Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
sosit
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATA
DATA:
GRUPA : Buburuză
PROGRAMUL ZILEI :
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
- Să răspunda la cât mai multe intrebari pe baza conţinutului imaginii folosind pronume
interogative : ce ? , cine ? , unde ? , când ? , de ce ? .
STRATEGII DIDACTICE :
Mijloace de invatare : 1 stea mare, 5 stele mici, 1 tablou cu imagini specifice primaverii, fise de
lucru, macheta « Primavara », acuarele, pensule, coli colorate, mijloace audio, atlase, pliante.
DURATA : o zi.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
1. «Revista Învăţămantul Preşcolar 1-2/2013», Editura Arlequin ;
2. « Aplicaţiile noului curriculum pentru învatamantul preşcolar », Editura
Didactica Publishing House 2009 ;
3. « Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari »,
Editura Didactică şi Pedagogică Bucureşti 2008.
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
SALUTUL : În prima parte a zilei, in cadrul întalnirii de dimineaţa, copiii asezati in cerc
vor rosti salutul de dimineată sub forma unei poezii :
« Dimineata a sosit,
În cerc să ne adunam
Cu totii sa ne salutam :
- Copii, astăzi eu sunt Soarele (voi purta un soare în piept), iar voi, dupa ecusoanele pe
care le purtaţi veti fi: « iepuraşi », « buburuze », « fluturaşi », « albinuţe », « melcişori ».
După ce sarcinile de la sectoare vor fi îndeplinite, copiii vor trece pe la toate centrele în
care au lucrat pentru a vedea şi aprecia rezultatele activitătii.
TRANZIŢIE : Înainte de a trece la desfăşurarea activitătilor pe domenii experientiale,
copiii vor interpreta cântecul : »Bine e să ştii », executând mişcările sugerate de textul
cântecului.
primăvară-pictură
- De ce este Primăvara numit anotimp al bucuriei ?
(trezeşte intreaga natura la viată, plantele, pădurile,
păsarile, animalele infrumuseţează viata prin
coloritul lor, cântecul lor, improspătează aerul).
Voi purta o scurtă discutie cu copiii referitoare la
instrumentele de lucru pe care le vor folosi în
realizarea picturii. Creativitatea
copiilor.
. Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru
Voi explica copiilor tehnica de lucru pe care o vor
folosi pentru a realiza tema propusă.
- Efectuarea unor exerciţii pentru
încălzirea muşchilor mici ai mâinii
8. Evaluarea Conversati
- Cu coatele sprijinite de masă, închidem şi a
Turul
deschidem pumnii ;
galeriei
- Cu coatele sprijinite, depărtăm şi apropiem
degetele;
- Ploaia- atingerea mesei cu vârful degetelor
imitând căderea stropilor de ploaie;
- “A ieşit soarele!”
Fixarea tehnicii de lucru
Voi fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru.
Realizarea lucrării de către copii
Pe parcursul lucrului, îi voi supraveghea pe copii
şi îi voi îndruma pe cei care cer ajutorul.
De asemenea, voi avea grijă ca în timpul lucrului
copiii să aibă o poziţie corespunzătoare,
asigurându-le un fond sonor adecvat.
Analiza lucrărilor realizate Aprecieri verbale
După ce fiecare copil şi-a finalizat pictura, vor fi
afişate şi apreciate prin metoda turul galeriei.
PREZENTATOR :
Era o zi rece de iarnă senină, dar rece. Pomilor goi, le cam tremurau
crengile! Iarna asta era aşa de lungă.Nu îndrăznea nimeni să-i spună
Îi vine-n ajutor!
Ca o lungă aşteptare
Să împrăştiem omătul!
Deşteptarea!!!
Clopotesc necontenit!
La şcoală aş fi erou
În grabă să nu vă scap
Un cucui am căpătat!
Aşteptăm cu nerăbdare
Să ne înverzim la soare!
Coroniţă de prinţese!
Înfloresc grădinile,
Ceru-i ca oglinda,
Cântă ciocârliile ,
Imn de veselie,
Fluturii cu miile,
Joacă pe câmpie.
Hora-n bătătură,
Să te cânt, natură!
Copiii formează un cerc simbolizând o grădină înflorită.În interiorul cercului se aşează 5-6 copii
ce reprezintă diferite flori. Se mai stabilesc câţiva copii-albine, şi câţiva copii-fluturi, care stau
în afara grădinii.Jocul începe cu intonarea melodiei de către copiii din cerc şi de către copiii-
flori.La versurile”Prin livezi albinele”, aceştia ocolesc grădina (cercul) şi intră în ea, oprindu-se
la câte o floare. La versul „Fluturii cu miile”,fluturii înconjoară în zbor grădina sau intră în cerc,
unde îşi continuă zborul.Când melodia ajunge la versurile „Joacă fete şi băieţi”, copiii din cerc
încep să joace o horă. Jocul se reia, mereu cu alţi copii în rolurile de flori, albine şi fluturi.
Ce?
Cine?
Unde?
De ce? Când?