Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:

EDUCATOR :ROTARU CRISTINA

UNITATEA SCOLARA : GRADINITA CU PP ARIEL PLOIESTI

GRUPA: MIJLOCIE

TEMA ANUALĂ  DE STUDIU: ,,CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?’’


TEMA SӐPTӐMÂNII: ,,CULORILE TOAMNEI’’
DOMENIUL : LIMBA SI COMUNICARE
FORMA DE REALIZARE: LECTURA DUPA IMAGINI
TEMA ACTIVITĂŢII :,, SFARSIT DE TOAMNA’’
TIPUL ACTIVITATII: CONSOLIDARE DE CUNOSTINTE ,PRICEPERI SI
DEPRINDERI
SCOPUL ACTIVITATII:Consolidarea deprinderii de a se exprima corect din
punct de vedere gramatical,de a se exprima in mod cursiv prin activizarea
vocabularului , valorifind cunostinte privitoare la anotimpul toamna;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-sa enumere cel putin doua elemente componente ale imaginii( copii , copaci, flori),
facand apel la tabloul prezentat;
-sa descrie in cuvinte proprii actiunile sugerate de imagine ,urmandmodelul
educatoarei;
-sa redea continutul tabloului sub forma unei povestiri ,pe baza sintezei finale
realizata de catre educatoare si urmand modelul dat de aceasta ;
-sa deduca denumirea tabloului lecturat ,cuajutorul educatoarei;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicatia, exerciţiul,
problematizarea ,povestirea;
MATERIAL DIDACTIC: plansa cuimagini reprezentand aspecte de toamna, Zana
Toamna, papusa , cartoane colorata,jetoane cu elemente specifice toamnei;;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 20min
Bibliografie:
 Metodica predarii activitatilor manual in gradinita de copiii,Ed.Didactica si
Pedagogica,Bucuresti,2007

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Continut Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Asigurarea conditiilor optime pentru Observarea
Moment desfăşurarea în bune condiţii a activităţii: comporta
organizatoric Aerisirea saliide grupa,asezarea scaunelor in mentului
semicerc,pregatirea materialelor copiilor
necesare ,introducerea ordonata a copiilor in
sala de grupa .
2. Se prezinta copiilor ,subforma uneisurprize ,
Captarea ZanaToamna. Aceasta este imbracata cu o Explicatia Observarea
atenţiei rochie avandin ea toate culorile specifice Frontal comportam
anotimpului Toamna. Tablou entului
,,Cine credeti ca este musafirul ,,sfarsit de copiilor
nostru?’’( ZanaToamna) toamna’’
,,De unde stiti acest lucru?’’( rochiazaneiare Papusa
pe ea culorile) ZanaToamna
,,Care sunt culorile anotimpului
toamna?’’(rosu,galben, maro,portocaliu)
3. Copiilor le este anuntata tema de Conversatia
Anunţarea discutie:Astazi , impreuna cu Zana Toamna , Frontal
temei vom,,citi’’ un tablou pe care l a adus pentru a
vedea cat de frumos stiti sa vorbiti si daca
recunoasteti toate culorile specifice
anotimpului toamna ‘’
Se prezinta copiilor tabloul ,,Sfarsit de
toamna’’
4. Stabilirea loculuisi a timpului actiunii din Observarea
Dirijarea tablou. Explicatia gradului de
învăţării ,,Ce vedeti in tablou?’’(copii,copaci ,frunze intelegere
uscate) Conversatia a sarcinii.
,,Care sunt culorile dcinimagine?’’(maro,
rosu,galben,portocaliu) Observatia
,, Ce reprezinta aceste culori?’’
,, Care anotimpcredeti ca este prezentat in Problematizarea
imaginea din tablou?’’(toamna)
,,Unde se afla copiii?’’(intr o gradina)
,, Cati copii verdetiin imagine?’’(3 copii)
Dupa stabilirea acestor aspecte se trece la Frontal Apreciere
intuirea elementelor din planul central al verbalesi
imaginii . Individual nonverbale
-ce fac copiii din imagine? (aduna frunze
uscate) Plansa
-de ce credeti ca fac acest lucru?( le folosesc
pentru a se juca)
-ce culori vedeti in jurul lor?
(galben,maro,portocaliu)

Sinteza partiala
Cei trei copii sunt prieteni care iubesc natura
si anotimpultoamna. Ei au venit in gradina
sistrang frunzele uscate..in jurullor culorile
toamnei sunt :galben, maro,rosu,portocaliu.
Se trece la intuirea planului al doilea al
tabloului.
-ce culeg copiii din curte?(frunze uscate si
flori de toamna)
-cum sunt fetele copiilor?( sunt vesele)
-cum se numesc florilepe care le vedetiin
tablou?(crizantema,dalia ,tufanele)
Se analizeaza planulindepartat altabloului.
-ce culori se vad in departare?
(albastru ,negru,galben)
-de unde vine culoarea galben?( de lasoare)
-de unde vine culoarea albastra?( cerule
albastru)
-de unde vine culoarea neagra?( de lapasarile
de pe cer)
-ce fac pasarile?(pleacain tarile calde)

5. Fiecare copil primeste un carton Problematizarea Evaluare


Obtinerea colorat(rosu,galben,maro,portocaliu). Se va Conversatia practica
performantei desfasura jocul:,,ghiceste culoarea!’’ Exercitiul
si asigurarea Educatoarea va denumi unelement de pe Povestirea Evaluarea
feed-backului tablou,iar copiii vor ridica cartonul potrivit Individual modului de
acestiua (soare-carton galben). Unul dintre Cartoane exprimare
copii va formula o propozitie despre colorate in
elementul precizat ,indicand si starea Tablou propozitii
emotionala data de culoarea respectiva. Jocul logice
se repeta pana cand sunt precizate toate Aprecieri
culorile din tablou. verbale
Sinteza finala
Educatoarea va prezenta sub forma unei
povestiri sinteza tabloului. Se va repeta
povestirea de catre un copil pentru Zana
Toamna , iar ceilalti vor imita actiunile
copiilor din tablou.
In incheierea activitatii vor fi facute aprecieri Conversatia Aprecieri
6. asupra modului de realizare asarcinilor ,a Frontal generale si
Încheierea comportamentului copiilor si vor fi distribuite individuale.
activităţii recompense. Aplauze

S-ar putea să vă placă și