Sunteți pe pagina 1din 20

Tema nr 3.

Individual,concepeți cate un disign instrucțional pentru învățămantul preșcolar,respectiv învăţământul primar(la alegere,nivel grupă/clasă și domeniul
experiențial/disciplina de învăţământ).Suplimentar concepeți un proiect didactic pentru învățămantul simultan însoțit de o listă cu minim 4 titluri
bibliografice specifice predării în învăţământul simultan.

Proiect didactic

Propunător/propunătoare:Găină Ionela -Elena(căs. Cernescu)


Data:06.12.2019
Grădinița:Grădinița cu program prelungit,Nr.18,Iași
Grupa: Mare
Domeniul experiențial:Domeniul științe 2 Activitate matematică
Tema:Cum a fost,este și va fi aici pe Pămant?
Subiectul:Tabloul tricolor
Mijloc de realizare:joc logic
Tipul activității:verificarea și sistematizarea cunoștințelor
Scopul:sistematizarea cunoștințelor despre formele geometrice și insușirile acestora in vederea completării tabelului in funcție de anumite criterii.
Obiective operaționale:O1-să recunoască cel puțin trei figuri geometrice(pătrat,rotund,triunghi,dreptunghi).
O2-să denumească cel puțin două caracteristici ale pieselor(formă,mărime,culoare).
O3-să așeze figurile geometrice la locul corespunzător in tablou,stabilind apartenența/nonapartenența piesei la mulțime.
O4-să motiveze acțiunile folosind un limbaj matematic corespunzător
Sarcina:Recunoașterea formei și mărimii figurilor geometrice,a culorii și dispunerea acestora in ordinea corespunzătoare in tablou;perceperea colectivă
a insușirilor pieselor geometrice;stabilirea apartenenței/nonapartenenței.
Regulile jocului:-copiii vor veni pe rand și vor alege cate o piesă de pe covor ,o vor descrie
-vor așeza piesele mici ținand cont de anumite reguli:coloanele sunt rezervate culorilor(albastru,galben,roșu),piesele de aceeași formă
sunt dispuse in linii consecutive,asigurandu-se alternanța grosimii pieselor.
-fiecare copil va fi răsplătit cu un ecuson-figură geometrică
-dacă un copil nu poate da răspunsul corect poate fi ajutat de un coleg
-surpriza
Elementele de joc:aplauzele,manuirea materialelor,recompensa.
Metode și procedee:conversația,observația,explicația,demonstrația,problematizarea.
Mijloace de învățămant:piese geometrice,un tablou de carton pe care sunt desenate3x8=24 de pătrate,un cub.
Forma de organizare a activității:frontal,individual
Resurse:temporale 30 de minute
Umane:29 elevi
Bibliografie:Iftimie,G.,Jocuri logice pentru preșcolari si școlari mici,Editura Didactică și Pedagogică,Buc.,1976.

Desfășurarea activității

Nr.crt. Etapele/sec- Obiective operaționale Conținutul instructiv educativ Strategia didactică Evaluare
vențele
activității+in- Metode și Mijloace Forme de
tervalul alocat procedee de organizar
invățămant e
1 Moment -Aerisirea sălii de clasă. instructajul Colectiv Copiii se pregătesc de
organizatoric -Aranjarea scăunelelor in semicerc dirijat activitate.
-Pregătirea materialului didactic
necesar.
2 Captarea Se realizează printr-o poveste Explicația Frontal Copiii ascultă povestea
atenției despre figurile geometrice(anexa
1)
3 Comunicarea Se prezinta copiilor titlul jocului Explicația Piesele Frontal Copiii privesc materialele
temei pe care il vor juca,,Tabloul geometrice prezentate.
activității tricolor'' și obiectivele activității. ,tabloul de
carton
4 Prezentarea O1-să recunoască cel Prin cateva intrebări adresate Explicația Piesele Frontal Copiii răspund și privesc
conținutului și puțin trei figuri copiilor sunt verificate geometrice materialele.
dirijarea geometrice(pătrat,rotund, cunoștințele legate de atributele ,tabloul de
învățării triunghi,dreptunghi). pieselor geometrice: formă, carton
O2-să denumească cel mărime,culoare. Exercițiul
puțin două caracteristici Explicarea regulilor jocului
ale Explic faptul că vom așeza piesele
pieselor(formă,mărime, geometrice în căsuțele desenate pe
culoare). tabloul de carton,ținand cont de
cateva reguli:coloanele sunt
rezervate
culorilor(albastru,galben,roșu)pie-
sele de aceeași formă sunt dispuse
in linii consecutive(prima linie a
pieselor subțiri ,cea de a doua linie
a piselor groase)asigurandu-se o
alternanță grosimii pieselor.Fiecare
copil va lua o piesă și după ce o
descrie, o așează la locul
potrivit.Fiecare raspuns corect este
răsplătit cu un ecuson de formă
dreptunghiulară,pătrată,rotunđă
sau triunghiulară.
Se va executa jocul de probă care Un copil va demonstra ca
îi va ajuta să înțeleagă și mai bine a ințeles regulile jocului.
sarcinile și regulile jocului.
O3-să așeze figurile Executarea jocului de către copii. Conversați Piesele Frontal Copiii care dau răspunsuri
geometrice la locul Este numit un copil care alege o a geometrice Individu- bune vor fi aplaudați
corespunzător in piesă de jos, îi va spune Explicația ,tabloul de al (aprecieri verbale,
tablou,stabilind caracteristicile legate de formă și carton aplauze) și vor fi
apartenența/nonapartenen mărime,culoare și o va așeza la recompensați.
ța piesei la mulțime. locul ei in tablou,realizandu-se in
O4-să motiveze acțiunile acest fel un steag
folosind un limbaj tricolor.Răspunsurile corecte sunt
matematic corespunzător aplaudate.Jocul continuă copii
fiind lăsați să explice in mod
independent acțiunile proprii.
5 Obținerea Complicarea jocului Exercițiul Piesele Frontal Capacitatea copiilor de a
performanței Sunt modificate unele aspecte ale Explicația geometrice Individu- corecta greșelile.Aplauze,
jocului: Problemati ,tabloul de al aprecieri verbale.
1-copiii închid ochii și va fi zarea. carton
schimbat locul unor piese din
tablou.La o bătaie din palme
aceștia vor deschide ochii și vor
trebui să ghicească ce s-a
întamplat în tablou.
2-sunt scoase unele piese din
tablou iar la o bătaie din palme
aceștia vor deschide ochii și vor
trebui să ghicească ce s-a
întamplat în tablou.Vor trebui sa
numească figura geometrica care
lipsește.
6 Asigurarea În continuare copii vor desfășura Exercițiul Cub,planșe În grup Aplauze,aprecieri verbale
retenției și a jocul''Traseul figurilor geometrice' Jocul cu formele
transferului '.Pentru joc este nevoie de un cub Problemati geometrice
care are pe fețele sale reprezentate -zarea
figurile geometrice.De asemenea
aste nevoie de realizarea unui
traseu in care sunt reprezentate
cele patru figuri
geometrice(fig.1)Copii se vor
așeza in fața liniei din traseu in
funcție de ecusonul pe care l-au
primit(dacă au un triunghi vor
merge la linia unde sunt
triunghiuri,indiferent de culoarea
care o are triunghiul).La fiecare
aruncare de cub fiecare copil
înaintează un pas.Jocul se termină
cand prin săritură toți copiii au
ieșit din traseu și ajung la capătul
randului.
7 Încheierea Copiii sunt întrebați ce activitate Conversați Frontal
activității și au desfășurat azi la a
fixarea temei matematică(răspund că au jucat
jocul Tabloul tricolor).
Se fac aprecieri globale asupra
activității copiilor precum și
asupra comportamentului acestora.

ANEXA 1
A fost odată ca niciodată o fetiță pe care o chema Victoria. Într-o zi ea a luat o foaie albă de hârtie și un creion și a vrut să
deseneze ceva. ,,- Ce să desenez oare? s-a întrebat ea.” A pus creionul pe hârtie și a apăsat, apoi a ridicat creionul. Pe hârtie a
rămas desenat un punct. Fetița s-a uitat uimită la punct, pentru că punctul a început să se miște pe hârtie și să vorbească cu glas
subțirel: ,, – Te rog ,Victoria, mai desenează un punct, pentru că eu mă simt atât de singur pe câmpul acesta alb ca zăpada al
hârtiei.‘‘ Victoria apasă din nou vârful creionului pe hârtie și pe hârtie mai apăru un punct. Primul punct îl întrebă pe cel de-al
doilea: ,,– Vrei să ne jucăm? Punctul numărul doi spuse vesel: „ DAAAA, vreau să ne jucăm cu coarda!” Victoria le auzi discuția
și desenă o linie , unind cele două puncte. Fericite , cele două puncte se jucau. Fetița s-a gândit că ar fi bine să mai deseneze un
punct. A unit cel de al treilea punct cu cele două puncte, făcând încă două linii dreapte. Dacă între cele trei puncte liniile sunt
drepte atunci desenul este un triunghi. Triughiul fericit o salută pe fetiță și-i multumi. Fericit, triunghiul se răsucea, se învârtea pe
hârtie, luând tot felul de dimensiuni și forme. Fetița a mai desenat un punct si a unit toate cele 4 puncte. Figura geometrica ce a
rezultat se numește patrulater. Patrulaterul are 4 laturi si patru colțuri. Dacă are laturile egale și colțurile sunt drepte ca un colț de
la o carte de povești, atunci patrulaterul nostru se numește pătrat. Daca laturile sunt egale câte două, atunci patrulaterul nostru cu
colțuri drepte este un dreptunghi. Punctul nostru cel fermecat era foarte mândru că datorită lui, Victoria a învățat să deseneze. Era
așa de fericit încât a început să crească și s-a umflat ca un balon, transformându-se într-un cerc. Victoria era fericită pentru că a
învățat lucruri noi, desenând puncte și linii pe hârtie.
PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a I I I- a
PROPUNĂTOARE:
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii
DISCIPLINA: Științe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Pământul – mediu de viață
SUBIECTUL LECŢIEI: ,,Poluarea apei, a solului, a aerului’’
TIPUL LECŢIEI: Însușire de noi cunoștințe
SCOPUL
• Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii;
Aplicarea planului dat pentru efectuarea unei investigații a mediului înconjurător; Recunoașterea consecințelor propriului comportament asupra
mediului înconjurător;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 - să observe acțiunile ce cauzează poluare în imaginile din manual și film ;
O2 – să identifice cauzele poluării mediului înconjurător ;
O3 – să enumere modalități de prevenire a poluării mediului;
O4 - să propună măsuri de păstrare a curățeniei și înfrumusețare a propriei localități;
O5 - să formuleze îndemnuri de protejare a mediului într-un pliant;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversaţia,explicația, exerciţiul, observaţia, , munca independentă, metoda ciorchinelui;
RESURSE: - MATERIALE DIDACTICE SI MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: manual,calculator videoproiector, pliante, fișă;

- UMANE: 27 de elevi
TEMPORALE: 50 de minute
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale;

BIBLIOGRAFIE: Alina Nicolae, Mihaela - Ada Radu , Ştiinte –,,Ghidul învăţătorului pentru clasa a III-a’’ , Editura MEGApress, Bucureşti, 2002
Tomescu, V, Popa, F., Alexandru, G., ,, Metodica predarii geografiei si stiintelor naturii in ciclul primar’’, Ed. Gh. Alexandru,
Craiova 2001;
,,Programa şcolară pentru Ştiinţe ale naturii ’’- clasele a III-a-a IV-a, Bucureşti, 2014
NR. MOMENTELE OB. CONȚINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
CRT LECTIEI OP.
TIMP
ACTIVITATEA PROPUNATORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE MIJOACE DE FORME
ÎNVĂŢĂ- DE
MÂNT ORGANI-
ZARE
1. Moment Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune Elevii îşi pregătesc cele manual frontal
organizatoric condiţii a lecţiei solicitând elevilor să necesare. caiet
1’ pregătească materialele necesare, să-şi
corecteze poziţia în bancă şi să păstreze
ordinea şi disciplina.

2. Captatea Voi capta atenția elevilor prin prezentarea unui calculator


atenţiei videoclip educațional referitor la poluare. observația videopro-
Voi adresa elevilor câteva întrebări referitoare Elevii vizionează iector frontal aprecieri
3’ la ceea ce au observat în videoclip. videoclipul, apoi răspund verbale
la întrebări, referitor la
ceea ce au observat în
film.

3. Anunţarea Astăzi, la ora de științe ale naturii, vom învăța conversaţia frontal
temei si despre poluarea apei, a solului și a aerului. Elevii ascultă
enunţarea Se vor enunţa clar şi pe înţelesul elevilor explicaţiile.
obiectivelor obiectivele operaţionale.
operaţionale

1’
4. Reactualiza- Voi adresa elevilor câteva întrebări referitoare Elevii vor răspunde la
rea la lecția anterioară: întrebări. conversaţia frontal
cunoştinţelor Ce fenomene ale naturii cunoașteți?
învăţate Cum se formează ploaia? Dar ninsoarea? aprecieri
anterior Cum se numesc zgomotele care insoțesc verbale
fulgerul?
3’
5. Prezentarea După cum am spus, astăzi vom învăța despre
noului poluarea apei, a aerului și a solului, despre Elevii ascultă. conversaţia frontal
conţinut si a acțiunile oamenilor care produc poluare, dar și
sarcinilor de cum putem stopa poluarea.
învaţare

1’
6.
Voi solicita elevilor să observe imaginile din
Dirijarea manual de la exercițiile 1 și 2.
învăţării Voi adresa întrebări referitoare la imagini
O1 pentru a descoperi acțiuni care cauzează observa-
10’ poluarea mediului. rea
Care sunt rezultatele pozitive ale acțiunii Elevii observă imaginile observaţia, manual sistemati-
omenilor pentru protecția mediului? și răspund la întrebări. conversația frontal că
Dar cele negative?
Ce alte modalități de poluare a apei, a aerului
și a solului putem observa în celelalte
imagini?

O2 Voi solicita elevilor să citească din manual ce Elevii numiți vor citi ce
reprezintă poluarea. este poluarea.
7. Obtinerea Prin utilizarea metodei ciorchinelui, voi
performan- alcătui împreună cu elevii schema lecției
ţelor pe caiet și la tablă.

20’ Voi adresa elevilor intrebari care vor


conduce spre completarea ,, ciorchinelui’’
Elevii enumeră cauzele conversația observa-
Ce acțiuni cauzează poluarea apei ? poluării apei, a solului și metoda frontal rea
Ce acțiuni cauzează poluarea solului? aerului. ciorchinelui sistemati-
Ce acțiuni cauzează poluarea aerului? că
O2 Voi completa la tablă ciorchinele. calculator
video-
Elevii noteaza schema pe proiector
caiet.

Voi prezenta elevilor un film în care sunt Elevii vor descoperi


O3 prezentate modalități concrete de reducere a modalităţile concrete de observația
poluării. reducere a poluării. conversația
. explicația

8. Asigurarea Voi propune elevilor să rezolve următorul


feedback- O4 exercițiu: exercițiul fișă în aprecieri
ului Imaginează-ți că, pentru o zi , ești primar în Fiecare pereche propune perechi verbale
5’ localitatea ta. Propune minim trei măsuri propriile măsuri de
urgente pentru asigurarea curățeniei și înfrumusețare a
înfrumusețarea localității. localității.
Elevii vor lucra în perechi, pe fișe.
Voi solicita elevilor să citescă propunerile
făcute.
9. Evaluarea Voi solicita elevilor să realizeze un pliant în
performanţe- care să scrie câte un îndemn pentru protejarea Elevii realizează pliantul. munca
lor O5 apei, a solului și a aerului. Pe fiecare pagină a independen- pliante indivi- aprecieri
5’ pliantului vor scrie câte un îndemn și vor tă dual verbale
desena imagini sugestive.

Pliantele vor fi expuse pentru a fi citite de


colegi și de părinți.
Voi aprecia modul de realizare al pliantelor,
precum și întreaga activitate a elevilor
desfășurată pe tot parcursul lecției.
10. Intensificarea Elevii vor fi îndrumaţi să participe la cât mai
retenţiei și multe acțiuni de protejare a mediului. Elevii ascultă.. conversaţia frontal
asigurarea Vor primi ca temă pentru acasă să învețe
tranferului lecția.
1’
PROIECT DIDACTIC
CLASA: I + A IV A
DATA:
ÎNVĂȚĂTOR:
CLASA I CLASA A -IV-A
Aria curriculară: Limba si comunicare Aria curriculară: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: ,,In familie” Disciplina: Matematică
Titlul lectiei : ,,Am învățat”- Sunetele și literele de tipar si de mănă: Unitatea de învățare: ,,File de istorie”
a, A, m, M, e, E, i, I, n, N, o, O, u, U, , ă, Ă Titlul lecției: ,,Înmulţirea cu 10, 100,1000”
Tipul lecției: De recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor
Tipul lecției: De recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor
Forma de realizare: Activitate integrată Forma de realizare: Activitate integrată

Discipline integrate: CLR, MEM DP , AVAP, Discipline integrate: MEM, C.L.R. DP, A.V.A.P
Competențe generale: Competente generale:
-Verificarea cunoştinţelor despre sunete/litere invatate, funcţia acestora
în compunerea cuvintelor şi a propoziţiilor. - Recapitularea si consolidarea algoritmului de calcul a
-Consolidarea deprinderilor de scriere a literelor învăţate înmulţirii cu 10 ,100 sau 1000 şi aplicarea lui în situaţii
( izolat, în silabe, în cuvinte şi în propoziţii).
problematice diferite.

-Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă.

Competenţe specifice integrate: Competenţe specifice integrate:


Comunicare în limba română: Matematică
-Recunoasterea cu uşurinţă a literelor învăţate anterior. - Recunoaşterea contextelor care presupun efectuarea unor
-Realizarea corespondenţei dintre litera de mână şi cea de tipar. înmulţiri cu 10, 100, 1 000
--Scrierea literelor de mână; -Recunoaşterea produselor unor înmulțiri, în care unul din
-Identificarea , citirea si scrierea corectă a silabelor care conţin sunetele factori este 10 , 100 sau 1000
învăţate. -Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri
-Despartirea corectă în silabe şi numărarea silabelor dintr-un cuvânt. matematice în rezolvarea exercitiilor
-Pronuntarea si scrierea corectă a sunetelor/literelor si silabelor care -Identificarea unor relaţii/ regularităţi din mediul apropiat
formează cuvintele. -Utilizarea numerelor în calcule
-Alcatuirea cuvintelor noi cu literele învăţate şi introducerea lor în Comunicare în limba română
propoziţii. - Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale,
-Ordonarea cuvintelor într-o propoziţie. în contexte de comunicare cunoscute ;
- Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de - Formularea si exprimarea de enunţuri proprii în contexte
mână; diferite de comunicare.
-– Scrierea corectă, lizibilă și caligrafică a cuvintelor și propozițiilor , Dezvoltarea personală:
respectând spațiile. - Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj
-Copiere, transcriere, dictare de litere, silabe, cuvinte, propoziții. verbal si nonverbal .
Matematică şi explorarea mediului - Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte
-Numararea corecta in concentrul 0-10 a sunetelor/silabelor/cuvintelor variate.
Dezvoltarea personală: Arte vizuale şi abilităţi practice
- Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj verbal si - Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje
nonverbal . artistice simple, exprimate vizual;
- Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate. - Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de
Arte vizuale şi abilităţi practice: vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală,
-Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu exprimat verbală,
printr- o varietate de forme artistice.

Obiective operaționale: Obiective operaţionale :


Comunicare în limba română - să utilizeze terminologia specifică matematicii;
-să recunoască literele învăţate de tipar şi de mână si sa realizeze – să rezolve independent exerciţii şi probleme ce conţin
corespondenţa dintre litera de mână şi cea de tipar; termeni specifici, demonstrând cunoaşterea lor;
-să citească si sa scrie, în ritm propriu şi conştient, silabe, cuvinte şi să aplice în exerciţii şi probleme proprietăţile înmulţirii;
propoziţii cu literele învăţate; – să deducă prin analogie regula pentru înmulţirea cu10. 100,
-să transcrie corect silabe, cuvinte şi propoziţii cu literele învăţate, 1000;
-să desparta cuvântul in silabe, – să aplice algoritmii de calcul corespunzători înmulţirii cu
- să scrie corect după dictare litere, silabe, cuvinte şi propoziţii cu 10 ,100 si 1000 în rezolvarea unor exerciţii şi probleme;
literele învăţate. – să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în
- sa participe cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare; rezolvarea exercitiilor
Matematică şi explorarea mediului – să aplice cunoştinţele de la alte discipline în realizarea
-sa numere in concentrul 0-10; sarcinilor de lucru;
Dezvoltarea personală sa transforme adunarea repetata in inmultire si invers
- să manifeste interes pentru realizarea corectă a diferitelor sarcini ce le Comunicare în limba română
vor primi pe parcursul lecţiei; -sa participe cu interes la dialoguri, în diferite contexte de
Arte vizuale şi abilităţi practice comunicare;
-să citească corect, conştient enunţurile exerciţiilor şi
problemelor propuse ;
-să noteze rezolvarea, aşezând corect în pagina caietului;
Dezvoltarea personală:
– sa participe cu interes la lectie ;
– sa adopte o pozitie corecta in banca .
Arte vizuale şi abilităţi practice
-sa participe la rezolvarea sarcinilor de lucru în care sa
asocieze elemente de exprimare vizuală, , verbală;

RESURSE: RESURSE:
A.Bibliografice: A.Bibliografice:
1.oficiale: 1.oficiale:
Programa școlară pentru disciplina ,,Comunicare în limba română” „Programa aprobată prin ordinul ministrului Nr.
aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013 5003/02.12.2014;
2.metodico-didactice: :,,Metodica predării limbii şi literaturii în 2.metodico-didactice: Magdaș, I., (2014), ,,Didactica
învăţământul primar”,Mariana Norel, Braşov,2010 matematicii pentru învățământul primar și preșcolar, ediția
B.Metodologice: a II a ,Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca
1.strategia didactică: inductivă, algoritmică; B.Metodologice:
2.metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia 1.strategia didactică: activ-participativă
dirijată , exerciţiul, munca independentă, învăţarea în cooperare,
2.metode şi procedee: : exerciţiul, explicaţia, conversaţia,
jocul didactic.
3.forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală; problematizarea, jocul didactic, învățarea prin analogie
4 . forme de evaluare:individual şi frontal
3.forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală;
5.mijloace de învăţământ: instrumente de scris, tablă, fişe de lucru,
4 . forme de evaluare:individual şi frontal
calculator,
5.mijloace de învăţământ: , manual, caiet ,tablă, fişe de
C. Temporale: 45 minute (35 min. activitatea de învățare + 10 min. lucru, calculator
activități recreative C. Temporale: 45 minute

Conținutul instructiv educativ


ETAPELE CLASA I METODE SI FORME DE CLASA A IV A
LECTIEI PROCEDEE EVALUARE
1.Moment Activitate directă Conversaţia Observarea Activitate directă
organizatoric Se asigură condițiile necesare sistematica Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări
1 minut bunei desfășurări a activității si a activității si pregătirea materialelor.
distribuirea materialelor.

2.Verificarea Activitate directă conversația Apreciere Activitate independentă


cantitativă şi Voi verifica tema scrisă.Voi face Explicaţia verbală a Fiecare elev realizeaza cu colegul de banca
calitativă a comentariile necesare si voi răspunsurilor autoevaluarea reciproca a temei de acasa prin
temei pentru corecta greşelile . verificarea rezultatului .
acasă
4 minute

3. Captarea Activitate directă Conversaţia Observarea Activitate independenta


atenției Prezint elevilor plansa care sistematica Pe flanelograf sunt afisate plansele care contin
2 minute
contine toate literele (mari și mici) termenii inmultirii.Elevii privesc materialul si
învățate. Elevii privesc materialul au sarcina de a repeta in gand definitiile
și sunt atenți pentru a recunoaște pentru a sti să răspundă la intrebari.
literele respective.
4.Anunțarea Activitate directă Conversaţia Activitate directă
temei , a Voi anunta elevii că scopul lectiei Astăzi,la ora de matematica ,dupaăcum ați
obiectivelor noastre este acela de a ne reaminti observat din fisa pe care ati primit-o pe
si motivarea literele pe care le-am învăţat până banca ,vom continua cu exercitii care ne vor
pentru acum, vom citi si vom scrie litere, consolida cunoștintele despre înmulțirea
învăṭare silabe, cuvinte Vom lucra pe grupe numerelor cand unul din factori este 10,100
2 minute şi ne vom evalua singuri lucrările sau 1000.
noastre dar şi pe ale colegilor. Scriu titlul pe table si elevii scriu pe caiete
-Astăzi, la ora de comunicare în ,,Inmultirea cu 10,100,1000”
limba română vom face exerciţii
diverse, folosindu-ne de aceste
litere.
5.Dirijarea Activitate directă Exerciţiul Activitate independenta
invațării/consoli Pornind de la prezentarea plansei Elevii primesc sarcina să rezolve :
-darea formulez cerinţa ca elevii să Exercitiul 1 a si b de pe fișa de lucru,după
cunoștintelor realizeze corespondenţa între literă care sa prcizeze algoritmul de rezolvare.Elevii
11 minute şi imagine/cuvânt care începe cu vor lucra 2 cate 2 în fiecare banca si se vor
sunetul corespunzător. Elevii le Apreciere consulta asupra rezultatului.
recunosc şi fac corespondenţa între Conversaţia verbală a Elevii care termină mai repede vor rezolva și
acestea: răspunsurilor Exercitiul nr 3 de pe fisa de lucru
a → albină
m → măr
n → nor
i → inel
e → elefant Munca
u → unu independentă
Le cer să despartă cuvintele in
silabe si sa le numere.
Exerciţiu de destindere:”Sus
mâinile/ Bateţi palmele/ Se-
nvârtesc moriştile/...”
-Se fac exerciţii pentru încălzirea Problematizarea
muşchilor mici ai mâinii . Activitate directă
-solicit elevilor să adopte poziţia Elevii vor da răspunsuri pentru:
corectă pentru scris: corpul, caietul, Numerele care se inmultesc se numesc..........
instrumentul de scris, distanţa corp Rezultatul înmulțirii se numește ...................
bancă. -Ce factor aţi întâlnit mai des în înmulţirile din
acest exercitiu?
-Se citesc câteva înmulţiri cu 10 din temă.
Activitate independentă Elevii precizează regula algoritmului de
Fiecare elev va avea pe bancă înmulţire cu 10 şi aceasta se repeta:
caietul tip I .Vor deschide caietul „Pentru a obţine rezultatul înmulţirii
şi vor citi litera, individual.Ei unui număr cu 10, se adaugă la dreapta
trebuie sa realizeze corespondența acelui număr un zero.”
dintre litera de tipar și litera de Propun spre rezolvare orală alte înmulţiri
mână si sa scrie litera cu 10, de tipul:
corespunzătoare de mână: - Află produsul numerelor …5 şi 10;
ă Ă ,n N,m M,o O - Află înzecitul lui …8..
- Află numărul de 10 ori mai mare decât
…7.
„Pentru a obţine rezultatul înmulţirii unui
număr cu 100, se adaugă la dreapta acelui
număr două zerouri.”
Se rezolvă oral câteva exerciţii de înmulţire
cu 100.
Verific impreuna cu elevii corectitudinea
rezultatelor.
6.Obtinerea Activitate directă Conversatie Activitate independenta
performantelor Voi întreba elevii de câte feluri sunt Observarea Elevii vor rezolva Exercitiul nr 4 respectand
literele și când scriem cu fiecare fel sistematica cerintele.
9 minute . Exercitiul Voi trece pe la fiecare elev si voi da indicatii cu
Voi cere sa dea exemple. glas scazut, voi corecta unde este cazul .
Activitate independenta Autoevaluare Activitate directă
Elevii vor transcrie pe caiet Explicatia Voi chema 1-2 elevi la tabla sa rezolve si sa
cuvintele din coloana indicate: /explice modul de lucru. Ceilalti elevi vor
unu, Manu corecta rezultatele unde este cazul.
Cine termină mai repede va lucra
pe fișa individuală cu transcrierea
cuvintelor:
nene, nume, ei

7. Asigurarea Activitate directă Activitate independentă


retentia si Voi numi 2-3 elevi care sa citeasca Elevii vor citi si transpune sub forma de
transferul de cea ce au scris/sa denumeasca Demonstratia exercitiu Problema de la finalul fisei.
cunostinte literele indicate de mine.
Activitate independenta Activitate directă
9 minute Elevii vor transcrie propozitiile de Fişe de Vor veni la tabla ,pe rand, 3 elevi care vor citi
pe fisa de lucru: evaluare si rezolva fiecare secvență din problemă.
Mai am o oaie. Maia e oaia mea. Exercitiul
Cei care termină mai repede
transcriu următoarele propoziții:
-E un ou nou?
-Nu.E o minune.
Activitati Elevii primesc câte o fișă de Munca
recreative lucru ,,Literele in ciorchine” si au independentă
numai sarcina sa coloreze fiecare litera cu
pentru clasa I o culoare la alegere.
AVAP
6 minute
Incheierea Se vor face aprecieri asupra Conversaţia Se fac aprecieri asupra modului în care au
activitatii modului de desfăşurare a lecţiei şi lucrat elevii individual şi colectiv.
se va nota tema pentru acasă..
1 minut tema pentru acasă Exercitiul nr 2 de pe
fișa de evaluare.

Bibliografie
-Stoicescu,Daniela,Predarea Simultană-Modul de dezvoltare profesională a cadrelor didactice,Ministerul Educației și cercetării,Buc.,2005.
-Păunescu,M.,Utilizarea jocului didactic în cadrul lecțiilor de matematică la clasele l-lV în învăţământul cu predare simultană,Drobeta-Turnu
Severin,Ed.,Stef,2010.
-Izămșeanu,M.,Managementul clasei de elevi în condițiile învăţământului simultan,Drobeta -Turnu Severin,Ed.Irco Script,2011.
-Moldovan,I, Învățămant cu predare simultană între realitate și expectanță,Revista învățământul primar nr. 3,1993.
-Ionescu,M, Manegementul clasei.Un pas mai departe ..Învățarea pe bază de proiect, Ed.Humanitas,2003.
-Ilie ,Elena Lușa,Managementul clasei de elevi în condițile învățămantului simultan.
-Vasile,Popa, Aspecte ale eficientizării lecțiilor la clasele simultane.
-Tica,Nicoleta,Predarea simultană la ciclul primar.Îndrumător practic(ediția a doua),Ed. All,2000.

S-ar putea să vă placă și