia Ursuleţul Observarea
atentiei ajutorul ursuleţului Martinel comportamentului
Martinel care e tare Conversaţia copiilor
supărat pentru că a Observarea
primit de la părinţii interesului copiilor
lui de sărbători un pentru activitate
săculeţ cu jucării ,
dar el nu ştie ce sunt
şi nu stie cum să se
joace cu ele; El îi
roagă pe copii să îl
ajute şi să îl înveţe şi
pe el un joc cu aceste
jucării.
3.Reactualizarea Copii, haideţi să Problematizarea Săculeţul lui Aprecierea
cunoştinţelor vedem ce are conversaţia Martinel răspunsului copiilor
Martinel în săculeţul Figuri
lui? Ce sunt acestea? geometrice
Voi lua câte o piesă
din săculeţ şi copiii o
vor denumi.
4.Anuntarea temei “Astazi ne vom juca explicaţia Observarea
si a obiectivelor jocul “Saculetul conversatia comportamentului
fermecat “ - vom copiilor
recunoaşte formele
geometrice şi le vom
aşeza la căsuţa
potrivită dupa
culoare si forma,
apoi vom rezolva o
fişă de lucru pentru
ca Martinel să nu
mai uite formele
geometrice ca să se
poată juca cu ele
împreună cu prietenii
lui.
5.Dirijarea Explicarea regulilor Explicatia Observarea
activităţii jocului si a sarcinii comportamentului
didactice copiilor
Pe tabla magnetică
avem trei căsuţe ,
una pentru fiecare
formă geometrică:
cerc, pătrat, triunghi
şi alături săculeţul lui
Martinel cu forme
geometrice.
Copii sunt asezati pe
scaunele în semicerc, Observarea
pălaria lui Martinel
comportamentului
se roteste de la unul
la altul prin rostirea copiilor
formulei recitative
“Pălaria porneste si
la tine se opreste”.
Copilul la care se
opreste pălaria pe Demonstratia Aprecierea si
cap va veni si va lua stimularea verbală
din săculeţ , fără să
Observarea
se uite,o formă
comportamentului
geometric. O va copiilor
analiza, apoi o va Exercitiul Se acordă atenţie
aseza pe tablă la
verbalizării
căsuţa potrivită dupa
criteriul „forma”, acţiunilor şi
adică dacă este utilizăriii
triunghi o va aşeza la
terminologiei
căsuţa triunghiurilor,
dacă este cerc la matematice specific
căsuţa cercurilor Aprecierea
s.a.m.d. , apoi ne
răspunsurilor
spune ce ştie despre
acea figură
geometrică: formă,
culoare
Daca rezolva corect
sarcina este aplaudat,
daca greseste copii
vor sesiza greseala
prin sintagma “Te
ajut eu”.
Jocul de proba
Se va desfasura jocul
de proba pentru a se
asigura înţelegerea
regulilor şi a sarcinii.

Executatrea jocului
de către copii.
Jocul se va desfăşura
de mai multe ori
până când toţi copiii
reuşesc să răspundă.
Se introduce o
sarcină cu un grad
sporit de dificultate,
anume copiii vor
respecta atat criteriul
forma cat si criteriul
culoare, adica la
casuta triunghiurilor
rosii vor pune doar
triunghiurile rosii ,
nu si cele de alta
culoare, s.a.m.d.

6. Obţinerea Complicarea exerciţiul Tabla Se acordă atenţie


jocului
performanţei magnetică verbalizării
Copiii vor închide Forme acţiunilor şi
ochii, timp în care eu
geometrice utilizăriii
voi lua un triunghi
din casuţa colorate terminologiei
triunghiurilor şi îl
matematice specific
voi pune în căsuţa
cercurilor; la bătaia Aprecierea
mea din palme copiii
răspunsurilor
vor deschide ochii,
vor privi tabla şi vor
descoperi greşala
care s-a strecurat pe
tablă. Voi schimba
apoi mai multe figuri
între ele. Repetam de
mai multe ori acest
exercitiu pentru ca sa
aiba cat mai multi
copii posibilitatea să
răspundă.
7. Asigurarea Pentru că s-au Distribuirea Fişe de lucru Observarea
retenţiei şi descurcat foarte bine materialelor Creioane comportamentului
transferului la joc şi Martinel e explicaţia grafice copiilor
încantat, vor merge creioane
la măsuţe unde vor colorate
primi câte o fişă de
lucru pe care o vor
rezolva corect astfel
încât Martinel să nu
mai uite formele
geometrice.
Vom specifica
rezolvarea corectă a
fişelor de lucru.

8. Încheierea Vom face aprecieri Aprecieri verbale


activităţii asupra activităţii, explicaţia individuale şi
asupra atingerii colective
obiectivelor şi vom Recompense
fixa titlul jocului

Tranziţie: Am o casuță mică

S-ar putea să vă placă și