Sunteți pe pagina 1din 7

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII „MIHAI EMINESCU” PLOIEŞTI

PROF. POPESCU RAMONA


DATA:
CLASA a VII-a
DISCIPLINA: EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ
MEDIUL DE INSTRUIRE: cabinetul de educaţie tehnologică
MODULUL: MATERIALE ŞI TEHNOLOGII
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Materii prime şi materiale din cauciuc
NR DE ELEVI:

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Titlul lecţiei: Materii prime şi materiale din cauciuc


A. Necesitatea studierii temei: Mediul natural a oferit omului materiile prime necesare satisfacerii
nevoilor şi a dorinţelor sale, consumul acestor materii prime accentuîndu-se pe măsura evoluţiei
tehnologiei.
B. Structura logică a conţinutului lecţiei:
MATERII PRIME ŞI
MATERIALE DIN CAUCIUC

PROVENIENŢĂ PROPRIETĂŢI
CLASIFICARE

C. Alte date:

Experienţa anterioară de învăţa- Cuvinte „cheie” Resurse materiale


re a elevilor
* Elevii cunosc: Materie primă - imagini
- ce este materia primă Proces tehnologic -mostre de materii prime
* Elevii au: Cauciuc natural şi sintetic - manual
- mostre cu diferite tipuri de Latex
materii prime Vulcanizare
*Elevii pot:
- să identifice provenienţa
materiilor prime

D. Obiectivele lecţiei:

Capacitatea care se ur- Comportamentul prin Condiţiile în care vor Criterii de realizare
măreşte a se forma la e- care elevii vor proba lucra elevii pentru a ( limita minimă admisă)
levi prin învăţare capacitatea respectivă realiza comportamentul
O1-identificarea tipuri- Prin clasificare aces- Elevii identifică dife-
lor de materiale din tora renţele dintre tipurile de 90%
cauciuc materiale din cauciuc
O2- identificarea resur- Prin enumerarea lor Elevii enumeră tipurile
selor utilizate de oa- de resurse 70%
meni
O3- identificarea pro- Prin enumerarea lor Elevii identifică pro-
prietăţilor materialelor prietăţile materialelor 70%
din cauciuc din cauciuc
E. Strategii didactice

Timp Etape de instruire Arii de conţinut Metode de Mijloace de Forme de organizare a activităţii
Profesor Elevi învăţământ învăţământ Profesor Elevi
2′ 1. Secvenţa introductivă
( discuţii pregătitoare)
2. Crearea contextului:
- se dau cuvintele „cheie”: -scriu cuvintele cheie în colectiv
materie primă, proces teh- caiete
nologic, cauciuc natural, - scriu cuvintele conversaţia frontal individual
cauciuc sintetic, latex,
vulcanizare
-se caută corespondente în
alte limbi (engleză, fran-
ceză)
20′ 3. Transmiterea noilor cu- Materii prime
observaţia
noştinţe şi materiale din individual
descoperirea tabla
- elaborează schema logică a - ajută la elaborarea sche- cauciuc frontal colectiv
conversaţia
conţinutului lecţiei mei logice a conţinutului
15′ 4. Fixarea ( feed-back)
- împarte clasa în 3 grupe; observaţia
- cere elevilor să clasifice - reprezentantul fiecărei descoperirea
materialele din cauciuc în grupe completează fişa conversaţia frontal individual
funcţie de provenienţă rezolvărilor colectiv
5-10′ 5. Proba de evaluare
- se distribuie fişa de - elevii completează fişa Exerciţiul fişa de frontal individual
evaluare evaluare
5′ 6. Secvenţa finală
- notarea elevilor, tema - elevii îşi notează tema
pentru acasă pentru acasă
F. Desfăşurarea lecţiei:

Nr Secvenţele Obie Activităţi desfăşurate Arii de Timp Metode şi Mijloace Forme de Obser-
crt instruirii c- De profesor De elevi conţinut (min) procedee didactice organizare vaţii
tive
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Secvenţa Salută elevii, verifică Pregătesc cele ce- 2 Conversaţia Frontal
introductivă prezenţa, cere elevilor să rute.
aibă pe bancă cele nece-
sare lecţiei.
2. Captarea aten- Stabileşte titlul lecţiei, Elevii răspund 3 Conversaţia Imagini Frontal
ţiei adresând elevilor între- problematizarea Planşe
barea: „Ce reprezintă
cauciucul?”
3. Anunţarea ti- Notează pe tablă titlul Elevii notează în 3 Expunerea Frontal
tlului lecţiei şi lecţiei şi prezintă pe scurt caiete titlul lecţiei
a obiectivelor scopul acesteia
operaţionale
4. Organizarea O1 Clasifică sursele de ener- Ascultă, notează, Materii 5 Expunerea, .
situaţiilor de O2 gie completează. prime şi conversaţia
învăţare pen- O3 Organizează clasa în trei materiale 10
tru realizarea grupe şi le solicită identifi- Identifică resur- din
obiectivelor carea resurselor de materii sele de materii pri- cauciuc Planşe,
O1- O3 prime metalice în funcţie me şi materiale Clasifi- Colocviu de imagini
de provenienţă din cauciuc care 5 grup Pe grupe
Proprie- Conversaţia
tăţi

5. Conexiunea Solicită elevilor comple- Completează 20 Conversaţia Frontal Studiu


inversă tarea fişelor de lucru. fişele de lucru. Fişe de lu- pe grupe
Evaluează activitatea cru
elevilor Ascultă Conversaţia
Prezintă fişele rezolvate.
Oferă lămuriri şi trage Pun întrebări
concluzii.
6. Tema pentru Identificaţi obiectele exis- Notează tema.
acasă tente în sala voastră de
clasă în componenţa că- Cer lămuriri. 2 Explicaţia
rora intră materiale meta-
lice
FIŞĂ DE LUCRU
Grupa……………………………………………………………………………………………………

Completaţi aritmogriful:

C
A
U
C
I
U
C

1. Proprietatea unui corp de a se deforma fără a reveni la forma iniţială.


2. Seva arborelui de cauciuc.
3. Tratare a cauciucului brut prin încălzire cu sulf.
4. Proprietatea cauciucului de a se deforma şi de a reveni la forma iniţială.
5. Nu este natural.
6. Primul tip de cauciuc descoperit de om.
7. Obiecte din cauciuc pentru copii.
PROVENIENŢĂ
CAUCIUC
LATEX
NATURAL

COAGULARE

VULCANIZARE
( încălzire cu sulf)

MATERII
PRIME ŞI
MATERIALE Cauciuc moale şi elastic
DIN
CAUCIUC

PROVENIENŢĂ
CAUCIUC
PROVENIENŢĂ SINTETIC PETROL

Granule din cauciuc ( pentru gazon)


REZISTENŢĂ LA
NEHIGROSCOPIC DIELECTRIC ACŢIUNEA
( ELECTROIZOLATOR) SUBSTANŢELOR IMPERMEABILITATE
CHIMICE

ETANŞEITATE
DENSITATE
MICĂ
PROPRIETĂŢI FIZICE PROPRIETĂŢI CHIMICE

ÎMBĂTRÂNIRE

PROPRIETĂŢILE
MATERIALELOR
DIN CAUCIUC

PROPRIETĂŢI PROPRIETĂŢI
MECANICE TEHNOLOGICE
ELASTICITATE

PLASTICITATE
( CAUCIUC BRUT
NEVULCANIZAT) PRELUCRABILITATE
FLEXIBILITATE BUNĂ PRIN TURNARE ŞI
REZISTENŢĂ TĂIERE
MARE LA
RUPERE ŞI
FRECARE

S-ar putea să vă placă și