Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Grupa: mica
Data:6.04.2011
Tema: „Cand, cum si de ce se intampla”
Tema proiectului: „Frumusetile primaverii”
Subtema: „Primavara, bine ai venit!”
Forma de activitate: Activitate pe discipline
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri
ADP: vezi planificarea
ALA:vezi planificarea
Tranzitii- „ Adevarat sau fals”// Primăvara vine Moş Crăciun”„Primăvara înfloresc ghioceii”„Primăvara se întorc
păsările călătoare//Primavara se coc gutuile
ADE: DOS- ( Cunoasterea mediului)-joc didactic: „Cum o ajutam pe zana Primavara sa fie mai frumoasa?”

Scopul activitatii: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului


primăvara, dezvoltarea expresivităţii în vorbire;

Obiective operationale:

Obiective cognitive
- să enumere caracteristicile anotimpului primăvara, munci specifice, flori, legume
- să aşeze jetoanele corespunzătoare pentru realizarea blazonului;
- să denumească flori de primăvară

Obiective afective
- sa participe activ la activitatile desfasurate in cadrul grupei
- sa colaboreze cu colegii si cu educatoarea

Obiective psihomotorii
- să mânuiască materialul pus la dispoziţie;
- să aplice tehnicile cunoscute pntru realizarea tabloului de primăvară;

Strategii didactice:conversatia, expunerea, explicatia, exercitiul


Resurse:
Resurse materiale: planşe cu anotimpul primăvara, jetoane cu flori de primăvară, cu păsări călătoare, cu munci
specifice, cu legume timpurii, cu sărbatori de primăvară, panou pentru blazon (în formă de ghiocel), acuarele carioci,
creioane colorate;

Resurse temporale: o zi
Resurse umane: prescolarii grupei mici, educatoarea

Sarcina didactica:
Enumerarea caracteristicilor anotimpului primavara, a muncilor specifice, a florilor.

1
Material bibliografic:
Curriculum pentru invatamant prescolar, MECT,2008
Programa activiatilor instructiv educative in gradinita, Bucuresti, 2005

Desfasurarea activitatii

Evenimetul Continutul stiintific Strategii Evaluare


didactic didactice
Metode si
procedee
Mij.de
invatamant

Moment Crearea conditiilor unei bune desfasurari a activitatii


organizatoric Pregatirea materialului:
Captarea atentiei Se va realiza printr-o ghicitoare: -conversatia
„Când zăpada se topeşte, Observatia
Ghicelul se iveşte, frontal
Iar pâraiele umflate
Curg la vale înspumate Ghicitori
Vreau să-mi spuneţi negreşit:
Ce anotimp a sosit?”
Reactualizarea De unde ştiţi că este primăvară?” Conversatia Conversatia de
cunostiintelor „ E cald sau e frig afară?” verifiare
„ Ce fel de precipitatii predomină?”
„ Cum este ziua? Cum este noaptea?”
„ Ce se întâmplă cu păsările? Cu florile? Cu legumele?”
„ Cum ne îmbrăcăm?” etc.
Concluzia la care se ajunge este dată prin versuri:
„ Primăvară, mult dorită
Fii la noi binevenită!”

2
Anuntarea temei Se realizează direct, prin anuntarea activităţii: Evaluare
„Astăzi vom vorbi despre primăvară, despre tot ceea ce frontala
cunoaştem despre acest anotimp, în activitatea cu tema
„Cum o ajutam pe zana Primavara sa fie mai frumoasa?” Evaluare
expunerea
explicatia
Individuala
Dirijarea temei Li se prezintă copiilor panoul în formă de ghiocel şi li se
explică modul de lucru: pe măsură ce vorbesc despre
primăvară, completează şi blazonul cu jetoanele imagini
corespunzătoare.
Se va completa de jos în sus, astfel:

- pentru început se va pune o imagine reprezentativă blazon in


pentru caracteristicile primăverii pe rădăcina forma de
ghicelului; ghiocel
- pe tulpină se va pune, în apropiere de rădăcină, o
imagine cu mama, alta cu un mărţişor şi ultima cu
Evaluare
iepuraşul de Paşte.
individuala
- Toate reprezintă principalele sărbători dein
Explicatia
anotimpul primăvara.
- pe una din frunze se va pune o imagine
reprezentativă pentru muncile de primăvară. „Cum
muncesc oamenii în grădină?” (pregătesc straturi
pentru semănat şi plantat etc.); „Cum muncesc în
grădina de flori?”, „Cum îngrijesc pomii?” Evaluare
- pe cea de a doua frunză se vor pune siluete de păsări frontala
călătoare jetoane
- mai sus, pe tulpină, se vor pune legume timpurii,
identificate prin întrebarea: „Care sunt legumele de
primăvară pe care le cunoaşteţi?” (ceapă verde,
usturoi, ridicii, salată verde, spanac, urzici, lobodă).
Se vor pune cele mai cunoscute de copii.
- pe floare, pe „clopoţel”, se vor pune siluete de flori
sau o imagine cu o grădină de flori de primăvară.
„Care sunt florile de primpvară?”, „Cine este
vestitorul primăverii?
Asigurarea Copiii vor fi lăsaţi să se orienteze către centrele deschise de Evaluare
retentiei si a dimineată: Conversatia grupala
transferului a) artă „Flori, fluturi si copaci” (decupaj)
b) construcţii „Gradina cu flori”
Educatoarea urmăreşte activitatea copiilor, ajutîndu-i , după
caz Evaluare
frontala,
Voi aprecia verbal modul in care copiii au participat la globala,
Incheierea activiati si s-au comportat, fiecare primind cate un stimulent
activitatii individuala
sub forma de ghiocel.
3
4

S-ar putea să vă placă și