Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT didactic

AN ŞCOLAR 2021-2022
Prof.Înv.preŞCOLAR: ŞTEFĂNESCU ALINA
DATA: 10.11.2021
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.13 TÂRGOVIŞTE
PROF. ÎNV. PREŞCOLAR: ŞTEFĂNESCU ALINA
NIVELUL II : Grupa mare ,,B”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cine sunt/suntem?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Despre mine”
PROIECT TEMATIC: ”Eu şi ceilalţi”
TEMA ZILEI: ,,În oglindă cand privesc,/Oare pe cine zăresc?”
FORMA DE REALIZARE: Memorizare - ,,Corpul meu”- autor necunoscut
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate frontală
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Consolidarea capacităţii de exprimare orală corectă din punct de vedere fonetic, lexical şi gramatical, prin exersarea deprinderii
de a reproduce logic o poezie;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


D1. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

COMPORTAMENTE VIZATE:
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, actiuni, emoţii proprii(comunicare expresivă).
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1. Să precizeze titlul poeziei;
O2.-Să reţină logic cel puţin un fragment din poezie;
O2. Să utilizeze în exprimare cuvintele nou învăţate;
O3. Să recite versurile poeziei fluent, clar şi expresiv, respectand intonaţia, ritmul şi pauzele corespunzătoare.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, recitarea-model, problematizarea.
Mijloace de învățământ: planşe sugestive pentru conţinutul poeziei, tabla magnetică, microfon, boxă, telefon.

DURATA: 30 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1. Curriculum pentru educația timpurie, 2019, Ministerul Educației Naționale


2. Mitu, Florica, Metodica activităţilor de educarea a limbajului, Editura Pro Humanitas, Bucuresti, 2000.

DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE(INSTR
ACTIVITĂŢII CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII Metode şi Mijloace de UMENTE ŞI
procedee învaţămant INDICATORI)
1. Momentul Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea
organizatoric optimă a activităţii: Conversaţia
- aerisirea sălii de grupă;
- plasarea organizată a preşcolarilor în sala de grupă.
2. Captarea atenţiei Se realizează prin prezentarea de către educatoare a Observarea directă a
situaţiei-problemă ivite:un băieţel de varsta lor, Matei este Conversaţia comportamentelor
trist pentru că nu ştie o poezie despre corpul uman pentru preşcolarilor
a o recita în cadrul unui concurs de poezii(situaţia- Problematizarea
problemă).
De aceea, s-a gandit să îi roage pe copii, să îl ajute.

3. Anunţarea temei şi Preşcolarii sunt anunţaţi că astazi vor învăţa Conversaţia Stimularea interesului
obiectivelor poezia ,,Corpul meu”, iar la sfarşitul activităţii vor fi pentru activitate
înregistraţi, recitand poezia.
În acest fel, versurile poeziei înregistrate vor ajunge la Explicaţia
Matei, care va putea participa la concursul mult dorit.
Le voi explica copiilor într-un mod accesibil,
obiectivele activității.

Educatoarea va realiza o recitare model a poeziei, Conversația


4.Prezentarea optimă a respectand semnele de punctuaţie, intonaţia şi mimica:
conținutului și Corpul meu
dirijarea învăţării De cand am venit pe lume
Mi-a plăcut să ştiu de mine.
Recitarea model
Azi, în fine am învăţat
Corpul meu din ce-i format!
Observarea
În oglindă mă privesc, comportamentului
Şi încep să povestesc: preșcolarilor
Am un cap rotund, vezi bine,
Părul ce frumos îmi vine!

Urechiuşe foarte fine


Două sunt-ştie oricine,
Un nas mic şi o guriţă
Şi doi ochi de albăstriţă.

Vine-n continuare corpul,


E legat de cap cu gatul.
La corp am două manuţe,
Potrivite de grăsuţe.
Şi mai am două picioare,
Tare-s bune la miscare!

Ei, acesta-i corpul meu,


Să-l învăţ nu a fost greu!

Educatoarea va discuta cu preşcolarii despre conţinutul Conversaţia Planşe


poeziei, va prezenta planşele reprezentative pentru fiecare Observaţia reprezentativ
secvenţă importantă din poezie. e cu părţile
Ulterior, se vor explica cuvintele necunoscute întalnite Explicaţia corpului
în versurile poeziei: uman(Anexa
în fine = în final )
albăstriţă =specie de plante
Educatoarea va solicita preşcolarilor alcătuirea de
propoziţii cu noile cuvinte.
Pentru învăţarea poeziei, se va folosi metoda Demonstraţia
fragmentară.
Se va recita prima strofă a poeziei de către educatoare.Se Se urmăreşte gradul de
vor repeta două cate două versuri, împreună cu toţi copiii, exprimare corectă şi
dupa care strofa în întregime. expresivă a versurilor
Se trece apoi la recitarea de către educatoare a strofei a poeziei
doua(însoţită de o imagine sugestivă);apoi vor recita toti
copiii împreună, reluandu-se şi prima strofă. Exerciţiul
Se va proceda în acelaşi mod pentru următoarele strofe
din poezie.
Se va recita poezia integral cu întreg grupul de
preşcolari, de două-trei ori.
Se vor forma grupuri de 3-4 copii care vor recita
versurile poeziei, cu ajutorul educatoarei.

5. Obținerea Se va desfăşura recitarea-ştafetă, cu ajutorul unui Explicaţia Microfon Se va urmări


performanței microfon: un copil recită două-trei versuri şi oferă Boxă pronunţarea clară,
microfonul altui preşcolar, pentru a continua poezia. corectă a cuvintelor şi
La finalul activităţii, un copil va recita poezia integral, Exerciţiul respectarea intonaţiei
pentru a demonstra însuşirea versurilor.
Pentru a-l ajuta pe Matei, băieţelul care nu ştia poezia Telefon
pentru concurs, educatoarea îi va înregistra pe copii cand
recită împreună poezia

7.Asigurarea retenței Vor fi adresate următoarele întrebări: Se urmărește gradul de


și a transferului Cum s-a numit poezia pe care am învățat-o astăzi? Conversaţia exprimare al copiilor
Ce culoare au ochii băiețelului despre care se vorbeşte în
poezie?
Din ce este alcătuit corpul lui?

8. Încheierea activităţii Se fac aprecieri generale şi individuale referitoare la


comportamentul copiilor (relaţionare, colaborare) şi la Conversaţia Aprecieri verbale
activitatea acestora . “Rândul iute să-l formăm/ Lângă ușa
ne-așezăm./ Și cuminți să așteptăm, / Este timpul să
plecăm!”
ANEXA

S-ar putea să vă placă și