Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.11.2016
Grădinița romano-catolică „Sf. Tereza Verzeri”
GRUPA: Mijlocie “Strumfii”
EDUCATOARE: Oniga Oana Liliana
TEMA ANUALĂ: Cand/cum și de ce se întâmplă?
PROIECT TEMATIC: Roadele toamnei
TEMA: Flori de toamnă
SUBIECT: „Crizantemă, dragă floare”
Categoria de activitate: Activităţi liber alese; Jocuri şi activităţi distractive;
Categoria de activitate: Activitate pe domenii experienţiale
(activitate integrată: DLC + DOSC)
Tipul activităţii: fixare - consolidare
 Scopul: - Identificarea sunetelor care alcătuiesc cuvintele; Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea
de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;

Obiective operaţionale:
o Să despartă corect cuvinte în silabe;
o Să alcătuiască propoziții cu cuvintele date;
o Să asocieze numărul de frunze cu numărul de silabe ale unui cuvânt;
o Să deseneze elementele lipsă din rochița Zânei și a crizanttemei;
o Să coloreze florile folosind culorile adecvate
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, jocul, problematizarea;
 Materiale didactice: crizanteme; planşă, fișe de lucru, lipici, creioane colorate, siluete cu frunze;
Forma de evaluare: continuă – prin analiza răspunsurilor, observarea comportamentului, corectarea imediată a greşelilor;
Forma de organizare: frontală (cu scaunele aranjate în semicerc); individual (la măsuțe);
Durata: 30-35 de minute;
Material bibliografic:
 Curriculum pentru învăţământ preşcolar, 2008
 Magdalena Dumitrana – „Activităţile de cunoașterea mediului în grădiniţă”, Editura Compania, Bsucureşti, 2002;

DEMERS DIDACTIC
Etapele Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
activităţii
Metode şi Materiale
procedee didactice
Moment - Se asigruă condiţiile necesare pentru desfăşurarea
organizatoricoptimă a activităţii:
- sala aerisită;
- material didactic pregătit din timp;
- Se aşază scaunele în semicerc; măsuțele rămân
libere;
Captarea - un buchet de crizanteme – Zâna Toamnă a venit la
atenţiei noi cu un buchet de crizanteme colorate. De
asemenea, mi-a spus că în drum spre Țara Florilor s- Conversaţia Flori, planșă
a rătăcit și ne roagă să o ajutăm să parcurgă drumul
până la crizantemă și să ii decorăm rochița cu flori
de toamnă.
Anunţarea - Astăzi o vom ajuta pe zâna toamnă să ajungă în țara
temei şi a florilor ajutând-o să despartă corect cuvintele în Conversaţia
obiectivelor silabe, să lipească și să coloreze câteva din florile ei
preferate.
Desfăşurarea - Se prezintă planșa;
activităţii Indicatori: răspunsuri
- Se solicită copiilor să recunoască imaginile; Conversaţia planșă corecte la întrebări
- Se adresează întrebări referitoare la fiecare Explicaţia fișe de lucru Instrumente:
imagine în parte (formă, culoare, întrebuințare, aprecieri și încurajări
unde se petrece acționea etc.) Indicatori: despart
corect cuvinte în
silabe; asociază
- Despărțim în silabe cuvintele, lipind sub Conversaţia numărul silabelor cu
imaginea corespunzătoare tot atâtea frunze Explicaţia planșă cele al frunzelor
câte silabe sunt în cuvânt; Exerciţiul fișe de lucru Instrumente:
Jocul lipici, siluete cu aprecieri și încurajări
frunze;
Indicatori: realizarea
lucrării folosind
- Zâna Toamnă este foarte fericită pentru că a ajuns culorile potrivite și
cu bine la floarea care o va duce în țara florilor. conversaţia, completând părțile
Drept răsplată ne trimite un buchet de flori. Dar, explicaţia, lipsă ale florilor;
vai! Vântul care a suflat puternic a azvârlit culorile observaţia, Fișe de lucru, Instrumente:
și părți din crizanteme. Să le reparăm împreună! exerciţiul, creioane aprecieri şi aplauze
problematizarea, colorate
jocul

Încheierea - Se fac aprecieri la nivel de grup şi individual; Indicatori: salutul


activităţii - Se salută musafirul; Conversaţia musafirilor;
Explicația Instrumente:
aprecieri

S-ar putea să vă placă și