Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Grupa: Mică - Ștrumfii


Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ,,Toamna cea bogată”
Tema săptămânii: ”Flori de toamnă”
Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și comunicare
Categoria de activitate: Activitate de educare a limbajului
Titlul activităţii: ,,Din grădină am cules ...”
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activității: consolidare
Scopul: Consolidarea capacității de a pronunța corect cuvinte specifice temei abordate (flori de toamnă / culori) și de a formula
propoziții cu acestea.
Obiective operaționale:
O1- Să denumească florile observate în machetă;
O2- Să pronunțe corect denumirile florilor de toamnă și culorilor descoperite;
O3- Să utilizeze formula specifică jocului ”Din grădină am cules …” urmată de specificarea florii culese și a culorii acesteia);
O4- Să respecte ordinea cuvintelor în timpul jocului;
O5- Să formuleze propoziții enunțiative utilizând cuvintele ilustrate cu ajutorul machetei;
Sarcina didactică: pronunțarea corectă a cuvintelor, utilizarea formulei ”Din grădină am cules …” urmată de cuvintele ilustrate si
alcătuirea de propoziții enunțiative cu acestea.
Regulile jocului: Copiii sunt așezați în semicerc. Începând din partea stângă a semicercului, câte un copil vine pe rând în față și ”se
plimbă” prin grădina cu flori de toamnă a lui Brumărel. Denumește o floare observată în machetă, pronunță corect denumirea acesteia
și culoarea, apoi alcătuiește propoziția specifică jocului: ”Din grădină am cules o crizantemă galbenă.”. Următorul copil repetă pașii
făcuți de primul. Complicarea jocului constă în repetarea pașilor deja știuți, doar că, de această data, propoziția ”Din grădină am cules
…” va include și formularea ”și am dăruit-o lui …”. Fiecare preșcolar care urmează spune toată propoziția și adaugă de fiecare dată
”și am dăruit-o lui …”. Jocul continuă până când toți copiii au participat la alcătuirea propoziției. De exemplu: ”Din grădină am cules
o crizantemă galbenă și am dăruit-o lui Luca / Dariei”.
Elemente de joc: plimbarea în grădina lui Brumărel, culesul florii, aplauze;
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, jocul
Mijloace de învățământ: machetă (decor) în care sunt reprezentate flori de toamnă din hârtie, de diferite culori, jardiniere, flori
naturale;
Forma de organizare: frontal;
Durata: 15 minute
Desfăşurarea activităţii:

Secvențele Conținutul instructiv- educativ Strategia didactică Evaluare


activității
Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare

1.Moment Se asigură condițiile optime Exercițiul Flori de Frontal Capacitatea


organizatoric desfășurării activității instructiv – toamnă din copiilor de a
educative: hârtie, de intra organizat
diferite în grupă.
-aerisirea sălii de grupă; culori,
-aşezarea scăunelelor în semicerc; jardiniere,
flori naturale.
-pregătirea materialului didactic în
faţa grupei;

-intrarea organizată a copiilor în sala


de grupă.

2. Captarea Se va realiza cu ajutorul cărții ”O zi la Conversația Cartea ”O zi Frontal Capacitatea


atenției grădiniță cu Brumărel” în care sunt la grădiniță copiilor de a
descrise regulile jocului. cu răspunde la
Brumărel”; întrebări.
-Ce vedem în această imagine? flori de
(Brumărel care participă la o activitate toamnă din
alături de colegii lui.) hârtie, de
-Ce am pregătit pe perete? (machetă diferite
decor cu flori de toamnă din hârtie/ culori,
naturale de diferite culori) jardiniere,
flori naturale.
-Ce mai vedeți în fața voastră (Pe
Brumărel în grădina lui cu flori)

3. Anunțarea Voi anunța copiii că astăzi, cu aceste Explicaţia Frontal Capacitatea


temei și a materiale, vom juca jocul ”În grădina copiilor de a
obiectivelor lui Brumărel”, joc în care ne vom juca asculta
cu termeni specifici temei săptămânii explicaţiile
(”Flori de toamnă”) educatorului.

4. Dirijarea a)Explicarea și demonstrarea Explicația Flori de Frontal Capacitatea


învățării jocului. toamnă din copiilor de a
Demonstraţia hârtie, de asculta sarcinile
Voi explica şi demonstra modul de diferite şi regulile
desfăşurare a jocului, precizând culori, jocului.
sarcinile şi regulile lui: Copiii sunt jardiniere,
așezați în semicerc. Începând din flori naturale.
partea stângă a semicercului, câte un
copil vine pe rând în față și ”se
plimbă” prin grădina cu flori de
toamnă a lui Brumărel. Denumește o
floare observată în machetă, pronunță
corect denumirea acesteia și culoarea,
apoi alcătuiește propoziția specifică
jocului: ”Din grădină am cules o
crizantemă galbenă”. Următorul copil
repetă pașii făcuți de primul.
b)Executarea jocului de probă:

Se execută jocul de probă cu un copil.


Jocul de probă se desfășoară cu
materialele deja intuite.
Flori de
toamnă din
hârtie, de Capacitatea
diferite copiilor de a
culori, realiza frontal
Exercițiul jardiniere, Frontal sarcinile jocului
flori naturale. de probă.
c)Executarea propriu-zisă a jocului: Explicația

Se trece la desfășurarea propriu-zisă a


jocului. Copiii urmează regulile trasate Machetă
de la început. Se urmărește: (decor)
respectarea regulilor de joc,
pronunțarea corectă a cuvintelor, Capacitatea
utilizarea formulei specifice jocului copiilor de a
(”Din grădină am cules ...”) pronunța corect
cuvintele.

Jocul Frontal

Exercițiul
5. Asigurarea d) Complicarea jocului Conversaţia Flori de Frontal Capacitatea
retenţiei şi a toamnă din preșcolarilor de
transferului Complicarea jocului constă în Explicația hârtie, de a alcătui
repetarea pașilor deja știuți, doar că de diferite propoziții.
această dată propoziția ”Din grădină Exercițiul
culori,
am cules …” va include și formularea jardiniere,
”și am dăruit-o lui …”. Fiecare flori naturale.
preșcolar care urmează spune toată
propoziția și adaugă de fiecare dată ”și
am dăruit-o lui …”. Jocul continuă
până când toți copiii au participat la
alcătuirea propoziției. De exemplu:
”Din grădină am cules o crizantemă
galbenă și am dăruit-o lui Luca /
Dariei”.

6. Încheierea a) Aprecieri Conversația Frontal Capacitatea


activității copiilor de a
Voi face aprecieri generale asupra răspunde la
modului în care preșcolarii au întrebări.
desfășurat jocul.

b) Fixarea temei

-Ce joc am jucat astăzi?

OBSERVAȚIE: Florile din machetă vor reprezenta crizanteme de diferite culori : alb, roșu, galben, portocaliu, mov, etc.

S-ar putea să vă placă și