Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE ALA II

Tema activității: „Pescarul iscusit”


„Adevărat \Fals”
Tipul activității: dezvoltare de priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: joc distractiv, joc de atenție
Modetode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, jocul de mișcare;
Forme de organizare: frontal
Scopul activității: crearea unei atmosfere destinse, de bună dispoziție precum și dezvoltarea fizică armonioasă prin parcticarea activităților
psihomotrice și stimularea spiritului de echipă, cooperare și competiție;
Obiective operaționale:
O1: să respecte regulile jocului;
O2: să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă și de competiție.
O3: să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea jocurilor;
O4 : să răspundă corect la întrebările educatoarei
Strategii didactice:

 Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul


 Mijloace de invatamant: stimulente, rolă hârtie, jetoane cu pești ,scaunele
Regulile și desfășurarea jocului:

PESCARUL ISCUSIT

Se vor forma 4 echipe : pescarii galbeni, pescarii roșii, pescarii albaștri, pescarii verzi.
Fiecare pescar va primi câte un tub/rolă de la șervețele de care este prins un fir de ață la capătul căreia se află un pește. Pescarul trebuie să
ruleze cât mai repede firul de ață, până ajunge peștele la el. Cel ce a rulat îi pasează rola următorului coechipier. Câștigă echipa care a rulat
firul cel mai repede până la ultimul pescar din echipă

ADEVĂRAT\ FALS

Copiii stau în cerc pe covor și vor asculta mai multe afirmații legate de activitatea zilei . Dacă enunțurile sunt adevărate se vor ridica și precum
peștișorul vor înota dacă sunt false pe ”fundul apei” se vor apleca.

Durata: 30-35 minute

Locul de desfășurare al activităților: sala de grup

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
o ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008.
o ***Revista învățământul preșcolar și primare 1-2/ 2014, Editura Arlequin, București, 2014.
o ***Revista învățământul preșcolar și primare 3-4/ 2017, Editura Arlequin, București, 2017.
o Gurlui Ileana, Andreescu Livia, Activitățile integrate în grădiniță- Ghid metodic, Editura Carminis, Pitești, 2014.
DESFASURAREA ACTIVITATII
ETAPELE ACTIVITATII CONTINUTUL ACTIVITATII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode si Mijloace de
procedee invatamant

1. Moment Se creeaza conditii optime pentru desfasurarea


organizatoric activitatii.

2. Captarea Acest moment debutează prin prezentarea și intuirea Conversatia Observarea


atentiei materialului didactic, aflând astfel că peștișorul le-a comporta-
mai pregătit surprize. mentului

copiilor

3. Anuntarea Se anunta jocurile si obiectivele activitatii, pe Conversatia Observarea


jocurilor si a intelesul copiilor. comporta-
obiectivelor mentului
copiilor

4. Explicarea si Se explica jocurile si se demonstreaza cu ajutorul Explicatia Jetoane cu pești Observarea


demonstrarea copiilor. Demonstratia Rolă de hărtie comporta-
jocului mentului
Conversatia
copiilor

5. Desfasurarea Se executa jocurile de proba, pe rand: Pescarul Conversatia Jetoane cu pești Observarea
jocurilor de iscusit și Adevărat \Fals. Explicatia comporta-
proba Rolă de hărtie
mentului
În timp ce se execută jocurile de probă le sunt Demonstratia
copiilor
explicate în detaliu regulile celor două jocuri.
Exercitiul
Aprecieri
verbale

6. Desfasurarea ADEVĂRAT\ FALS


propriu-zisa a
jocurilor Copiii stau în cerc pe covor și vor asculta mai multe
afirmații legate de activitatea zilei . Dacă enunțurile Conversatia Jetoane cu pești Frontala
sunt adevărate se vor ridica și precum peștișorul vor Exercitiul orala
Rolă de hărtie
înota dacă sunt false pe ”fundul apei” se vor apleca. Aprecieri
verbale

PESCARUL ISCUSIT

Se vor forma 4 echipe : pescarii galbeni, pescarii


roșii, pescarii albaștri, pescarii verzi.
Fiecare pescar va primi câte un tub/rolă de la
șervețele de care este prins un fir de ață la capătul
căreia se află un pește. Pescarul trebuie să ruleze cât
mai repede firul de ață, până ajunge peștele la el. Cel
ce a rulat îi pasează rola următorului coechipier.
Câștigă echipa care a rulat firul cel mai repede până la
ultimul pescar din echipă.

7. Incheierea Se fac aprecieri generale si individuale asupra Conversatia recompense Aprecieri


activitatii desfasurarii activitatii. Copiii primesc recompense verbale

Tranzitie:

“Randul iute să-l formăm … repede,

Lângă ușă ne-așezăm … repede

Și cuminti să așteptăm

Noi pe mâini să ne spălam,

Este timpul să plecăm!”

S-ar putea să vă placă și