Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Data : 3 decembrie
Grupa : mare
Domeniul experiential : Limba si comunicare (DLC)
Tema anuala : Cand/ cum si de ce se intampla ?
Subiectul: Iarna
Tipul activitatii: Consolidare si verificare
Mijloc de realizare : convorbire
Obiectiv cadru: consolidarea deprinderii de a alcatui propozitii enuntiative,
exclamative, interogative, simple si de dezvoltate, realizand acordul dintre
partile de propozitie si folosind intonatia corespunzatoare.
Obiective operationale :
-sa alcatuiasca propozitii simple
- sa alcatuiasca propozitii dezvoltate, cu si fara suport intuitiv
-sa transforme cel putin o propozitie enuntiativa in propozitie interogativa si
exclamativa pe care sa le intoneze corect
- sa completeze propozitia rostita de educatoare pentru a o transforma in
propozitie dezvoltata
STRATEGIA DIDACTICA :
Metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,
problematizarea, jocul.
Material didactic : cosulet cu jetoane care reprezinta diferite aspecte de
iarna, planse cu imaginii ale anotimpului iarna, mulaje, medalioane, mijloace
audio vizuale.

SCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENTE
DIDACTICE

DESFASURARE

1**Organizarea
salii

Introducerea in
activitate

STRATEGII DIDACTICE

EVALUA

Organizarea si pregatirea
activitatii:-copiii se vor aseza la
masute;
-se expune materialul didactic
Se realizeaza cu ajutorul casetei
audio Anotimpurile de Vivaldi si
prin intuirea materialului
distributiv si a celui demonstrativ

Anuntarea temei si
trezirea interesului Educatoarea anunta tema
pentru tema
convorbirii Iarna si prezinta
materialul din cosulete ca suport
intuitiv pentru alcatuirea
DESFASURAREA propozitiilor. Jetoanele care
ACTIVITATII
reprezinta aspecte ale iernii vor fi
folosite la puzzle surpriza de la
sfarsitul activitatii
Prezentarea si
intuirea
materialelor
Convorbirea se realizeaza pe baza
urmatorului plan de idei :
- in ce anotimp ne
aflam ?
- care sunt celelalte
anotimpuri ale anului ?
- care sunt lunile
de iarna?
- Care sunt
jocurile copiilor iarna ?
Concluziile
- Care sunt aspecte
convorbirii
caracteristice
anotimpului Iarna?
Intrebari ajutatoare:
- ce se intampla cu
pasarile?
- Ce fac animale
salbatice ?
- Care sunt
fenomenele
naturale din anotimpul
Iarna?

explicatia
auditia
casete audio
material intuitiv

expunere
jetoane

conversatie
problematizare
exercitiu
joc
jetoane
ilustratii
macheta

Copiii rasp
la intrebari

Evaluarea
activitatii
Jocul Sa intrebam, Sa ne
miram, Sa ne bucuram
Copiii vor alcatui propozitii de
doua, trei,patru, cinci cuvinte cu
ajutorul jetoanelor din cosulete.
Completare de propozitii

La masute , fiecare copil


completeaza un puzzle.
La panou sau la macheta, copii
aseaza jetoane potrivite, pentru a
realiza o imagine de iarna.
Ghicitori

Dupa fiecare set de intrebari ( 1-3,


4-5) se vor realiza sinteze partiale
cu ajutorul unor ilustratii, cantece,
poezii.

Educatoarea le va cere copiilor sa


transforme propozitiile enuntiative
spuse de ea sau de alti copii in
propozitii interogative si
exclamative
Zana Iarna le va comunica copiilor
niste propozitii incomplete, pe care
ei le vor completa, folosind cuvinte
potrivite.
- puzzle
- jetoane
- ghicitori
- medalioane
Pentru a diversifica activitatea, a
spori interesul copiilor si pentru a-i
amuza, concomitent cu aceasta
actiune se spun ghicitori adecvate.

Incheierea
activitatii
Copiii vor dansa dansul
Fulgilor de nea si vor iesi din
sala cantand un cantec de iarna.

Copii
completeaz
puzzle-ul s
panoul, pri
medalioane
recompens
fac aprecie
privind
participare
activitate.

- joc de miscare
- exercitiu de
interpretare melodica.

Subiectul 2 :
JOC DIDACTIC
Grupa MARE

Cine (ce) este acesta (aceasta)


Scopul jocului este formarea deprinderii de a folosi
comunicarea verbal, pronumele demonstrativ.
OBIECTIVE:
La sfritul activitii, copiii vor putea:
S utilizeze corect, n minim trei situaii concrete,
demonstrative de apropiere (acesta-aceasta)
S utilizeze corect, n minim trei situaii concrete,
demonstrative de deprtare (acela-aceea, aceia-acelea)
S alctuiasc o propoziie n care s utilizeze correct
demonstrativ.

correct n

pronumele
pronumele
pronumele

Sarcina didactic:
Recunoaterea pronumelui demonstrative n situaii
adecvate.
Regulile jocului: Copiii rotesc un disc cu imagini. La comanda: STOP
opresc discul i denumesc imaginea la care s-a oprit indicatorul. Rspund la
ntrebrile adresate de educatoare. Se aplaud doar la rspunsurile corecte i
se acord stimulente. Copiii i ateapt disciplinat rndul. Inchid ochii atunci
cnd discul se nvrte. Rspunsul correct este aplaudat.
Elemente de joc: surpriza, cd , aplauzele, nchiderea i deschiderea ochilor,
Materiale i resurse didactice: Un tablou reprezentnd membrii familiei, un
disc cu segmente n care sunt imagini pentru singular si plural (obiecte,
jucarii, jetoane), panou.

Desfasurarea jocului:
Explicarea jocului: Vei nvrti discul pn la comanda: STOP
Adresai ntrebarea dup imaginea la care se oprete discul.
Un copil va roti discul si va dresa grupei ntrebarea: Cine (ce) este
acesta? .Un alt copil din grup este solicitat s rspund: Acesta este,
Acetia sunt. , Aceasta este, Acestea sunt se aplaud
rspunsurile corecte.
5

Jocul de prob: Se execut o data, de dou ori pentru a vedea dac


explicaiile au fost nelese.
Jocul propriu-zis: Se denumesc imaginile de pe disc, se antreneaz ct
mai muli copii
Variante de joc:
1.
Pentru pronumele demonstrative de departare se va folosi discul si in
parallel cu imaginile de pe disc aceleasi imagini asezate pe un panou.
Exemplu: Acesta este mrul rou. Acela este mrul rou.
2.
Copiii vor fi solicitai s spun: Cine este acesta?, referindu-se la
colegii din grup i Cine este acela , referindu-se la personajele de poveti.
Acesta este Ionu, Acela este Prslea, Aceea este Lizuca.
ncheierea jocului:
Educatoarea apreciaz modul de desfurare
comportamentul copiilor. Recompensare copiilor. Aplauze.

jocului

S-ar putea să vă placă și