Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data : 17.10.2008
Grupa: mijlocie
Educatoarea : TRIFOI DALIA
Activitatea : Activitate didactică de dimineaţă, pe arii de stimulare
Tipul de activitate : de consolidare, de verificare
Arii de stimulare : 1. Artă
2. Constructii
3.Intalnirea de dimineata
Tema : 1. „Colorăm imagini cu aspecte de toamnă”
„Modelam frunza”
2. „Copaci din betisoare”
3. La alegera copiilor
Forma de realizare : pe grupuri, individual
Obiective operaţionale : - să coloreze corect imagini cu aspecte de toamnă ;
- să aşeze betisoarele pentru a obtine un trunchi si coroana unui copac;
- să modeleze palstilina prin aplatizare pentru obtinerea unei frunze ;
Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, instructajul ;
Material didactic - distributiv : hârtie, creioane colorate, plastilina, plansete, frunze naturale, betisoare.

Durata : 25 -30 minute


Material bibliografic : Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii ; Bucureşti
2000.

1
Momentul Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi Material Evaluare
didactic procedee didactic

1. Momentul Pentru buna desfăşurare a activităţii voi asigura Copiii intră ordonat în sala - instructajul
organizatoric următoarele : de grupă şi salută .
- aerisirea sălii de grupă ;
- aranjarea mobilierului pe sectoare ;
- pregătirea materialului ;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă ;
Salutul.

Intalnirea de Ziua va debuta cu Întâlnirea de dimineaţă. Se aseaza la locul satbilit Conversatia


dimineata Copiii se vor aşeza în cerc împreună cu educatoarea pentru intalnirea de
pentru a-şi saluta colegii. Fiecare copil va avea în dimineata, discuta,se saluta
piept o frunză
(ruginie, verde, maro, galbenă, roşiatică). Pentru a-şi
aminti culorile frunzelor în diferite anotimpuri, copiii
vor folosi salutul:
Sal -Bună dimineaţa frunză ruginie, (maro, galbenă,
etc.). După ce ne vom saluta vom cânta împreună un
cântec de toamnă la alegerea copiilor. Vom alege un
presedinte care va conduce discutia.
2.Desfăşurarea
activităţii. - conversaţia
Introducerea În introducere vom purta o conversaţie :
în activitate - Astăzi, v-am pregătit mai multe sectoare, iar
sarcinile pe care le veţi primi au legătură cu
anotimpul în care ne aflăm şi despre care noi
am învăţat multe lucruri.
- În ce anotimp ne aflăm ? - în anotimpul toamna.

Vom trece pe rând pe la fiecare sector şi vom intui - Copiii privesc cu atenţie -conversaţia Hârtie, creioane
materialele ce se află pe măsuţă , îndemnându-i pe materialele pregătite pe Observaţia. colorate
copii să-şi aleagă locul preferat de joacă . măsuţe. plastilina,

2
plansete, frunze
Intuirea - Cu materialele pe care vi le-am pregătit la fiecare naturale,
materialului sector ne vom juca. betisoare

Anunţarea Voi anunţa tema pentru fiecare sector : - Copiii ascultă.


temei 1. Colorăm imagini cu aspecte de toamnă.
2. „Modelam frunze”
3. „Copaci din betisoare”

Sector I -
Artă – „Colorăm imagini cu aspecte de toamnă” - Imagini de toamnă Conversaţia, Hârtie ,
- Ce avem desenat pe fişe ? - Culoarea galbenă, explicaţia creioane
- Ce culoare au frunzele copacilor toamna ? maro, portocaliu. colorate.
- Deci, cu ce culoare colorăm frunzele copacilor ? - Cu culoarea galbenă,
- Cu ce culoare colorăm trunchiul copacului ? maro, portocaliu, etc.
- Să aveţi grijă să folosiţi culori adecvate imaginilor - cu culoare maro
de toamnă şi sa nu depăşiţi conturul.

Modelaj – „ Frunza”
La acest sector ne vom juca cu plastilina. Aveti -
pregatita plastilina de culoare galbena, portocalie, Conversaţia,
maro, verde. Va veti alege ce culoare doriti, o veti - Copiii ascultă cu atenţie explicaţia, Plastilina maro,
framanta si o veti strange in palme. Forma obtinuta va indicaţiile educatoarei. demonstraţia galbena,
fi asezata pe planseta si o vom aplatiza. Dupa aceea cu portocalie,
o frunza naturala vom obtine nervurile prin presarea ei plansete,
pe plastilina. servetele,
frunze naturale.
Sector II.
Constructii – „Copaci din betisoare”
- La acest sector pe măsuţe am aşezat coşuleţe, iar în Conversaţia,
fiecare coşuleţ se află mai multe betisoare. Voi va explicaţia,
trebui să aranjaţi betisoarele astfel încât imaginea - Copiii ascultă cu atenţie demonstraţia Betisoare,
formată sa redea un copac cu trunchi si crengi. Veti indicaţiile educatoarei. coşuleţe.
descoperii ca asa vor arata copacii dupa ce le vor
cadea toate frunzele.

3
Momentul Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi Material Evaluare
didactic didactic
procedee

Executarea Le propun să-şi aleagă un sector unde să se joace. În


temelor de timp ce se joacă voi trece pe al fiecare sector pentru a Copiii se joacă la sectorul Exerciţiul, Hârtie, creioane Evaluare
către copii. verifica dacă îşi îndeplinesc sarcina sau dacă întâmpină dorit, respectând condiţiile explicaţia colorate, practică,
greutăţi în realizarea temei respective. Copiii au de joc şi îndeplinind sarcinile plastilina, chestionarea
posibilitatea să-şi aleagă şi alt sector dacă doresc, dar voi date. plansete, orală.
avea grijă ca mai întâi să finalizeze ceea ce au început. Betisoare
Indicaţiile le voi da folosind un ton adecvat pentru a nu coşuleţe.
deranja, iar la sectorul I voi scrie numele copiilor pe
lucrări.

3. Voi da semnalul de finalizare a temei şi strângerea Conversaţia Lucrările Aprecieri


Încheierea materialelor. Lucrările vor fi expuse. Voi face aprecieri Copiii îşi finalizează copiilor verbale
activităţii. individuale şi generale asupra modului cum au participat lucrările şi ajută la strângerea
la activitate şi asupra comportamentului în timpul materialelor.
activităţii.

4
5

S-ar putea să vă placă și