Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL: ŞTIINŢA
NIVEL: I (6-7 ani)
GRUPA: PREGĂTITOARE „STELUŢELOR”
CATEGORIA DE ACTIVITATE MATEMATICĂ
ACTIVITATE:
TEMA ACTIVITĂŢII: ”CE ESTE ŞI CE NU ESTE LA FEL?”
MIJLOC DE REALIZARE: JOC LOGIC
TIPUL DE ACTIVITATE: PREDARE-ÎNVĂŢARE
DURATA: 45 minute
SCOPUL: - Formarea deprinderii copiilor de a compara două piese, stabilind
atributele comune şi cele distrincte;
- Consolidarea cunoştinţelor referitoare la forma, culoarea, mărimea şi
grosimea figurilor geometrice;
- Dezvoltarea gândirii logice, a atenţiei şi a spiritului de observaţie.
OBIECTIVE DE O1. Să compare două piese geometrice stabilind asemănările şi
REFERINŢĂ: deosebirile dintre ele;
O2. Să denumească atributele comune şi cele distincte;
O3. Să utilizeze un limbaj matematic adecvat;
O4. Să stabilească asemănările şi deosebirile prin numărare;
O5. Să deseneze piesele geometrice respectând ordinea dată a culorilor;
O6. Să constituie o mulţime de piese geometrice după criteriile date;
O7. Să identifice piesa geometrică care nu este la locul ei;
O8. Să rezolve printr-o operaţie matematică o sarcină dată.
SARCINA DIDACTICĂ: Compararea a două piese şi stabilirea atributelor comune şi a celor
distincte.
REGULILE JOCULUI: Copiii privesc şi compară cele două piese, iar un copil numit de
educatoare va verbaliza asemănările şi deosebirile.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, mişcarea, aplauze.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: Jocul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
problematizarea, munca independentă;
MIJLOACE DIDACTICE: Trusa Logi I, fişă de evaluare;
BIBLIOGRAFIE: „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”
„Jocuri logice pentru preşcolari şi şcolari mici”, 1976 - Gheorghe Iftimie

EVENIMENTE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE DIDACTICE
1 2 3 4
1. MOMENT Întâlnirea de dimineaţă se realizează Conversaţia Observarea
ORGANIZATORIC prin intermediul salutului: comportamentului
„Dimineaţa a venit, copiilor
Toţi copiii au sosit,
În cerc să ne adunăm,
Cu toţi să ne salutăm!”
Vor completa „Calendarul naturii”
2. CAPTAREA ATENŢIEI Copiii vor sta în semicerc pe pernuţe Conversaţia
şi vor asculta poezia „CASA”

„Un pătrat am să aşez


Pe un colţ de masă.
Pun deasupra un triunghi
Şi-am făcut o casă.
Casei ce-i lipseşte-acum?
- Ştiu ce îi lipseşte!
Din dreptunghi chiar uşă-i pun
... Şi două ferestre.
Din pătrate le-am făcut,
Iar lângă intrare,
Pun un cerc şi-un alt dreptunghi,
Un copac în floare.”

Apare un copil de altă grupă care


aduce un săculeţ, sub formă de
surpriză.
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI Copiii sunt anunţaţi că jocul pe care Conversaţia
FORMULAREA îl vor desfăşura se numeşte „CE
OBIECTIVELOR ESTE ŞI CE NU ESTE LA FEL”
Astăzi ne vom juca cu piesele
geometrice, le privim cu atenţie, le
comparăm şi apoi stabilim Explicaţia
asemănările şi deosebirile.
4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII Se va prezenta sarcina didactică şi
regulile de joc.

a. EXPLICAREA Din mulţimea de piese geometrice se Explicaţia


JOCULUI aleg două piese, se compară, se
enunţă asemănările şi deosebirile şi
stabileşte prin numărare numărul lor.

b. JOCUL DE PROBĂ Se execută un joc de probă pentru a Demonstraţia


se vedea dacă s-a înţeles regula
jocului.

c. DESFĂŞURAREA Educatoarea alege două piese Conversaţia


PROPRIU-ZISĂ A geometrice, le prezintă copiilor: un
EVENIMENTE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE DIDACTICE
1 2 3 4
JOCULUI pătrat mare, gros, roşu şi un triunghi Exerciţiul Formativă
mare, subţire, roşu.
Amândouă piesele sunt mari şi roşii,
dar una este groasă şi cealaltă este
subţire.
Cele două piese se aseamănă prin
mărime şi prin culoare şi se Aprecieri verbale
deosebesc prin grosime şi prin
formă. Deci, între cele două piese
există două asemănări şi două
deosebiri. (Suma lor este întotdeauna
patru.)

d. COMPLICAREA Se prezintă copiilor două piese care


JOCULUI au o singură asemănare şi trei
deosebiri: un triunghi albastru, gros Conversaţia Formativă
şi mare şi un dreptunghi galben,
subţire şi mare.
Se aplică exerciţii care impun Explicaţia
procedeul invers.
Se arată o piesă oarecare, cerându-le Problematizarea
copiilor să găsească o altă piesă care
să aibă două deosebiri, apoi trei Jocul Formativă
deosebiri şi o asemănare faţă de
piesa prezentată.
5. EVALUARE Fiecare copil primeşte câte o fişă Explicaţia Probă scrisă
individuală pe care are de rezolvat
mai multe sarcini:
1. Completează tabloul desenând Munca
fiecare formă geometrică în spaţiul independentă
indicat, respectând culorile (roşu,
galben, albastru).
2. Încercuieşte piesele geometrice
care au două asemănări şi două
deosebiri, apoi marchează cu X cifra
care corespunde numărului de
asemănări şi deosebiri.
3. Completează cu numărul necesar
de figuri geometrice în aşa fel încât
să obţii cifrele din căsuţe.
4. Marchează cu X piesa geometrică
care nu se află la locul ei, apoi
deseneaz-o acolo unde îi este locul!
6. ÎNCHEIEREA Se apreciază modului cum au Conversaţia Apreciere verbală
ACTIVITĂŢII participat copiii la activitate şi cum
au răspuns, au lucrat pe fişele
individuale

S-ar putea să vă placă și