Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC GRUPA Juniorii: nivel 3-5 ANI -

Marul rumen si gustos, Cand,cum si de ce se


intampla?

PROIECT DIDACTIC

GRUPA Juniorii: nivel 3-5 ANI

TEMA DE STUDIU: ,,Cand,cum si de ce se intampla?”

TEMA PROIECTULUI: ,,Marul rumen si gustos”

TEMA ACTIVITATII ZILEI: „Compotul de mere””

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata ALA + ADE (DLC+ DOS)

ACTIVITATI DE INVATARE

ADP: Prezenta salutul, calendarul vremii, evenimentul zilei.

ALA:CENTRE DE INTERES

Biblioteca  : Consolidarea recitarii poeziei ”Fructele” de Florin Iordachescu

Arta: Coloram fructul preferat; modelam mere mari si mici;

Stiinta: Clasificam mere dupa culoare si marime.

ADE: ,, Compotul de mere” (DLC- joc didactic; DOS- activitate practica)

SCOPUL ACTIVITATII

*Formarea capacitatii de a raspunde in propozitii corect formulate la intrebari;

*Dezvoltarea capacitatii de a descrie imagini, obiecte;

*Valorificarea deprinderilor de lucru insusite prin realizarea unei activitati

gospodaresti: compotul.

OBIECTIVE OPERATIONALE

ALA:

Biblioteca:

* sa recite expresiv versurile;


Arta:

*sa coloreze fructul de toamna preferat cu culoarea lui naturala, respectand conturul dat,

-sa redea prin diferite tehnici de modelare a plastilinei, leguma preferata.

Stiinta:

 sa selecteze si  grupeze siluete de fructe dupa anumite criterii,


 sa verbalizeze actiunile, utilizand termenii limbajului matematic adecvati.

ADE:

DLC:  Joc didactic: ,, Spune ceva despre”

o sa formuleze raspunsuri in propozitii simple/dezvoltate corecte;

o sa participe la activitate atat in calitate de vorbitor, cat si de auditor.

DOS: Activitate gospodareasca;”Compotul de mere”

o sa se autoserveasca in situatii simple: imbracarea sortuletului, spalatul pe maini,


spalatul fructelor,
o sa participe la prepararea compotului;
o sa participe la curatarea locului de munca, asezarea  veselei necesare si a
servetelului;
o sa retina norme simple igienico-sanitare prin exersarea deprinderilor specifice
actiunilor.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, metoda explozia stelara, Procedeul


Cubului, Tehnica ghicitorilor, tehnica „stabilirii succesiunii evenimentelor”

Mijloace de invatamant

ALA: carti, reviste, foi, creioane, plansete, plastilina, siluete de legume, jetoane pentru jocul din
jumatate- intregul

ADE: Invitata noastra Doamna Toamna, cosulet cu mere naturale,jetoane cu fructe, lipici, cubul cu
imaginile fructelor de toamna, de vara, suport pentru afisarea lucrarilor.

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal

DURATA:o zi

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

o Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;


SCENARIUL ZILEI
ADP: Se face prezenta prin aplicarea pe panou a pozelor cu copiii prezenti.

Intalnirea de dimineata incepe cu salutul ,,Buna dimineata, mici gospodari”.

Se stabileste starea vremii zilei si operam caracteristicile acesteia la calendar.

Evenimentul zilei: este anuntatpsosirea Doamna Toamna care aduce un cosulet cu surprize


pentru copii. Doamna Toamna se prezinta copiilor si roaga copiii sa- i arate cat de multe lucruri stiu
ei despre marul rumen si gustos si alte fructe ce se coc in anotimpul toamna.

Copii sunt indrumati spre centrele pregatite pentru ei: biblioteca, stiinta, arta.

Copiii se grupeaza la centrele de activitate Biblioteca frontal pentru fixarea poeziei „Fructele”
(metoda explozia stelara), dupa care se impart in grupuri mici la Arta si Stiinta.

Se explica copiilor ce sarcini au de indeplinit in aceste centre, dupa care copiii vor lucra in grupuri
mici.

Tranzitie: Copiii vor intona cantecul prima strofa a cantecului ,, Toamna” pentru urmatoarea
activitate, ADE: DLC -jocul „Spune ce stii despre” cu trei variante care solicita formularea de
raspunsuri in propozitii corecte.

Se trece prin tranzitie -strofa a doua a cantecului Toamna”


si se deruleaza jocul didactic:”Spune ce stii despre.?”(„Reteta de compot”- scriere cu copiii de 5
ani), urmat de activitatea gospodareasca ”Compotul de mere”.

In incheierea activitatilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului si activitatii copiilor,


iar Doamna Toamna le va darui un cos cu legume din care vom pregati o salata. in saptamana
urmatoare

Se finalizeaza proiectul cu vizitarea expozitiei de lucrari ale copiilor realizate in perioada


desfasurarii proiectului.

EVENIMENT CONTINUT STRATEGII EVALUARE


STIINTIFIC
DIDACTIC DIDACTICE
1. Momentul -aerisirea salii de grupa
si asigurarea unui
organizatoric climat benefic pentru
desfasurarea activitatii;

-pregatirea centrelor si
a materialelor necesare
2. Captarea Sosirea Doamnei -explicatia;
atentiei Toamna( o mama
invitata costumata -conversatia;
adecvat) cu
cosuletul surpriza
(fructe naturale -frontal;
pentru compot,
legume si cuburi:
rosu cu imagini ale
fructelor de
toamna, galben cu
imagini ale fructelor
de vara)
3.Reactualizar Se trec in revista -org. frontala Observarea si aprecierea
ea cele trei centre si
cunostintelor ne grupam pentru -exercitiul recitarii comporta-mentului:
convorbire la expresive
1.-recita poezia respectand intonatia, ritmul, pauza;
Centrul metoda explozia stelara
,,Biblioteca” unde
copiii recita poezia 2.-alcatuieste propozitia raspuns corect exprimata;
„Fructele” de F. -org. lucrului in grup
Iordachescu mic pe centre 3.-intelege textul rememorat;

Se discuta -explicatia Observarea si aprecierea


continutul de idei al
poeziei: -exercitiul comporta-mentelor:

Toamna cea de -compara doua fructe si extrage diferenta de


roade plina – marime dintre ele;

CINE este plina de -clasifica varietati de fructe dupa criteriul culorii si


roade? marimii.

A copt fructele in - exprima corect in propzitie actiunea efectuata


gradina- folosind termenii specifici limbajului matematic;

CE a facut toamna
cu fructele?

UNDE toamna a
copt fructele?

Mere rumene,
frumoase

Pere galbene,
zemoase

Struguri aurii in vii

Prune mari si
brumarii,

CARE fructe sunt


coapte in
gradina?

In camara le vom
pune

CE facem cu
fructele
rumene, zemoase
si brumarii?

Ca la iarna tare-s
bune!

DE CE sunt puse
in camara?

Tranzitie: se canta
strofa:

”E, e, e

Placuta vreme e

Mere, pere in
panere

Noi avem dupa


placere,

E, e, e,

Placuta vreme e”

Copiii sunt
indrumati la
centrele pregatite si
sunt explicate
sarcinile de lucru.
Centrul ,,Arta”

- Copiii de 3 ani au
urmatoarele sarcini:
vor colora fructul
preferat (marul
mare rosu, pruna
mica albastra,
strugurele mare
auriu-galben, etc),
iar copiii de 4 ani
vor modela mere
mari si mere mici.

Centrul ,,Stiinta”

-Copiii de 5 ani vor


clasifica fructele
dupa culoare si
marime.

Se face cu copiii o
scurta evaluare a
activitatii pe centre
antrenand
cunostintele
solicitate cu toai
copiii. Marimile,
culorile, tipul de
fructe ale toamnei.

Se va
face tranzitia prin
intonarea primei
strofe a
cantecului
,,Toamna:

A, a, a

Acum e toamna,
da!

Iarba-n camp se
vestejeste

Frunza-n codru
ingalbeneste,

A, a, a

Acum e toamna,
da!
4. Prezentarea Se anunta copiii ca -conversatia;
noii activitati Doamna Toamna
si a ( o mama -explicatia;
obiectivelor ei. colaboratoare) a
pregatit un cos cu
multe mere de
culori si jucarii
interesante.
Impreuna cu ea ne
jucam jocul ,,
Spune ceva
despre..”, iar apoi
vom lucra cu
Toamna compotul
de mere.
5. Dirijarea Din cosul Doamnei -org. frontala -Observarea si aprecierea comporta-mentelor :
invatarii cu Toamna se va
obtinerea scoate cubul rosu - explicatia; -alcatuieste corect propozitia simpla/dezvoltata
performantei cu imaginile
fructelor de
toamna lipite pe - demonstratie partiala -adreseaza intrebari in legatura cu cele observate
fatetele lui. Se
explica regulile - exercitiul;
jocului: vom descrie
fructele de pe fetele Procedeul
cubului in propozitii
corect exprimate.
Cubului
Varianta I
Tehnica ghicitorilor
Doamna Toamna
va rostogoli cubul Exersarea formularii
spre un copil si propozitiei
adreseaza
cerinta ”Spune ce
stii despre fructul
acesta!”, iar copilul
respectiv va descrie
in propozitii simple/
dezvoltate fructul.
Un alt copil intreaba
despre anotimpul in
care se coace, un
alt
copil argumenteaz
a afirmatia data.

Varianta II: Un
copil scoate cubul
galben al fructelor
de vara din cosul
Doamnei
Toamna.Educatoar
ea rostogoleste
cubul descrie un
fruct de pe cub si
cere

” Cauta si ghiceste
ce fruct este?!”

Copilul il cauta pe
fateta cubului, apoi
il denumeste in
propozitie corect
formulata si
retrimite cubul la
educatoare.

Doi, trei copii, vor


descrie si ei cate
un fruct, iar colegii
lor vor descoperi pe
cub despre ce fruct
este vorba,
formuland
raspunsul in
propozitie corecta.

Varianta III: Ne
vom juca jocul:

As vrea sa fiu un
mar (o para, un
strugure, o gutuie
etc) pentru ca

Copiii adreseaza
alte intrebari legate
de fructul respectiv
fiind orientati spre
cunostintele
dobandite anterior:

Unde traiesti tu?

Cine te hraneste?

Cum apari tu in
pomul mar?

La ce folosesti tu?

Ce daunatori ai?

Cum esti ingrijit ca
sa cresti sanatos?
Etc..

Tranzitie:

Hai sa ne-apucam,

Sa ne imbracam,

Bucatari vestiti sa
fim,

Compoturi sa
gatim!
6. Asigurarea Copiii se echipeaza -explicatia; -Observarea si aprecierea comporta-mentelor
feed-back-ului cu sorturi, bonete
sau baticuri si se -demonstratia; - respecta normele simple de securitate si igiena
vor spala pe specifice activitatii gospodaresti;
maini.Se spala apoi
fructele. Revenim in - munca individuala in
sala de grupa si grup ; -se autoserveste in situatia casnica
copiii se aseaza la asumata( sortuletele, folosirea cutitului de plastic si
masutele unde sunt -explicatia a veselei);
repartizate
materialele -exersarea -participa la prepararea compotului,
pentru activitatea
practic- -executa operatii simple de curatare alocului d
gospodareasca.
-frontal emunca;
Se explica regulile
minime de -tehnica stabilirii - participa la aranjarea mesei si servirea
securitate: succesiunii eveniment compotului;
ele
1.Nu ridicam mana
cu cutitul in dreptul ( a regulilor potrivit
fetei sau a altui momentelor de lucru )
copil;
-lucrul in grup mic
2. Cutitul se lasa pe
servetelul de pe
masa dupa taierea
fructului

3. Copiii incarca
vasul cu fructele
taiate pentru
fierbere, aparatul
de fierbere a
fructelor lucreaza
numai adultul.

3. In timpul fierberii
compotului copiii nu
au voie sa se
apropie de aparatul
de fierbere sau sa
treaca de bariera
alcatuita de
masutele din jurul
acestuia.

Se explica sarcinile
de lucru:

Grupul 1 : copiii de


3ani ( impartiti in
doua subgrupe de
cate 6 copii) vor
taia merele in
bucatele sub
indrumarea
educatoarei. Se
formuleaza
propozitii cu
cuvantul ”Rumen,
rumene”

Grupul 2: vor taia


merele folosind
aparatul special de
taiat fructe sub
supravegherea
mamei
colaboratoare (8
copii de 4-5 ani).

Se vor formula
propozitii cu
cuvintele „Brumarii,
zemoase”

Tranzitie:

E,e,e,

Placuta vreme e

Mere pere in
panere

Noi avem dupa


placere

E,e,e

Placuta vreme e.

In timpul fierberii
compotului,
copiii curata locul
de munca si
vor aranja vesela
si
servetele necesare
pentru consumarea
compotului atunci
cand este gata.

Mama va prezenta
copiilor cateva
borcane gata aduse
din camara si
modul de
conservare a
compotului!

Indemnul pentru
comportamentul
sanatos extras in
ordinea succesiunii
actiunilor:

1. Folosim sortulete
peste hainute si un
o batic/ boneta in
cap

2.Spalam bine
mainile.

3.Spalami bine
fructele!

4.Ajutam pe
mama/bunica la
spalatul borcanelor
numai pe cele care
sunt mici!
4.Ajutam pe mama
numai la curatat
fructele, la taiatul
lor numai cu
cutitele de plastic.

5.Nu umblam la
oala pe aragaz
cand se fierbe
compotul sau
atunci cand mama
toarna compotul in
borcanele fierbinti!

Fiecare norma
enuntata este
ilustrata pe palete
cu cifre,
educatoarea citeste
si, cu ajutorul
copiilor,se afiseaza
prin stabilirea
succesiunii lor dupa
numarul paletei.

Realizam reteta de
compot ilustrata si
scrisa cu grupul
copiilor de 5 ani.

Tranzitie: Copiii
canta strofa:

„I.i.i

Veniti copiii la vii

Strugurele must se
face

Si noua mustul ne
place

I.i.i,

Veniti, copii la vii!”


Incheierea Copiii se -aprecieri verbale;
activitatii autoservesc cu
compot. -recompensa

Doamna Toamna colectiva.


(mama
colaboratoa-re)
face aprecieri
asupra com-
portamentului
copiilor in intreaga
activitate, apoi le
face cadou un cos
cu legume din care
sa prepare o salata
in saptamana
urmatoare.

La sosirea parintilor
toti copiii servesc
cu compot in
paharele pe parinti,
si le explica cum l-
au preparat.

Parintii fac fotografii


copiilor in timpul
servirii cu compot.

S-ar putea să vă placă și