Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul Național

Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași


Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași
Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Profesor coordonator: Tătărușanu Florin

Profesor metodist: Chiorescu Daniela

Profesor învățământ preșcolar: Serdenciuc Angelica/ Plămădeală Paula

Elev practicant: Parasca Narcis

1
Clasa elevului practicant: a XI-a

Data: 01.02.2024
Grădinița: Grădinița cu program prelungit nr.26, Iași
Grupa: mare A
Tema anuală: Cum este și va fi aici pe Pământ?
Tema săptămânii: Viețuitoarele pământului-„Călătorie în jurul lumii”
Domeniul experențial: Științe
Categoria de activitate: activitate matematică
Tipul activității: consolidare
Mijloc de realizare: joc logic
Tema: atribute ale pieselor geometrice; deducția logică
Subiectul: Biblioteca
Scopul activității: consolidarea capacității de a descrie pieselor geometrice ale trusei Dienes, stabilind atributele acestora
(formă, mărime, culoare, grosime); formarea unor deprinderi de comportare civilizată..
Obiective operaționale:

O1. să precizeze forma, mărimea și grosimea și culoarea unei piese din trusa Dienes;

O2. să identifice deosebirile, atunci când e cazul;

O3. să utilizeze un limbaj matematic adecvat;


2
O4. să respecte regulile jocului.

Strategia didactică: mixtă

a) Metode si procedee: conversația, observația, explicația, exercițiul, elemente de problematizare;

b) Mijloace de învățămănt: trusa Dienes, raftul pentru așezat cărți, cărți cu povești;

c) Forme de organizare: frontal, individual;

Resurse temporale: 25-30 minute;

Sarcina didactică: descrierea pieselor geometrice, precizând cele patru atribute (formă, mărime, culoare și grosime);
Regulile jocului:

- câte un copil va merge la bibliotecă să împrumute (să aleagă) o carte (piesă geometrică) de forma , mărimea, culoarea
și grosimea dorită;

- la rugămintea bibliotecarei, copilul descrie cartea primită;

- copilul cere o carte anume, descriind-o;

- la sesizarea unei eventuale greșeli, un alt copil va descrie corect cartea, corectând greșeala.

Elemente de joc: mânuirea materialului, drumul la bibliotecă, aplauze.

3
SCENARIUL DIDACTIC

Strategia didactică
Secvențele Ob.
Demersul instructiv-educativ Evaluarea
activităţii Metode şi Mijloace Forme de
op.
didactice organizare
procedee
Pregătirea şi asigurarea unui climat propice
1. Moment or-
desfăşurării activităţii prin aerisirea sălii de grupă,
ganizatoric aşezarea scăunelelor în formă de semicerc, pregătirea
materialului didactic demonstrativ.
2.Introducere Se va realiza printr-o scurtă conversație despre Conversaţia Frontal
în activitate bibliotecă, despre cum se împrumută cărțile și cum trebuie
să se comporte copiii la bibliotecă.

3.Anunţarea Se va anunţa subiectul activităţii: titlul jocului logic, Explicația Frontal


temei şi scopul acestuia şi obiectivele în termeni accesibili copiilor.
precizarea Voi preciza că vom desfașura un joc logico- matematic
obiectivelor care se numește: ,Biblioteca”.
În acest joc copiii vor recunoaște și vor stabili atributele
pieselor geometrice (forma, mărimea, culoarea și
grosimea).

Le voi prezenta copiilor dulapul cu cărți, pe rafturi


4. Dirijarea Piesele trusei
aflându-se piesele trusei Dienes. Voi purta o scurtă
învăţării Dienes
O1 conversație cu aceștia despre însușirile pieselor care se

4
-Intuirea află pe rafturile dulapului și despre modul civilizat de Conversația Frontal
materialului comportare într-o bibliotecă.
O2 - Ce formă au piesele geometrice? (disc, pătrat, triunghi, Explicația Individual
O3 dreptunghi).
- Ce culoare au ? ( roșie, galbenă și albastră) Demonstrația
O4 - Cum sunt ca mărime? ( mici și mari). Exerciţiul
-Ce grosime au piesle geometrice? (subțiri și groase).

-Explicarea şi Voi explica modul în care se va desfașura jocul.


demonstrarea Copilul numit va veni la bibliotecă unde se află cărțile.
regulilor Atunci când ajunge, trebuie să salute și să ceara politicos
jocului permisiunea pentru a împrumuta cartea dorită de pe raft.
După ce alege cartea, copilul descrie piesa geometrică
pentru ca bibliotecara (elevul practicant) să noteze în
-Executarea registru.
jocului de
Jocul de probă se execută în scopul verificării înțelegerii -capacitatea de a
probă regulilor și sarcinilor didactice de către toți copiii. Se descrie piesele
execută jocul de probă de către un copil. geometrice
-Desfășura-rea
propriu-zisă a Rând pe rând, copiii vor răspunde invitației de a veni la
jocului bibliotecă. Ei vor cere să inprumute o carte. Vor saluta la
intrare și se vor adresa politicos. Vor descrie piesa aleasă Frontal
de pe raft, precizând atributele acesteia, pentru a fi trecută
în registrul bibliotecii. Conversația Individual
Exemplu: Mi-am ales o carte în formă de triunghi, mare, Explicația
groasă și de culoare albastră.
Copiii aplaudă răspunsurile corecte. Exerciţiul
Eventualele greșeli vor fi semnalate și corectate.

5
5.Obţinerea O1 Piesele trusei Frontal
Rolul bibliotecarului este luat, pe rând, de către mai
performan-ţei Dienes
mulți copii. Copilul invitat la bibliotecă acum va cere Explicaţia -capacitatea de a
individual
-Complicarea acestuia să înprumute o anume carte cu specificația ce preciza atributele
O2
jocului poveste este scrisă în acea carte, pe lângă precizarea Exerciţiul pieselor
O3 formei, mărimii, grosimii și culorii piesei: Bună ziua! Vă geometrice
O4 rog să-mi împrumutati o carte în formă de pătrat, mare,
subțire și de culoare roșie. Este Povestea animalelor
sălbatice.
Bibliotecarul alege și aduce cartea dorită, apoi notează
în registru repetând atributele piesei respective.

6.Încheierea - Se fixează titlul jocului. Frontal -participarea


activităţii -Se fac aprecieri generale şi individuale asupra participării activă a copiilor
şi comportării copiilor la activitate. Conversația Individual

S-ar putea să vă placă și